Dodaj do ulubionych

Wakacje: wymagają testów nawet od zaszczepionych

28.05.21, 10:57
Widzę, że na Bałkanach w dużej mierze i tak trzeba zrobić test PCR, nawet jeśli się zaszczepiło. A jakie są Wasze doświadczenia?

"Aby wjechać do Bośni i Hercegowiny wymagane jest okazanie negatywnego testu PCR na SARS-CoV-2 wykonanego w ciągu 48 h, licząc od daty wykonania testu. Test można zrobić przed wyjazdem, albo po drodze, w Chorwacji. Badanie muszą przejść wszyscy podróżni, łącznie z dziećmi, bez względu na ich wiek. Obowiązek okazania testu dotyczy także osób zaszczepionych."

"Na wakacje zaprasza Czarnogóra. Wjazd do kraju jest możliwy za okazaniem na granicy: negatywnego wyniku testu PCR sprzed max 72 godz. (licząc od godziny pobrania wymazu) lub pozytywnego wyniku testu serologicznego - przeciwciała IgG - sprzed nie więcej niż 30 dni. Zamiast wyników testu można okazać zaświadczenie o przyjęciu szczepionki."

"Odpoczywać można też w Serbii. Międzynarodowy ruch lotniczy funkcjonuje tam normalnie, realizowane są połączenia z wieloma portami lotniczymi w Europie, również z Warszawą. Polacy przyjeżdżający do Serbii zobowiązani są do przedstawienia na granicy negatywnego wyniku testu RT-PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2. Należy go wykonać w ciągu 48 godzin przed przyjazdem. Obowiązek ten nie dotyczy osób przejeżdżających przez Serbię tranzytem. Na przejazd mają do 12 godzin. Wszyscy przekraczający granicę podczas kontroli paszportowej otrzymują pisemną informację - ostrzeżenie w języku serbskim i angielskim o środkach, jakie należy stosować aby zwalczać i zapobiegać rozpowszechnianiu COVID-19.

Macedonia Północna jest gotowa na przyjazd turystów. Granice kraju są otwarte, działają międzynarodowe lotniska w Skopje i Ochrydzie, a turyści z Polski mogą wjeżdżać na teren Macedonii bez konieczności okazywania wyników testów ani odbywania kwarantanny. Obowiązek poddania się 14-dniowej izolacji dotyczy jedynie osób, które przybywają na terytorium Macedonii z Afryki, Indii i Brazylii. "

biznes.interia.pl/raporty/raport-wakacje-w-czasie-covid-19/aktualnosci/news-wakacje-bosnia-i-hercegowina-czarnogora-serbia-zapraszaja-z-,nId,5259195
Nieco bardziej skomplikowane przepisy ma Chorwacja. Można mieć zaświadczenie o teście, ale trzeba mieć przetłumaczone na chorwacki lub angielski. W sumie dziwne, bo przecież serbskochorwacki jest podobny do polskiego i celnik zrozumie polskie zaświadzczenie o teście.

"Zgodnie z obostrzeniami obowiązującymi do końca maja, aby przekroczyć chorwacką granicę trzeba okazać negatywny wynik testu na SARS-CoV-2. Może to być test typu PCR albo szybki test antygenowy. Każdy z nich musi zostać przeprowadzony najwyżej 48 godzin przed przyjazdem (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Podróżnych bez testów czeka 10-dniowa kwarantanna, która może zostać skrócona po okazaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji.

Z obowiązku przedstawiania testu zwolnione są dzieci do siódmego roku życia. Również osoby posiadające zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień. Od przyjęcia ostatniej dawki musi jednak upłynąć co najmniej 14 dni. Testów nie robią też ozdrowieńcy mający zaświadczenie zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/antygenowego wykonanego w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później niż 11 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy. Kolejną grupą są osoby, u których od zachorowania na COVID-19 upłynęło więcej niż 180 dni, licząc od daty planowanego wjazdu do Chorwacji i przyjęły pierwszą dawkę szczepionki. W takim przypadku należy okazać dwa zaświadczenia: o przebyciu choroby i przyjęciu pierwszej dawki szczepionki. Kolejną grupą są podróżni przybywający do Chorwacji z ważnych przyczyn osobistych lub biznesowych. I turyści przemierzający kraj tranzytem, pod warunkiem, że opuszczą Chorwację w ciągu 12 godzin.

MSZ przypomina, że dokumenty wystawione w języku polskim powinny zostać przetłumaczone na język chorwacki lub angielski."

biznes.interia.pl/raporty/raport-wakacje-w-czasie-covid-19/aktualnosci/news-wakacje-w-chorwacji-z-testami-ale-bez-kwarantanny,nId,5257002
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka