Dodaj do ulubionych

Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych

21.05.21, 11:52
Może już któraś z Was habilitowała się z tabletek odkamieniajacych i czyszczących oraz płynów do mycia systemu do spieniania mleka, to ja nie będę musiała. Co jest tanie, skuteczne i nie uszkadza ekspresów. Bo mam tyle urządzeń i tyle osób z nich pije, że produkty jury kupuję za sumy, które by mi na leasing małego auta wystarczyły...
Obserwuj wątek
      • pitupitt Re: Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych 21.05.21, 13:31
        Są ekspresy, które upominają się o odkamienianie czy czyszczenie co konkretną liczbę cykli zaparzania. Mój tak ma i nie interesuje go, że woda jest filtrowana. Jak go nie odkamienię w odpowiednim czasie po pojawieniu się komunikatu, to gnojek odmawia mi zrobienia kawy i tyle.
            • ardiss1 Re: Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych 21.05.21, 15:31
              Tez mam siemensa ale eq 5. Od lat odkamieniam go tabeletkami z allegro- a mam ten expres chyba z 11 lat już. Wchodzę, wpisuję tabletki do odkamieniania siemens i biorę najtańsze, które mi pokazuje. Ostatnio nawet kupowałam. W opakowaniu 6 szt: 3 saszetki po dwie tabletki. I brałam dwa takie opakowania i zapłaciłam coś koło 40 złotych. I tabletki czyszczące też takie kupuję- najtańsze do siemensa. One bez nazwy jakiejś są chyba nawet.
              Też kupowałam kiedyś droga chemie i zaprzestałam. Te sprawują się bez zarzutu.
            • mikams75 Re: Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych 22.05.21, 00:38
              fizycznie to jest niemozliwe, bo kamien odkladajacy sie z zagrzanej wody zawsze cos przytka, nawet jesli nie ma czujnika czy licznika kaw. Moze malo uzywacie i psuje sie i tak zanim sie totalnie zakamieni.
              I nie musisz pic chemii, ekspres sie plucze. Masz zmywarke? Nie uzywasz chemii? Nie uzywasz plynu do mycia naczyn?
            • al_sahra Re: Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych 22.05.21, 01:51
              panna.nasturcja napisał(a):

> Nigdy żadnego nie odkamieniłam i nie zamierzam, nie będę piła chemii.

Nie wariuj smile. Po pierwsze, kwasek cytrynowy to też związek chemiczny (tak zresztą jak wszystko, co jesz i pijesz). Nie sądzisz chyba, że otrzymuje się go z cytryn smile. A kupne odkamieniacze zawierają najczęściej sodę oczyszczoną (taką samą, jakiej używa się do wypieków) albo właśnie kwasek. Przewagą kwasku nad produktem oznaczonym “odkamieniacz” jest wyłącznie cena.

Po drugie, jak raz czy dwa razy przepłuczesz ekspres czystą wodą, to tego produktu zostaną tam niewykrywalne ilości. Dokładnie tak samo jak detergentu na opłukanych naczyniach.
              • panna.nasturcja Re: Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych 22.05.21, 02:04
                No niestety, ale nie.
                Kupne odkamieniacze zawierają znacznie więcej niż kwasek, kwasek to jest produkt spożywczy i można go jeść, odkamieniacz zdecydowanie nie.
                Więc jeśli mi zostanie resztka kwasku w ekspresie to najwyżej kawa kwaśna będzie, z odkamieniaczem jest zupełnie inaczej, co jest na nim zwykle napisane, że jest bardzo niebezpieczny przy spożyciu.

Naczynia płuczę znacznie dłużej niż "raz czy dwa", są naprawdę wypłukane.
                • jola_ep Re: Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych 22.05.21, 07:13
                  Kwas w dużym stężeniu jest szkodliwy, nawet jeśli to kwasek cytrynowy. Podobnie jak mocny roztwór sody oczyszczonej. Firmowy odkamieniacz, który stosuję zawiera kwas mlekowy. Nie wiem jak inne ekspresy, ale mój płucze wystarczająco długo.
      • pitupitt Re: Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych 21.05.21, 19:17
        Podpytać ją czy czyści ekspres. Raz na parę tygodni trzeba umyć szufladkę na zlewki i pojemnik na fusy, inaczej zbiera się tam tłusty osad, który zaczyna się psuć i pewnie stąd ten smród. W niektórych ekspresach trzeba co jakiś czas wyjąć jednostkę zapraszającą i ją przepłukać.
        • leyla76 Re: Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych 21.05.21, 21:09
          Raz na pare tygodni??? Co ona za expres ma?
          Ja dopiero co kupiłam delonghi Magnificat i on wola, żeby szufladek wyczyścić codziennie. No ale on tez jakis strasznie dużo wody przelewa, po włączeniu i po wyłączeniu.
          Wcześniej miałam delonghi kolbowy i go mykam codziennie wieczorem.
          W obu nie używałam/używam spieniacza mleka. Wole elektryczny kubek do spieniania.
            • srubokretka Re: Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych 22.05.21, 00:50
              Ten zapach jest od spieniacza. Przez przypadek odkrylam, bo nie zanuzylam rurki w kawie. Aromat kawy jest tak silny, ze zazwyczaj zagluszal zapach stechlizny. Ja mialam na plesn uczulenie, wiec mnie fala uderzeniowa odrzucila od picia kawy z takich cudow techniki na zawsze.

Jezeli nie ma jakiejs prostej metody na odgrzybianie, to ja wole juz kawy nie pic wcale. Na szczescie nie musze.

Woda jest filtrowana, wiec wydawalo sie , ze nie bedzie takich problemow.
              • geez_louise Re: Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych 22.05.21, 01:00
                W boschu mam beznadziejną budowę ekspresu, to chyba popularny system, tam jest upierdliwe wyjmowanie jednostki zaparzającej, czyszczenie, wymywanie tworzącego się glutka, bleh. Ale jak pilnuje się zaleceń producenta to nie ma grzyba (też jestem bardzo uczulona na pleśnie, wyczuję draństwo wszędzie).

Ekspresy jura, przynajmniej a7 które mam, są o wiele lepsze, większość czyszczą same, nie porastają grzybem, ale potrzebują minimum raz w miesiącu puszczenia odkamieniacza i tabletki czyszczącej (jak robią dużo kaw to częściej), a mycia systemu mlecznego minimum co kilka dni, a najlepiej codziennie. Wszystko jest zautomatyzowane i mało upierdliwe, ale jak podliczyłam koszty, to suma mnie zabolała.
                • srubokretka Re: Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych 22.05.21, 02:33
                  >wymywanie tworzącego się glutka, bleh.
                  >ale potrzebują minimum raz w miesiącu puszczenia odkamieniacza i tabletki czyszczącej

Wlasnie wyleczona zostalam z picia kawy. Zwlaszcza z kawiani. Dziekuje bardzo serdecznie smile i tak mi nie sluzyla, nawet ta z kardamonem.
    • san_vito Re: Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych 22.05.21, 07:26
      Ten sprzet tak ma i nic go nie uratuje. Dlatego do domu polecam kawiarke na indukcje np z ikei.

A co do ekspresu, to w firmie musi byc. Ale zawsze po czasie jest to syf. Nie wiem dlaczego, ale cos tam jest zle zaprojektowane. A znam wiele modeli i pracowalam dla firm, ktore na tym nie oszczedzaly.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka