Dodaj do ulubionych

Metodologia badań - kto się uczył?

23.06.21, 14:48
W związku z powszechnymi błędami heurystycznymi (ludzie pierniczą zasłyszane głupoty) dotyczącymi min szczepień, ale ogólnie wszystkiego mam do was pytanie.

Czy i na jakim etapie edukacji (i czy w ogóle) uczyłyście się o metodologii badań i związanymi z nią testami statystycznymi?

U mnie podstawy były w liceum, ale to z racji posiadania na prawdę wybitnej biologicy, która na pierwszej lekcji zaczęła od uczenia nas robienia... notatek, a później kazała przeprowadzić, obrobić statystycznie i przedstawić na posterze prosty, wymyślony eksperyment. Do dziś pamiętam jako przykład preferencje kulinarne jej wymyślonego żółwia (krakowska sucha) czy koleżanki wpływ kształtu narzędzia kuchennego na poziom agresji.

Później na pierwszych studiach dopiero w okolicach 3 roku w czasie pisania licencjatu. Na drugich to chyba 2 rok był.
Dlaczego tego się nie uczy w momencie edukacji ogólnokształcącej?
Obserwuj wątek
   • bi_scotti Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 15:04
    panna.nasturcja napisał(a):

    > Ja się uczyłam na studiach, pierwszy i drugi rok.

    Same here - na studiach w Kanadzie, nie w PRL. W PRL mialam obowiazkowe Nauki Polityczne i Ekonomie Polityczna, w Kanadzie wlasnie stats (mandatory na znakomitej wiekszosci kierunkow). No i w pracy wciaz musze korzystac, interpret rozne stats w kontekscie "needs & gaps of service", aczkolwiek nie jestem pewna czy w tym przypadku faktycznie "practice makes perfect" - im dluzej zyje, pracuje i stats interpretuje, tym bardziej/czesciej lapie sie na swoich wlasnych (bigger or smaller) biases, co tylko potwierdza jak wazna jest sztuka zadawania pytan, kontrolowania wynikow z roznych "points of view" etc. Cheers.
    • panna.nasturcja Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 18:11
     Oczywiście, to jak zadasz pytanie często zmienia wyniki jakie uzyskasz.
     Stad metodologia jest bardzo ważna.

     Ja zaczęłam studia w roku, gdy PRL się skończył, wiec nauki polityczne mnie ominęły, miałam tylko propedeutykę nauki o społeczeństwie w liceum i w ostaniej chwili wyrzucili nam to z matury obowiązkowej.
    • triss_merigold6 Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 15:14
     Może dać sobie siana z kolejnym znakomitym pomysłem na to, co jeszcze powinni mieć w szkole? Doba nie jest z gumy. Generalnie jestem za uczeniem wnioskowania i wskazaniem najpowszechniejszych błędów poznawczych, ale inne elementy z podstawy programowej musiałyby wylecieć (żeby nie zwiększać liczby godzin w szkole).
     Co proponujesz skasować?
     • berdebul Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 15:24
      Można skasować szczegółowa, encyklopedyczna wiedzę i pójść w kierunku nauki korzystania ze źródeł, weryfikowania źródeł i znalezionej w nich wiedzy. Lepiej umieć sprawdzić lewobrzeżne dopływy rzeki X płynącej przez Peru, niż wkuwać, albo inne wydobycie węgla w latach 1956-59 w Ukrainie.
       • umi Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 16:01
        Najlepiej zostawic plucie na odleglosc i bieganie na czas suspicious

        Problem polega na tym, ze skala ocen to 1-6. I powinna uwzgledniac indywidualne preferencje i zdolnosci ucznia. Zeby miec 3 (byc przecietnym) nie trzeba nie wiadomo ile wiedziec z danego przedmiotu. Uczniowie nie musza miec 6 ze wszystkiego. Teraz jest dziwna tendencja, ze kazdy musi miec 6. A poniewaz wiekszosc nie jest w stanie umiec na 6 ze wszystkiego, to zamiast oduczyc niektorych zadecia i chorych ambicji, obniza sie podstawe, zeby kazdy mogl miec 6. Sa ogolne wiadomosci, ktore powinien miec kazdy. I szczegoly, ktore umieja ci zdolniejsi albo zainteresowani tematem. Reszcie sie najwyzej obije o uszy i znajda sobie keidys jak beda potrzebowac.
      • bialeem Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 15:36
       Tego chyba już na moim etapie nie uczono. Zlewiska tylko polskie i ev europejskie po łebkach. Geografia ekonomiczna też raczej była mniej szczegółowa. Trzeba było wiedzieć jakie kraje były potentatami węglowymi w okolicach konkretnych wydarzeń, bo miało to wpływ np na wojny, ale od tego co mówisz był dziennik statystyczny.
       • bialeem Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 15:38
        & ja bym wywaliła historii jeszcze trochę tongue_out ale jestem nieobiektywna. Nigdy nie lubiłam jako całokształtu. Jak na starość jestem ciekawa okoliczności jakiegoś elementu, to doczytuję. W niczym innym niż quizy mi się ta wiedza nigdy nie przydała. Mam wrażenie, że wszystkie powiedzonka o historii tworzą sami historycy żeby nikt ich nie uznał za zbędnych;P
        • konsta-is-me Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 17:41
         Wręcz przeciwnie, dałabym więcej historii i humanizmu, bo to uczy myślenia, rozumienia skutkowo- przyczynowego i rozumienia świata dużo lepiej niż matematyka i pochodne.
         Chyba,że ktoś ma zadatki na autystyka, ale wtedy i tak się pogrąży w takim świecie.
         Co rozumiesz przez "patriotyczne" przedmioty, trudno mi zrozumieć, pewnie historię- czy chodzi o religie?
         Religie bym w ogóle wywaliła, etykę też.
         Historii bym dała więcej, że wskazaniem na rozumienie jak historia i polityka tworzy świat, może mniej będzie wtedy tumanow, którzy nie rozumieją jak działa świat.
         Matematyczne bym obciela- oprócz podstawowych działań NIC mi się nie przydało i zapomniałam wszystko natychmiast po opuszczeniu szkolnych murów.
         Niczego mnie nie nauczyło, do niczego mi się nie przydało i klasy humanistyczne i ściśle to świetny wynalazek.
       • alicia033 Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 17:54
        umi napisała:

        > Bo uzyska sie informatyka idelanego.

        wręcz przeciwnie.
        Bez wiedzy lingwistycznej, przyrodniczej, ekonomicznej, społecznej to co najwyżej "napisze" się kalkulator. Ale nie wymyśli się już żadnego algorytmu, do którego potrzebna jest znajomość wyżej wymienionych. Informatyka to wyłącznie nadbudowa, bez znajomości zasad rządzących przyrodą, życiem społecznym jest równie użyteczna co starożytna greka.
    • bi_scotti Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 15:18
     A ja mysle, ze wiekszosc jednak "ogarnia" tak na zimno, np. w pracy etc. Ale forum to forum wink Emocje, skroty myslowe, czasem zwyczajnie silly reactions typu "ty mi tak, to ja tobie jeszcze bardziej", podrzucanie topics/questions/statements tylko po to zeby "sie dzialo" etc. Wiec trudno oczekiwac w takim kociolku uczciwej klarownosci. My tu wszystkie jak witches z Macbeth - wrzucamy do gara co sie da, mieszamy, uprawiamy czary - kto by sie przejmowal "ogarnianiem" stats tongue_out Cheers.
     • berdebul Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 15:26
      Nie, większość moich studentów nie ogarnia, bo metodologie skasowali. Przychodzi mi taki dziubdzius, nie potrafi zaprojektować najprostszego, poprawnego eksperymentu, myli korelacje z zależnością, a następnie dziwi się, że to aż tyle powtórzeń i ślepych prób potrzeba. Mnie opadają witki. Nie nadaję się do pracy ze studentami. tongue_out
      • bi_scotti Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 15:37
       Jeszcze nie spotkalam nauczyciela akademickiego, ktory by nie narzekal na poziom students, ktorzy zaczynaja jej/jego kierunek - wlasciwie zawsze i wszyscy zalamuja rece nad tym jak nieprzygotowani po secondary school sa ci, ktorzy pojawiaja sie w post-secondary wink Taki attitude tez by pewnie mozna przebadac pod wieloma katami tongue_out Life.
       • berdebul Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 17:44
        Tu nie chodzi o nieprzygotowanie, ale o zaniki logicznego myślenia, porównywanie tomato and potato, czy kompletny brak refleksji nad bezpieczeństwem (szpilki w laboratorium, albo japonki…), typu „związek X jest niebezpieczny, nie bierzemy butelki gołą ręką”, 3 sekundy później, student ma flaszkę w gołej łapie i pyta czy chodziło o ten związek. 🤦🏻‍♀️
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 15:33
   Miałam statystykę przez 2 lata pod różnymi nazwami na studiach i w technikum na matmie i którejś geodezji, ale to byly dzialy tyczace np. pomiarów i odchylek.
   I tak to jest część matematyki.
   Pamiętam rozklady, próby, krzywe ... ogólnie bez książek nie umialabym teraz policzyć nic prócz zwyklej średniej czyli arytmetycznej ;P
  • asiairma Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 16:34
   Liceum i chyba nie. Studia i dalej do dziś.
   To niewiele daje smile Każda dziedzina ma trochę inne podejście, a nawet w zakresie tej samej, nadal liczba podrób czy nawet wartość p będzie się różniła. Umiejętność dobrania i zastosowania testu na nic się zda na poziomie dyskusji na temat szczepień. Tu chodzi o coś innego- autorytety. Ja nie jestem wstanie sprawdzić, ani co wpływa na zmiany klimatu i czy my mamy w ogóle na to wpływ, ani nie jestem wstanie komuś w dyskusji udowodnić, że te akurat szczepienia działają. Ale wiem, że ogólnie szczepienia działają i ufam, że grono wirusologów, immunologów i statystyków pracuje nad tym i się nie mylą.
  • kaka-llina Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 16:38
   Na studiach mialam troche statystyki samej w sobie i na roznych przedmiotach... Ale na 100% (tez na studiach) mialam bardzo duzo o weryfikacji zrodel, wiec brak wiedzy na temat metodologii badan mi tak bardzo nie przeszkadza bo wiem gdzie sprawdzic jak to sie robi. Nauka weryfikacji zrodel teraz w czasach internetu powinna zaczác sie na etapie szkoly podstawowej i przypominana co chwile przez caly proces edukacji. To powinna byc podstawa!
  • anorektycznazdzira Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 16:48
   tak na prawdę to na doktoracie
   statystyka była w liceum i na studiach, ale to nie była metodologia badań, np. dobranie odpowiednich kontroli dla doświadczenia- tego nie było
   Formalnie więc czegoś tam się uczy, ale ludzie wynoszą z tych lekcji tyle, co z lekcji geografii a areałach pszenicy w południowo-wschodniej Azji.
  • a23a23 Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 17:38
   Podstawy w liceum, ale to głównie z powodu przygotowań do olimpiad.
   A na poważniej to na studiach, gdzieś na drugim albo trzecim roku.
   I właśnie brak takich podstawowych bardzo eksperymentów i próby wyciągania z nich wniosków bardzo mi przeszkadza w podstawie programowej - jakby jeden z drugim Ziębiątkiem próbowali sobie statystycznie obrobić wyniki z hodowli fasoli albo ankiet zbieranych na korytarzu, to może by nie wyrosło na dużego Ziębianina.
  • kobietazpolnocy Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 18:11
   Dopiero na studiach, w liceum na pewno nie.

   Ale jest tu jedno "ale". A może nawet i dwa:
   1) Metodologia badań to całkiem pojemny zbiór. Uczony na studiach głównie dla tego, że wtedy jest to podejście nakierunkowane na daną dziedzinę. Poza ogólnymi teoriami i definicjami, dużo zależy od tego, czy mówimy o fizyce, czy o psychologii, czy o literaturoznawstwie. Na etapie liceum musiałyby to być naprawdę jakieś podstawy logiki i statystyki. Jak najbardziej wykonalne, ale trzeba sobie zdawać z ograniczeń takiego podejścia. No i co z teoriami nauki, "qualitative research", itd.?

   2) Zagłębianie się w metodologię badań to miecz obosieczny. Bo nagle jasne się stają również ograniczenia (niewiadome) podejścia naukowego. Znacznie łatwiej uczyć młodzież - i dorosłych - wiary w dogmaty niż krytycznego do nich podejścia. Wielu ludzi nie potrafi rozróżnić między całkowitym sceptycyzmem wobec wszelkich doniesień naukowców (stąd o krok od płaskoziemców, itd.) i zdroworozsądkowego podejścia.
   Myślę, że to mniej lub bardziej świadome działanie mające na celu a) wychowanie mało krytycznego społeczeństwa, ale też b) ochronienie młodzieży przed całkowitym oszołomieniem i brakiem wiary w jakiekolwiek pewniki.

   Nie byłam zbyt surowa wobec absolwentów liceum. Ja też opuściłam LO z super ocenami i bezpośrednim wstępem na studia, a jednocześnie z głową przepełnioną faktami i całkowitym brakiem jakichkolwiek zdolności metodologicznych. Co zakończyło się piękną dwóją przy pierwszej poważniejszej pracy na studiach. Potem poprawioną, ale trochę niesprawiedliwą, bo naprawdę nikt, absolutnie nikt, nas wcześniej takich rzeczy nie uczył.
  • hosta_73 Re: Metodologia badań - kto się uczył? 23.06.21, 19:08
   "Czy i na jakim etapie edukacji (i czy w ogóle) uczyłyście się o metodologii badań i związanymi z nią testami statystycznymi?"

   Nigdy.
   Na studiach miałam logikę przez jeden semestr. Nic z niej już nie pamiętam mimo, że wykładowca był postrachem studentów i ostro się uczyłam do egzaminu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka