Dodaj do ulubionych

Czy ktoś ma takiego fioła

20.06.21, 23:21
że porównuje mecze piłeczki z wydarzeniami historycznymi?

Mecz z Hiszpanią to "Somosierra", a Szwedów należy bić jak Kmicic*?**

*Tak, wiem, że Kmicic nie był postacią historyczną. Ale gdybym pytała także o intepretacje literackie, pytanie byłoby za długie. tongue_out

**Przykłady z internetu.

Obserwuj wątek
    • escott Re: Czy ktoś ma takiego fioła 21.06.21, 02:55
      O matko, jaka prowokacyjna prowokacja. Tak, zawsze się tak mówiło o piłce. Nie, nikt nie robi tego poważnie, ale tak, piłka budzi bardzo duże emocje i te historyczne żarty to jakoś wyrażają. We mnie owszem.
    • taniarada Re: Czy ktoś ma takiego fioła 21.06.21, 04:34
      Słabo znasz historię był taki Samuel Kmicic. Byłem na Jasnej Górze gdzie kręcili te sceny do filmu.Tu sobie przeczytaj moja droga . histmag.org › Prawdziwy-An...
      „Prawdziwy” Andrzej Kmicic - Samuel Kmicic, pierwowzór bohatera rozdartego | Portal historyczny Histmag.org - historia dla każdego!
      • mgla_jedwabna Re: Czy ktoś ma takiego fioła 22.06.21, 08:18
        Taka postać, jak Kmicic, którego znamy z "Potopu", jest fikcyjną, wytworem fantazji Sienkiewicza. Owszem, istniał Samuel K., który najpierw bił się po stronie Radziwiłłów, a potem przeszedł do konfederatów. Ale nie można go utożsamiać z symbolem dzielnego bicia Szwedów Jędrusiem. Tak więc to Taki-Sobie-Nick ma rację, a ty usiłując błysnąć, wykazałeś się ignorancją. Nie dość, że nie rozgraniczasz między postacią literacką a jej pierwowzorem, to jeszcze nieuwzględnienie tej ostatniej (o znaczeniu marginalnym) uznajesz za słabą znajomość historii w ogóle. Typowy przykład "powiedział, co wiedział".
      • taniarada Re: Czy ktoś ma takiego fioła 22.06.21, 01:57
        aguar napisała:

> Byle ze Szwedami nie była to obrona Częstochowy!!! Śmiałe szarże Kmicica jak na
        > jbardziej.
        Nie zmienia to faktu, że Augustyn Kordecki zdradził prawowitego władcę i początkowo ani myślał o przelewaniu krwi za Rzeczpospolitą. Wystarał się nawet o list żelazny „gwarantujący życie i mienie podległych mu zakonników”Dziwna to była obrona Częstochowy. Ogólnie – jak podkreśla Sławomir Leśniewski w książce Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660 – w trakcie trwającego 48 dni oblężenia obie strony strzelały do ciebie jedynie przez 12 dni. Reszta czasu minęła na „jałowych rozmowach. www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://wielkahistoria.pl/obrona-jasnej-gory-podczas-potopu-szwedzkiego-jak-wygladala-naprawde/&ved=2ahUKEwjupsOh9anxAhUP_RQKHfcfBeIQFjAGegQIChAC&usg=AOvVaw3syZClcVG5VdcEk3NQvZdx&cshid=1624319836137
    • mama-ola Re: Czy ktoś ma takiego fioła 21.06.21, 08:15
      Zawsze mi się podobała interpretacja, że mecz to zastępcza wojna: dwa narody, wodzowie na trybunach, mundury w odpowiednich kolorach na zawodnikach, barwy wojenne na twarzach widzów, kibicowanie jako bojowe okrzyki, taktyka, strzelanie, kapitan drużyny, trener jako główny strateg i tak dalej i tym podobne. Jest w niej coś takiego niepoważnego, przesadnego, ale i trafnego zarazem. Dopasowywanie jednak konkretnych potyczek z przeszłości to już jest na siłę.
      • taki-sobie-nick Re: Czy ktoś ma takiego fioła 21.06.21, 23:28
        mama-ola napisała:

> Zawsze mi się podobała interpretacja, że mecz to zastępcza wojna: dwa narody, w
        > odzowie na trybunach

Wodzowie na trybunach???? W tysiącach? Wódz to jest jednak jeden.

, mundury w odpowiednich kolorach na zawodnikach

, barwy woj
        > enne na twarzach widzów, kibicowanie jako bojowe okrzyki

Aha, czyli wódz na trybunach nie dowodzi, tylko wydaje bojowe okrzyki.

,
        > kapitan drużyny, trener jako główny strateg i tak dalej i tym podobne. Jest w n
        > iej coś takiego niepoważnego, przesadnego, ale i trafnego zarazem.

I groteskowego.

Dopasowywani
        > e jednak konkretnych potyczek z przeszłości to już jest na siłę.
    • asia_i_p Re: Czy ktoś ma takiego fioła 21.06.21, 10:05
      Zasadniczo nie mam, ale mi się włączyło przy meczu Belgia-Rosja - że Belgia to Bruksela, więc UE, więc mamy konfrontację Putina z Unią. big_grin
      Ale przez cały czas zdawałam sobie sama sprawę, że to śmieszne.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka