Dodaj do ulubionych

jeszcze jeden wątek etyka/religia obowiązkowa...

25.06.21, 21:14
Obojętnie jak sobie pisowskie i czarnkowskie napiszą rozporządzenie, to co będzie jak rodzic wybierze sobie coś z zarejestrowanych religii a szefuńcio tej religii czy wyznania stwierdzi, że oni nie chcą nauczać w szkole. No ale w rozporządzeniu będzie obowiązkowy wybór - etyka lub religia z zarejestrowanych. A mamy ten art. 53 konstytucji opisujący naukę religii w szkole - że każda o uregulowanym statusie prawnym może być nauczana. I teraz jest pytanie - dla kogo ona _będzie_ mogła_ być nauczana - dla związku wyznaniowego czy dla rodzica, który będzie miał obowiązkowy wybór między religią a etyką. Bo jak rozporządzenie stwierdzi, że mam wybierać między etyką a zarejestrowaną religią to piłka po mojej stronie w sądzie powszechnym, żeby od państwa wymagać dostarczenia usługi nauczania religii, którą wybrałem, bo konstytucja stoi tak ciut wyżej niż rozporządzenie, które mi nakazuje wybór między etyką a religią a kwestie nauczania religii reguluje konstytucja. No i kwestia jak oni to rozporządzenie napiszą jak mają w perspektywie konsultacje z tymi wszystkimi związkami wyznaniowymi, bo jak coś jest obowiązkowe, czyli włączone w program/podstawę programową to wszystko musi przejść przez menis i ktoś podręczniki musi zatwierdzić, a wcześniej napisać...
Obserwuj wątek
   • hannibal_lectourer Re: jeszcze jeden wątek etyka/religia obowiązkowa 25.06.21, 21:56
    No i ja tez to mówię, tylko co jakiś czas zapodaję szczegóły. Triss pisała o zgodzie na etykę, jeśli będzie 6 z etyki i zaliczone obecności - na 6 prawie każdy pójdzie, na zaliczone obecności żaden. No to teraz tak ciut rozmywam żeby uświadomić co poniektórych kuratorów, że to nie będzie taka bajka jak czarnek opisuje. Bo oczywiście, śmieci po katolickich uczelniach mogą rozpocząć naukę etyki od nauczania katolickich grzechów - bo nauczają etyki katolickiej. Ale takie ścierwo można bardzo szybko zniszczyć korzystając ze szkolnego statutu. Nawet jak nie bezpośrednio, to pośrednio - w prawie każdym statucie jest tyle pierdół dodanych w ostatnich 10 latach, że starczy na dobre kilka miesięcy nękania.
  • amast Re: jeszcze jeden wątek etyka/religia obowiązkowa 26.06.21, 01:10
   Konsultacje ze związkami wyznaniowymi na temat religii mają miejsce od dawna, wcale nie od momentu kiedy Czarnek stwierdził, że będzie wszystkie dzieci uczył jedynie słusznej religii. Co prawda te konsultacje to chyba tak z raz na rok się odbywają, ale się odbywają. Znajoma katechetka (którejś religii protestanckiej, nigdy nie pamiętam której) bierze w nich udział. Nie żeby coś z tego wynikało, ale konsultacje są.
  • snajper55 Re: jeszcze jeden wątek etyka/religia obowiązkowa 26.06.21, 01:37
   hannibal_lectourer napisał:

   > Obojętnie jak sobie pisowskie i czarnkowskie napiszą rozporządzenie, to co będz
   > ie jak rodzic wybierze sobie coś z zarejestrowanych religii a szefuńcio tej rel
   > igii czy wyznania stwierdzi, że oni nie chcą nauczać w szkole. No ale w rozporz
   > ądzeniu będzie obowiązkowy wybór - etyka lub religia z zarejestrowanych.

   Rodzic będzie zapewne wybierać spośród zajęć zorganizowanych przez szkołę. Czyli w 99% między religią katolicką a etyką katolicką.

   > A mamy ten art. 53 konstytucji opisujący naukę religii w szkole

   Ho, ho, ho, konstytucja. A w konstytucji jest napisane o niepublikowaniu wyroków TK? A o organizowaniu wyborów kopertowych?

   > No i kwestia jak oni to rozporządzenie napiszą jak mają
   > w perspektywie konsultacje z tymi wszystkimi związkami wyznaniowymi, bo jak coś
   > jest obowiązkowe, czyli włączone w program/podstawę programową to wszystko mus
   > i przejść przez menis i ktoś podręczniki musi zatwierdzić, a wcześniej napisać.
   > ..

   Ministerstwo nie ma nic do gadania ani w sprawie programu nauczania religii, ani w sprawie podręczników do religii. O tych rzeczach decyduje kościół katolicki.

   § 4.
   Nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych i przedstawionych Ministrowi Edukacji Narodowej do wiadomości. Te same zasady stosuje się wobec podręczników do nauczania religii.

   sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/warunki-i-sposob-organizowania-nauki-religii-w-publicznych-16794677?_ga=2.229365147.661763314.1624663464-589220215.1624663464#xd_co_f=NzY0YzYwMmItNzg4Yi00ODZlLTgwYjgtZDJkMTBlNzc4NmE2~

   S.
   • smillla Re: jeszcze jeden wątek etyka/religia obowiązkowa 26.06.21, 06:19
    To trzeba będzie się dogadać z jakimś druidem, który zaliczy dziecku religię bez konieczności uczęszczania, z szóstką na świadectwie. Pewnie w wielkich miastach da się któregoś skaptować, gorzej z szukaniem chętnego druida na prowincji. Ale tak w ogóle to (ewentualnie) sprawa na kolejny rok, od września to nie wejdzie, bo zbyt skomplikowane prawnie na tak szybki desant.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka