Dodaj do ulubionych

Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła?

10.05.21, 07:51
Tak sobie czytałam i słuchałam o ostatnich niesamowitych postępach w pracach nad szczepionką przeciw HIV. Wygląda na to, że jesteśmy o krok od naukowego przełomu.
Po 40 latach prac, dzięki którym między innymi mieliśmy też tak szybko szczepionki na covid, wygląda na to, że szczepionka mRNA na HIV jest już tuż tuż.

No i z jednej strony się cieszę i jestem absolutnie zafascynowana tym, co to by w praktyce oznaczało, a z drugiej strony... myślicie, że antyszczepy i tę szczepionkę nam będą próbowały obrzydzić?
Obserwuj wątek
    • triss_merigold6 Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 08:48
     W ogóle nie muszę się decydować i piszę teraz o obserwacjach medyczno-socjologicznych a nie o BigPharmie.
     Wiem jak było w Polsce, zakaznosc HIV pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych została bardzo sprawnie ogarnięta m.in. dzięki wielkim kampaniom na rzecz używania prezerwatyw jako podstawowego zabezpieczenia. Przy okazji bardzo ograniczono zachorowalność na kiłę i rzezączkę.
     Kiedy weszły do użytku skuteczne terapie lekowe (w Polsce bardzo szybko) i HIV przestał oznaczać szybki wyrok dosc obrzydliwej śmierci, nacisk na używanie prezerwatyw spadł etc.
        • triss_merigold6 Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 10:25
         Czy przy zachowaniu prezerwatywowego bhp, nie przyjmowaniu narkotyków dożylnie i unikaniu zabiegów kosmetycznych i medycznych w warunkach bez higieny, ryzyko zarażenia się HIV jest w ogóle zauważalne?
         Co do zasady, uważam, że jeśli taka szczepionka powstanie, powinna zostać zaszczepionka Afryka, duża część Azji, pracownicy branży porno i prostytucji oraz środowiska gejowskie. Reszta może sobie darować (przy założeniach jak wyżej).
         • fitfood1664 Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 10:56
          ale rzeczywistośc będzie taka, jak przy hpv, czyli szczepimy jak leci, na razie zalecamy, póki nie uda się przepchnąć obowiązku

          btw w dokumencie jaki oglądąłam wyceniono koszt uratowania jednej osoby od zgonu na raka szyjki macicy na 5 mlb euro, za pomocą szczepionek p/hpv, podczas gdy rak ten jest w wyraźnej tendencji spadkowej jeszcze od czasów sprzed szczepionki a profilaktyka jest bardzo skuteczna i o wiele mniej kosztowna. Prognozy są takie, że przestanie się finansować profilaktykę skupiwszy się na szczepionkach, bo to jest o niebo bardziej opłacalne.
          • swinka-morska Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 13:45
           fitfood1664 napisał(a):

           > ale rzeczywistośc będzie taka, jak przy hpv, czyli szczepimy jak leci, na razie
           > zalecamy, póki nie uda się przepchnąć obowiązku
           >
           > btw w dokumencie jaki oglądąłam wyceniono koszt uratowania jednej osoby od zgon
           > u na raka szyjki macicy na 5 mlb euro, za pomocą szczepionek p/hpv, podczas gdy
           > rak ten jest w wyraźnej tendencji spadkowej jeszcze od czasów sprzed szczepion
           > ki a profilaktyka jest bardzo skuteczna i o wiele mniej kosztowna.

           Paradne. Podaj w jaki sposób (oprócz szczepienia obu płci i obrzezania chłopców) można prowadzić profilaktykę raka szyjki macicy?
           Podpowiedź: cytologia nie jest profilaktyką tylko wczesnym wykrywaniem umożliwiającym leczenie w stadium lepiej rokującym.
            • obuwiebalowe2 Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 22:34
             Nie piorąc mózgów podatnych na indoktrynację osób wchodzących w wiek dojrzałości płciowej, że seks równa się miłość, a miłość (fizyczna naturalnie) to pełnia szczęścia? Zachorowanie na raka szyjki jest wprost proporcjonalne do momentu rozpoczęcia współżycia, intensywności seksu (jeżeli się wyeliminuje jego naturalną konsekwencję czyli ciążę, może być duża) i liczby partnerów. Jak mi ktoś zaraz wyjedzie, że to bzdury, tak, ale przechodząc przez pasy też może spaść cegła na głowę, uprzejmie wyjaśniam, że tak, ale zawsze można złapać zapalenie płuc, jednak przy wyjściu na mróz w mokrym podkoszulku prawdopodobieństwo to wzrasta gwałtownie.
           • fitfood1664 Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 11.05.21, 09:41
            i według specjalistów jest to bardzo skuteczna metoda, w zupełności wystarczająca, poza tym jak dotychczas zapobieganie poprzez uświadamianie zagrożeń jakie niesie aktywność seksualna,

            i tak za parę lat okaże się że ta szczepionka jest równie skuteczna przeciw rakowi szyjki macicy gdzie ten konretny szczep jest tylko jednym z wielu czynników, co kremy z filtrem przeciw rakowi skóry... no ale naturalną tendencję spadkową obserwowaną od lat przed pojawieniem się szczepionki oczywiście przypiszą szczepionce, a ignoranci będą klaskać uszami
           • fitfood1664 Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 11.05.21, 09:44
            no, jeśli tak to widzisz, to sorry, niczego nowego cię nie nauczę, poza tym, że życie to pasmo wyborów, można pić, można nie pić, można palić, można nie palić, można pukać się bez opamiętania bez gumki z licznymi partenrami, można ograniczyć się do jednego sprawdzonego... każda z tych decyzji ma konsekwencje
       • saszanasza Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 12:37
        triss_merigold6 napisała:

        > Nie, to pewna wieloletnia obserwacja, bez konotacji religijnych.


        A za aborcją jesteś, bo idąc tym tokiem rozumowania, to rzeczywiście zakaz aborcji to dobry pomysł, bo gdyby była dostępna, to kobiety skrobałyby się na potęgę, nie wspomnę o tym, że zapewne uprawiały seks również🙈
     • heca7 Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 13:40
      W latach 80-90 na pewno wielu odstraszyły zgony znanych celebrytów. Filmy przedstawiające wyoutowanie z życia zawodowego, rodzinnego, publicznego ludzi zakażonych wirusem HIV. Wtedy zakażenie równało się z perspektywą bliskiej śmierci. Na pewno zadziałały też relacje telewizyjne z awantur w miejscach gdzie chciano osiedlić osoby chore, zakażone, wybudować schroniska. Kto chciałby być bohaterem takiego filmu? Albo być w centrum takiej awantury? Stracić pracę, dom, rodzinę. Ludzie byli zmuszeni opuszczać mieszkania, zmieniać pracę. Nękane były całe rodziny.
    • triss_merigold6 Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 11:33
     To nie moje obserwacje, możesz poczytać. Strach przed AIDS jako chorobą śmiertelną + silna promocja stosowania prezerwatyw wpłynęły na ograniczenie zakażeń HIV oraz przy okazji innych chorób wenerycznych.
     Nadążasz? Ok, to dalej.
     Ten strach + kampanie informacyjne dominowały pod koniec lat 80-tych i do połowy 90-tych.
     Jednocześnie bardzo mocno promowano wykonywanie testów.
     Potem upowszechnilo się stosowanie skutecznych terapii, którymi w Polsce objęto niemal wszystkich zarażonych HIV.
     I teraz powoli...
     Zarażenie HIV z gwarancją szybkiej śmierci na AIDS stało się chorobą przewlekłą, z poziomiem wirusa niewykrywalnym we krwi, możliwością urodzenia zdrowego dziecka etc. Jednocześnie publiczna profilaktyka dot. prezerwatyw zanikła, podobnie jak strach.
     W efekcie, po latach, wzrasta liczba zarażen chorobami wenerycznymi i - w konkretnych grupach - HIV.
     • martishia7 Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 12:18
      Przy okazji prezerwatywa została wypromowana jako stosunkowo (hehe) dostępny i łatwy środek antykoncepcyjny. Plus dla facetów, nawet jak nie przepadają, to jednak jedyny nad którym mają kontrolę (oprócz ciach ciach, do którego rwą się średnio i raczej w późniejszym wieku). Gdy ryzyko ciąży znika, to imperatyw zakładania prezerwatywy też. Re: zachorowania na kiłę wśród seniorów (jesteśmy na wczasach w tych góralskich lasach).
      • triss_merigold6 Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 12:29
       Wśród kuracjuszy sanatoryjnych, dokładnie rzecz biorąc.
       O ile pamiętam kampanie z okresu 80/90, ulotki w przychodniach, plakaty, teksty w prasie dla młodych dorosłych ("Razem") etc. to nacisk był w pierwszej kolejności na walor zdrowotny, a potem, przy okazji antykoncepcyjny. Ale faktycznie informacje na temat źródeł zakażeń HIV, profilaktyki, ryzyka, informacje, że wspólny talerz i komary nie są groźne etc. były wszędzie.
  • swiezynka77 Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 08:36
   bardzo się cieszę, przede wszystkim ze względu na Afrykę, gdzie pokutuje mit że przespanie się z dziewicą leczy z hiv sad ale nie tylko antyszczepy widze w krucjacie przeciwko, ale i kk - przecież teraz twierdzi, że jedynym zabezpieczeniem przed aids jest wstrzęmięźliwość a tak odpadnie im argument...
   • lodomeria Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 08:57
    No właśnie to argumentowanie antyszczepów mnie ciekawi - szczepionki na covid nie, bo to tylko napychanie kieszeni koncernom farmaceutycznym. A szczepionka na HIV (jednorazowy wydatek) to już wg takiej logiki powinna być ok, bo przecież zarażenie HIV oznacza przyjmowanie leków do końca życia.
    • saszanasza Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 16:22
     lodomeria napisała:

     > No właśnie to argumentowanie antyszczepów mnie ciekawi - szczepionki na covid n
     > ie, bo to tylko napychanie kieszeni koncernom farmaceutycznym.

     Szczerze mówiąc to ja wole napychać kieszenie koncernom farmaceutycznym niż siejącemu ciemnotę kościołowi katolickiemu.

     A szczepionka na
     > HIV (jednorazowy wydatek) to już wg takiej logiki powinna być ok, bo przecież
     > zarażenie HIV oznacza przyjmowanie leków do końca życia.

     Antyszczepom tego nie da się wyjaśnić. Znajdą tysiące innych powodów dla których ludzie nie powinni się szczepić na HIV.
   • turzyca Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 16:22
    >ale i kk - przecież teraz twierdzi, że jedynym zabezpieczeniem przed aids jest wstrzęmięźliwość a tak odpadnie im argument...

    Ja mam cichą nadzieję, że albo Franciszek się ogarnie albo jego następca będzie jeszcze bardziej przytomny i w końcu KK odkryje, że prezerwatywa to grzech tylko w małżeństwie. Zaś poza małżeństwem grzechem jest jej nieużywanie, bo to sprzeciwia się przykazaniu "nie zabijaj" przez narażanie siebie (i żony/męża) na zakażenia. Można wprowadzić nakaz stosowanie prezerwatyw lekkim twistem, bez zmiany nauczania o małżeństwie, stosunku i czym tam jeszcze.
    • fitfood1664 Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 11.05.21, 10:54
     Niby dlaczego miałby się ogarnąć w oczekiwanym przez ciebie kierunku, kiedy seks przedmałżeński, pozamałżeński same w sobie są niedopuszczalne w myśl nauk kościoła? Ktoś kto w rażący sposób łamie kościelne przykazania, wychodzi poza nawias wspólnoty, a tam niech robi co chce. Dlaczego niby "cudzołożenie" miałoby kogoś nie wzdrygać ale użycie gumy już tak? Przecież to bez sensu. Ja bym powiedziała że właśnie w małżeństwie używanie prezerwatywy nie powinno być grzechem. Dzisiejsze pokolenia chciałyby wziąć wolność i ją wyruchać od tyłu, a wolność nie polega na róbta co chceta tylko na braniu na klatę konsekwencji swoich wyborów, a tu proszę ktoś chciałby wóz i przewóz i jeszcze woźnicę wydu*czyć. Sorry, religia to nie kram gdzie bierzesz co ci pasuje a resztę zostawiasz.
       • katriel Re: Szczepionka przeciw HIV - dlaczego zła? 10.05.21, 10:44
        Nie jesteś chrześcijanką, prawda? I nigdy się też serio nie zainteresowałaś, jakie jest wyjaśnienie twojej wątpliwości: nie zrobiłaś researchu, nie poczytałaś żadnych tekstów teologicznych, nawet nie spytałaś znajomego chrześcijanina. OK, nie musiałaś - ematka uczy bawi wychowuje nawet nieproszona. Masz tu w gratisie starannie dobrany fragmenty 38 rozdziału księgi Mądrości Syracha, miłej lektury:

        1. Czcij lekarza czcią należną z powodu jego posług,
        albowiem i jego stworzył Pan.
        2. Od Najwyższego pochodzi uzdrowienie,
        i od Króla dar się otrzymuje.
        3. Wiedza lekarza podnosi mu głowę,
        nawet i wobec możnowładców będą go podziwiać.
        4. Pan stworzył z ziemi lekarstwa,
        a człowiek mądry nie będzie nimi gardził.
        5. Czyż to nie drzewo wodę uczyniło słodką,
        aby moc Jego poznano?
        6. On dał ludziom wiedzę,
        aby się wsławili dzięki Jego dziwnym dziełom.
        7. Dzięki nim się leczy i ból usuwa,
        z nich aptekarz sporządza leki,
        8. aby się nie kończyło Jego działanie
        i pokój od Niego był po całej ziemi.
        9. Synu, w chorobie swej nie odwracaj się od Pana,
        ale módl się do Niego, a On cię uleczy.
        10. Usuń przewrotność - wyprostuj ręce
        i oczyść serce z wszelkiego grzechu!
        11. Ofiaruj kadzidło, złóż ofiarę dziękczynną z najczystszej mąki,
        i hojne dary, na jakie cię tylko stać.
        12. Potem sprowadź lekarza, bo jego też stworzył Pan,
        nie odsuwaj się od niego, albowiem jest on ci potrzebny.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka