Dodaj do ulubionych

przeróbka mieszkania - sondaż opinii

24.05.21, 22:12
Chyba zostaję tu, gdzie jestem.
Remont muszę jakiś zrobić, bo łazienka jest obleśna. Zastanawiam się, czy nie pójść za ciosem i nie przenieść aneksu kuchennego do tzw. salonu, w którym prawie wcale nie przebywamy, tylko każde z nas siedzi w swojej ciasnej kanciapie. Przeniesienie kuchni do salonu wiązałoby się z koniecznością gotowania na indukcji (żegnaj ryczałcie na gaz w kwocie ok. 25 PLN na osobę i choćby fabrykę dżemów prowadź w domu). Zastanawiam się, o ile wzrósłby rachunek za prąd. Dzięki temu przybyłaby nowa kanciapa. Wiem, że takie mieszkania o jak największej ilości sypialni, ubikacji pryszniców (nie wiem, skąd ci "fliperzy" wyczarowują dodatkowe piony na grubsze rzeczy w blokach, gdzie o niczym nie można zdecydować samemu) budzą zachwyt wśród tzw. inwestorów (ale chyba nie tylko, na 62,4 metrach każda dodatkowa sypialnia jest chyba na wagę złota), a ja mam zamiar sprzedać to mieszkanie za jakieś 5 - 10 lat. Oczywiście remont robię dla siebie, ale mając tę świadomość, że to nie na zawsze, jakoś tam się bierze pod uwagę panujące trendy.
Jakie jest Wasze zdanie na temat aneksu kuchennego przeniesionego z kuchni 8 m. kw. do salonu 18 m. kw. ? Doświadczyła któraś z Was tego na własnej skórze? Zachwalacie? Odradzacie?
Obserwuj wątek
    • sandy_cheeks Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 24.05.21, 22:33
      Chetnie poczytam opinie, bo za 2 dni podpisujemy umowe na takie meszkanie, wlasnie od flipera za milion monet. Na 64m sa 3 sypialnie ~10m2, salon z aneksem ~17m2, lazienka z kibelkiem, kibelek i korytarz.
      Co do aneksu to mam nadzieje, ze nie bede zalowac. Kucharka ze mnie slaba, w obecnej kuchni mam biuro. Mieszkanie planuje na ~10 lat, bo potrzebuje akurat na tyle w konkretnej lokalizacji, potem byc moze bedziemy je wynajmowac...
      • obuwiebalowe2 Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 24.05.21, 22:52
        No rozumiem Ciebie, ale jak w tym salonie w ogóle nie bywasz, tylko przez niego przechodzisz? Ponadto, ja rozumiem, że jak salon to i sypialnie adekwatnej wielkości. Niestety poza kamienicami w starym budownictwie (gdzie z kolei są zmorą pokoje w amfiladzie). Jest relatywnie (za) duży salon i doczepione do niego sypialnie klitki. Tymczasem nasze życie toczy się w sypialniach Iproszę tego nie zrozumieć dwuznacznie). a w salonie stoją sobie dwa regały z książkami, telewizor, którego nikt nie ogląda, i w porywach deska do prasowania.
        • turzyca Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 19:17
          Zastanawiam się, jak to napisać, żeby nie było napastliwe, ale to co opisujesz mnie by poważnie zaniepokoiło. Używamy pokoju dziennego codziennie, mościmy się na kanapie i fotelach, herbata na podorędziu, a dalej czy książka, czy szydełko, czy telewizor, czy każdy z nosem w komórce, to już zależy od dnia, ale razem, wspólnie. Czasem oglądamy coś na jednej komórce, czasem ktoś czyta na głos, co ciekawego znalazł w książce, czasem tylko jesteśmy po prostu blisko siebie. A przecież wspólne aktywności typu gry planszowe czy karciane to też w salonie. Jeśli moja rodzina przestałaby mieć potrzebę wspólnego spędzania czasu, to uznałabym to za objaw bardzo poważnego kryzysu.
      • hanusinamama Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 12:50
        Ja sie zgodze. Mam kuchnie częsciowo otwartą na salon ( nie jest to salon z aneksem) i salon ma te 30 metrów...ale my ciagle tu jesteśmy. Mam małe dzieci wiec np szafka na wino została przysposobiona do kolorowanek, rysowanek, kredem i mazaków bo przynajmniej młodsza uwiebia tu rysować. Ma swój pokoj z biurkiem ale przy nas raźniej. Tu gramy, oglądamy TV, jadamy posiłki (ale my głownie razem jemy) czy czytamy na kanapie. Jak ktoś mało użytkuje salon a potrzebny mu pokoj dodatkowy to ma to sens.
    • smoczy_plomien Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 24.05.21, 23:37
      Moim zdaniem rabialne. Aktualnie mam salon z aneksem 21m2. Jest ciasnawo, musieliśmy zrobić różne tricki, np. nie mamy dużej kanapy, tylko wąską dwuosobową sofę oraz 2 fotele, żeby dało się to bardziej elastycznie ustawić. Stół jest też specyficznie ustawiony, pod lekkim kątem. W części salonowej nie mamy żadnych dodatkowych mebli, żadnych komód, półek, regałów, nawet stolika kawowego. Optycznie wygląda to dobrze, nie ma wrażenia ciasnoty. Pomiedzy kuchnią a salonem mamy pokaźną wyspę, więc bez wyspy zmieściłabyś się na podobnych warunkach na 18m2.
    • tairo Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 02:10
      Pokaż plan mieszkania, wtedy łatwiej coś poradzić.
      Dlaczego żegnaj ryczałcie na gaz? Zazwyczaj można rurę z gazem doprowadzić, tylko czasem trzeba trochę pomyśleć.
      18 metrów na pomieszczenie dwufunkcyjne to obiektywnie mało, ale skoro rzadko korzystacie z funkcji salonu, to czemu nie?
      • hanusinamama Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 12:54
        Mozna bardzo sensownie ją umeblowac. Zobacz ze ikeowskie rozwiązania tak na prawdę najlepiej się sprawdzają własnie w małych pomieszczeniach. Teraz mam duzy dom ale wychowałam sie w małym mieszaniu. Miałam 10metrowy pokoj ale był świetnie urządzony i nie potrzbowałam więcej
      • arganowa Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 19:35
        Weź przestań. Siedzę właśnie u syna na około 10m2, bo tu mam najciszej. Mieści się biurko ikeowe z chyba największym blatem, pojedyncze łózko 90/200, regał, wielka szafa w zabudowie (cała jedna krótka ściana). Pod oknem ma niski parapet robiący za półkę. Na środku jest mnóstwo miejsca, syn ma wielki fotel gamingowy. Gdybym miała to urządzić pod swoją sypialnię, nie widzę możliwości, żeby coś mi się nie zmieściło.
          • arganowa Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 22:54
            Moim zdaniem wszystko da sie dobrze zagospodarować. U nas wcale nie jest łatwy układ, bo choć pokój jest przyjemnie prostokątny, to całą jedną długą ścianę zajmują ogromne okna - zaczynają się skubańce na wysokości ud i ciągną na 2,5 metra w górę (mam bardzo wysokie stropy). Niczego nie da się w tym miejscu postawić, tzn biurka ani szafy, jest tylko ten długi parapet-półka. Mogłoby stać łózko, ale czy ja wiem, czy fajnie tak spać przy szklanej ścianie? Poukładaliśmy jednak inaczej i dzięki szafie w zabudowie wszystko się mieści. Kwadrat można z kolei fajnie podzielić jakimś ażurowym regałem, jest mnóstwo różnych rozwiązań w necie. Klitka to jest pokoik 4-5m2, a i takie widywałam w mieszkaniach na sprzedaż. Choć Szelągowska pewnie i z takim by sobie poradziła.
    • taje Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 10:31
      Nie piszesz, dlaczego chcesz przenosić kuchnię. Czy obecna jest za mała? Ciemna? Chcesz otworzyć przestrzeń? Jeśli kuchnia jest w miarę funkcjonalna i jasna a z salonu i tak rzadko korzystacie (więc to że mały nie jest tak istotne) tym bardziej nie przenosiłabym kuchni. 8+18 to wciąż dwa pomieszczenia, nawet jeśli niewielkie, a salon z aneksem 26 m będzie wyglądać jak duża kuchnia z kanapą i deską do prasowania. Trochę też zależy od układu pomieszczeń - wrzuć plan.
    • jehanette Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 10:37
      Mam aneks w pokoju 20m2. Oczywiście gdybym nie miała ograniczeń finansowych wolałabym mieć aneks w pokoju conajmniej 30m2, ale musiałam coś wybrać i wybrałam taki układ. Meble kuchenne są neutralne. Indukcja jest super, nigdy nie wróciłabym do gazu. Aneks mam w L, kanape ustawiona obok aneksu dzięki czemu z kanapy nie widzę "garów".
    • kryzys_wieku_sredniego Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 11:01
      Wszystko można tylko żeby potem sasiad nie zgłosił cię do nadzoru, bo gdy siedzi w salonie i odpoczywa to slyszy jak zmywarka pracuje czy pralka jak masz w kuchni/salonie.
      Koleżanka w bloku miała takiego sąsiada, że przychodził z pretensjami, że slyszy w sypialni jak "srają" i prysznicują się, po wizji - bo już o admibistracje sprawa zahaczona zostala, okazało się że sąsiad jedą łazienkę przerobił na sypialnie a drugą rozbudował i jako jedyny w pionie miał łóżeczko pod i nad innymi łazienkami - oczywiscie wszystko przerobił bez zgody zarządcy bloku.
    • swinka-morska Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 12:01
      Zrobiłabym taką zmianę tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy bardzo potrzebowałabym dodatkowej sypialni.
      W innym przypadku - nie.
      Lepsza jest oddzielna kuchnia, no i powierzchnia 18 m na pokój dzienny i kuchnię to strasznie mało.

Aha - sprawdź dostęp do wentylacji. Zmiana gazu na indukcję jest super, ale musi być jakaś wentylacja tam gdzie będzie używana kuchenka.
    • szmytka1 Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 12:15
      mnie to się nie podoba, mając do wyboru mieszkanie z aneksem a oddzielną kuchnią, tylko oddzielna kuchnia wchodzi w grę. Co do ceny gazu to jest jednak drogi, majac 4 osobową rodzinę to 100 miesięcznie za gotowanie uncertain ja mam gaz z butli, również na 4 osoby, codzinnie gotuję, nie mam mikrofali czajnika elektrycznego, a wiec absolutnie wszystko na gazie i 50 zł butla starcza na 1,5 miesiąca.
    • swinki_trzy Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 12:27
      obuwiebalowe2 napisała:

Przeniesienie kuchni do salonu wiązałoby się z koniecznością gotowania na indukcj
      > i (żegnaj ryczałcie na gaz w kwocie ok. 25 PLN na osobę i choćby fabrykę dżemów
      > prowadź w domu).

Odniosę się tylko do powyższego - ryczałt za gaz 25 zł /os na miesiąc?
      Jeśli tylko za gotowanie to jak dla mnie to bardzo dużo. Jeszcze niedawno mieliśmy kuchenkę gazową i płaciliśmy ok 35 zł za dwa miesiące. A w domu 4 osoby.
    • enigma81 Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 14:50
      Mam "salon" 18m i nie bardzo wyobrażam tam sobie jeszcze aneks kuchenny. W salonie mam narożnik, stół, stolik kawowy i szafkę pod tv - na co dzień nie jest ciasno, jak są goście (mam dużą rodzinę) to już tak.
      Jeśli faktycznie użytkujecie salon sporadycznie a bardziej potrzebne jest dodatkowe pomieszczenie to można, tylko to wtedy będzie bardziej kuchnia z kanapą a nie salon z aneksem.
      Rezygnacja z gazu na plus moim zdaniem.
      • obuwiebalowe2 Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 17:34
        Dzięki za wszystkie rady. Bardzo są pomocne. Z jednej strony też się boję, jak to będzie wyglądać i czy jest sens (zwiększa to koszty remontu), z drugiej strony ciasno nam w tych dwóch sypialniach i w przerobionym salonie, - tak jakbym go chciała przerobić (żeby zmieścić też i kuchnię) - też będzie ciasno!!! Argument, że w takim razie nie będzie można puszczać zmywarki po 22.00 i pewnie w ogóle tłuc się po kuchni godny rozważenia.
    • jeste_m_sobie Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 18:22
      Podstawowe pytanie: po co ten dodatkowy pokój? Bo jeśli jest domownik, który nie ma własnej sypialni, a o niej marzy (dwoje dzieci w jednym pokoju lun rodzice śpiący, jak mawiała moja mama, w "świetlicy", czyli w dziennym) - to moim zdaniem taki remont ma sens. Jeśli ktoś pracuje na stałe, nie tylko w czasie pandemii, w domu, i od lat intensywnie się modli o gabinet - to też. Jeśli natomiast po to, żeby za 10 lat lepiej sprzedać - to nie. Niezależnie od powyższego uważam, że bardzo drogo płacisz za gaz i niezależnie od ceny indukcja jest o niebo lepsza. Ja płacę niecałe 100 zł miesięcznie za prąd - dwie osoby, w tym gotowanie na indukcji.
      • taje Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 18:57
        A nawet jeśli któryś z domowników potrzebuje teraz gabinetu albo dodatkowej sypialni, łatwiej ich zainstalować w obecnym salonie, skoro i tak jest nieużywany. Oszczędność czasu i pieniędzy oraz nie masz problemu z przenoszeniem pionów. Gdy salon będzie znowu potrzebny bez problemu wrócisz do poprzedniego stanu i łatwiej będzie odsprzedać niż w przypadku mieszkania z 3 sypialniami i bez salonu (połączona kuchnia + salon na 18 m kw to de facto brak salonu).
    • ginger.ale Re: przeróbka mieszkania - sondaż opinii 25.05.21, 21:41
      obuwiebalowe2 napisała:

> Jakie jest Wasze zdanie na temat aneksu kuchennego przeniesionego z kuchni 8 m.
      > kw. do salonu 18 m. kw. ? Doświadczyła któraś z Was tego na własnej skórze? Za
      > chwalacie? Odradzacie?

Moje zdanie jest takie, że jak musi, to wystarczy, ale miejsca będzie malutko.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka