Dodaj do ulubionych

Jak skutecznie pomóc?

05.06.21, 10:09
Witajcie. Jak można skutecznie pomóc osobie która ofiarą przemocy domowej? Osoba nawet nie chce słyszeć o niebieskiej linii a ja po prostu głowie się nad tym co można zrobić.
Obserwuj wątek
    • kosmos_pierzasty Re: Jak skutecznie pomóc? 05.06.21, 10:13
      Nic. Niestety. Jedynie zapanować nad własną potrzebą, by jej pomóc.
      Można zaoferować noclegi, gdyby zdecydowała się odejść i realne wsparcie. Ale to nie pani, która o niebieskiej linii nawet słyszeć nie chce. Chyba że masz ochotę nieco się wypalić bez sensu, próbując pomagać w sytuacji, w której pomoc jest niemożliwa. Ona jest dorosła i by się wyzwolić z takiego związku najpewniej by musiała się poddać terapii. Za nią tego nie zrobisz.
    • la_felicja Re: Jak skutecznie pomóc? 05.06.21, 11:16
      Moja znajoma chciała pomóc sąsiadce. Młoda dziewczyna, mieszkała z narkomanem. Pewnej nocy zapukała do drzwi mojej znajomej, cała we krwi i zaplakana, konkubent ją pobił i uciekł, błagała o pomoc, bała się, że wróci i ją zabije. Wezwano policję, moja znajoma poszła z sąsiadką do mieszkania po jej rzeczy - mówiła, że nigdy takiego horroru niie widziała - wszędzie była krew i powyrywane kępki włosów.
      W końcu policja pana znalazła, poszedł do więzienia - a dziewczyna za nim. Przeprowadziła się, żeby mieć bliżej do więzienia, odwiedza go, "pomaga mu wyjść na prostą" , bo "on ją kocha" - a moja znajoma jest teraz tej dziewczyny największym wrogiem, bo to przez nią ten ukochany siedzi. Ma tylko nadzieję, że on prędko z więzienia nie wyjdzie i nie zechce się mścić.

Jak ta twoja koleżanka nie chce nawet myśleć o Niebieskiej Linii, to ty się w to nie mieszaj, bo jeszcze sama oberwiesz.
    • gama2003 Re: Jak skutecznie pomóc? 05.06.21, 11:16
      Po wielu rozmowach się poddałam. Powtarzam przy każdej okazji, że może zadzwonić o każdej porze dnia i nocy. Wymyśliłam hasło sms, jeśli je dostanę dzwonię na policję.

Rodzina z boku na poziomie ę i ą.
      W środku dramat. Moja pomoc zaowocowała groźbami pana w stosunku do mojej osoby.
      Zobaczył środkowy palec, ale nie o mnie tu chodzi.
      Nie pomożesz, jesli ktoś nie chce tego przerwać. Albo nie potrafi. Okropny i ciężki temat.
    • m_incubo Re: Jak skutecznie pomóc? 05.06.21, 11:22
      Jeśli nie ma tam dzieci, to nie rób nic, bo pani się z mężem pogodzi, jak zawsze, a ty będziesz zamachowcem na ich miłość.
      Jeśli są dzieci, to informować policję, MOPS, szkołę, to chyba oczywiste?
    • turzyca Re: Jak skutecznie pomóc? 05.06.21, 11:44
      1) opowiedzieć o konstrukcji przemocy, tej przeplatance między dobrem i złem i spirali, która prowadzi w dół, że proporcje się zmieniają, ale uciec coraz trudniej. Nie jako połajankę tylko jakąś historię z życia, żeby wiedziała, że nie jest w wyjątkowej sytuacji. Bo każdej ofiarze przemocy wydaje się, że jej historia jest wyjątkowa.
      2) nazywać przemoc po imieniu, każdą. I mówić, jak wygląda scenariusz bez przemocy.
      3) dać namiary na instytucje.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka