Dodaj do ulubionych

Specjalistki od HR - kogo wybierzecie?

14.05.21, 09:23
Gdzieś ostatnio wyczytałam, że jeśli dział rekrutacji ma do wyboru młodą osobę i kogoś po 40-tce, to mimo doświadczenia zawodowego tej drugiej osoby nieporównywalnego z doświadczeniem pierwszej, wybiorą najczęściej kogoś młodego, bo cytuję "łatwiej go urobić". Czy tak faktycznie jest? Nurtuje mnie to, bo od jakiegoś czasu szukam pracy. Doświadczenie mam imponujące (sami rekrutujący to stwierdzają). Zgłaszam się tam, gdzie spełniam wszystkie kryteria. I nic! Jakimi kryteriami wy się kierujecie? Niestety, nie odmłodzę się. sad
Obserwuj wątek
    • chococaffe Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 09:30
      Co prawda nie HR, ale obserwator/komentator/doradca przy zatrudnianiu do mojego działu. Poza oczekiwaną kompatybilnością z zespołem, raczej nie zatrudnia się kogoś znacznie poniżej jego kwalifikacji z prostej obawy, że zaraz i tak zwieje albo będzie miał fochy. Bywa, że życiorys jest za dobry na dane stanowisko
        • trampki-w-kwiatki Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 10:10
          Z moich doświadczeń też wynika, że młodzi mają ostre wymagania płacowe. Często od razu pada kwestia "poniżej kwoty X nie mamy o czym rozmawiać, bo planuję w najbliższym czasie kredyt na mieszkanie".
          Jeśli chodzi o kwestie płacowe to najtaniej znajduje się dzieciatą kobietę w okolicy 40 stki. Tutaj zawsze padają najniższe kwoty wynagrodzeń, gdy człowiek pyta o oczekiwania płacowe...
                • sumire Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 11:12
                  Czasami da się dowiedzieć, jak to większa firma, to przeważnie po internetach krążą informacje o płacach.
                  Ale w ogłoszeniach mało kto podaje wynagrodzenie, w swojej branży widziałam raptem parę takich przypadków (jeśli chodzi o Polskę). I potem aplikujesz na stanowisko, po czym miła pani z HR, słysząc o oczekiwaniach finansowych, mówi wesoło, że mogą ci zaproponować o 2 tysiące mniej niż obecnie zarabiasz, i czy mimo wszystko nie rozważyłabyś tak wspaniałej oferty (true story z mojego życia). Gdyby było jasne od razu, obie zaoszczędziłybyśmy parę godzin życia.
                  • ritual2019 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 12:02
                    sumire napisała:

> Czasami da się dowiedzieć, jak to większa firma, to przeważnie po internetach k
                    > rążą informacje o płacach.
                    > Ale w ogłoszeniach mało kto podaje wynagrodzenie, w swojej branży widziałam rap
                    > tem parę takich przypadków (jeśli chodzi o Polskę). I potem aplikujesz na stano
                    > wisko, po czym miła pani z HR, słysząc o oczekiwaniach finansowych, mówi wesoło
                    > , że mogą ci zaproponować o 2 tysiące mniej niż obecnie zarabiasz, i czy mimo w
                    > szystko nie rozważyłabyś tak wspaniałej oferty (true story z mojego życia). Gdy
                    > by było jasne od razu, obie zaoszczędziłybyśmy parę godzin życia.

A dlaczego nie podaje sie oferty wynagrodzenia?
                      • ritual2019 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 12:19
                        sumire napisała:

> Bo nie.
                        > Często zdarza się tak, że jak próbujesz pytać w trakcie rekrutacji, wykręcają s
                        > ię, że nie wolno im powiedzieć przed złożeniem oferty, że polityka niejawności
                        > płac, blabla.

Hmmm, zazwyczaj podaje sie przedzial, nie widze tu lamania zasad polityki niejawnosci plac. W koncu wiadomo ze w okreslonych zawodach nie ma przepasci w placach. U mnie bardzo rzadko sie zdarza ze placa nie jest podana w ogloszeniu o pracy. Przyklad, jesli ktos pracuje jako business and operations manager i nie jest zadowolony ze swojej placy a uznaje ze majac odpowiednie kwalifikacje i spore doswiadczenie moglby robic to samo zarabiajac kilka tysiecy rocznie wiecej to szuka pod tym katem wlasnie. Nie bedzie wiec aplikowal o prace tam gdzie oferuja tyle samo albo mniej a tam gdzie wiecej. Jesli nie ma tego w ofercie to jaki sens aplikowac, przeciez to zabiera czas i energie.
                        • sumire Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 12:37
                          No niestety, ale to jest dyskusja, która w Polsce trwa od lat. I dlatego sytuacje, w których komuś zawraca się głowę wieloetapową rekrutacją, by na końcu poinformować go, że może dostać tyle, ile obecnie zarabia lub nawet mniej, nie należą do rzadkości.
                          Jedyne, czemu sprzyja ten system, to wyrabianie KPI przez działy HR.
                          • lauren6 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 12:48
                            > sytuacje, w których komuś zawraca się głowę wieloetapową rekrutacją, by na końcu poinformować go, że może dostać tyle, ile obecnie zarabia lub nawet mniej, nie należą do rzadkości.

Stara zagrywka psychologiczna, że człowiek, który przejdzie 7 etapów rekrutacji już czuje się zwycięzcą i przyjmie byle jaką ofertę, bo szkoda mu będzie czasu poświęconego na udział w rekrutacji. Dlatego mi zawsze zapała się czerwona lampka, gdy słyszę, że w czasie rekrutacji dzisiaj mam porozmawiać hrówką, jutro z szefową działu, za 3 dni jej pracownik sprawdzi moją wiedzę, za 5 dni zadzwoni do mnie dyrektor regionu z Londynu, za tydzień ktośtam z USA sprawdzi mój angielski itd.
                    • lauren6 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 12:17
                      ritual2019 napisał(a):

> A dlaczego nie podaje sie oferty wynagrodzenia?

Bo w polskim folwarku nie ma zwyczaju dawania podwyżek pracownikom. Ile sobie wywalczysz na początku tyle masz. Gdyby w ogłoszeniu o pracę były widełki to starych pracowników wuj by strzelił, że nowy na starcie będzie od nich zarabiał 2000 zł więcej i jeszcze muszą go wdrożyć do pracy.
                      • ritual2019 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 12:24
                        lauren6 napisała:

> Bo w polskim folwarku nie ma zwyczaju dawania podwyżek pracownikom. Ile sobie w
                        > ywalczysz na początku tyle masz.

Na kazdym stanowisku jest jakis pulap, staruje sie roznie w zaleznosci od doswiadczenia, umiejetnosci. Potem idzie sie po szczeblach, takie poziomy, kto jaki osiagnie to sa kwestie indywidulane. Nie mam na mysli pracownikow w fabrykach przy tasmie oczywiscie.
                        • lauren6 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 12:43
                          Piszesz o awansach pionowych, a w Polsce najpopularniejsze są awanse poziome: dokładnie nowych obowiązków starym pracownikom bez dawania podwyżki lub z podwyżką rzędu 200 zł. Chcesz więcej zarabiać to musisz zmienić firmę. Podwyżki są źle widziane, bo dasz podwyżkę czy awans jednemu pracownikowi to reszta również zacznie się domagać wyższych płac.
                          • trampki-w-kwiatki Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 12:47
                            Otóż to. Co więcej, polski pracodawca jeszcze urodzi jakieś dziwne zapisy o "zakazie rozmawiania o płacach", które pracownicy podpisują nie zdając sobie sprawy z tego, że są one tylko kartką papieru nic nie wartą w sądzie pracy. A chodzi o to, że nikt nie może wiedzieć kto ile zarabia, bo by się wydało, że ten nowy szczyl z recepcji dostaje więcej niż księgowa z 30-letnim stażem, bo sobie wynegocjował.
                            • ritual2019 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 12:53
                              trampki-w-kwiatki napisała:

A chodzio to, że nikt nie może wiedzieć kto ile zarabia, bo by się wydało, że ten nowy
                              > szczyl z recepcji dostaje więcej niż księgowa z 30-letnim stażem, bo sobie wyn
                              > egocjował.

A to jest w ogole mozliwe zeby ktos w recepcji zarabial wiecej niz wykwalifikowany doswiadczony ksiegowy? Ups...chore to.
                              • trampki-w-kwiatki Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 13:12
                                > A to jest w ogole mozliwe zeby ktos w recepcji zarabial wiecej niz wykwalifikow
                                > any doswiadczony ksiegowy? Ups...chore to.

Możliwe?
                                To jest nawet super częste. Mówimy o polskim biznesie, w którym szef szuka młodego przystojnego chłopaka do obsługi recepcji. Młody przychodzi i żąda pożądnej kasy, bo zna angielski i coś tam trochę po hiszpańsku. I fajnie wygląda, robi firmie "prestiż" (autentyczny zachwyt szefostwa). Poza tym jak nie dostanie takiej kasy jak chce to pierdyknie robotą i pójdzie dalej. A pani starsza księgowa jest już mocno pomarszczona, szef doskonale wie, że nigdzie się nie zwolni, bo jej nikt nie zechce, więc od czasu do czasu dostaje sto złotych brutto podwyżki. Jej pensja z roku na rok zbliża się coraz mocniej do najniższej krajowej, a ona trwa wiernie, byle dociągnąć do emerytury. Polskie piekiełko Januszeksu.
                                • nenia1 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 13:37

>
                                  > Możliwe?
                                  > To jest nawet super częste.

Tak z ciekawości. Skąd masz te wszystkie informacje o których piszesz w wątku?
                                  Chodzisz po wielu firmach, robisz jakieś ankiety, badanie, może dysponujesz jakimiś linkami do takich?
                          • ritual2019 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 12:51
                            lauren6 napisała:

> Piszesz o awansach pionowych, a w Polsce najpopularniejsze są awanse poziome: d
                            > okładnie nowych obowiązków starym pracownikom bez dawania podwyżki lub z podwyż
                            > ką rzędu 200 zł. Chcesz więcej zarabiać to musisz zmienić firmę. Podwyżki są źl
                            > e widziane, bo dasz podwyżkę czy awans jednemu pracownikowi to reszta również z
                            > acznie się domagać wyższych płac.

W normalnych firmach przeciez tak powinno byc czyli jasne mozliwosci awansu jak to nazywasz pionowego. Nie kazdy musi z tego korzystac.
                            • lauren6 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 12:57
                              W normalnych, czyli jakich? Budżetówce? Korpo? Ze ścisłą hierarchią i widełkami płac.

Większość firm w Polsce to małe i średnie przedsiębiorstwa. Tam w firmie masz szefa i jego ludzi, ewentualnie jakiegoś kierownika po środku. Nie ma stanowisk typu starszy specjalista do spraw księgowości.
                              • ritual2019 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 15:23
                                lauren6 napisała:

> Większość firm w Polsce to małe i średnie przedsiębiorstwa. Tam w firmie masz s
                                > zefa i jego ludzi, ewentualnie jakiegoś kierownika po środku. Nie ma stanowisk
                                > typu starszy specjalista do spraw księgowości.

A w tym watku ematki pisza o takich firmach?
          • savignonblanc Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 10:34
            Często to kwestia tego, ze te kobiety pracują, żeby pracować, a nie tylko po to, żeby zarabiać. Zależy im na stabilnej, spokojnej pracy i poczuciu, ze wychodzą do ludzi?
            Młody ma w sobie większy zapał, odwagę i poczucie, ze nie tu to gdzieś indziej. Nie uzależnia pracy od logistyki okolopracowej.
            Dla mnie priorytetem jest odległość od domu i przedszkola / szkoły, normalne godziny pracy i dobra atmosfera. Mogę zarabiać mniej od bezdzietnej singielki w zamian za to wyżej wymienione.
          • ludzikmichelin4245 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 12:29

> Jeśli chodzi o kwestie płacowe to najtaniej znajduje się dzieciatą kobietę w ok
            > olicy 40 stki.

Jest to dla mnie nieco dziwne. Zakładając, że to dziecko ma powiedzmy 10-15 lat, to przecież koszty życia są na tym etapie życia wspomnianej kandydatki są bardzo wysokie.
            Jeśli doliczyć kredyt, to ciężko sobie wyobrazić, że kogokolwiek "stać" na pracę poniżej pewnego pułapu zarobków.
            Zdaję sobie sprawę, że tutaj mają znaczenie kwestie kulturowe, ale jednak wyobrażam sobie, że właśnie ta grupa powinna walczyć jak lwica o wysoką pensję.
            • trampki-w-kwiatki Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 17:26
              Jak jesteś matką i wyrosłaś w kulturze, gdzie tuż po urlopie macierzyńskim dostaje się wypowiedzenie, twoje dziecko często choruje, przedszkole jest co chwilę zamykane, bardzo nie chcesz brać nadgodzin i naprawdę liczy się dla ciebie stabilność zatrudnienia, bo nawet miesiąc bez pracy może być tragiczny dla domowego budżetu, to siedzisz jak trusia i się nie wyhylasz z żadnym zmienianiem pracy. A bez tego to się w Polsce nie bardzo da zarabiać więcej. U nas najwięcej dostają ci, którzy potrafią rzucić papierami.
          • tiszantul Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 15:20
            "Z moich doświadczeń też wynika, że młodzi mają ostre wymagania płacowe. Często od razu pada kwestia "poniżej kwoty X nie mamy o czym rozmawiać, bo planuję w najbliższym czasie kredyt na mieszkanie".

Wannabe kredyciarz to dobry pracownik, nigdzie nie ucieknie, boi się ryzykować, gotowy na wszystko, by spłacić ratę kredytu
        • savignonblanc Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 10:25
          W idealnym świecie polipoprawnosci? Żadnego znaczenia wygląd nie ma.
          W realnym? Owszem. Wiele razy byłam niestety świadkiem jak merytorycznie lepszy kandydat przegrywał bo był ubrany / wyglądał niestosownie, niemodnie. Po rozmowach komentowano wygląd nie rzadziej niż wyniki testu z języka obcego na przykład.

Z tego co się orientuje przeciętnie pierwsze dziecko rodzi się, kiedy matka ma jakieś 28-30 lat. Pomijając oczywiście wąskie specjalistki. Ale wąskie specjalistki to osobna kategoria i rzecz jasna w tej kategorii panują inne prawa.

Generalnie jeśli chodzi o najbardziej poszukiwanych pracowników to raczej nadal obowiązuje to samo co 20 lat temu: młody, z wyższym wykształceniem i minimum 5 letnim doświadczeniem. 😜
        • trampki-w-kwiatki Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 11:39
          Też miałam idealistyczną nadzieję, że wygląd nie ma znaczenia, dlatego uporczywie nie załączałam do CV swojego zdjęcia, no bo przecież chcę, żeby mnie oceniano pod względem merytorycznym, a nie dlatego, że mam ładną buzię. A potem byłam świadkiem, że CV bez zdjęcia nawet nie brano pod uwagę, a szefostwo kazało odrzucić kandydatkę wyłącznie dlatego, że jest nieatrakcyjna i "jak to fatalnie wpłynie na wizerunek firmy". Straszne doświadczenie. I pouczające.
        • jolie Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 13:30
          Wygląd ma znaczenie, jak wszędzie. Mnie bardziej zastanawia co innego - że w dobie upiększających filtrów i ogólnie sporych możliwości zrobienia sobie dobrego zdjęcia, ktoś daje brzydkie. Ubranie i wygląd na rozmowie to już inna bajka, ale zdjęcie do CV?
          • trampki-w-kwiatki Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 17:29
            Z drugiej strony te komentarze później po rozmowach "to była ta ze zdjęcia?? NIEMOŻLIWE!" No i fakt, że częstokroć na zdjęciach była zupełnie inna osoba. Ale to zupełnie! Jakby ktoś gwizdnął czyjeś zdjęcie z internetu. Kiedyś miała przyjść taka młoda blondyneczka a przyszła stara baba o urodzie alkoholiczki, do tego ciemnowłosa i w niczym nie przypominająca dziewczyny ze zfjecia. Strasznie głupia sytuacja.
              • trampki-w-kwiatki Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 17:54
                Drwię z tej sytuacji bo zaproszono kobietę ze względu na wygląd (tak, wiem, że o zdjęcie prosić nie wolno, bo RODO, ale ludzie sami z własnej woli te zdjęcia załączają) a przyszła zupełnie inna osoba niż na zdjęciu. Poza tym była bardzo nieprzyjemna i durna , więc sobie pozwalam z niej pokpić. Gdyby wtopę z kradzionym zdjęciem chociaż przysłoniła bystrością umysłu, nie dotykałabym tematu.
            • jolie Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 18:50
              Ja nie mam na myśli ściągania z internetu zdjęcia Doutzen Kroes czy przerabiania się na styl gwiazdy Hollywoodu w FaceApie. Tylko korzystne ujęcie, u kobiety dobry make-up plus uczesanie itp. Dzisiaj jest mnóstwo możliwości, których kiedyś nie było. O fotogeniczności nawet nie piszę, bo i tu można też zyskać.
      • kamin Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 21:05
        Opisujesz rynek pracy sprzed 30 lat.
        Teraz 40 latki wracają po macierzyńskim/wychowawczym do pracy i są raczej lojalnymi, zmotywowanymi pracownikami, chociaż czasem korzystają ze zwolnień na dzieci. 25 latki są na etapie zastanawiania się "kim chcę zostać jak dorosnę", mają życzeniowe myślenie o swojej pracy, szczególnie o zarobkach.
    • chicarica Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 10:01
      Chodzi chyba bardziej o wymagania płacowe. Chociaż w jednej firmie IT spotkałam się z podejściem, że "programista po 40 to już nie programista". W ogóle jest to smutne, że w Polsce pracownik po 40 uważany jest za "starego". Przecież to jest doskonały moment na pracę: umysł całkiem świeży jeszcze, dzieci często już w miarę odchowane, jednocześnie człowiek ma dość wysokie koszty utrzymania (kredyty, domy, auta) powodujące że nie będzie sobie pozwalał na olewanie pracy. Bardzo wielu ludzi w takim wieku kształci się dalej, uczy się języków... No, ale po tym jak w jednej firmie na propozycję, że firma zapłaci mi za studia podyplomowe (chodziło o to, że były potężnie dofinansowane z UE ale musiała na nie wysłać firma) a potem to pobierze z mojego wynagrodzenia (w sensie, koszt dla firmy żaden, chodziło o sposób płatności) usłyszałam, że nie, bo "co będzie jak wszyscy tak będą chcieli", to już nic mnie nie zdziwi... No najgorzej, pracownicy chcą się uczyć big_grin
      • lauren6 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 12:26
        > Chociaż w jednej firmie IT spotkałam się z podejściem, że "programista po 40 to już nie programista".

Taką politykę mają firmy z branży IT, które stosują crunch. Czyli mówiąc wprost drastycznie łamią prawa pracownicze wymagając pracy po 16h na dobę 6-7 dni w tygodniu. Ostatnio była afera z firmą CD Projekt, która podobno mocno cisnęła programistów, żeby wyrobić się z oddaniem Cyberpunka na grudniową premierę. Jak się ta opowieść skończyła wszyscy wiemy wink

Wiadomo, że pracownik 40+ półrocznego cruncha nie wytrzyma fizycznie. Stąd ciśnienie niektórych firm z branży IT na zatrudnienie 20-latków, którzy są jeszcze w stanie funkcjonować śpiąc przez dłuższy czas po kilka godzin na dobę.
    • trampki-w-kwiatki Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 10:06
      Nie pracowałam w zagranicznym korpo, więc znam tylko perspektywę polskich firm. I w tych, w których miałam przyjemność cokolwiek robić szukaliśmy pracowników wiekiem pasujących do reszty zespołu, żeby nie było problemów z dogadaniem się. Podczas ostatniej rekrutacji szukaliśmy księgowej i szefostwo zachwycało się młodymi kandydatkami, ale zespół chciał dziewczynę po 40 stce.
    • lauren6 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 10:09
      Są firmy, które ustalają limit wieku rekrutowanych pracowników na 35-40 lat. Zazwyczaj dlatego, że w firmie panuje folwark i doświadczony pracownik szybko rzuci papierami, albo jeszcze będzie podburzał innych. Są też zakompleksieni kierownicy, którzy boją się o swoje stanowisko i wolą zatrudnić młodą osobę, a nie doświadczoną, potencjalnego konkurenta. Są też kierownicy płci męskiej, którzy z w/w powodu będą woleli zatrudnić kobietę nawet jeśli merytorycznie będzie słabsza od mężczyzny.

Podsumowując: nie przejmuj się wiekiem. Jeśli nie możesz znaleźć pracy to przejrzyj swoje CV, zastanów się co robisz/mówisz nie tak.
    • black_halo Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 10:11
      Smutna prawda jest taka, ze do wiekszosci prac mozna przyuczyc w 2-4 tygodnie i to max. W zwiazku z tym zatrudnia sie osoby mlodsze bo sa tansze. Najlepiej po studiach.

Pracowalam kiedys w jednej firmie, ktora robila fantastyczne wrazenie przy rekrutacji a po miesiacu okazywalo sie, ze menadzerowie to socjopaci. Wiekszosc ludzi z doswiadczeniem wychodzila z tamtat w ciagu pierwszego roku, ja wytrzylamam poltora. Natomiast osoby, ktore przychodza swiezo po studiach zostaja tam bardzo dlugo.
    • sumire Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 10:33
      Zależy na jakie stanowisko.
      W mojej poprzedniej firmie faktycznie była taka niepisana zasada, że zatrudnia się młodszych, z bardzo prostej przyczyny - można było im zaproponować stawkę startową według siatki płac i przyjmowali. Poza tym było ich łatwiej zintegrować ze sobą. Ale to tylko jedna firma, jaką znam, w której rzeczywiście z dwojga kandydatów wybierano tego z krótszym stażem.
    • swinka-morska Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 11:51
      bardoszka napisała:

> Gdzieś ostatnio wyczytałam, że jeśli dział rekrutacji ma do wyboru młodą osobę
      > i kogoś po 40-tce, to mimo doświadczenia zawodowego tej drugiej osoby nieporówn
      > ywalnego z doświadczeniem pierwszej, wybiorą najczęściej kogoś młodego, bo cytu
      > ję "łatwiej go urobić". Czy tak faktycznie jest?

Nie, nie jest.
      Nie czytaj i nie wierz w straszące opowieści o porośniętych smoczą łuską HRach, które pożerają ludzi na śniadanie.

Dla HR najważniejsze jest żeby:
      - obsadzić wakat
      - przyjąć kogoś kto będzie dobrze sprawdzał się na danym stanowisku
      - i żeby biznes/kiero szukający pracownika był zadowolony.
      Nic ponad to... reszta w rękach szukającego szefa, jego kompetencji menedzerskich, preferencji, polityki budowania zespołu (może mieć i nawet sobie tego nie uświadamiać), indywidualnej chemii itd.
      Z kandydatami 40+ bywa problem taki, że umiejętności językowe nie idą w parze ze specjalistycznymi i przez to odpadają (a akurat język jest najprościej uzupełnić), a kobiety w tym wieku bardzo zaniżają swoją wartość jako kandydatki.

• princesswhitewolf Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 13:06
      >Gdzieś ostatnio wyczytałam, że jeśli dział rekrutacji ma do wyboru młodą osobę i kogoś po 40-tce, to mimo doświadczenia zawodowego tej drugiej osoby nieporównywalnego z doświadczeniem pierwszej, wybiorą najczęściej kogoś młodego, bo cytuję "łatwiej go urobić".

mieszkam w UK wiec w innych realiach ale tu wiek nie odgrywa znaczenia w rekrutacji ale kwalifikacje.

Wrecz przeciwnie jest: mlody pewny siebie byczek z poczuciem ze swiat lezy u jego stop a on jest geniuszem ( a tak naprawde g wie) jest trudniejszym pracownikiem niz starszy ktory juz wie czego mozna oczekiwac
    • mmarrta Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 13:25
      Ja nie jestem z HR, ale czasem szukam kogoś do nas do firmy. Patrzę wtedy głównie na doświadczenie i czy jest chemia z danym kandydatem. Pracuję w małym biurze, więc ta chemia też jest ważna. Ostatnio przyjęta dziewczyna jest pod 50. Za to wcześniejsza była jeszcze studentką bez doświadczenia, ale super się sprzedała na rozmowie. Obie to był strzał w 10.
    • troompka Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 13:32
      może na pocieszenie-startuję do dużej firmy razem z moim 30 letnim znajomym, ja juz niestety 50, ale z 30 letnim stazem w branżach interesujacych mojego pracodawcę (studia juz w trakcie pracy), oczekiwania finansowe oboje mieliśmy zbliżone, ja nieco wyższe, kolega odpadł po I etapie rekrutacji (jeszcze przed rozmowa o finansach, ale po rozmowach merytorycznych), ja idę dalej, byc może też gdzies tam odpadnę (lub nie), ale w zestawieniu z 30 letnim "chłystkiem" smile wyszłam na plus.
    • swiezynka77 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 13:39
      poza wyżej wymienionymi powodami mam wrażenie, że HRowcy, a już najbardziej headhunterzy, sa po prostu bardzo młodzi i ktoś po 40 wydaje im się wiekowym starcem, niezdatnym do niczego. z osobą w swoim wieku lepiej znajdą wspólny język i zarekomendują takiego kandydata do dalszych rozmów.
    • volta2 Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 14.05.21, 15:23
      jeśli jest tak jak piszesz i nic nie ubarwiasz, to pozostaje ci to imponujące doświadczenie po prostu ukryć
      lub ograniczyć oczekiwania finansowe

maż latał rok temu po rozmowach jeszcze z 4 z przodu i od 2 hr usłyszał, że na to stanowisko kazali szukać kogoś przed 40 bo pracownik z tak dużym doświadczeniem zagraża młodemu menago. magicznie mężowa 4 z przodu w rekrutacji zagranicznej nie okazała się żadnym problemem, co najwyżej takim, że przy pensji też ma teraz 4 z przodu. w polsce nie oferowano mu nawet 2.
    • jak_zwykle_wszystko_zajete Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 16.05.21, 15:03
      Nie pracuję w HR, ale zatrudniam ludzi do swojego zespołu. HR nigdy nie decyduje kogo zatrudnić, decyzja należy do managera zespołu.

Zatrudniam osoby takie, jakie w danym momencie potrzebuję, czyli posiadające określone kwalifikacje, wiek jest wtórny.

Problem, jaki może być z osobami z bardzo dużym doświadczeniem, jest taki, ze takie osoby mają znajomość/doświadczenie w tematach mi zbędnych, a jednocześnie oczekują w związku z tym wyższego wynagrodzenia. Przykład: przychodzi osoba z 15 lat doświadczenia w A oraz 3 lata doświadczenia w B. Chce przekwalifikować się do B, ale oczekuje wynagrodzenia i stanowiska, jakby miała 18 lat doświadczenia. Oczywiście z tych 15 lat doświadczenia w A da się wyłuskać coś użytecznego, ale na pewno nie będzie to 15 lat. W konsekwencji mamy rozjazd między oczekiwaniami finansowymi, a ofertą danej osoby. I to jest powód odmowy, nie wiek.
    • ulnauli Re: Specjalistki od HR - kogo wybierzecie? 16.05.21, 17:03
      Oczywiście, że młodego. Wychodzę z założenia, że jeśli "stary" staje do rywalizacji z młodym o to samo stanowisko, to oznacza, że jest po prostu kiepskim pracownikiem, który przespał swoją szansę na rynku pracy. Profesjonalny "stary" albo a) rekrutuje się wewnętrznie, b) rekrutuje się po znajomości, c) rekruterzy na LinkedInie sami mu zawracają głowę i proponują zmianę pracy, d) jest tak dobry, że wysyła CV i w ciągu najbliższych 48 godzin specjalnie pod niego ustawiają rozmowę rekrutacyjną. W każdym innym wypadku jest to pracownik przeciętny lub mierny, więc wolę zatrudnić młodego, z którego można więcej wycisnąć, szybciej przyuczyć i z założenia jest mniej marudny. A że są liczne wyjątki od reguły? Trudno, zawszę wolę mieć statystykę po swojej stronie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka