Dodaj do ulubionych

Suplementy wasze opinie

16.05.21, 16:27
Czasem ratujemy się suplementami.Czesto sięgam po kompleks wit B bo mam osłabiony układ nerwowy od urodzenia.Czy pomagają ,myślę że bez nich byłoby gorzej. Owszem staram się szukać w jedzeniu , ale często to za mało. Co sądzicie o suplementach -wyrzucanie pieniędzy,?
Obserwuj wątek
              • georgia.guidestones Re: Suplementy wasze opinie 18.05.21, 15:41
                antonina.n napisała:

> Przyswaja się kwas foliowy i (chyba, o ile dobrze pamietam) witamina D
                tak tak, ale np osoby takie jak watkodajka moga mieć powazne problemy z przyswajalnością (mutacje mthfr). foliowy tylko w zmetylowanej formie, i D też.
                sama niestety coś wiem o metylacji, robilam badania genetyczne.
            • nowaczek12345 Re: Suplementy wasze opinie 19.05.21, 14:53
              Ponoć. Słowo-klucz.
              Suplementy nie są badane jak leki i nie muszą mieć dopuszczeń ani potwierdzonej skuteczności. Producenci wypuszczają suplementy zawierające minimalne ilości substancji czynnych, często w dawkach wręcz homeopatycznych, aby nie mieć problemów z ewentualnymi odszkodowaniami spowodowanymi zażywaniem tych suplementów. Szkoda kasy.
      • a23a23 Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 20:53
        georgia.guidestones napisała:

> Przy duzych niedoborach magnezu, np, chyba zuleyka pisala, że pomogly kąpiele w
        > soli typu epsom (=nie doustnie, typu przez skórę). Nie jest to drogie.

I nie ma opcji, żeby pomogło - zwłaszcza przy dużych niedoborach. To nie jest droga wchłaniania dla tych substancji.
        Było to swego czasu promowane nawet przez instacelebrytki typu Moniki z od Cudaków, ale to ziębiańska bzdura jest.
    • kokomaroko Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 16:35
      To w sumie nie moja opinia, a wiedza.
      Suplementy to wyrzucanie pieniędzy w błoto, poza sytuacjami, kiedy masz faktycznie potwierdzone badaniami niedobory albo jesteś na drastycznej diecie lub masz zaburzenia trawienia.

Chyba jedynym potwierdzonym medycznie istotnym suplementem jest kwas foliowy przed zajściem i w pierwszym trymestrze ciąży. Cała reszta nie ma jednoznacznego potwierdzenia naukowego, że w czymkolwiek pomaga. Już nie mówiąc, że witaminy i minerały z pożywienia wchłaniają się o wiele lepiej niż łykane suplementy.
    • clk Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 16:55
      Cóż, dla mnie raczej wydawanie pieniędzy w błoto.
      Na mój przykładzie - witaminy na porost włosów etc - któryś tam miesiąc na kuracji - efekty ZEROWE. No nic. Włosy jak wypadały tak wypadają, poprawy kondycji nie widać.
      Nie wiem skąd te wszystkie pozytywne opnie wszedzie
      • schiraz Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 18:50
        Jeżeli piszesz o biotynie to efekt jest naprawdę spektakularny gdy to niedobór biotyny jest powodem wypadania włosów. Inaczej to o kant tyłka potłuc. Mnie na włosy pomogła wizyta u trychologa, badanie przez niego zlecone i na ich podstawie dobrana kuracja. Upierdliwa dodam. Wolałabym, żeby pomogła tabletka z apteki ale niestety to nie tak łatwo.
      • hanusinamama Re: Suplementy wasze opinie 18.05.21, 14:03
        Bo za wypadanie włosów odpowiada pierdyliard rzeczy. Moze byc niedobór biotyny ale mozesz meic tez niedobory aminikwasów czy mikroelementów. Mojej kolezance biotyna nic nie dała ale juz preparat z aminokwasami i mikroelementami tak.
          • wkswks Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 19:27
            Standard w sezonie grupowym w Niemczech. Badanie krwi czy to wirusowa czy zakażenie bakteryjne plus poziom witaminy d. No wiec ja nigdy nie miałam niedoboru, moje dzieci i maz tak samo.
          • allijja Re: Suplementy wasze opinie 18.05.21, 15:31
            >Komu sie chce badac krew i isc po receptę?

gadasz głupoty i tyle.
            Oczywiscie że zbadałam, i to nie raz, poziom wit D. Co zresztą u nas nie jest takie tanie więc nie sądzę, żeby każdy latał co kwartał z rodzina na takie badanie - jedno +/- 100 zł (co najmniej) - o tych na NFZ w ogole nie ma co mówic.
            Zresztą na badanie wysłała mnie dentystka - ale juz recepty wypisać nie chciała tylko odesłała do internisty.
            Internistka spojrzała na wyniki (9 ), usłyszała, że biorę suplementy (zaczęłam brać jak zobaczyłam wynik) i juz recepty (na lek) wypisać nie chciała tylko kazała czekać kilka mies na nastepne badanie poziomu "bo mi się żyły pozatykają".
            I na tym skonczyła się moja współpraca z lekarzem...
            Biorę suplement z K2 MK-7, i przy nim raczej nie ma ryzyka przedawkowania.
            Witamina D3 potrzebuje witaminy K2, żeby optymalnie mogła spełnić swoje zadania w organizmie. Witamina D nie będzie mogła prawidłowo działać bez towarzystwa witaminy K2 oraz odwrotnie. Dodatkowo witamina K2 dba o to, aby witamina D3 nie odkładała się, co mogłoby prowadzić do jej przedawkowania.
            A w Niemczech normą jest poziom kilkukrotnie wyzszy niz w Polsce.
            Tak że wiesz...nie pitol o badaniach i lekarzach bo domniemywam, to tylko takie bajanie (wymadrzanie sie) a praktyka jaka jest to właśnie napisałam.
      • schiraz Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 18:58
        Po covidzie miałam problemy z sercem, przy okazji badania poziomu magnezu (dwa różne badania, które w komplecie dały wynik). Wynik był taki, że lekarz nie bawił się w suplementację tabletkami tylko dostałam magnez dożylnie. Skrajny niedobór. Generalnie raz w roku badam dzieciakom i sobie poziom witaminy D, robię morfologię z rozmazem a jak widzę, że coś się dzieje to pod tą osobę konkretne badania i na tej podstawie suplementuję a częściej podaję preparaty, które są lekami (na zlecenie lekarza). Na przykład jak sześciolatce we wrześniu przestały rosnąć paznokcie i wyrzynać się zęby (stałe po mleczakach, które wypadły zeszłej wiosny) to poszłam do lekarza i poprosiłam o zestaw badań w związku z tym. Okazało się, że jest niedobór witaminy D3 i wapnia. Po pół roku suplementacji zaczęły rosnąć paznokcie i wyrżęła się zaległa jedynka.
    • saszanasza Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 18:52
      Co do zasady tak. Natomiast…suplementuję witaminę D i witaminę B compleks (działa-wzmocniły mi sie paznokcie). W obydwu przypadkach potrzebuję tej suplementacji. Innych pierdół nie kupuję. Ostatnio jednak zrobiłam syrop z mniszka który ma właściwości prozdrowotne (pomijając kilogram cukru który w nim siedzi😉), jednak cenowo to bardzo opłacalne😅
    • zonda-m Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 18:52
      To zależy, niektórych witamin nie ma w postaci leku bez recepty. B12- częsty niedobór. Niektórych minerałów tak samo nie ma-np.potas. Zreszta sporo witamin-leków zmieniło status na suple. Jeśli jest potrzeba uzupełnienia, to szukajmy wiarygodnych producentów, w sytuacji gdy lek jest niedostępny.
    • kaki11 Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 18:52
      Nie uważam, że są złe a że pomagają, chociaż sama staram się nie używać. Po za wit. D w sezonie jesienno-zimowym i B12 którą zażywam nieregularnie tak co kilka dni (nie jadam mięsa i na wszelki wypadek czasem łykam). Pozostałe witaminy dostarczam sobie z dietą jak przypuszczam. Tylko, że jasne, jak komuś są potrzebne albo ktoś ma taką dietę że mu trudno wszystko dostarczyć to powinien łykać i są super smile nie jestem tylko zwolenniczką łykania tak "reklamowo", bez potrzeby zamiast normalnego jedzenia bo są to można.
    • po-trafie Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 19:03
      W diecie osoby prowadzacej siedzacy tryb zycia, by nie tyc, jesz 1500-1800kcal dziennie.
      Przejedzenie w tym limicie odpowiedniej ilosci zelaza, magbezu, wszystkich wit. B, omega 3 - jest nieomalze niemozliwe.
      A jak do tego masz duzo stresow, pijesz kawe (ktora wyplukuje magnez i niektore B) i moze czasem spisz mniej niz 8h - to jest bardzo ciezko.

Nie widzialam diety od dietetyks, ktora by nie miala suplementow. Osobiscie jem tabsa centrum i omega codziennie od lat, i bardzo sobie chwale.
      • po-trafie Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 19:23
        Zeby niebylo: jem kasze, warzywa, owoce, kiszonki, orzechy, ziarna, nabial, sama gotuje, nieraz w zyciu jadlam kilka miesiecy to, co dietetyk kliniczny przypisal.
        I po przeliczeniu, wypada sie bez supli nieomalze zawsze pod kreska. To czuc tez: nagle napady ochoty na jakies jedzenie, male tiki powieki czy inne skurcze lydek.
      • saszanasza Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 19:42
        po-trafie napisała:

> W diecie osoby prowadzacej siedzacy tryb zycia, by nie tyc, jesz 1500-1800kcal
        > dziennie.
        > Przejedzenie w tym limicie odpowiedniej ilosci zelaza, magbezu, wszystkich wit.
        > B, omega 3 - jest nieomalze niemozliwe.
        > A jak do tego masz duzo stresow, pijesz kawe (ktora wyplukuje magnez i niektore
        > B) i moze czasem spisz mniej niz 8h - to jest bardzo ciezko.
        >
        > Nie widzialam diety od dietetyks, ktora by nie miala suplementow. Osobiscie jem
        > tabsa centrum i omega codziennie od lat, i bardzo sobie chwale.

prowadzę siedzący tryb życia, ostatnio robiłam sobie badania niedoborów i w zasadzie oprócz niskiego poziomu witaminy d3(aczkolwiek mieszczącego sie w normie) wszystkie inne potasy fosfory, żelaza, i witaminy mam w normie, tak więc da się funkcjonować bez suplementacji. dodatkowo zaznaczam, iż moja „dieta” nie jest jakoś szczególnie urozmaicona, jedynie domowa.
        • hanusinamama Re: Suplementy wasze opinie 18.05.21, 14:07
          Ja podobnie. Tyle ze D mam w normie (ale my suplementujemy cały rok, ja kupuje lek nie suplement). Przy czym miło mnie zdziwiło ze pijąc 5-6 duzych mocnych kaw dziennie nie mam niedoborów magnezu ani witamin z grupy B
        • antonina.n Re: Suplementy wasze opinie 18.05.21, 14:23
          Hanusina, serio, te wszystkie centrum to ściema. Wiec nic niczego nie hamuje, bo to po prostu nie działa. Suplementy mają totalnie obojętny wpływ na organizm. Jedynym sposobem zaopatrzenia się we wszystko, co potrzebne jest dieta.
          • hanusinamama Re: Suplementy wasze opinie 18.05.21, 16:12
            To co piszesz troche nie ma sensu. Suplement to produkt uzupełniający dietę ( z definicji) jezeli zawiera witaminy i minerały to ma wpływ. z tego co pamietam centrum było sprawdzane badaniami i tych witamin i minerałów było tyle co podaję. Inna rzecz z formą: bo np magnez moze być w róznych związkach, kazdy jest inaczej przyswajalny.
            Suplementem diety jest np witamina D, jezeli jest ona w suplemencie w ilości faktycznie takiej jak podaje producent (co roku sanepid sprawdza suplementy i chyba zawierające wit D wypadaja najlepiej jezeli chdozi o stosunek_ co podał producent na etykiecie a co jest w środku) to ma ona wpływ na organizm. Jezeli chodzi o rynek suplementów to bałabym sie:
            a) czy w srodku jest to co podaje producent ( moze byc zarówno mniej składnika jak i inne niebezpieczne składniki)
            b) barniwków i aromatów dodawanych, tak są to dodatki spożywcze ale jeżeli codziennie pijemy sobie musującą tabletkę multiwitaminy to codziennie przyjmujemy tez dawke aromatu, a te aromaty ( mimo ze dopuszcozne do spożywki) nie są obojętne dla zdrowia
            Akurat tym m.in. zajmuje sie zawodowo. Dlatego kupuje witamine D tylko w formie leku
            • antonina.n Re: Suplementy wasze opinie 18.05.21, 18:06
              Hanusina, ja tylko powtarzam cudze slowa - chłopa, który prowadził badania nad suplementami. Przyjęłam do wiadomości, ze wyrzucam kasę w błoto i jem więcej warzyw, pije sok z aceroli, podjadam orzechy i takie tam. Sama przecież się nie znamwink
              • hanusinamama Re: Suplementy wasze opinie 18.05.21, 21:21
                Ja to rozumiem, bo suplementy to wielki rynek w PL bardzo słabo kontrolowany. Sanepid robi wyrywkowe badania. Czasami nie ma w srodku tego co podaje producent ze powinno być. A czasami jest coś extra - np bakterie kałowe smile Ale nie mozna mowić, ze z założenia suplement nie ma wpływu na zdrowie, bo ma. Juz chociazby łykanie codziennie tabtleki z aromatem mzoe doprowadzić do problemów żółądkowych przez ten aromat. Są oczywiscie suplementy które nic nie działają, np mityczny kolagen...
                Moja rodzina suplementuje witaminę D cały rok (ale ja kupuje lek nie suplement), ja czasami musze uzupełnić witaminy B (ale to ze względu na chorobe nerki). I nic wiecej
                • saszanasza Re: Suplementy wasze opinie 18.05.21, 21:39
                  hanusinamama napisała:

> Ja to rozumiem, bo suplementy to wielki rynek w PL bardzo słabo kontrolowany.
                  >

Ja to pamiętam że kilkanaście lat temu🙈 kupiłam sobie jakiś kompleks witaminowy (buć może nawet i centrum). Po jakimś czasie zaczął mnie pobolewać brzuch, ale nie tak z niestrawności…inaczej….
                  Zanim ja wpadłam na to, ze być może to wina którejś z witamin, to ja już zdążyłam sobie raka wmówić.
                  Pamiętam, że w zasadzie z chwilę w której przestałam brać te witaminy, ból zniknął i nigdy nie wrócił😅
                • allijja Re: Suplementy wasze opinie 18.05.21, 22:09
                  >Ja to rozumiem, bo suplementy to wielki rynek w PL bardzo słabo kontrolowany

poniekąd racja bo suplementy w PL mozna nawet w garażu produkować. Kiedys była chyba jakas "Uwaga" w tvn na ten temat.
                  Dlatego trzeba wiedziec co sie zazywa, zrobić dobry research np. poczytac opinie w sieci, sprawdzic producenta - nie od dzis wiadomo, że warto kupowac suplementy z "normalnych" firm (fabryk) farmaceutycznych bo one trzymają standard a poza tym to całe przedsiębiorstwa a nie jakieś garażowe rękodzieło.
              • po-trafie Re: Suplementy wasze opinie 19.05.21, 18:39
                Bo wujek henryk kiedyś czytał...
                Sprawdzał wszystkie suplementy na rynku, czy tylko niektóre? Na jakiej grupie testowej sprawdzał, w jaki sposób, przez jaki okres czasu?
                Jeśli ten jeden jedyny facet ma racje, to może powinien powiedzieć tym wszystkim lekarzom piszącym suplementy na anemię, w czasie ciąży, na stawy, jako uzupełnienie leczenia depresji itp..
                Jednoczesnie:
                www.bmj.com/content/369/bmj.m2511
                ods.od.nih.gov/factsheets/MVMS-HealthProfessional/

obydwa z linkami do wielu badań. wnioskiem zdecydowanie nie jest to, ze suplementy są obojętne.
          • allijja Re: Suplementy wasze opinie 19.05.21, 01:06
            >Hanusina, serio, te wszystkie centrum to ściema

tu sie zgodze bo brałam centrum "ze wszystkim", witaminami i mineralami, zgodnie ze sw=oja plcia i wiekiem, kiedy wlaśnie okazało się, że mam dramatyczny niedobór wit. D.
            Natomiast działają dobre suplementy kierunkowe - wit D osobno, magnez osobno, i to od sprawdzonego producenta.
            Zaś co do jedznia to absolutnie sie nie zgodzę. Obecnie żarcie jest kompletnie wyjałowione. Produkcja masowa, z nasion modyfikowanych (żeby sie nie psuło i ładnie wygladało), podsypywana wuj wie czym.
            Ładnie wyglada i niewiele daje poza zapełnieniem żołądka. Czyli takie ładnie wyglądajace trociny.
            • hanusinamama Re: Suplementy wasze opinie 19.05.21, 14:58
              Chyba mylisz pojęcia. Wyjałowione - pozbawione drobnoustrojów; wysterylizowane. Co mają nasiona modyfgikowane do zawartości witamin czy minerałów? Jezeli kupic świeża nać pietruszki to w niej jest bardzo duzo witaminy C, podobnie w owocach jagodowych. To sa miejskie legendy ze dzisiaj jedzenie nie ma witamin, ma ale trzeba jesć surowe warzywa i owoce i mało przetworzone dania...
              • pade Re: Suplementy wasze opinie 19.05.21, 15:40
                Słowo jałowy znaczy również nieurodzajny. Sądzę, że allijja użyła skrótu myślowego. Gleby z coraz mniejszą zawartością np. magnezu są faktem, a nie miejską legendą.
    • srubokretka Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 19:05
      Uzywam , zagluje nimi jak pro. Wyczuwam czego mi brakuje. Po oddechu wyczuwam brak zelaza. Kiedys na udzie wyszly mi troche pajaczkow, po nuch poznaje niski poziom cynku. Mg po ogolnym nastroju. Jak wstaje lekko spuchnieta to biore jod.
      Wiekszosc suplementow mam w plynie.
      Nie mam dostepu do niemodyfikowanej zywnosci. Nie mam wyjscia, tylko sie nawozic.

Duzo ematek braki vit i mineralow zastepuje ostrymi lekami. Coraz wyrazniej to widac. Pewnie i Polsce coraz wiecej bezwartosciowej paszy sprzedaja.
        • saszanasza Re: Suplementy wasze opinie 16.05.21, 20:00
          po-trafie napisała:

> Ano, i te same co mowia ze suple to strata pieniedzy, jednoczesnie narzekaja na
          > brak energii, problemy ze skupieniem, ze snem, z cera, z nastroj, z wlosami...
          > wink

gdyby wszystkie te problemy ktore wymieniłaś wynikały z niedoborów witamin, to ludzie suplementujacy je byliby okazami zdrowia, a tak nie jest.
          • po-trafie Re: Suplementy wasze opinie 19.05.21, 18:32
            Demagogia spora. Nie twierdze ze wszystkie te problemy każdej z osób wynikają z niedoboru witamin. Twierdze, ze niedobór witamin i mikro-makro elementów może powodować właśnie takie objawy. To spora różnica.

Co do drugiej części twojej wypowiedzi: przejdź się na siłownię, cross-fit, sztuki walki. Miejsca pełne ludzi, którzy wstają o 5-6 rano, z energia zaczynaja dzień, maja sile na poranny trening, na 8h pracy, na spacer po pracy. Werwę do życia i uśmiech.
            I sprawdź ile z tych osób suplementuje odzywki białkowe, odzywki witaminowe, witaminy i mikro-makro w tabletkach i środkach musujących. Z moich doświadczeń: większość. Odpowiednia suplementacja i dieta jest równie ważna co trening fizyczny i budowanie wytrzymałości psychicznej.
            • saszanasza Re: Suplementy wasze opinie 20.05.21, 10:37
              po-trafie napisała:

> Demagogia spora. Nie twierdze ze wszystkie te problemy każdej z osób wynikają z
              > niedoboru witamin. Twierdze, ze niedobór witamin i mikro-makro elementów może
              > powodować właśnie takie objawy. To spora różnica.
              >
              > Co do drugiej części twojej wypowiedzi: przejdź się na siłownię, cross-fit, szt
              > uki walki. Miejsca pełne ludzi, którzy wstają o 5-6 rano, z energia zaczynaja d
              > zień, maja sile na poranny trening, na 8h pracy, na spacer po pracy. Werwę do ż
              > ycia i uśmiech.
              > I sprawdź ile z tych osób suplementuje odzywki białkowe, odzywki witaminowe, wi
              > taminy i mikro-makro w tabletkach i środkach musujących.

Na siłownię chodziłam przez dwa lata. Znam osoby suplementujace bialka, ale zmartwię cię. Wiekszośc z nich buduje tym masę mieśniową i tylko po to suplementuje. Dwa-trening siłowy jest wymagający to sport pochłaniający energię i niestety tu niezbędna jest suplementacja zwłaszcza minerałów.
              Zdrowa osoba która nie przeciąża organizmu sportami wytrzymałościowymi nie potrzebuje suplementów.

Z moich doświadczeń: w
              > iększość. Odpowiednia suplementacja i dieta jest równie ważna co trening fizycz
              > ny i budowanie wytrzymałości psychicznej.

Nie masz racji.
        • srubokretka Re: Suplementy wasze opinie 20.05.21, 00:02
          Tak jest wszedzie, niestety 🤨 Jestem sama bezsilna wobec systemu. Z jednaj stony radosc, ze Polak jako pierwszy odkryl witaminy i uratowal wielu ludzi, z drugiej dal narzedzie wyzyskiwaczom i oszustom. Dobro zawsze bedzie walczyc ze zlem.

Zauwazylam, ze czesto bywa tak, ze pojawiaja sie nowe firmy i przez pierwsze miesiace, lata sa ok, pozniej juz leca na opini. Tak samo jest ze wszystkim. Ostatnio wpadl mi w reke pewien staaaary krem, ktory jest na rynku od bardzo dawna. Jest z lat 80 , a moze i duzo starszy. Kupilam go z ciekawosci. W domu porownalam sklad. W dzisiejsxych nie ma juz wyciagu z rumianku, oleju z dorsza, wody z oczaru. Nazwa i opakowanie to samo....
          Czesto we wspolczesnym swiecie czuje sie oszukiwana. Zabijane sa i niszczone orginalne zwierzeta i rosliny. Zastepowane zmodyfikowanymi, obdartymi z wartosci odzywczych substytutami. Smutne to.
    • szmytka1 Re: Suplementy wasze opinie 19.05.21, 15:08
      Nie jem niczego, czego nie zapisał mi lekarz. Jak każe coś brać, to ja go proszę o polecenie konkretnego specyfiku. NIc na pałę. Rynek suplementów to ponoc smaowolka i moze tam byc wielkie nic

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka