Dodaj do ulubionych

Składka na prezent

22.05.21, 17:13
Trzy pary zostaly zaproszone na urodziny kolegi, uzgodniony prezent skladkowy, okazuje sie, ze maz kolezanki nie moze/nie chce pojsc. Jak powinna wygladac skladka, czy kolezanka ktora idze sama ma dac polowe umowionej kwoty? Swoje zdanie juz mam, ale chetnie poczytam jakie jest Wasze.
Obserwuj wątek
    • kaki11 Re: Składka na prezent 22.05.21, 17:31
      To zależy jaka to składka/prezent.
      Jeśli kupujecie coś stosunkowo taniego przy podziale na 6 (powiedzmy prezent o wartości około 300zl) to ja dała bym na jej miejscu całe 100 zł i nie robiła problemu, ale jeżeli prezent jest z gatunku bardzo drogich i składka jest jednak naruszająca budżet, to rozważyła bym podzielenie kwoty na 5. Przy czym tu po prostu trzeba to rozważyć po kondycji finansowej wszystkich 3 par. Jeśli ta pani vos takiego zaproponowała to pewnie ta kwota jest trochę bolesna.
        • kaki11 Re: Składka na prezent 22.05.21, 19:39
          Nie. Wcześniej pewnie była tak samo odczówalna, ale skoro wszyscy szli to wszyscy się składali. Teraz kiedy mąż nienidzie jest to jakiś tam powód do innego rozkładu kosztów. Nie ma co tego trywializować do grilla. Oczywiście , jeżeli to nie jest jakieś obciążenie dla ich budżetu powinna zapłacić 1/3 tak jak było wcześniej ustalone ale jeśli to nie jest tak kolorowa sytuacja a prezent z tych drogich to jest to jakiś argument do innego podziału kosztów. Tyle.
          Tylko fakt, tu trzeba się składać z najlepiej ludźmi z którymi jest sie stosunkowo blisko i którzy są na tyle fajni, ze rozumieją różne sytuacji a nie wychodzą z fochem na takie pomysły.
          • widosna Re: Składka na prezent 23.05.21, 09:33
            A na kartce podpiszą się Kasia z Markiem, Basia z Krzychem i Beata??? Ja uważam, ze stosowne jest złożyć się oo 1/3 wartości i dać ten prezent od 3 par. Nawet jeśli ktoś wypadnie z imprezy. Można dostosować prezent do zamożności trzech par jeśli jest składkowy.
      • ritual2019 Re: Składka na prezent 23.05.21, 17:41
        kaki11 napisał(a):

jeżeli prezent jest z gatunku bardzo drogich i składka jest jednak
        > naruszająca budżet,

Ze co? Ktos w ogole bierze pod uwage mozliwosc naruszenia budzetu skladka na prezent czy kupieniem prezentu?
    • iwoniaw Re: Składka na prezent 22.05.21, 17:37

Moim zdaniem, skoro UZGODNIONO, że 6 osób składa się na prezent, to nie ma znaczenia, że ktoś z nich później musi/chce zrezygnować z pójścia na imprezę. Czyli każda para w opisanym przypadku daje 1/3 sumy, wszyscy się podpisują na karnecie z życzeniami i sprawa zamknięta.

Inna kwestia jest taka, że ludzie bywają tak dziwni, że składanie się z kimś na prezent bywa, jak widać, ryzykowne. Ale rozumiem i popieram, że woleli dać coś fajniejszego, choć droższego, niż każdy jakąś pierdułkę.
      • asiairma Re: Składka na prezent 22.05.21, 17:41
        Swoją drogą zauważyłam że jak jest zrzutka na prezent- np po 100-500zł w rodzinie czy bliskich znajomych to zwykle taką samą stawkę co pary płacą osoby samotne, tak jakby "od gospodarstwa".
        • iwoniaw Re: Składka na prezent 22.05.21, 18:03
          No ja czegoś takiego nie zauważyłam i uznałabym takie oczekiwanie za dziwne. Jak dokładam się do prezentu, to przecież nie jestem połową osoby, gdy mąż też się dokłada, a całą osobą, gdy sytuacja go nie dotyczy.
          • akseinga1975 Re: Składka na prezent 22.05.21, 18:10
            Otoz kolezanka uznala, ze skoro idzie sama to powinna polowe zaplacic. Skladka bardzo skromna po 100 zl na pare, dla mnie za malo, ostatni raz zgadzam sie na prezent skladkowy. Bogaczem nie jestem, ale jak to sie mowi " dziad, ale honorowy". Stanelo na tym, ze da 100, ale nie doklada sie do dodatku w postaci whisky. Pomysl na prezent moj, moglam sama zrealizowac, a ona niech sie glowi co za 50 zl kupic.
                • akseinga1975 Re: Składka na prezent 23.05.21, 17:14
                  Solenizant to nasz przyjaciel, a okazja niejako podwojna bo pierwsza impreza na nowym mieszkaniu. Dlatego uwazam, ze 100 to nie jest duza kwota. Na przyszlosc nie wchodze we wsplny prezent. Ciekawa jestem, co kolezanka kupilaby za 50 zl.
                  • ritual2019 Re: Składka na prezent 23.05.21, 17:31
                    akseinga1975 napisała:

> Solenizant to nasz przyjaciel, a okazja niejako podwojna bo pierwsza impreza na
                    > nowym mieszkaniu. Dlatego uwazam, ze 100 to nie jest duza kwota. Na przyszlosc
                    > nie wchodze we wsplny prezent. Ciekawa jestem, co kolezanka kupilaby za 50 zl.
                    >

A to trzeba kupic cos drogiego? Butelki wina by nie kupila za 50 zl. ?
            • swinki_trzy Re: Składka na prezent 23.05.21, 09:17
              Jeśli dla ciebie składka 100 zł to bardzo mało, to nie powinnaś mieć problemu by za nią wyłożyć tę kasę.
              Tak swoją drogą, ile tych prezentów? Miała dać stówę, a tu wychodzą dodatkowe prezenty i dodatkowa kasa na nie. A ty jeszcze fochy strzelasz, że nawet będąc dziadem obowiązuje zasada „zastaw się a postaw się”, chciałaś hojnością zabłysnąć a tu bunt że nie wszystkim narzucone przez ciebie kwoty pasują.
              • widosna Re: Składka na prezent 23.05.21, 09:35
                No bez przesady. Jeśli status majątkowy par jest zbliżony to nie powinna za nikogo płacić. Niektórzy po prostu maja węża w kieszeni. W tej sytuacji zmieniłabym ustalenia, powiedziała- słuchajcie był pomysł inny ale zmieniają się warunki i każdy nich kupuje sam.
            • koronka2012 Re: Składka na prezent 23.05.21, 13:47
              100 zł na prezent dla znajomego to NIE jest mała kwota.

Z innej strony: koleżance zaproponowano wspólny prezent urodzinowy dla koleżanki, przy czym reszta ekipy to mąż oraz syn z synową. I poinformowano ją o składce - tez 100 zł. Dla koleżanki to dużo, i zaproponowała połowę. Bo jest sama, ma niskie dochody a przy tym ja też uważam że najbliższą rodzinę obowiązuje inna „taryfa” niż znajomych.
              • iwoniaw Re: Składka na prezent 23.05.21, 14:05
                koronka2012 napisała:

> 100 zł na prezent dla znajomego to NIE jest mała kwota.
                >
                > Z innej strony: koleżance zaproponowano wspólny prezent urodzinowy dla koleżank
                > i, przy czym reszta ekipy to mąż oraz syn z synową. I poinformowano ją o składc
                > e - tez 100 zł. Dla koleżanki to dużo, i zaproponowała połowę. Bo jest sama, ma
                > niskie dochody a przy tym ja też uważam że najbliższą rodzinę obowiązuje inna
                > „taryfa” niż znajomych.

Mogła uprzejmie odpowiedzieć, że się nie dokłada, bo planuje prezent od siebie - i kupić coś, co jej zdaniem jest prezentem stosownym i mieszczącym się we "właściwej taryfie". Tu mamy opisaną sytuację, że ktoś się zgodził na udział w składce w określonej kwocie, po czym oświadcza w ostatniej chwili "a nie, jednak ja się nie dorzucam, bo nie przyjdę na wyżerkę" - no to sorry, ale moim zdaniem to jest nie fair wobec pozostałych, z którymi się umawiał. W końcu oni też nie muszą być gotowi na wyższą składkę ani nie mieć pomysłu na inny prezent, skoro wszystko już było ustalone..
                • koronka2012 Re: Składka na prezent 23.05.21, 18:39
                  No wiem ze to inna sytuacja. Absolutnie się zgadzam że tu powinno się zapłacić tyle ile wcześniej było ustalone.

Moja koleżanka chciała się dorzucić i kupić wspólny prezent, ale wcześniej nie znała kwoty.
                  Był pomysl, ale nie spodziewała się że kwota ją tak zaskoczy bo ta rzecz kosztuje zazwyczaj ok 1/4-1/2 kwoty podanej jej finalnie. Rozumiem że rodzina chciała opcję „full wypas” ale wówczas IMO nie powinni od niezamożnej znajomej oczekiwać takiej samej składki.
    • mama-ola Re: Składka na prezent 22.05.21, 18:04
      Znam sytuację, gdzie para od razu odmówiła przyjścia (strach przed covid), ale aktywnie uczestniczyła w wyborze prezentu dla przyjaciela i się na niego złożyła. A był to drogi prezent.
    • 12gram Re: Składka na prezent 23.05.21, 16:46
      Mąż powinien dać wcześniej umówioną kwotę prezentu, a żona która idzie na impreze niech z imprezy zażyczy sobie wałówkę na wynos dla tego nieobecnego, żeby się pokrzywdzony nie czuł big_grin
      • la_mujer75 Re: Składka na prezent 23.05.21, 17:04
        Ty się śmiejesz. A ja znam taką parę (pisałam wyżej), co to jak kiedyś jedli u znajomych pizzę (zamówioną), to potem koleżanka poprosiła o pudełko i wzięła ostatnie kawałki, które zostały, mówiąc :"No, ja nie jadłam, to swoją cześć zabieram".
        • 12gram Re: Składka na prezent 23.05.21, 17:44
          grubo!

Choć.... mam taką znajomą, która baaaaardzo pilnuje by przy zamawianiu czegoś na spółkę przypadkiem nie zjadła/wypiła mniej niż inni. Jakoś nie protestuje gdy jej się trafi więcej, ale na mniej - nie ma szans by odpuściła.
    • ritual2019 Re: Składka na prezent 23.05.21, 17:35
      Skladkowy present jest ok pod warunkiem ze kazdy daje ile chce a nie wyznacza sie konkretna kwote. Co to w ogole za pomysl narzucania ile maja dac? Czy prezent musi byc drogi? Czy na tym to polega?
      • mama-ola Re: Składka na prezent 23.05.21, 18:08
        Składkowy powinien być w gronie, które się dobrze dogaduje. Bo inaczej będą kwasy. Oczywiście, że średnia arytmetyczna, nie ma lepszej opcji.

Tak, powinien być drogi, piszę serio. Jeśli się idzie do kogoś na 40-tkę czy 50-tkę, to się daje coś ekstra.

U moich znajomych posypały się w ostatnich latach 50-tki i ciągle się składamy. Kwasów nie ma, ponieważ sobie ufamy, mamy takie samo podejście, a poza tym wszyscy pracują i stać ich na składkę.
        • ritual2019 Re: Składka na prezent 23.05.21, 18:23
          Jakbym sie miala ciagle skladac w.dodatku narzucono by kwote i bylaby wysoka to bym dala sobie spokoj. Mam wrazenie ze to polska tradycja, kupowanie drogich prezentow, narzucanie wysokich skladek itp.
          Wczoraj mielismy bbq party z okazji urodzin partnera. Przyszli wszyscy jego dlugoletni przyjaciele i moi (w koncu sie wszyscy poznali) i umowa byla taka ze my dajemy jedzenie a gescie alkohol. Bawilismy sie fajnie i o to chodzilo.
            • ritual2019 Re: Składka na prezent 23.05.21, 18:31
              No wiec jedna osoba nie czuje tak samo, dlatego nie ma sensu pytanie jak to powinno wygladac bo to jest indywidualna sprawa. Jesli ktos chce dac mniej to daje mniej i nie ma prawa tego kwestionowac.
                • ritual2019 Re: Składka na prezent 23.05.21, 19:00
                  akseinga1975 napisała:

> W takiej sytuacji powinna powiedziec, ze skladka jest dla niej za wysoka i sama
                  > kupic prezent.

Powiedziala. Jakby nie byla za wysoka to by nic nie mowila. Pod umowna presja przystala na wysokosc skladki ale okazalo sie ze jest za wysoka wiec probowala to zmienic. Chore ze ludzie czuja taka presje. A gdyby wprost powiedziala ze kupi cos od siebie albo oboje zrezygnowali z tych urodzin to bys zalozyla watek czy aby na pewno powinni was stawiac w takiej sytuacji bo teraz musicie dolozyc albo kupic cos tanszego.
                  Tylko o prezenty w tym chodzi?
                • ritual2019 Re: Składka na prezent 23.05.21, 18:56
                  akseinga1975 napisała:

> Mam prawo kwestionowac bo nie widze powodu dla ktorego mialabym sponsorowac oso
                  > be o podobnym statusie materialnym.

A w jaki ty ja sposob sponsorujesz? Jest jakis przymus kupienia prezentu za konkretna cene? Nie ma opcji kupienia czegos tanszego skoro ona chce dac mniej? Co ta dziwne i sztywne zasady? I co zrobilas? Moze napisz.
                    • ritual2019 Re: Składka na prezent 23.05.21, 23:10
                      akseinga1975 napisała:

> Nie ma przymusu, mogla powiedziec, ze kwota jej nie pasuje i kupic sama. Napisa
                      > lam w watku startowym, kolezanka nie doklada sie do alko. , ktory ma byc uzupel
                      > nieniem prezentu "glownego:

OMG jeszcze dokladka do alkoholu...
              • iwoniaw Re: Składka na prezent 23.05.21, 18:52
                No więc jeśli ktoś chce dać mniej, to na pytanie "czy kupujesz z nami na spółę X i dorzucasz się z kwotą Y?" Odpowiada po prostu: "nie, nie bierzcie mnie pod uwagę do składki" i kupuje, co i za ile uważa (lub nie kupuje nic), a pozostali, chętni na zbiorowy zakup X, albo dzielą kwotę zakupu na mniejszą liczbę osób, albo znajdują innego chętnego na dołączenie, albo zmieniają koncepcję prezentu.

Natomiast powiedzenie komuś, kto organizuje zakup prezentu zbiorowego "tak, jasne że się składam", po czym wycofanie się w ostatniej chwili, że jednak nie - gdy wszyscy inni składkowicze już się nastawili, że sprawę prezentu mają załatwioną, a teraz muszą albo liczyć się z większym wydatkiem, albo znaleźć coś innego, to po prostu chamstwo wobec tych pozostałych osób.
                      • ritual2019 Re: Składka na prezent 23.05.21, 23:15
                        hanusinamama napisała:

> Najma ma węża w kieszeni. A juz to jej "tylko Polacy" albo "tylko w Polsce" jes
                        > t rozkoszne.
                        >
                        No nie da sie zaprzeczyc ze to polski folklor. Ale to ma wytlumacznie....😀😀😀 niestety hanusina nie spodobaloby ci sie 😀😀😀
                    • ritual2019 Re: Składka na prezent 23.05.21, 23:14
                      iwoniaw napisała:

> Nie, zupełnie nie "jedynie wtedy" 😀

Zupelnie tak. Natomiast wymuszanie konkretnych kwot i kupowajie drogich prezentow to chyba taki regionalny folklor, niezreczne bo wymusza rewanz, i tak to sie kreci. Jak autorka napisala bieda ale z honorem (wtf?) a ja dodam zastaw sie a postaw sie.
                      • iwoniaw Re: Składka na prezent 23.05.21, 23:34
                        Nie, zupełnie nie 😀

I skąd ci się jakieś wymuszanie wzięło? Na pytanie o dołączenie do składki prezentowej można odpowiedzieć "tak" LUB "nie". Natomiast robienie z gęby cholewy jest burackie i komiczne jednocześnie.
                        • ritual2019 Re: Składka na prezent 24.05.21, 07:57
                          iwoniaw napisała:

> Nie, zupełnie nie 😀
                          >
                          > I skąd ci się jakieś wymuszanie wzięło? Na pytanie o dołączenie do składki prez
                          > entowej można odpowiedzieć "tak" LUB "nie". Natomiast robienie z gęby cholewy j
                          > est burackie i komiczne jednocześnie.

I to jest wlasnie wymiszsnie, bo gdy sie zmienia zdanie to robi sie wielki problem az na forum trzeba opisac, wszak majac 50 zl mniej nie mozna kupic tanszego prezentu.
                  • hanusinamama Re: Składka na prezent 23.05.21, 19:21
                    Pierwsze słysze. I po ile ta zrzutka 20 zł?? Samemu tez nie daje prezentów za taką śmieszną kwote. Zazwyczaj skłądkowo wychdozi i tak taniej. Mozna kupić konkretny prezent a skłądka wychdozi taniej niż by sie samemu kupowało.
    • escott Re: Składka na prezent 23.05.21, 23:17
      Zwyczajowo składki są od pary, jak prezenty itp. Poza tym jaka jest ta składka, że komuś by się chciało przeliczać jeszcze raz z 3 równych na 2 podwójne i jedną pojedynczą?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka