Dodaj do ulubionych

Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować?

08.07.21, 12:10
Gdzie wolicie pracować- w małej czy w dużej firmie?
Przez lata pracowałam w małych firmach - maksymalnie 20 osobowych. Nie narzekam, pracowało się dobrze, choć zapiernicz był non stop, jestem odpowiedzialna i lojalna więc byłam lubiana i chwalona, z kasą słabiej - obiecanki że kiedyś firma się rozwinie to będą lepiej płacić -ale jakoś nie wychodziło,
niestety szefowie w takich firemkach to niemal zawsze Janusze biznesu - byle więcej im w kieszeni zostało, a w ogóle płacenie zus od pracownika to zło, zatrudnianie na półczarno, limit godzin ani urlopu nie obowiązywał, za nadgodziny nie było zapłaty itd Ale też jak się potrzebowało wolnego z dnia na dzień to dało się dogadać i nie było mobbingu, zespół był zgrany.
Małe firmy to też zamknięta droga kariery, bo nikim wyżej się tam nie mogło zostać - wyżej był tylko szef.

Teraz widzę, z perspektywy prawie 20 lat pracy, że osoby-równolatkowie które pracowały w dużych firmach, albo nawet w publicznych miejscach- urzędach, przychodniach, gdzie niby słabo się zarabia - są z tytułu samej wysługi lat dużo lepiej ustawione i finansowo i organizacyjnie, a np w przypadku ciężkiej choroby spokojnie sobie chorują wykorzystując wszelkie przewidziane prawem zwolnienia i urlopy, nie martwiąc się, że zostaną na lodzie jak straca sprawność, inkasują zasiłki, dodatki, świadczenia, nagrody na 10-15-20lecia pracy .. albo dużo dodatków pozapłacowych w korpo -medyczne, fitnesy, bilety do kin teatrów, drogie gadżety..

Zastanawiam się nad zmianą z małej na dużą bo "januszowanie" mnie już męczy.

Pracował ktoś z was w małej i w dużej firmie? Macie porównanie? Gdzie wolicie?
I jak szukać dobrych prac w dużych firmach?
Obserwuj wątek
    • trampki-w-kwiatki Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 12:35
      Pracuję w średniej, bo mam hiper blisko, fajnych ludzi i mogę łączyć moją robotę ze zleceniami. A poza tym dostałam od ręki a w tym momencie życia nie miałam ochoty i siły bawić się w długotrwałą rekrutację. Ale januszowanie, brak jakichkolwiek dodatków, brak kasy za nadgodziny (więc odbieram), uznaniowy system wynagradzania i zerowe możliwości awansu powodują, że to taki chwilowy przystanek póki dziecko mam małe i mam do kitu frekwencję. Jak młoda przestanie tak chorować i zarażać mnie co chwilę, uciekam jak najdalej
      Nigdy więcej małych i średnich firm.
        • aamarzena Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 22:05
          To chyba od firmy zależy. Ja pracuje w średniej, ok 100 osób, i nadgodziny są wypłacane bez szmerania, a nawet szefostwo zadowolone, bo roboty huk, więc z odbieraniem bywa ciężej. Tzn godzinę czy dwie nie ma problemu, ale tak kilka dni juz gorzej. Akurat chwalę sobie pracę w tej wielkości firmie. Nie jest się anonimowym słupkiem jak w wielkich korporacjach (pracowalam), ani nie ma januszowania jak w małych czy mikrofiremkach (z takich to potrafiłam nawiac po kilku dniach wink)
          Chociaż w sumie nie wiem czy dobrze porównuje, bo firma należy do innej, dużej, ale jest jakby autonomiczna jednostka, z własnym zarządem, strukturami, procedurami, klientami itp.
          Nie pracowałam nigdy w firmie średniej, ale całkowicie samodzielnej, bez wielkiego brata, który w razie czego poratuje, albo... zrestrukturyzuje 😛
    • str8.up Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 12:39
      Pracowałam w małej - kilkuosobowej, średniej polskiej, a teraz w zagranicznym korpo.

Największym plusem małej były godziny pracy (żadnych przerw na lunch czy innych wymysłów, 8-16 i zazwyczaj do domu) i samodzielność w działaniu - dzięki temu sporo się nauczyłam (wolny zawód), największym minusem kasa i brak zastępowalności (byłam jedyną osobą, poza szefem, wykonującą ten zawód). Na dłuższą metę wkurzał mnie też brak specjalizacji, musiałam się zajmować każdą działką, bez względu na to, czy mnie to interesuje czy nie, ale to już specyfika zawodu.

Zagraniczne korpo - na plus kasa (a w szczególności to, że nie muszę się prosić o podwyżki) i specjalizacja. Największy minus to godziny pracy i wciąż krążąca legenda, że pracownicy są dostępni dla klienta prawie przez całą dobę (co prawda ja dostępna nie jestem, ale wkurza mnie sam fakt, że ktoś sobie może tak zakładać i się oburza, że nie reaguję na nocnego maila w przeciągu 5 minut). Na minus też pierdyliard nikomu niepotrzebnych procedur.

Najgorzej pracowało mi się w tej średniej, ale to chyba przez specyfikę tej konkretnej firmy i fakt, że musiała konkurować z dużymi, mając mniejsze zasoby, co dla pracowników oznaczało więcej pracy i mniej kasy niż w zagranicznym korpo.

W instytucjach publicznych nie pracowałam, za to byłam na praktyce i moje główne spostrzeżenie było takie, że pracowały tam piekielnie zdolne jednostki, które zajmowały te same stanowiska, co średniacy (mowa o osobach z dużym doświadczeniem, nie praktykantach) i chyba nie były doceniane, co było smutne, ale może tak I'm było dobrze.
      • far_for Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 16:14
        Ja w małej firmie mam pracę bardziej zadaniową, więc nie mam aż tak sztywnych godzin i chyba przyzwyczaiłam wszystkich że jak trzeba to siedzę długo i robię, i tez sie zdarza że do mnie dzwonią wieczorem albo w sobotę, rzadko, ale bywa. Więc jak czasem słucham opowieści o poświęcaniu się dla pracy korpo- to mam wrażenie, że ja pracuję jak w korpo, tylko płacą mi jak u Janusza.
        Ale fakt że to na moim stanowisku, bo widzę, że niektórzy -np zatrudnieni w obsłudze klienta- to siedza 8-16 i ani chwili dłużej, a handlowcy w terenie zdążą swoje prywatne sprawy pozalatwiać przy okazji.

W instytucjach publicznych chyba fajnie pracowac jak się ma współmałżonka z własnym biznesem lub w korporacji. Kiedyś przed laty znajoma z firmy prywatnej zwiała do urzędu miasta i była zachwycona- praca od 7 do 15, gdzie już 14.30 wszyscy spakowani do wyjścia i telefonow od petentów nie odbierają...
    • nenia1 Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 13:55
      Wolałam w mniejszych. Pracowało się o wiele luźniej, nie było sztywnych reguł, regulaminów, można było bezpośrednio załatwiać sprawy z szefem, wiadomo było kto podejmuje decyzje i od kogo co zależy, a nie jak często w dużych firmach czy urzędach, gdzie większość tyłkiem trzęsie pod nad nim jeszcze jest ktoś ważniejszy. Ja muszę mieć luz i poczucie, że mam wpływ na sytuację, stąd i tak ostatecznie wylądowałam na własnej działalności i ta opcja mi odpowiada najbardziej. Ale wcześniej jak miałam wybierać to zawsze wolałam firmy mniejsze, choć nie aż tak małe jak piszesz, niemniej stówki nie przekraczały. Ponieważ pracowałam głównie w branży budowlanej i z czasem na stanowisku kierowniczym to i na zarobki nie mogłam narzekać, a i zawsze jakieś premie czy inne dodatki wpadały.
      • far_for Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 16:19
        Właśnie zastanawiam się czy nie będzie problemem to, że w większych firmach trzeba się dzielić pracą z innymi, uzgadniać, jest się zależnym od całego szeregu osób i mnóstwa procedur/formalności.
        W małych przyzwyczajona jestem że ogarniam wszystko co dzieje się w firmie, jest krótki przepływ informacji. Ale za to dużo bardzo różnych spraw na jednej głowie, nie da się byś specjalistą z jednego zakresu bo czasu zabraknie na drugi trzeci i piąty który też trzeba ogarnąć.
        • nenia1 Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 17:03
          far_for napisał(a):

> W małych przyzwyczajona jestem że ogarniam wszystko co dzieje się w firmie, je
          > st krótki przepływ informacji. Ale za to dużo bardzo różnych spraw na jednej
          > głowie, nie da się byś specjalistą z jednego zakresu bo czasu zabraknie na drug
          > i trzeci i piąty który też trzeba ogarnąć.

Jak zawsze nie ma prostych odpowiedzi bo może być sporo zmiennych, dużo zależy od osobistych preferencji i oczekiwać. Dobrze jest mieć jakieś rozpoznanie co dla nas jest ważne. Dla mnie przede wszystkim ważne było to, że w mniejszej firmie czułam że mam na realny wpływ na to co się dzieje i miałam też większą swobodę. Człowiek chciał wyjść czy przyjść później to się z szefem gadało i tyle. Żadnych kart zegarowych, logowania się na określoną godzinę, jakiś targetów, które trzeba wykonać, brak nowomowy korporacyjnej, spędów motywacyjnych i dress code’u. Po prostu spory luz i większa elastyczność. Coś mi nie pasowało albo miałam jakiś pomysł - to samo, wiadomo do kogo się idzie i kto decyduje. Ma się poczucie wpływu na to co się dzieje. Mnie akurat odpowiadał szerszy zakres obowiązków, bo jest zdecydowanie mniej rutyny, i potem ma się szerszy wybór na dalszej ścieżce zawodowej, ale wierzę, że nie każdemu to odpowiada.
    • clk Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 14:09
      Zdeycydowanie duza firma.
      Plusy - wynagrodzenie, przejzystosc, mozliowsci rozwoju, awansu (tez miedzynarodowy, jestem tego chodzacym przykladem).
      Minusy - pewne procedury i najwieksi DYREKTORZY na swiecie, siedzacych na plazy w Marsyli i nie majacych pojecia co firma robi - dobijajacy pojeciami z "Zarzadzanie dla idiotow". Mimo wszystko spora rotacja.
    • sol_13 Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 16:36
      Porównania nie mam, bo od zawsze korpo. Zresztą taką mam działkę, że nie mam możliwości pracy w małej firmie. Nie narzekam- finansowo ok, jasne i przejrzyste procedury, dobre warunki pracy, nowoczesne biura, dobry sprzęt, praca zdalna, wszelkie ubezpieczenia, benefity, socjale, sieciowka medyczna z dobrym pakietem. Do tego wszystkiego-a może raczej przede wszystkim- bardzo fajni ludzie, zgrany zespół. Urodziłam dwoje dzieci i bez problemu wróciłam będąc w tej samej firmie. Nie wyobrażam sobie pracy w januszexie gdzie są np problemy z pojsciem na L4 lub w urzędzie, gdzie pracuje się w temperaturze ponad 30 stopni bo nie ma pieniędzy na klimatyzator.
    • kaki11 Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 17:00
      Pomijając pracę w innych miejscach które były większe lub mniejsze ale były takim dorabianiem sobie na studiach i pracę w bardzo dużej firmie ale na stanowisku produkcyjnym więc nie wiem jak wygląda to na innych gdzie faktycznie możemy dyskutować o finansach, karierze itd, mogę odnieść się tylko w kwestii pracy w średniej firmie (80-90osób). Faktycznie widzę, że na analogicznym stanowisku w dużej firmie mogłabym zarobić więcej niż zarabiam, i że nie ma tu wielkich szans na dalszą karierę - bo faktycznie jesteśmy w firmowej hierarchii równorzędni a wyżej niż właściciel przecież nie wyskoczę. Mniejsza jest szansa na dodatki (ok, są premie kwartalne faktycznie uczciwej wysokości w stosunku do możliwości firmy, jest karta żywnościowa i bon paliwowy dla pracowników) ale już skorzystać z finansowanego przez firmę szkolenia podnoszącego kwalifikacje jest ciężko, na super dodatki czy nawet dobry sprzęt ciężko liczyć, więcej trzeba zrobić samemu - mało osób więc to nie jest tak, że każdy ma tylko swoje obowiązki.
      Natomiast to co mi odpowiada to podejście szefa - jest bardzo fajnym człowiekiem, dogadujemy się i zdecydowanie odpowiada mi, jak szanuje pracowników. I bardzo lubię ten brak hierarchiczności, nikt nie cyka się szefa wszystkich szefów, albo nawet jakiegoś pomniejszego dyrektora, menagera który nawet nie do końca wie co się naprawdę dzieje w firmie/zakładzie od podstaw ale pomniejsze osoby będą przed nim "malować trawę na zielono".
      Ja na razie pracy zmieniać nie zamierzam, bo za wiele (obowiązki, atmosfera, system i czas pracy) mi tam odpowiada, ale za jakiś czas biorę pod uwagę, że będę chciała czegoś innego, zwłaszcza ze względu na zarobki.
    • welcome_back Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 17:35
      Pracowałam i tu i tu. Aktualnie duża korporacja (w samej Polsce 3k pracowników). Nigdy więcej małych firm. Duża firma to brak przyczepiania się o pierdoły, fundusze na szkolenia, podwyżki, etc. Jednocześnie brak poczucia, że jak ja coś zawalę, to umiera pół świata (dla mnie to duża odmiana po byciu niezastąpioną w poprzedniej firmie). Mam granice odpowiedzialności, w których się mogę swobodnie poruszać, płacą sensownie, work-life balance na zupełnie innym poziomie niż w poprzedniej firmie.
    • enigma81 Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 20:05
      Od 16 lat pracuję w małej firmie, 14 osób z czego w moim oddziale 4.
      Firma prywatna, ale żadnego januszowania. Szef starej daty, uczciwy do bólu, bardzo fair.
      Nie mam zarobków wąskiej specjalistki ale robota ma całe mnóstwo innych plusów, niewymiernych, tak więc mam nadzieję pracować tu jeszcze długo.
      Nigdy (poza epizodami studenckimi) nie pracowałam w innych miejscach więc trudno porównywać, ale to pewnie jak z wszystkim - zależy jak trafisz.
    • pingus Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 20:23
      Przez lata pracowałam w dużych firmach. Rzeczywiście swoboda co do urlopu, chorobowego, zawsze był ktoś kto mógł mnie zastąpić, wręcz naciskano, że trzeba wykorzystać urlop. Ale zadania... Wąska specjalizacja i monotonia każdego dnia. Teraz pracuję w małej firmie, zakres zadań jest ogromny, nie powtarzam codziennie tego samego, sama ustalam czas wykonania tych zadań, nie jestem uzależniona od innych osób, a szefowa to nie żaden Janusz, jest rewelacyjna, ma ogromną wiedzę, bardzo mi imponuje, wiem, że jak zadzwonię, że z rana muszę z dzieckiem do lekarza to pozwoli mi później zacząć pracę, w dużej firmie nie do pomyślenia. Słowem, ja wolę w małej, może kiedyś wrócę do dużej, ale tylko ze względu na zarobki. Duże firmy to jednak większe zarobki.
    • engine8 Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 21:48
      Pracowalem od firmy gdzie bylo 10 osob ale i takiej gdzie bylo 150 tys... Najlpeiej mi sie pracowalo w frmie gdzie bylo ok 1500 czyli takiej gdzier juz sa jakies zasady ale nie na tyle duzej aby te zasady byly upierdliwe i upierdliwie przestrzegane co do joty.
      Ale kazda miale swoje plusy dodaatnie i plusy ujemne. A wiec to nie wielkosc firmy ma decydujace znaczenie ale charaktery - nasze i ludzi z ktorym sie pracuje oraz najwazniejsze to uklady ze zwierzchnikami.
    • alba27 Re: Mała czy duża firma? gdzie wolicie pracować? 08.07.21, 22:42
      Przez 11 lat pracowałam w małej firmie. Atmosfera super, ale w pewnym momencie poczułam, że już się bardziej nie rozwinę, pieniądze też były małe.
      Potem pracowałam w jednym oddziałów dużej firmy i było beznadziejne. Ludzie straszni, każdy pod każdym kopał dołki, po roku uciekłam.
      Teraz pracuję w korporacji. Zawsze to powtarzam, najważniejsze jest to kto stoi na górze. U nas prezes jest świetny, dyrektorzy podobnie. Nie mam nadgodzin i nie mam też problemu jak podczas pracy muszę wyjść coś załatwić. Pieniądze też dobre, szanse na awans są.
      Nie wielkość firmy jest ważna tylko szefostwie. Jak szef/właściciel jest egoistycznym despotą to nigdy nie będzie się dobrze pracować.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka