Dodaj do ulubionych

Palenie na balkonach - zagłosujecie?

09.07.21, 10:35
warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,27301493,zakaz-palenia-na-balkonach-w-calym-kraju-mozna-zabrac-glos.html
"Od 1 lipca do końca sierpnia można zagłosować w ankiecie dotyczącej zakazu palenia na balkonach. Jest to pomysł warszawskiej radnej Renaty Niewiteckiej, szefowej komisji ochrony środowiska w Radzie Warszawy."

"Radna zachęca do wyrażenia swojego punktu widzenia w komentarzach na jej profilu na Facebooku i oddania głosu w ankiecie ogólnopolskiej."

"Niewitecka i jej zespół chcą poznać zdanie mieszkańców większych miast z całej Polski, żeby oszacować, czy uda im się uzbierać podpisy pod projektem obywatelskim. W konsultacjach może wziąć udział każdy zainteresowany."

"Wyniki sondy z podziałem na miasta zostaną opublikowane 5 września."
Obserwuj wątek
  • asia-loi Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 10:38
   Niestety nie umiem wkleić linku do samego głosowania.
   Jest w artykule. Ale spróbuję wkleić.

   www.facebook.com/flx/warn/?u=https%3A%2F%2Fdocs.google.com%2Fforms%2Fd%2Fe%2F1FAIpQLSdXFGUAySPWDqy_cUezU7ABEJL80OvEExr761Ve5dbdREG5KQ%2Fviewform%3Ffbclid%3DIwAR22I1yo48ziT7xUXxE-V_qn6fAkPgfQuNTxax2WRhj92itcVR7P9HuR3sc&h=AT1gt-LPUg1H33NRCxsAFiARDGMBITMRS9G_9FSWAeUo3rUEDjdHApFsrvj-jsJ1jNPU8XNWq9f4pPYl5K8Yxax67VLvNOmvbmSNpbwVFD-T5M6VMAMoJMpFhsnZfXxWqG0yfpAa7nDme30OUZfjFXuJVnn7rE-uQLbSlfVTOKC9XnawFfc1TieMD5eJ-LgsTNbPiSntgmdCeyzdpTTc3xkt4-s7iapW05MfwT5z95F0nxaUTZkDhKI7B3qw
  • milka_milka Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 10:50
   Tak.
   Ale - mieszkam na ostatnim pietrze, mój balkon jest tak położony, że nikomu z niego nie wieje. My nie palimy, ale czasem zdarza się palący gość. I palenie u nas na balkonie nie jest w żadnym wypadku uciążliwe dla sąsiadów. I tu mam dylemat.
   Choć jeśli miałabym wybierać, to popieram całkowity zakaz.
  • asia-loi Link do bezpośredniego głosowania 09.07.21, 10:53
   www.facebook.com/flx/warn/?u=https%3A%2F%2Fdocs.google.com%2Fforms%2Fd%2Fe%2F1FAIpQLSdXFGUAySPWDqy_cUezU7ABEJL80OvEExr761Ve5dbdREG5KQ%2Fviewform%3Ffbclid%3DIwAR22I1yo48ziT7xUXxE-V_qn6fAkPgfQuNTxax2WRhj92itcVR7P9HuR3sc&h=AT1gt-LPUg1H33NRCxsAFiARDGMBITMRS9G_9FSWAeUo3rUEDjdHApFsrvj-jsJ1jNPU8XNWq9f4pPYl5K8Yxax67VLvNOmvbmSNpbwVFD-T5M6VMAMoJMpFhsnZfXxWqG0yfpAa7nDme30OUZfjFXuJVnn7rE-uQLbSlfVTOKC9XnawFfc1TieMD5eJ-LgsTNbPiSntgmdCeyzdpTTc3xkt4-s7iapW05MfwT5z95F0nxaUTZkDhKI7B3qw
   • asia-loi Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 11:25
    borsuczyca.klusek napisała:

    > Jestem na nie. Lepiej by palili na balkonach niż przy dzieciach. Poza tym takie ograniczanie ludziom co mogą robić we własnym domu jest nie fajne.
    >

    Palacze palą jak najbardziej przy własnych dzieciach. Np. moi sąsiedzi palą na balkonie przy swoim dziecku, które często z nimi jest na tym balkonie (kiedy oni palą).
    Poza tym zakaz dotyczy palenia na balkonach w bloku, a nie w domach. Jak palacz chce palić na balkonie, to niech się wyprowadzi do domu.
   • ykke Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 11:45
    borsuczyca.klusek napisała:

    > Jestem na nie. Lepiej by palili na balkonach niż przy dzieciach. Poza tym takie
    > ograniczanie ludziom co mogą robić we własnym domu jest nie fajne.

    Balkon nie jest już wyłącznie czyjąś przestrzenią , tu wchodzi w grę powietrze wspólne i uprzykrzanie życia innym. To samo dotyczy głośnej muzyki, hałasów. Też we własnym domu, ale nie do końca wolno.
    A jakby ci ktoś sr.ł obok notorycznie- też jego balkon i nic ci do tego?

    >
   • iberka Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 16:19
    Nie palą u siebie tylko na części wspólnej no i może te dzieci palaczy, przynajmniej część, nie podzieli nałogu rodziców. Moja matka pali, całe dzieciństwo cuchnęło wszystko, nie wyobrażam sobie nawet zrobić tego swoim dzieciom czy komukolwiek innemu.
    • jowita771 Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 19:42
     Ja nie wiem, jakie papierosy palą Wasi sąsiedzi albo jak macie dziwnie balkony poustawiane, ale już z kolejnego wpisu wynika, że cały dym leci wyłącznie do Was, do mieszkania palącego sąsiada nie wlatuje. W dodatku ten dym po przeleceniu przez dwór jest równie stężony, co w momencie wylatywania z gęby palacza. Już bez przesady może.
     • lwica_24 Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 19:48
      Nie wiem jakie papierosy, dla mnie papieros to papieros - każdy śmierdzi. Balkon a właściwie loggia ( około 7 m2) mam pod i nad sąsiadem. Wysokość standardowa. Na szczęście sąsiedzi nad i pod nie palą, ale smród dziada papierosowego mieszkającego 2 pietra niżej skutecznie uniemożliwia mi odpoczynek na balkonie.
     • laura.palmer Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 20:00
      Jeżeli tyle osób zwraca uwagę na problem, to znaczy, że on istnieje i jest upierdliwy. Mieszkałam kiedyś obok palacza i smród bardzo często wlatywał mi do pokoju. Mało mnie to interesuje, czy jest on mniej, czy tak samo stężony, jak w gębie palacza. Śmierdzi tak samo.
     • asia-loi Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 21:37
      jowita771 napisał:

      > Ja nie wiem, jakie papierosy palą Wasi sąsiedzi albo jak macie dziwnie balkony
      > poustawiane, ale już z kolejnego wpisu wynika, że cały dym leci wyłącznie do Was, do mieszkania palącego sąsiada nie wlatuje. W dodatku ten dym po przeleceniu przez dwór jest równie stężony, co w momencie wylatywania z gęby palacza.
      >


      Myślę, że mamy bardzo różne balkony, bo mieszkamy w różnych blokach i tak niestety jest, że jak najbliżej mieszkający sąsiad pali na balkonie lub w swoim oknie, to dym leci do najbliżej mieszkających sąsiadów.
      Do mnie np. nie dolatuje dym z dalszych balkonów. Mam palaczy bezpośrednio pode mną i miałam obok (balkony się stykają ścianą). Na szczęście ten obok już nie pali. Mieszkam na ostatnim trzecim piętrze i jak ktoś pali na parterze czy pierwszym piętrze to u mnie nie czuć. Wiem bo pali sąsiad na pierwszym piętrze i nic nigdy nie czułam.
     • asia-loi Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 21:42
      jowita771 napisał:

      ... że cały dym leci wyłącznie do Was, do mieszkania palącego sąsiada nie wlatuje.


      Czy dym wlatuje do mieszkania palącego sąsiada czy nie, to nie wiem, ale wydaje mi się że mniej wlatuje.
      Mam czasami jednego gościa palącego i mój gość wychodzi na mój balkon zapalić. To wtedy w moim mieszkaniu ja czuję ten dym znacznie mniej, niż dym od sąsiada. Czuję mniej, bo mój gość zamyka za sobą drzwi balkonowe.
      Jak ja mam zamknięte drzwi balkonowe i okno, a sąsiad pali to ja też nie czuję tego dymu. Tu cały czas chodzi o otwarte drzwi balkonowe i okna.
      • lwica_24 Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 10.07.21, 09:19
       I o to chodzi. Zwolenniczki wolności ( nikt nie będzie mi mówił co mam robic w MOIM domu/ogrodzie/tarasie/balkonie jedoczesnie ograniczaja wolność innych zmuszając do zamykania okien, albo wentylowania sie dymem sąsiada. I nieważne czy ktos jest uczulony czy po prostu nie lubi. Niewazne czy dym jest "rozrzedzony' ( smierdzi tak samo).
  • jowita771 Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 11:07
   Ja chyba nie zagłosuję. Pewnie ci palacze balkonowi przeniosą się do domów, gdzie będą smrodzić własnym dzieciom, bardziej mi żal tych dzieci niż kogoś, komu wpadnie trochę rozrzedzonego dymu przez okno. A chyba nikt nie liczy na to, że ktoś rzuci palenie, bo wszedł zakaz balkonowy.
   • ge-ox Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 11:24
    zapewniam Cię, że oni już smrodzą własnym dzieciom, bo w zimie jakoś nie widac tłumów puszczających dymka na balkonach, więc palą w domach, nasi sasiedzi z piętra jak otworzą drzwi od mieszkania to wali taki smród fajek, że aż zatyka, a oni mają troje dzieci, ale oboje są palaczami, a facet to normalnie tak cuchnie, że nie wsiadam z nim do windy, bo mnie mdli.
    Palenie na balkonie powoduje, że sąsiedzi muszą wdychać te szkodliwe dla zdrowia smrody, w lecie mają zasmrodzone mieszkania, bo ktoś musi palić na balkonie, dodatkowo często strzepują papierosa za balkon i ja mam rano na balkonie pył papierosowy, a czasem nawet pety, które mogą wywołać pożar
    jestem bardzo za takim zakazem i jeżeli takowy wejdzie w życie, to moich blokowych palaczy będę zgłaszać bez skrupułów, nie mam zamiaru stracić dobytku w pożarze wywołanym rzuconym petem, albo sprzątać pety i popiół z balkonu.
   • asia-loi Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 11:34
    jowita771 napisał:

    ... komu wpadnie trochę rozrzedzonego dymu przez okno.


    Niestety, ale to nie jest trochę rozrzedzonego dymu. Ten "trochę rozrzedzony dym" budzi mnie w nocy i biegnę zamknąć okno, bo mój sąsiad właśnie wyszedł sobie zapalić papierosa. Przez to że mam sąsiadów palaczy pode mną, to nie mogę wyjść na swój balkon. Nie mogę otworzyć okna. Najgorzej jest latem w upały. Nie mogę wywietrzyć i schłodzić własnego mieszkania (ostatnie piętro i wszystkie okna na południe). Palacz ma wszystkie prawa, a niepalący nie mają żadnych. Niepalący mają się dusić we własnych mieszkaniach. Dlaczego?    A chyba nikt nie liczy na to, że
    > ktoś rzuci palenie, bo wszedł zakaz balkonowy.
    >
    • gama2003 Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 12:12
     Mam to samo. Palaczy z dwóch stron i nie palą synchronicznie. Mam dbać o ich bombelki a moje mogą ich smrody wąchać. Mam odruch gdy zaciągnę się tym smrodem, z jakiej racji mam się na to godzić.
     Chcą palić proszę bardzo, ale tak by NIKOMU to nie przeszkadzało.
    • jowita771 Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 12:18
     Że niby ja palę? W życiu wypaliłam może z paczkę papierosów jakby zebrać do kupy, a poza tym mam własny ogródek i zakaz nie będzie mnie dotyczył.
     Uwędzonych dzieci mi szkoda, ale tych, których rodzice palą w domu, szkoda mi bardziej, bo tego smrodu jest więcej. Nie wmawiajcie mi, że tyle samo smrodu jest w mieszkaniu, w którym ktoś pali, co w mieszkaniu, to którego wpadł dym z dworu.
     • asia-loi Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 12:28
      jowita771 napisał:

      Nie wmawiajcie mi, że tyle samo smrodu jest w mieszkaniu, w którym ktoś pali, co w mieszkaniu, to którego wpadł dym z dworu.


      Ale jakim prawem wpada dym sąsiada do mojego mieszkania? Ja nie mam ochoty wąchać tych smrodów.
      Lubię siedzieć na swoim balkonie na leżaku, wśród kwiatów z książką i kawą. A od dwóch lat (odkąd mam sąsiadów palaczy) nie mogę. Nie mogę też otworzyć okna w mieszkaniu wtedy kiedy chcę.
      Doszło do tego, że mam nastawiony budzik na 4,45 rano, po to aby zamknąć drzwi balkonowe i okno (w upały), bo sąsiad gdzieś przed piątą wychodzi zapalić papierosa. A pracuję zdalnie, więc nie muszę tak wcześnie wstawać.
      Zimą problemu nie ma, bo nie muszę schładzać mieszkania i nie mam na full otwartego balkonu.
      • jowita771 Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 12:35
       Rozumiem Cię, też by mi przeszkadzało. Mam palącą mamę, jako nastolatka wywalczyłam sobie, że w moim pokoju nie paliła, wcześniej twierdziła, że sobie wywietrzę i nie będzie problemu. Teraz w domu rodzinnym jest tylko jeden pokój, gdzie mama pali. Może dlatego szkoda mi takich wędzonych dzieci, sama takim dzieckiem byłam. Jak byłam mała, to w domu paliły trzy osoby, mama opowiadała, że nudziłam się zawsze z płaczem, tylko na dworze nie. Dopiero po latach wpadła na to, że może dym mi przeszkadzał.
       • asia-loi Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 12:45
        jowita771 napisał:

        > Rozumiem Cię, też by mi przeszkadzało. Mam palącą mamę,
        >

        Mój ojciec też palił. Jak byłam dzieckiem czy byłam młoda, to też mi wtedy to nie przeszkadzało lub myślałam, że tak ma być.
        Teraz przeszkadza mi to bardzo i wiem, że wcale nie musi tak być. Że nie może być przyzwolenia na to. Kiedyś ludzie też nie mieli takiej świadomości, że dym tytoniowy truje i to truje tych co nie palą (nie tylko palaczy).
        • jowita771 Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 12:50
         Fakt, palić można było wszędzie. Pamiętam, jak egzaminatorka mnie zapytała, czy nie będzie mi przeszkadzać, jak zapali w czasie, kiedy ja się przygotowywałam do odpowiedzi. Powiedziałam, że nie, bo egzamin był wyjątkowo trudny, a egzaminatorka była znana z tego, że dużo pali, wolałam, żeby była w dobrym nastroju jak będę odpowiadać.
  • chersona Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 11:07
   a z okna będzie można? mieszkam na ostatnim piętrze bez balkonu, sąsiad pali z okna dachowego. nasze mieszkanie wypełnia wtedy dym tytoniowy. w dzień to pół biedy, bo podejdę i zamkne okno, ale w on pali też w nocy. Budzi nas dym tytoniowy a wstawanie w nocy, żeby zamknąć okno a potem je otworzyć rozbija na maksa.
        • 1_legenda_lasu_1 Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 11:54
         beata985 napisała:

         > Może tak samo jak można było zakazać używania grilla? Wszak też kiełbasę i gril
         > la można kupić legalnie
         >

         No może, zastanawiam się. Gdybym mieszkała w bloku i paliła to pewnie tak bym się bronila. Jednak grill to żywy ogień a papieros to dym. Co z ludźmi, którym przeszkadza muzyka, imprezy balkonowe, biegające dzieci, też zakazać?
         • beata985 Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 12:00
          1_legenda_lasu_1 napisała:

          > beata985 napisała:
          >
          > > Może tak samo jak można było zakazać używania grilla? Wszak też kiełbasę
          > i gril
          > > la można kupić legalnie
          > >
          >
          > No może, zastanawiam się. Gdybym mieszkała w bloku i paliła to pewnie tak bym s
          > ię bronila. Jednak grill to żywy ogień a papieros to dym. Co z ludźmi, którym p
          > rzeszkadza muzyka, imprezy balkonowe, biegające dzieci, też zakazać?

          Otoz papieros to m.in. dym i Jak najbardziej papieros stwarza zagrożenie pożarowe...
       • iwles Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 11:50
        1_legenda_lasu_1 napisała:

        > To może skończmy jeden zanim zaczniemy drugi. Pytam na jakiej podstawie można z
        > akazać używania na prywatnym terenie czegoś, co jest sprzedawane legalnie. Bo m
        > oże lepiej zakazać sprzedaży papierosów i alkoholu.        ależ moje pytanie było bardzo apropo.
        Jeżeli jesteś w stanie używać tego tak, by nie wychodziło poza twój prywatny obszar - to sobie stosuj.
        • 1_legenda_lasu_1 Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 11:55
         iwles napisała:

         > 1_legenda_lasu_1 napisała:
         >
         > > To może skończmy jeden zanim zaczniemy drugi. Pytam na jakiej podstawie m
         > ożna z
         > > akazać używania na prywatnym terenie czegoś, co jest sprzedawane legalnie
         > . Bo m
         > > oże lepiej zakazać sprzedaży papierosów i alkoholu.
         >
         >
         >
         > ależ moje pytanie było bardzo apropo.
         > Jeżeli jesteś w stanie używać tego tak, by nie wychodziło poza twój prywatny ob
         > szar - to sobie stosuj.
         >
         >
         >

         Nie było apropo, bo ja nie pisałam nic o sobie
       • asia-loi Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 11:53
        1_legenda_lasu_1 napisała:

        >Pytam na jakiej podstawie można zakazać używania na prywatnym terenie czegoś, co jest sprzedawane legalnie.


        Jak dym z papierosów sąsiada nie będzie leciał na mój balkon i do mojego mieszkania, to palacz może sobie palić. Póki co to palacze nie zatrzymują swojego śmierdzącego i trującego dymu u siebie, tylko obdzielają nim sąsiadów. A ja sobie nie życzę wąchać śmierdzącego dymu sąsiada na moim balkonie i w moim mieszkaniu. Niech palacz pali tak, aby u mnie nie śmierdziało.
       • asia.sthm Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 12:10
        > Bo może lepiej zakazać sprzedaży papierosów i alkoholu.

        Jest gdzies taka lista? Moge podpisac.
        Na poczatku proponuje umieszczac przerazajace obrazki i ostrzegawcze napisy na butelkach i puszkach z alkoholem. Pare zdjec poturbowanych ludzi, zmiazdzonych pojazdow i dla oslody chorej watroby.
        To tylko na poczatek, potem zabronic picia w knajpach, w ogrodkach knajpianych, w samolotach, pociagach.
        Na koniec zabronic konsumpcji w mieszkaniach prywatnych gdyz grozi to zaklocaniem spokoju sasiadow, przemoca domowa i obrzygana klatka schodowa, ze o pawiu puszczanym z balkonu nie wspomne Itd itd.
        No i juz juz, zblizylismy sie do zakazu produkcji i sprzedazy alkoholu.
       • asia.sthm Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 12:13
        > Bo może lepiej zakazać sprzedaży papierosów i alkoholu.

        Jest gdzies taka lista? Moge podpisac.
        Na poczatku proponuje umieszczac przerazajace obrazki i ostrzegawcze napisy na butelkach i puszkach z alkoholem. Pare zdjec poturbowanych ludzi, zmiazdzonych pojazdow i dla oslody chorej watroby.
        To tylko na poczatek, potem zabronic picia w knajpach, w ogrodkach knajpianych, w samolotach, pociagach.
        Na koniec zabronic konsumpcji w mieszkaniach prywatnych gdyz grozi to zaklocaniem spokoju sasiadow, przemoca domowa i obrzygana klatka schodowa, ze o pawiu puszczanym z balkonu nie wspomne Itd itd.
        No i juz juz, zblizylismy sie do zakazu produkcji i sprzedazy alkoholu.
         • 1_legenda_lasu_1 Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 12:29
          asia.sthm napisała:

          > Nie wiem dlaczego mi dwa razy post wskoczyl. Prosze ominac wzrokiem.
          >

          Ominelam. Stwórzmy listę, czego nie wolno robić na balkonie
          Palić
          Pić alkoholu
          Słuchać muzyki bez słuchawek
          Gotować, smażyć, piec
          Przeklinać
          Rozmawiać głośno przez telefon

          Kto da więcej?
          • asia-loi Re: Palenie na balkonach - zagłosujecie? 09.07.21, 12:51
           1_legenda_lasu_1 napisała:

           > Ominelam. Stwórzmy listę, czego nie wolno robić na balkonie
           > Palić


           Absolutnie powinien być zakaz, no chyba że dym palacza zostanie na jego balkonie, nie poleci do sąsiadów.

           > Pić alkoholu

           Jak dla mnie to można sobie popijać alkohol na balkonie. Popijanie nie śmierdzi u sąsiada.


           > Słuchać muzyki bez słuchawek


           Tez powinien być zakaz. Słuchanie muzyki na balkonie tylko w słuchawkach.


           > Gotować, smażyć, piec

           Nie widziałam nigdy, aby ktoś gotował na balkonie,. Grill jest zakazany więc smażenie, pieczenie i tak odpada.

           Przeklinać


           Jak cicho to możesz sobie przeklinać. W końcu nie przeklinasz chyba co kilkanaście minut, dzień w dzień.


           > Rozmawiać głośno przez telefon


           Też powinien być zakaz.

           Generalnie powinno być zakazane wszystko to, co zakłóca normalne funkcjonowanie innym współmieszkańcom.