Dodaj do ulubionych

Estrofem i Duphaston u nastolatki.

25.05.21, 11:08
Po dzisiejszej wizycie u ginekologa dziecięcego z powodu silnej anemii i mocnego okresu, córka dostała te 2 leki.
Kurczę, ma 12 lat i już hormony😓.
Boję się je podać.
Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
Obserwuj wątek
      • karme-lowa Re: Estrofem i Duphaston u nastolatki. 25.05.21, 11:31
        turzyca napisała:

> A czego konkretnie boisz się w związku z podaniem hormonów? Może jak nazwiesz s
        > trachy, to Ci będzie łatwiej?
        >
        Skutków ubocznych.
        Po przeczytaniu ulotki mam ogromny stres.
        Fakt, ma je brać 10 dni zaczynając od 5 dnia cyklu. I następne tak samo. Potem ma być dawka zmniejszana.
        Pytałam czy może się opalać itp.
    • snakelilith Re: Estrofem i Duphaston u nastolatki. 25.05.21, 11:30
      U młodych dziewczynek cykle bardzo często są jeszcze bezowulacyjne, czego skutkiem jest tzw. słabość ciałka żółtego. Czyli brakuje progesteronu. Wtedy estrogeny z całą mocą walą w endomerium, efektem są silne krwawienia. Duphaston to gestagen mający ten niedobór progesteronu wyrównać.
      Ale też problematyczne wydaje mi się podawanie sztucznych gestagenów tak młodym nastolatkom, zwłaszcza, że na rynku są tzw. bioindentyczne preparaty z progesteronem, te nie mają skutków ubocznych gestagenów i nie obciążają wątroby, bo progesteron podawny jest w tej samej formie, jak ten produkowany przez organizm. Podaje się w drugiej połowie cyklu, by zapobiec nadmiernemu rozrostowi endometrium. Nie wiem tylko czy są dostępne w Polsce.
      U mnie w Niemczech odchodzi się od sztucznych gestagenów, jak nie są konieczne, jak np. w pigułkach antykoncepcyjnych. Zawsze najpierw probuje się z tym bioidentycznym progesteronem, sama go brałam i biorę (Utrogest albo Famenita), w okresie przekwitania też spada poziom progesteronu i pojawia się ten sam problem z nadmiernymi krwawieniami.
      Twojej córce lekarz opróz gestagenu przepisał jeszcze estradiol (Estrofen). To preparat dla kobiet w menopauzie, u których spadek estrogenów powoduje różne dolegliwości. Ale po co 12 latce te estrogeny, jak u niej wszystko się dopiero rozkręca? Sam gestagen nie wystarczy? W ogóle kombinacja jak w HTZ i to taka, o której wiadomo, że zwiększa ryzyko raka. Dla 12 latki? Nie wiem, poszłabym do kogoś innego.
        • snakelilith Re: Estrofem i Duphaston u nastolatki. 25.05.21, 12:11
          Spadek żelaza jest mi znany, przez bardzo silne krwawienia też się z tym bujałam. Oralnie nie było szans na wyrównanie. Najlepszą metodą jest wtedy wlewka żylna. U mnie robi się to nawet ambulatoryjnie, w Polsce chyba tylko w szpitalu. Wtedy można wyrównać ubytek żelaza na raz. Może zapytaj, czy coś takiego byłoby możliwe, ale to może łączyć się kosztami oraz przeciwskazaniami. Ale ma sens, po kilku dniach od wlewki byłam innym człowiekiem.
          Jeżeli chodzi o hormony, to należałoby zapytać lekarza, co te mają w organizmie twojej córki robić. Podawanie kombinacji estradiolu i gestagenu to pewnie takie zastępstwo dla pigułki. Wycisza jajniki i ma zresetować cykl. Pytanie, czy faktycznie zadziała i czy mikropigułka z 20μg estradiolu nie byłaby od razu lepsza? Nie wiem, ja stara baba nie chcę brać już gestagenów, choć kilkanaście lat byłam na pigułce anty. W przypadku młodej dziewczyny, które ma jeszcze długie życie z antykoncepcją przed sobą patrzyłbam jeszcze dokładniej czy dana substancja jest konieczna. Gestageny to nie cukierki. Lekarze traktują je często jakby to był progesteron, a to substancja tylko o działaniu JAK progesteron, z wieloma niepożądanymi efektami ubocznymi, które można ryzykować, gdy zależy nam np. na skutecznej antykoncpecji. W innym przypadku bioidentyczny progesteron powinien być lekiem pierwszego wyboru. Ja wiem, że progesteron (np. Utrogestan) stosowany jest w Polsce do podtrzymania ciąży, dlaczego nie stosuje się go w przypadkach słabości ciałka żółtego u kobiet z nieregularnym cyklem i mocnymi krwawieniami jest dla mnie zagadką.
            • snakelilith Re: Estrofem i Duphaston u nastolatki. 25.05.21, 12:49
              afro.ninja napisała:

> Oczywiście, że przy nieregularnych cyklach podają progresteron. Nie wiem jak pr
              > zy mocnych krwawieniach, ale przy nieregularnych cyklach progresteron, zawsze b
              > ył lekiem pierwszego wyboru.

No dobrze, to dlaczego lekarz chce podać 12 latce duphaston? Bo tańszy? Ten sztuczny gestagen pod nazwą dydrogesteron jest na pewno skuteczny w leczeniu słabości ciałka żółtego, ale to syntetyczna substancja, obciążenie dla wątroby i ryzyko efektów ubocznych. Bioidentyczny progesteron tego nie ma, jest lepiej znoszony i działa bardziej ogólnie, np. stymuluje także wydzielanie innych hormonów, także estrogenów. Może ten estrofen nie byłby wtedy w ogóle potrzebny.
              Nie wiem, co dla tej dziewczynki byłoby lepsze, ale wydaje mi się, że terapię należy zaczynać z tym, co jest związane z najniższym ryzykiem zdrowotnym i przechodzić do innych preparatów dopiero, gdy te pierwsze okażą się mało skuteczne.
        • snakelilith Re: Estrofem i Duphaston u nastolatki. 25.05.21, 12:36
          W mojej pracy zawodowej musiałam mieć pojęcie o hormonach, bo wiele moich klientek/pacjentek cierpiało na różne zaburzenia np. PCOS. Ale prywatnie też mnie to interesuje, bo sama doświadczyłam zaburzeń cyklu spowodowanych spadkiem progesteronu w okolicach 48 roku życia i musiałam zdecydować się na jakiś sposób terapii. Wiem też, że lekarze z różnych powodów nie tłumaczą pacjentom co zalecają i nie dają im możliwości wyboru, czy skorzystania z możliwych alternatyw.
      • trampki-w-kwiatki Re: Estrofem i Duphaston u nastolatki. 05.06.21, 16:53
        Snake dobrze pisze. Ja w pierwszych cyklach krwawiłam tak długo i mocno, że przeciekały mi spodnie narciarskie. Podpaski to był śmieszny gadżet, musiałam używać pampersów. Konsekwencją była oczywiście anemia, ale na szczęście po pół roku to się zaczęło stabilizować, to znaczy cykle wciąż były obfite, ale już w normie, a nie takie krwotoki dwutygodniowe.
    • kaki11 Re: Estrofem i Duphaston u nastolatki. 25.05.21, 11:55
      Jeżeli masz obawy, proponuje skonsultować się jeszcze z jednym lekarzem.
      Myślę że osoby na forum bez wykształcenia medycznego są totalnie ostatnimi osobami które mogą kwestionować decyzje lekarza, ale konsultacja z kimś innym jest dobrym pomysłem.
    • 35_krysia_35 Re: Estrofem i Duphaston u nastolatki. 04.06.21, 12:35
      Cześć moja córka lat 11 15.04.21 dostała normalnej miesiączki potem po 17 dniach kolejnego jakiegos krwawienia było dwa dni takiej jakby przerwy i 11.05.21 znowu okres co się ciągnął tydzień. Byłam u ginekologa dziecięc. Przepisał na zatrzymanie tego krwawienia leki i oczywiście pomogły ale przepisał duphaston od 16 dnia cyklu w tym cyklu zapomniałam dać i dostała 3.06.21 okres więc w 24 dc. Zadzwoniłam do lekarki powiedziałam, że zapomniałem podać duphaston j powiedziała, że mam wyliczyć znowu 16 dni i podać też się boję i to bardzo. Powiedz mi masz już jakieś doświadczenie podałaś córce te leki. Córka moja ma też obfite vardzo miesiączki i do tego dlugie. Bardzo proszę Cię o odpowiedź.
      • karme-lowa Re: Estrofem i Duphaston u nastolatki. 06.06.21, 08:43
        india-mia21 napisała:

> Ja tak jak memphis90 radziłabym pomyśleć o wizycie u hematologa dziecięcego (by
        > ć może potrzebna będzie diagnostyka w kierunku choroby von willebranda - często
        > pierwszym objawem są właśnie obfite miesiączki u dziewczynek).
        Mamy hematologa na początku lipca.
    • karme-lowa Re: Estrofem i Duphaston u nastolatki. 09.06.21, 12:15
      juliamagdalena napisał(a):

> Jeśli ma Pani jakieś obawy, to najlepiej rozwiać je u lekarza zlecającego, albo
      > udać się do innego lekarza na konsultacje. Ze swoich doświadczeń z anemia mogę
      > polecić Sideral Folic. Rewelacyjne żelazo w saszetkach z kwasem foliowym po kt
      > órym nie ma zaparć, bólów brzucha i co ważne widać poprawę już po miesiącu stos
      > owania, przynajmniej tak było w moim przypadku. Nie stosowałam leków o których
      > Pani pisze, ale przy anemii mój lekarz akurat zlecił mi Sideral.
      Suplementy diety kompletnie mnie nie interesują.
    • magdalenaa1478 Re: Estrofem i Duphaston u nastolatki. 14.06.21, 13:18
      Witam,
      Ja od zawsze mam problemy z miesiączką. Ponadto ostatnio mam bardzo złe wyniki badań krwi- bardzo silna anemia. Dostaję hormony ale to strasznie wpływa na moje zdrowie. Ostatnio zaczęłam brać Sideral- i muszę przyznać, że pierwsze 3 miesiące nic się w wynikach badań nie zmieniało. Natomiast w 4 miesiącu od brania Sideralu okazało się, że wyniki badań krwi bardzo się poprawiły. Wiadomo, że na każdego działa coś innego ale ja serdecznie polecam.
    • claudel6 Re: Estrofem i Duphaston u nastolatki. 30.06.21, 18:44
      ja brałam Duphaston na zaburzenia hormonalne i bardzo po nim utyłam. plus bardzo wypadały mi po nim włosy. dla mnie to było okropne świństwo, nigdy bym tego nie pozwoliła brać własnemu dziecku, bo zakładałabym, że jest ryzyko podobnej reakcji.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka