Dodaj do ulubionych

Egzamin próbny vs wlasciwy 8 klasa

15.05.21, 18:12
Jak szacować punktację? Przyjmować tą z próbnego? Statystycznie lepiej wypadają właściwe? Zupełnie wiem jak się za to zabrać.
Obserwuj wątek
    • iwoniaw Re: Egzamin próbny vs wlasciwy 8 klasa 15.05.21, 18:18
      slonko1335 napisała:

> Jak szacować punktację? Przyjmować tą z próbnego? Statystycznie lepiej wypadają
      > właściwe? Zupełnie wiem jak się za to zabrać.
      >
      >

Nie zabieraj się, bo to loteria. Tzn. wiadomo, jakaś tam korelacja jest i mocny uczeń rzadko zawala, a słaby wybija się ponad całą szkołę, ale nie ma przełożenia bezpośredniego wynik próbny - wynik prawdziwy, bo to i zadania mogą mniej/bardziej podejść i emocje są inne i samopoczucie, pogoda, plamy na słońcu 😉

Jeśli chodzi Ci natomiast o to, jak szkoły wybierać i do których uderzać, to po prostu po egzaminie przejrzyjcie w domu pytania z kluczem cke, dziecko raczej pamięta, co zaznaczało, to będzie najbardziej wiarygodne.
    • malia Re: Egzamin próbny vs wlasciwy 8 klasa 15.05.21, 18:33
      Uczę w szkole, dzieci na ogół pisały właściwy egzamin trochę lepiej niż próbny, jak było więcej próbnych, to pierwszy był najgorszy. W tym też moja nadzieja, córka polski i angielski napisala bardzo dobrze i pewnie tak napisze, ale matematyka na pierwszym próbnym bardzo kiepsko, na drugim trochę poprawiła, teraz może będzie ciut lepiej smile
      • grey_delphinum Re: Egzamin próbny vs wlasciwy 8 klasa 15.05.21, 19:21
        U syna pierwsze próbne poszły świetnie, drugie kiepsko (matma nawet bardzo kiepsko jak na jego możliwości), trzecie dobrze (a polski wręcz świetnie, co jest totalną niespodzianką). Trudno coś z tego wywnioskować...

Nauczycielka z rodziny (polonistka, która uczy ósme klasy) mówi, że absolutnie nie da się przewidzieć wyniku egzaminu. Czasami przeciętni uczniowie piszą całkiem fajnie, a ci lepsi i najlepsi tracą punkty na głupotach. I bardzo dużo zależy od egzaminatorów, czy są "ludzcy", czy czepliwi.

Mam nadzieję, ze w tym roku egzaminatorzy naprawdę wezmą pod uwagę sytuację i będą zawsze frontem do dzieci. Mój syn nie był w stanie skupić się na lekcjach online, ma takie dziury w wiedzy, że ciotka polonistka łapie się za głowę (a te rzeczy najpewniej były omawiane, tylko mój syn ich nie zapamiętał).

• 7katipo Re: Egzamin próbny vs wlasciwy 8 klasa 15.05.21, 20:44
      Mój mówił, że na próbnym nie napisał rozprawki, bo mu się nie chciało. A z matmy nie zrobił jednego zadania, bo go nie zauważył, na ostatniej stronie było.
      "Weź mamo, to tylko próbny!"
      Co do zasady na właściwym powinno być więc lepiej, niż na próbnych.
    • ga-ti Re: Egzamin próbny vs wlasciwy 8 klasa 16.05.21, 00:40
      Mam doświadczenie z jednym dzieckiem jak na razie. Próbny był trudniejszy, pisali kilka i chyba każdy był wymagający, najtrudniejszy ten pierwszy.
      Oszacowaliśmy na podstawie próbnych, plus oceny z wybranych przedmiotów, średnia, pasek, konkursy, wolontariat. Po egzaminach przejrzeliśmy wyniki i oszacowaliśmy już dokładniej. Po egzaminach był wyznaczony dzień, w którym można było dokonać zmian w liście szkół, ale zostaliśmy przy naszej.
      Zalezy ile szkół możecie wybrać.
      My mieliśmy nieograniczoną liczbę wink wpisaliśmy koło 10 pozycji (nie tylko szkoła sie liczyła, ale i klasa/profil). Wybraliśmy i wpisaliśmy od tych najbardziej wymarzonych, choć zakładaliśmy, że raczej po za zasięgiem, przez te dobre i dostępne, po takie mogą być jeśli się noga powinie. Plus patrzyliśmy na w miarę niekłopotliwy dojazd.
      Tyle tylko, że dzieciak miał dość konkretne zainteresowania i zdolności. Gorzej będzie za rok, bo zainteresowania różnorakie i dośc 'rozstrzelone' a zdolności, hm, takie sobie wink
      • slonko1335 Re: Egzamin próbny vs wlasciwy 8 klasa 16.05.21, 07:49
        Może wybrać tylko 3 szkoły i młoda jest problematyczna pod kątem zdolności i zainteresowań bo nie wchodzą w grę standardowe profile typu mat-fiz, biol-chem lub human co w teorii powinno ułatwić sprawę bo nietypowych niezbyt wiele ale jednak w tym roku otworzyli takie nowe i coś z tego wybrać musi a na dwujęzyczne nawet całkiem szybko. Szkoda więc zajmować miejsce i przez te poza zasięgiem zupełnie i przez słabe.
        • edycja_kopiuj_wklej Re: Egzamin próbny vs wlasciwy 8 klasa 16.05.21, 09:31
          To u was nadal tylko 3? Cale szczescie ze u nas bez ograniczen, czyli pierwsze 3 to wybieramy szkoly marzen (np Staszica) gdzie teoretycznie ma szanse sie dostac, bo ma finaliste, ale moze jej zabraknac punktow, bo jest ryzyko, ze nie dostanie punktow za pasek, przy 3 z historii.
          Wiec ogolnie robimy dlugą listę, zakladajac ze spokojnie wyrobi ponad 90 przy egzaminach i liczymy nawet na 100 matematyke, ale ze rownie dobrze bedzie jak cos zawali(np. przy jednym probnym walnela sie przy zwyklym odejmowaniu)
          No i jeszcze u nas mozna zmieniac po egzaminach, chociaz i tak zasada szkoły marzeń na początku, jak najwięcej, ale listę ułożyć sensownie
            • edycja_kopiuj_wklej Re: Egzamin próbny vs wlasciwy 8 klasa 16.05.21, 10:26
              Bo u nas w szkole nauczyciele nie podchodzili lekko w czasie on-line. 6 nie ma praktycznie w ogóle, nawet chyba za konkurs będę musiała przypomnieć nauczycielowi, "że się należy wg regulaminu". Mało projektów, typu zrób prezentację na 6, kilka wpadek, typu niespodziewane kartkówki, czy odpytywanie, kiedy akurat moja córka robiła programy do Logii czy oij.
              Czasami zdarza mi sie porownac moja corke z siostrzenica, gdzie moja to matematyczny umysl, nie umie lac wody, no i szkoła wymagajaca wiec najlepsza ocena jest 5. A siostrzenica, gdzie dziewczyna srednio bystra, ale wygadana, nie odroznia arktyki od antarktydy, czy z głowy nie potrafi rzucić odpowiedzi ile wynosi pierwsiatek 3stopnia z 125, ale pasek bedzie miala bo u nich szkola z gory wystawia same szostki, za rozne projekty, prace domowe itp. Dlatego ciesze sie, ze nie ma tylko ocen po podstawowce, (bo przeciez takie pomysly byly). W naszej szkole 6 to tylko z religii, wf i jesli dziecko wygralo w jakims konkursie. Czyli srednio na cala klase np na polrocze bylo 3 paski, a 4 zagrozen, a u siostrzenicy bylo 20 paskow i 1 zagrozenie (i to u dziecko ktore znikneło w czasie on-line)
              • slonko1335 Re: Egzamin próbny vs wlasciwy 8 klasa 16.05.21, 10:39
                Rozumiem. Myślałam że chodzi o sam fakt tego że jest 3. No tak bez 6 ciężko wyciągnąć. Ja też wolę egzamin niż same oceny. Młoda co prawda jak nic nie zawali do konca roku średnią paskowa będzie mieć ale akurat z polaka , matmy i anglika najbardziej wymagający nauczyciele i wyniki z próbnych lepsze niż przeliczanie ewentualnych ocen oby i z właściwego tak było...
              • ga-ti Re: Egzamin próbny vs wlasciwy 8 klasa 16.05.21, 11:56
                To przynajmniej wiesz, że dobrze napisze egzaminy, bo ma wiedzę. Moje w 7 klasie i oceny z przegięciem w drugą stronę, zwłaszcza z języków. A że dzieciak aktywny i sumiennie sie logował na lekcje, śledził tok lekcji, wyrwany do odpowiedzi wiedział o czym mówią to plusiki zbierał, a z plusików 5, z jakiś pierdów 6 i oceny wysokie. No fajnie, tylko że dziecko myśli, że na te wysokie oceny umie, a prawda jest brutalna i obawiam się, że wyjdzie na przyszłorocznym egzaminie uncertain
        • ga-ti Re: Egzamin próbny vs wlasciwy 8 klasa 16.05.21, 12:00
          No to macie zagwozdkę i na prawdę trzeba listę szkół przemyśleć, lepiej wybrać dwa pewniaki i trzecią na w razie niepowodzenia.
          U nas podobny problem za rok, mat-fiz odpada, biologię lubi i potrafi, za to z chemią kiepsko, z polskiego ok, ale już geografia nie bardzo, historii nie lubi, z języków średnio (no oceny ma wysokie, tak, jak pisałam niżej, ale ja patrzę realnie na wiedzę, umiejętności i zainteresowania), w czasie wolnym wyżywa się artystycznie, ale żeby iść do 'plastyka' to jednak trzeba bardziej profesjonalnie ćwiczyć, a na to brak chęci. I tak dalej... Ech, nie będzie łatwo.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka