Dodaj do ulubionych

Jestem w szoku ze to na taką skalę

05.07.21, 20:04
warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,27260896,rekurd-hurtowych-zakupow-mieszkan-w-warszawie-az-tysiac-mieszkan.html
Naprawdę to się robi niebezpieczne. Na kupno mieszkania stać będzie już naprawdę najbogatszych
Obserwuj wątek
      • jasnoklarowna Re: Jestem w szoku ze to na taką skalę 05.07.21, 21:20
        Ja też to rozumiem, i nie dziwię się, jak bym miała wolną kasę to może też bym jedno kupiła dla któregoś z dzieci na przyszłość.
        No ale jak ktoś za jednym zamachem zakupuje ich tysiąc to powoli stanie się takim monopolistą na rynku że będzie dyktował warunki. A dla ludzi chcących kupić dla siebie nie zostaje już nic
        • snajper55 Re: Jestem w szoku ze to na taką skalę 06.07.21, 03:37
          jasnoklarowna napisała:

> No ale jak ktoś za jednym zamachem zakupuje ich tysiąc to powoli stanie się tak
          > im monopolistą na rynku że będzie dyktował warunki. A dla ludzi chcących kupić
          > dla siebie nie zostaje już nic

Monopolistą w czym? W sprzedaży mieszkań nie, bo on chce wynajmować a nie sprzedawać. Ceny czego będzie w takim razie dyktować?

Czy developerzy przestają już budować i będą zajmować się hodowlą rybek do akwariów?

S.
          • jasnoklarowna Re: Jestem w szoku ze to na taką skalę 06.07.21, 08:08
            Nie udawaj że nie zrozumiałaś.
            Po pierwsze wielu chcących kupić mieszkanie dla siebie nie kupi go, ponieważ z rynku nagle zniknie 1000 mieszkań na sprzedaż które mogły być dla takich ludzi. Pozostałe siłą rzeczy staną się droższe, bo ich będzie mniej. Popyt wywinduje ceny. ci co nie kupią będą zmuszeni wynająć.
            I tu monopolista będzie dyktował ceny najmu.
            Poza tym nie oszukujmy się. O tej transakcji jest głośno bo to aż tysiąc jednorazowo. Ale z pewnością nie jest ona jedyna.
            A ile było i jeszcze będzie takich po kilkanaście, kilkadziesiąt, kilkaset ?
            Chodzi o to, że dla ludzi chcących kupić zwyczajnie dla siebie ceny skoczą pod sufit a i trudno będzie jakieś wolne znaleźć.
            • snajper55 Re: Jestem w szoku ze to na taką skalę 06.07.21, 16:46
              jasnoklarowna napisała:

> Nie udawaj że nie zrozumiałaś.
              > Po pierwsze wielu chcących kupić mieszkanie dla siebie nie kupi go, ponieważ z
              > rynku nagle zniknie 1000 mieszkań na sprzedaż które mogły być dla takich ludzi.

Mieszkania po to są budowane, aby je sprzedawać. Co roku "nagle" znika z rynku ponad 100 tys. mieszkań, bo ludzie je kupują. 100 tys. nagle znika z rynku, nie marne tysiąc.

> Pozostałe siłą rzeczy staną się droższe, bo ich będzie mniej. Popyt wywinduje
              > ceny. ci co nie kupią będą zmuszeni wynająć.

Nie, nie popyt winduje ceny, gdyż gdyby windował, to chleb by kosztował krocie. Popyt na chleb jest nieprzerwanie ogromny i z rynku "nagle" znikają ogromne ilości chleba.

> I tu monopolista będzie dyktował ceny najmu.
              > Poza tym nie oszukujmy się. O tej transakcji jest głośno bo to aż tysiąc jednor
              > azowo. Ale z pewnością nie jest ona jedyna.

Chyba czegoś nie zauważyłem. Ktoś jest monopolistą w wynajmie mieszkań? Ktoś jest właścicielem (prawie) wszystkich mieszkań pod wynajem?

> A ile było i jeszcze będzie takich po kilkanaście, kilkadziesiąt, kilkaset ?
              > Chodzi o to, że dla ludzi chcących kupić zwyczajnie dla siebie ceny skoczą pod
              > sufit a i trudno będzie jakieś wolne znaleźć.

W 2019 roku wybudowano 207 tys. mieszkań. w 2018, w 2020 zapewne podobne liczby. W tym też budują i w następnym też będą budować. Kowalski kupił kawalerkę dla córki z mężem. Och, ceny od razu skoczą pod sufit, bo z rynku nagle zniknęła kawalerka i zostało jedynie kilkaset tysięcy mieszkań do kupna.

S.
        • nikki30 Re: Jestem w szoku ze to na taką skalę 06.07.21, 17:01
          >No ale jak ktoś za jednym zamachem zakupuje ich tysiąc to powoli stanie się takim monopolistą na rynku że >będzie dyktował warunki

Chyba wynajmu? A nie ceny zakupu, ktora dla funduszu pewnie była dużo niższa niż dla zwykłego Kowalskiego, który kupuje 1 mieszkanie.

Generalnie jak w okolicy pojawia się aparthotel z mieszkaniami na wynajem to problem mają nie kupujący a okoliczni wynajmujący mieszkania - ceny wynajmu mieszkań w okolicy niestety spadają.
      • moze_sprobowac_inaczej Re: Jestem w szoku ze to na taką skalę 06.07.21, 00:14
        rb_111222333 napisał(a):

> Nasze mieszkanie, kupowane kilka lat temu jest już warte ponad 2 razy tyle niż
        > my płaciliśmy. No ale stopy procentowe są zerowe, nie dziwię się, że kto ma kas
        > ę to lokuje je w mieszkania.

Nie rozumiem tego filozofowania.
        Co z tego, że jest dwa razy warte? Sprzedasz, i pójdziesz pod most? Przeciez wiadomo, ze jak będziesz chciała kupić coś innego, to też będzie 2 razy drożej. Takie stwierdzenia to mogą głosić Ci, co kupili kilka mieszkań jako lokatę kapitału, a nie ci, co kupili, żeby zapewnić sobie godne warunki mieszkaniowe.
      • lauren6 Re: Jestem w szoku ze to na taką skalę 06.07.21, 16:32
        Kto ma kasę? Mowa o norweskim funduszu, a nie o Polakach, którzy postanowili zainwestować uciułane oszczędności. U siebie dowaliliby im taki kataster, że poszliby z torbami. To inwestują w dzikich krajach, bez odpowiednich regulacji.

Czytając komentarze przypominają mi się inne finansowe przekręty: unit linki, kredyty frankowe. Też było wielu mądrych inaczej, których broniło rozwiązań, które na zachodnich rynkach nie miałyby racji bytu. Teraz gdy kolejne sądy wydają wyroki dla frankowiczów wolą siedzieć cicho.

Warto zapamiętać nicki, które dzisiaj bronią polskiego pato rynku nieruchomości. Za kilka lat pośmiejemy się.
        • leosia-wspaniala Re: Jestem w szoku ze to na taką skalę 06.07.21, 16:43
          >Mowa o norweskim funduszu, a nie o Polakach, którzy postanowili zainwestować uciułane oszczędności. U siebie dowaliliby im taki kataster, że poszliby z torbami. To inwestują w dzikich krajach, bez odpowiednich regulacji.

A prawica tak bronił polskiej ziemi przed Niemcami. Tymczasem polskie nieruchomości można kupować jak cukierki, a ziemia na wsi leży odłogiem...
          • dr.amy.farrah.fowler Re: Jestem w szoku ze to na taką skalę 06.07.21, 18:39
            He, he, dokładnie.

Zachodnie fundusze wykupują mieszkania, za to polski rolnik jest w czarnej de. Dotąd normalny cykl był taki, że rolnik sprzedaje ziemię ludziom, którzy się chcą budować za miastem (Niemiec tego nie kupi, bo na co Niemcowi spłachetek ziemi V klasy na zadupiu) i za to rolnik sobie tworzy nowe miejsce utrzymania, myjnię samochodową, produkcję szczotek czy tam inną szwalnię. Teraz rolnik został z tą ziemią jak Himilsbach z angielskim, a dostępne działki pod domy wystrzeliły.
    • snajper55 Re: Jestem w szoku ze to na taką skalę 06.07.21, 03:32
      jasnoklarowna napisała:

> Naprawdę to się robi niebezpieczne. Na kupno mieszkania stać będzie już naprawd
      > ę najbogatszych

Za czasów PRL było inaczej. Na mieszkanie, samochód, szynkę i papier toaletowy stać było każdego. Problem był jedynie taki, że nie było mieszkań, samochodów, szynki ani papieru toaletowego.

S.
    • snajper55 Re: Jestem w szoku ze to na taką skalę 06.07.21, 03:39
      jasnoklarowna napisała:

> warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,27260896,rekurd-hurtowych-zakupow-mieszkan-w-warszawie-az-tysiac-mieszkan.html
      > Naprawdę to się robi niebezpieczne. Na kupno mieszkania stać będzie już naprawd
      > ę najbogatszych

Cenę wyznacza popyt i podaż. Nie będzie wystarczająco dużo bogatych do kupowania, to cena spadnie. Będzie dużo bogatych to budowa mieszkań to ich produkcja wzrośnie.

S.
    • nikki30 Re: Jestem w szoku ze to na taką skalę 06.07.21, 16:55
      Przecież od lat mieszkania w dużych miastach kupują na dużą skalę fundusze inwestycyjne. Właścicielami prawie wszystkich tzw. aparthoteli są fundusze...Naprawdę dopiero teraz to zauważyłaś? wink

>Naprawdę to się robi niebezpieczne.

Co się robi niebezpieczne?Wiesz jak wiele młodych osób wcale nie chce mieć mieszkania w kredycie a je wynajmować, bo to daje zwyczajnie większą elastyczność.
      >Na kupno mieszkania stać będzie już naprawdę najbogatszych

Hello tak jest na całym świecie od nastu lat. Spróbuj kupić mieszkanie w Londynie czy Paryżu ( zdolność kredytową ma ok. 6% mieszkańców).W Korei Południowej na mieszkanie zbierają trzy pokolenia i to często na klitę na przedmieściach. Zaklinanie rzeczywistości nic nie zmieni...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka