Dodaj do ulubionych

Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców

11.05.21, 22:56
Temat zdrowotny i raczej o efektach pracy układu pokarmowego, więc wrażliwców uprzedzam.
Męczę się naprzemiennie z zaparciami i biegunkami.  Nigdy nie miałam takich problemów, ale teraz to koszmarek.  Utrudnia funkcjonowanie, zwłaszcza poza.domem, bo nigdy nie wiem, kiedy i co mnie weźmie.. Od końca roku do teraz dość dużo schudłam. Dużo stresu, ja w zasadzie w nerwach jestem non stop (sytuacja życiowa się mocno skomplikowała), a ja należę do tej grupy ludzi, którym w stresie jedzenie staje w gardle i nie jestem w stanie zjeść.. czasem mam dni, że zjem że dwa jogurty i dwa wafle ryżowe i koniec. Czasem jakaś sałatkę czy rybę w puszce, ale w niewielkich ilościach. Czasem jem cokolwiek, żeby nie paść na ulicy. Mam zaburzenia okresu: w grudniu i styczniu miesiączke miałam, w lutym nie, w marcu miałam, w kwietniu nie, teraz niby powinnam dostać, ale narazie nic. Ale najgorzej, że nie wiem, jak uregulować pracę jelit. Unormować to wszystko. Bo czasem jadę na czopkach glicerynowych, a  czasem muszę ,,zjesc" stoperan.  Najgorzej poza domem, zwłaszcza jak jest utrudniony dostęp do toalety. Boję się czasem z domu wyjść, bo nie wiem, czego się spodziewać. Co robić? Jakieś probiotyki? Macie jakieś sposoby na takie dolegliwości? Chodzi o unormowanie, bo nie mogę się wiecznie bujać z biegunkami czy zaparciami. Biorę leki na nadciśnienie.  Może to też mieć wpływ na takie problemy czy raczej nie? Jak któraś miała podobne kłopoty i jakoś pozbyła się ich, to byłabym mega wdzięczna za rady
Obserwuj wątek
    • mrs.solis Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 11.05.21, 23:19
      Przede wszystkim zglos sie do gastrologa. Pewnie bedzie potrzebna kolonoskopia zeby zobaczyc czy nie masz polipow, albo jakiegos zapalenia jelit czy innego cholerstwa. Z powodu stresu wielu ludzi nie jest w stanie jesc , ale nie wiem czy stres moze wplywac na to ze masz raz zatwardzenia raz biegunki.
    • zuzanna_a Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 11.05.21, 23:27
      U mojej kuzynki dokladnie to samo, rak jelita, a lekarz kretyn leczyl ja 6 lat na zespol jelita nadwrazliwego a jej obawy nowotworowe kwitowal, ze to choroba starszych panow a nie zdrowych 35 latek....
      Kolonoskopia a raczej jej wynik okazal sie szokiem - ok 18 cm jelita do usuniecia, zajete wezly, chemia i rok wyjety z zycia.
      Zyje i ma sie dobrze, leczenie poki co skuteczne i bez wznowy.
      Nie chce cie straszyc — ale powaznie, zrob kolonoskopie i to szybko, dla pewnosci jesli jeszcze nie robilas!
      • zuzanna_a Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 11.05.21, 23:31
        Dodam, ze objawy miala identyczne, biegunki, zaparcia, problemy miesiaczkowe, chudniecie.
        Kolonoskopia prywatnie kosztuje jakos 500-600 zl chyba, w znieczuleniu, takze spisz, wiec nic nie boli. Naprawde nie zwlekaj. Nawet jesli okaze sie ze to inne zaburzenie / trzeba wykluczyc najgorsze.
      • alessa28 Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 15.05.21, 20:55
        zuzanna_a napisała:

> U mojej kuzynki dokladnie to samo, rak jelita, a lekarz kretyn leczyl ja 6 lat
        > na zespol jelita nadwrazliwego a jej obawy nowotworowe kwitowal, ze to choroba
        > starszych panow a nie zdrowych 35 latek....
        > Kolonoskopia a raczej jej wynik okazal sie szokiem - ok 18 cm jelita do usuniec
        > ia, zajete wezly, chemia i rok wyjety z zycia.
        > Zyje i ma sie dobrze, leczenie poki co skuteczne i bez wznowy.
        > Nie chce cie straszyc — ale powaznie, zrob kolonoskopie i to szybko, dla pewnos
        > ci jesli jeszcze nie robilas!

Pozytywny aspekt że kuzynka jednak z tego wyszła!
    • ortolann Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 11.05.21, 23:29
      Zrób badania, postaraj się o siebie choć trochę zadbać. Rozumiem stres, sama w ciągu 3-4 dni straciłam niemal 10 kg. Nic nie jadłam, prawie nie piłam, niosła mnie adrenalina. Ale to było kilka dni i potem koniec.
      Jeśli i tak nic sensownego nie zjesz to chociaż suplementuj: elektrolity, witaminy. Unikaj może gotowych produktów: potrafią rozregulować najlepszy organizm.
      Ale przede wszystkim: idź do lekarza i zbadaj się. To może być wszystko choć jeśli masz stresujący okres w życiu to pewnie niszczą Cię napięte nerwy. Ale zbadać się trzeba.
      • antonina.n Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 12.05.21, 14:00
        Ze wszystkim się zgadzam oprócz suplementów. Te w tabletkach mają zerowy wpływ na organizm, a jak człowiek jest w stresie i jeść mu się nie chce to łyka taką tabletkę i myśli „dobra, jakies witaminy do organizmu wpadły”.

Moje zdanie jest ogólnie takie:

1. Lekarz gastrolog, badania i wykluczenie poważniejszych chorób. Dziewczyny piszą nawet o nowotworach, ale jest jeszcze pewnie tysiąc schorzeń dających takie objawy. Wiec nie wpadaj w panikę, ale umów się do lekarza, żeby spać spokojnie.

Dodatkowo- stres potrafi niezłe namieszać w zdrowiu, wiec niewykluczone, że to po prostu efekt paskudnego życiowego momentu + fatalne odżywianie. Pomyśl- wiele godzin nic nie jesz to potem nic dziwnego, ze cię za przeproszeniem, prze.sra, jak w końcu zjesz i tym będzie jeśli to będzie ryba z puszki.
        Skup się na swoim zdrowiu, bo je bardzo zaniedbujesz. Zmuś się do jedzenia malutkimi porcjami, ale dość często. Kromka/owoc/pół miski zupy/ziemniak + pół kotlecika i pij wodę. Bo przy obecnym sposobie odżywiania to nie dość, ze problemy jelitowe murowane to jeszcze twój wycieńczony organizm nie ma siły do przetrwania stresującego momentu i radzenia sobie z trudnościami.

Trzymaj się!
    • srubokretka Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 11.05.21, 23:30
      Ja bym zaczela od Mg w plynie przez kilka dni. Odstawilabym tez tabletki na nadcisnienie ( jezeli mozna oczywiscie).
      Mojej mamie to pomoglo. Byla cale zycie nerwowa, a okazalo sie ,ze to zwykle braki Mg przez picie kawy i nerwowosc. Takie zamkniete kolo.
      Do lekarza poszlabym jezeli po mg nie byloby zmian. Lekarz przeciagnie cie przez serie badan, ktore jeszcze bardziej cie zestresuja.
    • fragile_f Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 11.05.21, 23:30
      Do dziewczyn które poleciły dokładnie zbadanie jelit dodam jeszcze: psychiatra (możesz mieć nerwicę a na bank cierpisz na zaburzenia odżywania) i endokrynolog (heh, tarczyca, a jakże).

Aha, jeśli jesz dwa jogurty przegryzione waflem ryżowym, to jest dosyć oczywiste, że będziesz miała problem z wypróżnieniem. Nie masz po prostu czym się wykupać, mówiąc kolokwialnie. Zaburzenia miesiączkowania też mogą się brać z głodu. Żadne czopki czy probiotyki Ci nie pomogą, jeśli nie będziesz normalnie jeść, dziewczyny z anoreksją mają dokładnie te same problemy, co Ty uncertain

Mój mąż ma podobne problemy, u niego pomaga codzienne łykanie psyllium husk - działa i na biegunki i na zaparcia, reguluje pracę jelit. Co nie zmienia faktu, że jeśli zapomni jeść - efekt jest w zasadzie natychmiastowy, wszystko mu wraca do stanu pt. "paniczne szukanie toalety".

Musisz zacząć normalnie jeść, to jest absolutny priorytet (poza, oczywiście, wykluczeniem nowotworu). Jesli nie jesteś w stanie przełknąć normalnego jedzenia, to może zainteresuj się posiłkiem płynnym typu Jimmy Joy albo Huel? To są gotowe posiłki, 400 kcal, proteiny, witaminy, cuda na kiju - w formie np. czekoladowego, gęstego napoju. Sama jem je czasami jak np. nie mam czasu na lunch w pracy, jestem na wycieczce, w delegacji itp.
    • arthwen Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 12.05.21, 11:36
      Tak na oko, to jednak spróbowałabym bardziej racjonalnego jedzenia na początek. Bo jeśli żywisz się tak, że jednego dnia jesz wafle ryżowe i jogurt, a nastepnego rybę w puszce to naprawdę nic dziwnego, że masz na zmianę biegunki i zaparcia.
    • euze_bia000 Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 12.05.21, 12:28
      Najgorsze jest to, że ja NIE JESTEM w stanie normalnie jeść. Mam jadlowstret, ale nie w sensie anoreksji, tak zwyczajnie działa na mnie stres. Żyje w ciągłym stresie, już dawno tak nie miałam, teraz każdego dnia łeb mam nabity, no jest chu.... bardzo. I nie zanosi się, żeby w najbliższym czasie miało być lepiej. Niestety. Ciągle mnie żołądek z nerwów boli i ktoś może wierzyć lub nie , ale ja nawet nie czuje głodu. Nic kompletnie. Jedzenie staje w gardle i koniec. Jem na siłę coś, żeby będąc w pracy czy na ulicy nie zemdleć. W październiku robiłam sobie badania krwi; wtedy morfologie, OB, glukoze, próby wątrobowe miałam ok, żadnych odstepstw. Nie wiem, jakby było teraz.
      Domyślam się, że schudłam i mam zaburzenia miesiączki od tego niejedzenia lub byle jakiego jedzenia właśnie. Podejrzewam, że stres też ma swój udział z tym, że okres szaleje. Ale te zaparcia i biegunki.. tak się nie da funkcjonowac na dłuższą metę. To jest męczące w każdym sensie, ciągły dyskomfort.
      Dlatego pytałam o jakieś probiotyki, bo podejrzewam że wszystko mam od środka,,rozwalone ".
      Czyli co? Zrobić od nowa wszystkie badania krwi? USG jamy brzusznej? Chyba, że jakieś leki na uspokojenie, bo mam dość wszystkiego
      • zuzanna_a Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 12.05.21, 13:21
        ale chyba wyraźnie widzisz że 70% odpowiedzi sugeruje że należałoby wykonać kononoskopię. przy raku jelita badania krwi mogą być w idealnej normie. ja też nie jadłam ze stresu ale nigdy nie powodowało to takich atrakcji jelitowych.
        po poprawnym wyniku powinnaś udać się do psychiatry.

nie rozumiem czemu wałkujesz temat probiotyków i pytasz o USG, masz jakieś wyparcie włączone?
        szukasz rad a pomijasz odpowiedzi które wyraźnie mówią to co masz zrobić!

KOLONOSKOPIA

potem psycholog/ psychiatra.

dostałaś odpowiedzi przecież.
      • m_incubo Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 12.05.21, 15:13
        Ja wierzę, bo mam tak samo. Duży stres odcina mi układ pokarmowy, nie przełknę nawet herbaty.
        Ale mózgu mi jednak nie odcina i robię to, co mogę w danej chwili, żeby ten stres opanować.
        Niezależnie od sytuacji życiowej, zrób kolonoskopię. I skoro sytuacja aż tak stresowa już od jakiegoś czasu trwa, to wybierz się też do psychiatry, żeby to opanować. Na co czekasz? Ryba w puszce, jogurt i pisanie na forum tej sytuacji nie poprawia na pewno.
      • fragile_f Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 12.05.21, 16:46
        Przeciez dziewczyny pisaly: kolonoskopia, potem psychiatra. Probiotyk to tylko bakterie, one nie spowodują ze wafel ryzowy zmieni się w pełnowartościowy posilek. Jesli nie mozesz jesc produktów stalych, to jedz plynne. Btw jogurt na podrazniony uklad pokarmowy to murowana biegunka.
      • eliszka25 Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 12.05.21, 16:55
        Dostałaś dobre rady, ale uparłaś się na probiotyki. Nie, probiotyki nie rozwiążą twojego problemu. Żeby układ pokarmowy mógł wrócić do normy MUSISZ zacząć normalnie się odżywiać. Ja rozumiem, że stres powoduje u ciebie jadłowstręt i sama możesz nie dać rady tego przezwyciężyć. Dlatego idź do lekarza. Oprócz serii badań z kolonoskopią włącznie, radziłabym poszukać psychiatry, który pomoże radzić sobie ze stresem. Inaczej zwyczajnie zagłodzisz się na śmierć. Może nie za tydzień czy miesiąc, ale wyraźnie idziesz w tym kierunku.

Probiotyki nie pomogą za wiele, jeśli w ciągu całego dnia zjesz puszkę tuńczyka czy dwa jogurty. Twój układ pokarmowy zwyczajnie nie ma czego przerabiać. Stąd sensacje żołądkowe. Dlatego oprócz badań, o których pisały dziewczyny po prostu musisz zacząć jeść!

Od października, kiedy miałaś dobre wyniki krwi, minęło już 7 miesięcy. Przy takim trybie życia i odżywiania podpieranie się tymi wynikami nie ma najmniejszego sensu.

Współczuję stresów, ale zadbaj o siebie zanim będzie za późno!
    • rozwiane_marzenie Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 12.05.21, 13:29
      Myślę, że zdajesz sobie sprawę, że opisane objawy mogą oznaczać nowotwór. Nie straszę, uświadamiam, że powinnaś pędzić na kolonoskopię. A jeśli okaże się np. jelito wrażliwe to tylko lekarz jest w stanie dobrze dobrać leki, tutaj ile rad tyle leków/suplementów. Naprawdę chcesz je wszystkie wypróbować?
      • zuzanna_a Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 12.05.21, 13:40
        dokładnie.
        co innego zaparcia.
        co innego biegunki.
        mają inne przyczyny, logiczne, dość proste w wyjaśnieniu. występują albo jedno albo drugie bo i przyczyna jest stała.
        w przypadku codziennych podróży ze skrajności w skrajność czyli od biegunek po zaparcia - nowotwór to jest zawsze pierwsze podejrzenie. brak apetytu to również jest objaw, chudnięcie, miesiączki - również. stres swoją drogą - ale moze współistnieć z chorobą - więc ją trzeba wykluczyć. jednak ja odnoszę wrażenie, że autorka która ma 5/6 symptomów nowotworu jelita - z uporem maniaka omija temat i pyta o probiotyki wierząc że jedząc wafla ryżowego i probiotyk wszystko wróci do normy.
            • fil.lo Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 12.05.21, 14:57
              Zgadzam się. Autorce w pierwszej kolejności doradzałabym wizytę u gastrologa. Zapewne zaleci badania z kału i krwi na początek (kalprotektyna, krew utajona, pasożyty, celiakia?) i może da jakieś leki regulujące pracę jelit. Dla świętego spokoju warto zrobić kolonoskopię, a na pewno warto przedyskutować to z gastrologiem.
              Druga sprawa - jedzenie. Ważne, sama to wiesz. Bez dobrego jedzenia, nie będzie dobrego funkcjonowania jelit. Fajnie ktoś wyżej napisał o odżywianiu, jeśli nic innego "nie wchodzi", to spróbuj koktajle etc.
              Zanim dojdzie do skutku wizyta u lekarza, to pij galaretkę z siemienia lnianego, bardzo dobrze ochronnie działa na jelita (słowa mego gastrologa).
          • alessa28 Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 15.05.21, 20:52
            wapaha napisała:

> Wg mnie to klasyczny ibs

Rotfl.
            Przy jelicie wrażliwym się nie chudnie.
            To pierwsza rzecz różnicująca poważniejsze schorzenia.
            Biegunki na przemian z zaparciami to też typowy objaw czegoś nie fajnego.

Zaburzenia miesiączkowania w stylu jeden miesiąc mam, drugi nie też nie brzmią dobrze.

Gastrolog, kolonoskopia, krew z rozmazem i crp, ginekolog to tak na pierwszy ogień.

• shmu Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 12.05.21, 16:01
      Oczywiście do lekarza, bo sprawa może być bardzo poważna, ale w drugiej kolejności zaczęłabym jeść regularnie i zdrowo. No trudno stres to stres, ale musisz jeść normalnie, bo jeśli nawet teraz na nic nie cierpisz (w sensie konkretnej choroby) to organizm się wyłoży w krótkim czasie
    • wkswks Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 13.05.21, 12:19
      Problemy z miesiączka wynikają zapewne ze schudnięciem. Miałam dziwne biegunki w listopadzie i grudniu. Zrobiłam komplet badań, łącznie z cytologia, gastro, kolono, usg, mocz, krew, funkcje wątroby, trzustki i nerek. Nic nie wyszło. Gastroenterolog kazał jeść więcej, powiedział ze to błędy żywieniowe. W sumie przeszło samo po ok 6 tygodniach. Nawet helicobakterii nie mam. Jogurty odstaw, one przyspieszają przemianę materii wiec wzmagają biegunki i chudnięcie.
    • mirkabella Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 15.05.21, 16:50
      Oprócz badań, które dziewczyny słusznie radzą, unormuj jedzenie.
      Pracuję z ludźmi, którzy m. in. mają zaburzenia laknienia, i widzę, że ma to wielki wpływ na wypróżnianie. Jeśli jesz 2 wafle ryżowe na dzień przez kilka dni, wytworzona masa kałowa nie jest wystarczająco duża, żeby zostać przepchnięta - i masz zaparcie.
      Obserwuje to sama u siebie, choć mnie rzadko zdarza się jeść za mało wink
      W drugą stronę - biegunki mam w stresie, i kiedy odczuwam skurcze mieśni brzucha, np przed miesiączką.
      Postaraj się poobserwować swoje ciało i zadbać o regularne posiłki, to na pewno nie zaszkodzi.
    • krysia4567 Re: Wątek zdrowotny i nie dla wrażliwców 31.05.21, 13:22
      przede wszystkim zacznij racjonalnie jesc..5 posiłków dziennie, małe porcje..wybieraj dobre produkty, jedz dużo warzyw i chudego mięsa. Odstaw słodycze, albo wybieraj te naturalne (batony na bazie daktyli, orzechów itd..od siebie mogę polecić te z firmy frufi). Do tego zacznij się ruszac i dużo pić. POwinno pomóc..pozdrawiam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka