Dodaj do ulubionych

Czy bańka jest złem?

25.06.21, 11:19
Czy bańka to naprawdę coś złego? W mediach, zwłaszcza tych "zaangażowanych" po różnych stronach piszą, że tak. A ja naprawdę nie rozumiem, co jest nie w porządku w: a) obracaniu się wśród ludzi, których się lubi i których zdanie oraz wartości się podziela, b) czytaniu prasy, oglądaniu telewizji, korzystania z witryn internetowych i mediów społecznościowych, które prezentują treści zgodne z naszym światopoglądem, c) unikaniu miejsc, mediów i ludzi, które/zy nas denerwują oraz wysyłają przekaz niezgodny z naszym punktem widzenia? Nie widzę żadnego realnego powodu dla spotykania się z ludźmi czy przyjmowania treści, które mi nie odpowiadają. Nie jestem masochistką. Tymczasem nawet na ematce co jakiś czas regularnie ktoś wyskakuje pisząc o tym, jak wielkim złem jest tzw. bańka. Każdy może mieć swoją i dobrze się w niej czuć, po co to zmieniać i wywoływać dysonans u ludzi, którzy nie mają ochoty na tego typu eksperymenty?
Obserwuj wątek
      • daniela34 Re: Czy bańka jest złem? 25.06.21, 11:32
        Ale to nie taka bańka, o której pisze autorka.
        Bańka pandemiczna to kontakty z niewielką i stałą grupą osób i doprawdy epidemiologom jest obojętne czy ich lubisz czy nie i czy podzielają one twoje poglądy.
        Bańka, o której pisze autorka to bańka poglądów, stylu życia, zamożności, pozycji społecznej, wykształcenia. Obracanie się wyłącznie wśród podobnych sobie ludzi. Plus autorka pisze jeszcze o bańce medialnej ("czytaniu prasy, oglądaniu telewizji, korzystania z witryn internetowych i mediów społecznościowych, które prezentują treści zgodne z naszym światopoglądem").
    • kalafiorowa.es Re: Czy bańka jest złem? 25.06.21, 11:41
      Życie jest zbyt krótkie, żeby wkurzać się nieprzyjemnymi wiadomościami, otaczać niefajnymi ludźmi i bywać w nielubianych miejscach.

Całe szczęście, ile różnorodności wśród ludzi, tyle różnorodności baniek, więc większość zagadnień koniecznych do funkcjonowania świata jest jako tako ogarnięte (refleksja: zawsze podziwiam młode kobiety, typu prezydent Wspólnoty Autonomicznej Madrytu, moją prawie rówieśnicę, że jej się chce w takim politycznym gównie taplać podczas gdy ja oglądam słodkopierdzące filmy i unikam stresu jak mogę; za cholerę bym nie chciała, ale podziwiam).
    • leosia-wspaniala Re: Czy bańka jest złem? 25.06.21, 11:42
      Naprawdę trzeba ci to tłumaczyć? W Polityce albo Newsweeku był ostatnio ciekawy artykuł o polaryzacji społeczeństwa w USA. Każda grupa żyje w swoim świecie, korzysta tylko ze swoich mediów, w których "tamci" są zawsze przedstawiani jako zło (bo chyba nie wierzysz, ze wielkie koncerny mediowe są obiektywne...?). Za przykład zawsze podawane są postaci skrajne, nigdy umiarkowane. Debata publiczna to walka w kisielu. Rośnie przyzwolenie na przemoc - po obydwu stronach. Dochodzi do wzajemnego odczłowieczania się - po obydwu stronach. W Polsce też to świetnie widać. Ktoś pojechał na wakacje do Zakopanego? Krótka piłka: Janusz, wieśniak, ćwok, ciemniak, sutener, na pewno żonę bije i zębów nie myje.

Jednocześnie ludzie, którzy konfrontują swoje poglądy z tymi drugimi, są bardziej otwarci na dialog, na przyjrzenie się swoim własnym poglądom, na ich weryfikację i są mniej skłonni do przemocy. Bo nawet, jak będę uważać tego drugiego za głupka, to nie będą go odczłowieczać.

Przecież nie chodzi o to, żebyś zaczęła jeździć na pielgrzymki do Częstochowy i zaczęła czytać Gazetę Polską, żebyś zrezygnowała z wege sushi na rzecz schabowego... Ja zawsze staram się zrozumieć inny punkt widzenia, nawet jeśli go nie popieram. Bo bańka jest złem - nie chodzi o to, żeby zmieniać styl życia, ale wiedzieć, jak żyją inni. Dlaczego tak żyją, dlaczego tak myślą? Można to oczywiście olać, a potem zdziwić się, jak zaczną się zamachy na ulicach, bo do tego raźnym krokiem dążymy.
    • jkl13 Re: Czy bańka jest złem? 25.06.21, 11:46
      Każdy obraca się w jakiejś bańce, choćby z racji zamieszkania,wykształcenia,posiadania lub nie dzieci. To raczej oczywistość. Dobrze jest jednak mieć pojęcie,że poza naszą bańką są inne bańki, a ludzie w nich się obracający mają zupełnie inne doświadczenia niż my.
      Zauważanie innych baniek powoduje,że zanim napisze się jakąś głupotę na forum, np. w stylu " no nie wiem,jak możesz nie jeździć z dzieckiem na narty, w końcu to żadna odległość i niewielki wydatek" ktoś rozważy, że nie każdy zarabia ponad średnią krajową, nie każdy ma jedno dziecko, nie każdy ma drugą pensję do budżetu, czy nie każdy mieszka w Warszawie lub na południu Polski,gdzie w góry (choćby polskie) ma blisko, a ten z północy wlecze się w góry cały dzień i nie ma możliwości wyskoczenia na weekend na narty.
      Dlatego bańka jest o tyle złem,o ile nie zauważasz innych baniek, tj.punktu widzenia innych ludzi i okoliczności,które decydują o podejmowanych przez nich decyzjach.
    • asfiksja Re: Czy bańka jest złem? 25.06.21, 12:26
      Trzeba chyba zachować zdrowy umiar w każdą stronę. Na przykład spotykać się z babcią głosującą na PIS, a nawet z nią podyskutować, przejrzeć czasem "w potylicę", żeby mieć pojęcie o tamtej mentalności. Ale przyjaciół mieć już "z bańki".
      Nawet życzyłabym sobie, żeby politycy opozycji tak postępowali, a najlepiej gdyby mieli PIS-owską rodzinę mieszkającą w bastionie PIS-u - nie byłoby takiego poziomu odrealnienia.
    • dr.amy.farrah.fowler Re: Czy bańka jest złem? 25.06.21, 12:38
      Jest czymś złym, ponieważ z empirii wiemy, że ludzkości najlepiej robi, jak:

- w przypadku faktów (wiadomości, nauka) ma dostęp do tego samego zestawu danych;
      - a znowuż w przypadku opinii obcuje z różnymi.

Bańka powoduje, że jest na odwrót (oraz pieprzy nam się jedno z drugim).
      • kokosowy15 Re: Czy bańka jest złem? 25.06.21, 13:16
        Życie we własnej bańce to nie otaczanie się podobnymi sobie ludźmi, czyranie tej samej prasy, te same poglądy polityczne. Własną banka to niewiedza, że poza swoim statusem majątkowym, wykształceniem, poglądami istnieją także inne, że nie zawsze mamy rację, że nasza grupa jest lepsza od innych. To także niechęć do przyjęcia do wiadomości ze obok nas są ludzie żyjący inaczej, np nie wyjeżdżający na wczasy (my wyjeżdżamy i nie wyobrażamy sobie bez tych wyjazdów życia), kupujący na rynku (my zamawiamy z dostawą do domu) lub nawet nie posiadający bankowości internetowej - i nie są oni gorsi od naszej "banki", tak jak my nie jesteśmy gorsi od księcia Wiliama i jego rodziny.
          • nenia1 Re: Czy bańka jest złem? 25.06.21, 16:35
            panna.nasturcja napisał(a):

> Dokładnie to miałam napisać, już nie muszę.
            > Życie w bance to niezrozumienie, ze inni mają inaczej i ze to nie musi oznacza
            > gorzej.

albo lepiej. Bo czasem wynosimy się ponad innych, a czasem umniejszamy cudzy trud, kreatywność
            czy pracowitość przypisując ich osiągnięcia temu, że "mają szczęście" albo "oszukują" czy "kradną".
            Ogólnie lepiej by było mniej oceniać a więcej starać się zrozumieć.
    • str8.up Re: Czy bańka jest złem? 25.06.21, 13:25
      E, myślałam że będzie o nieruchomościach. Według mnie banka to nic złego, w sensie nikogo z zewnątrz tym nie krzywdzisz, więc to Twój wybór. Po prostu zawężasz sobie światopogląd. Natomiast dzięki temu na pewno oszczędzasz sobie nerwów.
      • iwoniaw Re: Czy bańka jest złem? 25.06.21, 19:12
        str8.up napisał(a):

> Natomiast dzięki temu na pewno oszczędzasz sobie nerwów.

Do pewnego momentu owszem. Zawsze jednak wcześniej czy później życie zmusza nas do jakiejś interakcji z kimś z innej bańki, czasem takiej, której istnienia nawet się nie domyślaliśmy i niestety możemy mówić o szczęściu, jeśli przypłacimy to tylko dysonansem poznawczym.

Oczywiście, skłonność do przyjaźnienia się z podobnymi sobie, obracania się w konkretnym środowisku i dobierania sobie rozrywek zgodnych z własnymi upodobaniami jest jak najbardziej normalna, jednak świadomość, że nasz styl życia i poglądy nie są czymś powszechnym, jedynym i obowiązującym jest pożądana, jeśli nie chcemy skończyć jako Marceli Szpak czy wspomniana wyżej "Pompadura".
    • jehanette Re: Czy bańka jest złem? 25.06.21, 14:18
      Złe jest przekonanie, że jaka bańka, taki świat, uważanie ludzi, którzy są poza bańką za gorszych, głupich etc, brak zrozumienia że ludzie poza bańką mogą mieć inne problemy.
      Prywatnie nie ma w tym nic złego, to wg mnie normalne, ale warto wiedzieć, że to nie jest cały świat.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka