Dodaj do ulubionych

Składka na zakończenie roku

11.06.21, 15:25
Właśnie przeczytałam, że rodzice z klasy mojego syna ustalili składkę na zakończenie roku w wysokości 200zł od łebka. Czy tylko mi się wydaje, że to dużo za dużo? Za te pieniądze mają być kupione prezenty dla nauczycieli, prezent dla wychowawcy plus kwiaty dla wszystkich oraz kupiona kiełbaska i napoje na ognisko dla dzieci na zakończenie roku - takie integracyjne. Nie uczestniczyłam w zebraniu, wiem, moja wina, ale po prostu musiałam być w pracy - nie miałam możliwości połączenia. A może się mylę, może to normalna składka w tym roku? W zeszłym składaliśmy się tylko po 80zł. Inflacja?
Obserwuj wątek
    • ophelia78 Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 15:33
      Matkoboskoczestochowsko....
      U nas jest składka 100-150 na rok! Z tego mamy wszelkie wyjścia, kina, lody, dzien nauczyciela, koniet, dziecka i co tam jeszcze...
      6 lat jestem skarbnikiem wiec wiem.
      To nie sztuka pójść do Aparatu I wywalić x setek na prezent.

W tym roku żegnamy wychowawczynie wiec będzie na bogato: kosz prezentowym (filizanka plus kawka/herbatka) kilkadziesiąt zł (sam kosz z odzysku, ode mnie z pracy smile ), kwiat jeden ale do wysadzenia (wychowawczyni ma ogrod), świadectwo w ramce (takie jak dla dzieci tylko z danymi wychowawczyni i "przedmioty" typu wyrozumiałość itp i wpisana ocena celującą - selfmade, ramka z ikea za 20 zl, płyta z kolażem zdjęć 0 zl, mega laurka zrobiona wspólnie przez dzieci 0 zl.
      Prezent dla wychowawczyni max 200 zl od całej klasy.
      W tym roku reszcie nauczycieli nic nie dajemy - szkola robi akcje zbierania na leczenie jakiegoś dziecka zamiast kwiatów dla nauczycieli.
      W sumie wydamy ok 300 jako cala klasa.
      200 od ucznia to kosmos.
      • iwoniaw Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 15:45
        Z jednej strony "kosmos", jeśli patrzec tylko pod kątem prezentu dla jednej wychowawczyni. Autorka wątku pisze, że postanowiono obdarować też innych nauczycieli - no to jeśli te bukiety (nawet skromne) kupują, a nie mają kwiaty w ogródku trójki klasowej "za darmo", jak Ty kosz z pracy - to trochę zapłacą za kilkanaście (?) sztuk. A do tego impreza z "kiełbaską i piciem" - pewnie do tego jakieś serwetki, kubeczki papierowe, inne keczupy - i też się uzbiera.
        I ja rozumiem, że można to wszystko robić "tanim kosztem", wtedy trzeba w to włożyć trochę pracy własnej (wyszukać tańsze, zapakować samemu, jakiś koszyk czy inną kokardę mieć "za darmo" z własnych zapasów, kwiatka wyhodować samodzielnie albo choć bukiet ułożyć samemu kwiaty kupując na giełdzie w niższej cenie niż w kwiaciarni na osiedlu), ale nie każdy chce i może oferować takie nakłady na rzecz klasy, żeby wszystkim innym było taniej.
        Dlatego ważne, co tak naprawdę za te pieniądze jest kupowane i czy ktoś, kto uważa, że za drogo, jest skłonny w ogóle z czegoś zrezygnować (np. kwiatków dla wszystkich nauczycieli) albo poświęcić swój czas (np. na wędrówkę po sklepach i pakowanie promocyjnej czekolady w wersję "wypasiony kosz"), żeby było taniej
        • ophelia78 Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 17:52
          Czytaj ze zrozumieniem....

Gotowe kosze prezentowe są bardzo drogie.
          My mamy zamówioną filiżankę, do tego kilka różnych kaw i herbat świetnej jakości z palarni. Kosz z odzysku (kiedyś dostalam i sam kosz który wszakze nie jest jednorazowy zachowałam wlasnie na taką okazję Dekorować go będziemy sami. Wiec spokojnie zaoszczędzimy 50% tego co dalibyśmy za gotowca. Tylko trzeba się trochę wysilić.
        • ginger.ale Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 18:46
          nikita1908 napisał(a):

> Filiżanka z kawą z odzysku to na bogato?….

Wyraźnie napisałaś, że kosz prezentowy jest przechodni/ z odzysku, dla mnie to raczej eko, niż grzech.

" sam kosz z odzysku, ode mnie z pracy  "

------
          come to the dark side, we have cookies!
      • ga-ti Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 23:19
        Fajne. Tylko trzeba znaleźć jeszcze zaangażowanych rodziców smile
        Teraz u jednego dziecka taki się trafił i jestem mu bardzo wdzięczna. U najstarszego jedna z mam sama się zgłosiła do RR, mówiła, że lubi i ma czas i doświadczenie z podstawówki. I jest bardzo ok.
        Ale gdy na forum padnie temat 'szkolne zabrania' to podnosi się krzyk, a po co, a ja nie chodzę, a strata czasu itp. a co dopiero mówić o zaangażowaniu na rzecz klasy wink
    • jkl13 Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 15:37
      Nigdy nie wpłacam kwot,które uważam za absurdalne. Tak było na komuniach dzieci, na zakończeniach roku czy szkoły. Po prostu jeśli wysokość składki jest dla mnie absurdalna (z różnych powodów), to głośno o tym mówię i wpłacam tyle ile uważam za stosowne. Skarbnik musi sobie z tym jakoś radzić,bo więcej nie dam. Nie i już.
    • szmytka1 Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 16:00
      nie wiem, u mnie nie ma zadnych składek, nigdy, na nic. Kwiaty każdy sam we własnym zakresie, jak było wyjście an dzień dziecka, to każdy sam decydował ile daje swemu dziecku itd. No chyba ze wycieczka szkolna i bilet wstępu kosztuje jednakowo dla wszystkich, to wiadomo.
    • ageman Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 16:11
      Wysokość składki wydaje mi się absurdalna.
      Mam 4 dzieci i nigdy jeszcze nie spotkałam się z tak wysoką składką. Mam w tym roku zakończenie 8 klasy i składaliśmy się po 50 zł. - przewidziano kwiaty dla wszystkich nauczycieli i drobny upominek dla wychowawczyni. W klasie 22 dzieci, za 1100 zł można naprawdę dużo zrobić.

Pozdrawiam
      Aga
    • leia33 Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 16:17
      Dzieci sztuk 24. Prezenty rzeczowe i kwiaty dla 12 nauczycieli plus pani z biblioteki, podziękowanie dla pań że stołówki, woźnych i pani przeprowadzającej dzieci przez ulicę. Ma być duży prezent dla wychowawcy, chociaż sobie nie zasłużył. Konkretów na razie nie znam, czekam na wiadomość od przewodniczącej. Ognisko - kubeczki i inne dostarczają rodzice, że składki kupiona ma być kiełbasa, pieczywo, napoje, jakieś tam paluszki i ciastka. Zmieniła się Rada, poprzednia Nie szalała tak.
      • lifecolor Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 16:51
        Zawsze płacę z ulgą i wdzięcznością, ze nie ja muszę zajmować się załatwianiem kwiatków, prezencikow itp. Nie wnikam nigdy w koszty, ale ta kwota to jakiś absurd. Jeszcze dyrektor I vice I kadrowa. Myślę, że powinni podnieść do 250🤔
        • ga-ti Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 23:15
          Jeśli to 8 klasa to tych nauczycieli się trochę uzbiera. Prezent to może w cenie kwiatka, np. kiedyś kupowaliśmy herbatkę dla każdego nauczyciela z karteczką z dedykacją, herbatka w cenie kwiatka.

Kiełbasa może być nie po 8 zł, ale po 20 za kg, soki, bułki, jakieś warzywa, ciacho, a jeśli jeszcze dochodzi wynajęcie terenu to kwota rośnie.
          Choć składka po 200 zł przeraża.
          • iwoniaw Re: Składka na zakończenie roku 12.06.21, 10:42
            ga-ti napisała:

> Jeśli to 8 klasa to tych nauczycieli się trochę uzbiera. Prezent to może w ceni
            > e kwiatka, np. kiedyś kupowaliśmy herbatkę dla każdego nauczyciela z karteczką
            > z dedykacją, herbatka w cenie kwiatka.
            >
            > Kiełbasa może być nie po 8 zł, ale po 20 za kg, soki, bułki, jakieś warzywa, ci
            > acho, a jeśli jeszcze dochodzi wynajęcie terenu to kwota rośnie.
            > Choć składka po 200 zł przeraża.

No i dokładnie o tym piszę - kwota 200 zł nie jest mała. Prezenty dla nauczycieli nie są obowiązkowe. Imprezy pozegnalnej w ogóle nie trzeba urządzać. ALE: skoro już chce się i kwiatki, i prezenty, i imprezę, to tak się składa, że nic nie ma za darmo i nawet jeśli jedna czekoladka/herbatka, jeden kwiatek czy jeden kawałek kiełbasy nie kosztują dużo, to pomnożone razy x dają już całkiem konkretne kwoty. Urzeka mnie zdziwienie niektórych dyskutantek, że "jak to nie macie miejsca do urządzania ogniska za darmo", czy "po co płacić x zł za kosz-opakowanie, ja to z pracy za darmo sobie przyniosłam". Ano tak to, że w wielu miejscach bezpłatnych miejsc na legalne ognisko po prostu nie ma, podobnie jak zdecydowana większość ludzi nie ma w pracy ani w domu "darmowych" gadżetów, papieru prezentowego, nie mieszka przy giełdzie kwiatowej (i jakoś nikt z utyskujących na koszty nie jest chętny sam jechać tamże bladym świtem własnym autem) i tak dalej.
      • mid.week Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 17:52
        ooo jak u mojej córki w klasie zaczeły się podobnie kretyńskie pomysły jak prezenty i kwiaty dla dyretorstwa, wożnych i pana kustosza a dla wychowawczyni jeszcze ekstra skórzana aktówka to napisałam wprost do trójki klasowej, że ja wpłacam tyle co zawsze a co oni z tym zrobią to mnie to juz nie interesuje.
      • ophelia78 Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 17:59
        Prezenty rzeczowe dla wszystkich nauczycieli? Na łeb upadli chyba....
        Dla wychowawcy ok (jeśli zasłużył wink ), dla reszty grona max po bukiecie i finito.
        Moze w ogóle weźcie z kard listę zatrudnionych i wtedy już dla wszystkich... co się ograniczać....

I taka socjologiczna zajawka: zgaduje ze w trójcę klasowej są niepracujace majętne madki którym się nudzi i wymyślają na pokaz.
      • lauren6 Re: Składka na zakończenie roku 12.06.21, 09:22
        Ja bym poprosiła o przesłanie dokładnego rozliczenia co i ile będzie kosztowało. Wpłaciłabym tyle ile wyniosłaby składka na ognisko i kwiaty. Jeśli pańcie z RR chcą rozdawać prezenty woźnym to niech to robią za własne pieniądze.
    • kkalipso Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 16:29
      To ja mogę się pochwalić u mnie w szkole u starszej w tym tygodniu robiono zdjęcia klasowe które co roku kosztowały x monet - a teraz opłaca to Rada Rodziców, taki prezencik nam zrobili na koniec roku, cieszę się bardzo bo te zdjęcia to super pakiet niespodzianek. Na nic się więcej nie musimy składać.
    • megwhite25 Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 19:09
      Czemu prezenty dla wszystkich nauczycieli? Nigdy się z tym nie spotkałam.Napisalas że duży prezent dla wychowawcy mimo że nie zasłużył.
      Po co ?
      Rozumiem że kilku rodziców miało taki pomysł ale że wszyscy się na to zgodzili to już jestem zdziwiona.
    • ren.s Re: Składka na zakończenie roku 11.06.21, 20:46
      Jakiś kosmos.

Moja ostatnia klasa na zakończenie szkoły średniej rozdawała wszystkim nauczycielom ładnie opakowane personalizowane krówki (ok 20 zł za 70 szt.) + dyplom da każdego nauczyciela (drukowany w szkole) z krótkim i dowcipnym testem o każdym nauczycielu np. o nauczycielce, która miała manię bezustannego wietrzenia klasy napisali coś o szronie na jej włosach osadzającym się w czasie lekcji big_grin Mieliśmy ubaw w pokoju nauczycielskim. Koszt - dużo wkładu własnego + 40-50 zł za krówki + opakowanie.

Ja od klasy dostałam satyryczny portret narysowany przez jedną z uczennic, oprawiony w ramkę z Pepco i okraszony samoprzylepnymi karteczkami z moimi "najlepszymi" tekstami big_grin Najlepszy prezent!! Był też kosz z przysmakami, trudno przyjęłam, bo nie chciałam psuć atmosfery, ale był całkowicie zbędny, bo byłam zachwycona ich inicjatywą.

Dodam jeszcze, że ja też coś im podarowałam - sesję zdjęciową w szkole (zrobiła ją moja córka, która zawodowo zajmuje się fotografią, w rewanżu zajęłam się wnukami gdy chciała spędzić z mężem wieczór) oraz wywołane zdjęcie całej klasy z tej sesji dla każdego ucznia.

Wkład własny jest bezcenny.
    • la_mujer75 Re: Składka na zakończenie roku 12.06.21, 09:13
      Przez sześć lat byłam w trójce klasowej u Starszego. Składka była różna- od 25 zl do 50 zł na semestr. Przez kilka lat. Zdecydowana większość płaciła, a ja rodzicom przedstawiałam zestawienia. Co roku część pieniędzy przechodziła na następny rok szkolny. Jak zaczynała się ósma klasa, to miałam nadwyżkę w postaci prawie 600 zł.
      W ósmej klasie było multum wydatków. Ustaliliśmy, że na koniec roku szkolnego wychowawca dostanie od nas prezent w wysokości 500 zł, a nauczyciele od przedmiotów egzaminacyjnych po 200 zł. Na to poszły "nasze" klasowe pieniądze. Ale dodatkowo płaciliśmy na bal ósmoklasisty, na albumy dla dzieciaków , itd.
      Strasznie dużo było zbierania i liczenia i rozliczania. Na koniec -jeszcze niektórym rodzicom zwracałam po kilkadziesiąt złotych.
      Reszta nauczycieli dostawała drobne prezenty na balu ósmoklasistów - od wszystkich klas ósmych. Plus dyrekcja. "Bal" i wszystko z tym związane to było np. dodatkowe 100 zł, które zbierałam od rodziców.
      To było dwa lata temu.
    • alewcale Re: Składka na zakończenie roku 12.06.21, 19:13
      Czy Ci ludzie powariowali? Po roku, w którym masa rodziców miała logistyczno-dzieciowy armagedon wydawać na zbytki takie pieniądze? Jestem po stronie nauczycieli, ale po pierwsze to mało kto z nauczycieli ma tyle grobów, żeby te kwiaty zagospodarować. Po drugie wiem, że wielu nauczycieli naprawdę nie oczekuje wydatków na prezent dla nich.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka