Dodaj do ulubionych

Śmierć ojca - czy przepisać spadek mieszk.na mamę?

14.05.21, 10:13
Witajcie! Szukam porady. Po śmierci ojca przysługuje mi odziedziczenie ustawowe 1/6 z 2 mieszkań rodziców. W obu mieszka obecnie mama. Która odziedziczy 2/3 mieszkań.

No i musimy z mamą i siostrą przeprowadzić postępowanie spadkowe. Jedno mieszkań chcemy sprzedać a w drugim będzie mieszkać dalej mama.

Pojawiła się propozycja od dalszej osoby z rodziny (która w rodzinie pojawiła się niedawno, nie znam jej zbyt dobrze i nie do końca ufam) żebyśmy z siostrą w dziale spadku zrzekli się swojego udziału w spadku na rzecz mamy. Bez otrzymywania pieniędzy za swój udział. Po takim czymś mama byłaby wyłącznym właścicielem obu mieszkań.

Tak się zastanawiam: czy takie przepisanie swojego udziału - czyli 1/6 mnie i 1/6 siostry jest dobrą i bezpieczną opcją? Czy dla własnego i mamy bezpieczeństwa nie lepiej pozostać współwłaścicielem obu mieszkań?

Jak sprzedamy to pierwsze mieszkanie to byśmy się podzielili z mamą ceną sprzedaży.

Ono było wybudowane ponad 5 lat temu i nie grozi podatek dochodowy od jego sprzedaży. Drugie na pewno nie bedzie szybko sprzedawane.

Mam przeczucie ze lepiej tych mieszkań nie przepisywać w całości na mamę. Poza tym będąc współwłaścicielem bedzie łatwiej cokolwiek załatwić dotyczącego tych mieszkań w sadach, urzędach, instytucjach, administracjach itp.

Macie tu jakieś doświadczenia, porady, wskazówki?
Nie znam się na prawie i wcześniej nie mam dosw z dziedziczeniem.

Dodatkowo: ta osoba która radzi przepisać majątek na mamę dziwnie kręci się wokół mamy. Mama wymaga obecnie sporej pomocy i my z siostra dajemy z siebie bardzo dużo mamie ale ta osoba tez się kręci przy niej i może sprawiać wrażenie jeszcze bardziej pomocnej. Mama chce dla dzieci jak najlepiej ale ma swoje „odpały”.

Dodatkowo 2: jeśli pozostaniemy w trojke wspolwlascicielami tego mieszkania: mama 2/3, ja i siostra po 1/6 to czy rodzi to jakieś wady jeśli chodzi o sprzedaż mieszkania?

Pozdrawiam serdecznie forum!
Obserwuj wątek