Dodaj do ulubionych

paski coraz mniej warte?

26.06.21, 16:43

Jest sobie klasa w państwowej podstawówce. I w tej dwudziestokilkuosobowej klasie troje uczniów nie ma paska. Co znaczy, że akurat w tej klasie pasek na świadectwie nie jest wyróżnieniem, a normą, natomiast jego brak - porażką. Szkoda mi tej trójki.

Mam też wrażenie, że nauczyciele stawiali wiele ocen "na wyrost", żeby zrekompensować dzieciom niedogodności edukacji zdalnej.
Obserwuj wątek
    • profes79 Re: paski coraz mniej warte? 26.06.21, 16:45
      Zależy od klasy. Pamiętam swoją klasę w podstawówce (w okolicach 7-8 klasy) - pamiętam, że w 10 najlepszych uczniów w szkole 9 było od nas. Przy ilości klas rzędu 12 albo i więcej). Mając całkiem przyzwoitą średnią i świadectwo "paskowe" ledwo się mieściłem w pierwszej dziesiątce tej klasy.
    • przepio Re: paski coraz mniej warte? 26.06.21, 16:54
      Nauczyciele wystawiali oceny końcowe z ocen cząstkowych. W czasie nauki zdalnej łatwo można było dostac ocenę bardzo dobrą, a szły pisma do szkół, by po powrocie nie stresować uczniów klasówkami czy pytaniem. Oceny będą zweryfikowane w przyszłym roku, jeżeli nie wróci zdalna
    • rycerzowa Re: paski coraz mniej warte? 26.06.21, 17:05
      A czy pasek powinien być wyróżnieniem?
      Czy raczej stwierdzeniem, że dany uczeń opanował obowiązujący program w stopniu wymaganym do tego paska, tzn. np. w 90%?
      Teoretycznie każde dziecko mogłoby mieć pasek, bo to by znaczyło, że jest dobrze uczone, i że jest pilne i pracowite.

Niektórzy postulują paski na przykład dla 3 najlepszych uczniów.
      To by było wyróżnienie.
      Wyróżnienie nielicznych oznacza wybranie najlepszych. Oznacza, że inni mogą czuć się gorsi, choćby byli bardzo dobrzy, mieli program opanowany w tych 90% i w innej klasie mogliby liczyć na czerwony pasek.
    • thea19 Re: paski coraz mniej warte? 26.06.21, 18:22
      w szkole mojego syna czerwony pasek to wciąż tylko dla nielicznych, chodzi do mojej starej szkoły i od tamtych czasów nic się nie zmieniło. Jest w 4 klasie sp i 2 uczniów nie zdało. Nie wiem czy to poziom taki wysoki czy dzieci takie niekumate. Jak ja chodziłam, to polonistka (wciąż uczy) w 8 klasie rzekła, że ja powinnam iść do zawodówki bo z 4 to się do liceum nie nadaję. Dostałam się do dobrego liceum i nawet na studia poszłam państwowe, dzienne.
    • molik28 Re: paski coraz mniej warte? 26.06.21, 18:38
      Paski w ogóle nie są ważne. Ważne jest jakie jest dziecko. Moje jedno zawsze paskowe, drugie nie, a doceniam obu. Czasami nawet piątka czy czwórka tego drugiego cieszyła bardziej. Chociaż staram się doceniać obu.
      • wydramarlenka Re: paski coraz mniej warte? 26.06.21, 18:59
        Paski nie są ważne...aż do 8 klasy.
        Wtedy ten nieszczęsny pasek, albo nawet kilka punktów za wolontariat może zaważyć na wynikach rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
        I wtedy w dodatku okazuje się, że na świadectwie końcowym jest np. ocena z techniki z 6 klasy, czy muzyki z 7, która może zaważyć na punktach za świadectwo ukończenia szkoły
        • amast Re: paski coraz mniej warte? 27.06.21, 10:46
          > Paski nie są ważne...aż do 8 klasy.

Moje dzieci chodziły do 6-klasowej podstawówki, potem gimnazjum, potem liceum. Po rekrutacji do liceum starszego sprawdzałam statystyki. W klasie, do której się dostał (32 osoby) 3 osoby nie miały paska (w tym moje dziecko), a moje dziecko było na 4 miejscu pod względem zdobytych punktów. Paski są przereklamowane.
    • andaba Re: paski coraz mniej warte? 26.06.21, 19:32
      Są takie klasy.
      U mojej starszej córki tak było - na 22 osoby 19 miało pasek. Ale to naprawdę dobra klasa była. I było to dawno, więc niekoniecznie takie oceny są zasługą pandemii.
      W gimnazjum, takim, do którego dostawało się na podstawie punktacji, nierejonowym, w niektórych klasach (zwłaszcza "a" ) też bywało po 28 pasków na 30 uczniów. A tam nawet szóstek nie dawali (szóstka była za finalistę dopiero). Poziom był bardzo wysoki, a mimo to oceny większość miała świetne.
    • julita165 Re: paski coraz mniej warte? 26.06.21, 19:32
      A czy ten pasek to w ogole ma jakies znaczenie? W sensie praktycznym np liczy sie przy przyjeciu do LO? Tylko z 8 kl czy wczesniejsze tez ? Bo slyszalam ze do LO to tylko egzamin+srednia z kilku przedmiotow ?
    • gaskama Re: paski coraz mniej warte? 26.06.21, 23:52
      Tak samo było w podstawówce i gimnazjum syna. Szkoła społeczna. Ile ja się nasluchalam o gowno wartych paskach zdobytych za pieniądze. Młodzież poszła do najlepszych warszawskich liceów państwowych.... I tu też mieli paski. Taka klasa była. Wszystkie testy na koniec roku pisalu na ponad 90%. Różnie bywa z tymi paskami.
    • aguar Re: paski coraz mniej warte? 27.06.21, 16:48
      Tak jak piszesz, bywa u mojego (mniej więcej). Wyróżnienie tych z paskami byłoby tak naprawdę wyróżnieniem in minus/naznaczeniem tych nielicznych bez. W tym roku zrealizowano pomysł wyróżnienia tych z średnią powyżej 5,5 (było ich dziewięcioro na 22), bardzo dobry, moim zdaniem.
      • antykaa Re: paski coraz mniej warte? 27.06.21, 21:28
        W mojej szkole podstawowej na koniec osmej klasy byly 3 swiadectwa z paskiem, szkola najlepsza z okolicznych podstawowek. W liceum (srednie) - zadna osoba nie miala czerwonego paska.
        W szkole corki w liceum 1 klasa (topowe, jak na ematke przystalo) - zadnego paska.
        W podstawowce drugiej corki na 20 osob w klasie 11 paskow.

Moim zdaniem w podstawowkach sypia paskami na lewo i prawo. Corka nie uczyla sie calusienki rok, nie robila nic, bimbala sobie na lekcjach. Zabraklo jej jednej wyzszej oceny na pasek, bo dostala pare jedynek z roznych przedmiotow za brak pracy domowej. Nie wiem, skad u niej taka wysoka srednia - niepokoi mnie to, bo gdy widze piątkę z polskiego, to jestem nieco uspokojona... a potem, gdy widze, ze nie potrafi jednego zdania poprawnie napisac to sie zastanawiam, skad ta piatka?
    • zuzanna_a Re: paski coraz mniej warte? 28.06.21, 10:56
      Mam w nosie obecną nagonke na paski.

Mam zdolne pracowite i ambitne dziecko, ktore kiedy koledzy robia robie maraton gier, bierze i sie uczy na sprawdzian, potrafi mimo mlodego wieku sam zabrac sie za czytanie, rozwiazywanie quizow, wydac pieniadze na ksiazke a nie glupoty czy odmowic spotkania jesli wie, ze ma cos waznego.
      W czasie sprawdzianow online kolezanki matki z klasy same chwalily sie ze pomagaly podpowiadajac obok. Dzieci zżynaly jak wsciekle, na jednym ekranie sprawdzian, na drugim google albo rozlozone ksiazki.

Najwieksze za przeproszeniem tumany mialy nagle szostki zamiast trój, na szczescie nauczyciele w ten ostatni miesiac szkoly wylapali wszystkich ktorzy zwyczajnie oszukiwali.

Moje dziecko uczciwie sie uczylo i samo pracowalo na pasek bo dla niego bylo to cos co chcial osiagnac dla samego siebie i z rozdania wrocil dumny i szczesliwy i ciesze sie ze nie ma fb i nie czyta tych wszystkich wypocin ze to bzdura, nic nie warte wyroznienie.
      Dla niego jest duzo warte, mimo ze nikt nie naciskal ani nie wymagal by pasek mial.

Wiec apeluje by ogolnie rodzice mieli na to luz, ale zeby tez nie szykanowac i umniejszac pracy dzieci, ktore są ambitne, mądre i wkladaja duzo ciezkiej pracy w nauke, konkursy i olimpiady. Skoro one postrzegaja to jako wyroznienie trzeba docenic ich wysilek.
      • mamawojtuska79 Re: paski coraz mniej warte? 28.06.21, 17:16
        Mój młodszy syn również uczciwie pracował cały rok, nałapał 5 i 6 zanim szkoła przeszła na zdalne nauczanie, a jakby tego było mało to podczas zdalnego był nawet ofiara hejtu bo się zgłaszał gdy było powtórzenie z historii. Na koniec roku miał średnią 5.73 i jest to największa średnia w całej szkole (a jest to jedna z najlepszych podstawówek w naszym mieście). Jestem z niego dumna jak diabli bo co tu dużo mówić miał ciężki rok, nauka w domu plus niepełnosprawny brat, który nie zawsze jest cicho gdy trwają lekcje to obciążenie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka