Dodaj do ulubionych

Wnioski po tragedii w Suszku

10.07.21, 08:49
Przynajmniej zostały wyciągnięte.

1 Wczoraj ewakuowano kilka obozów harcerskich (było kilka przypadków konieczności udzielenia pomocy lekarskiej: skręcenie nogi, złamanie nogi, atak paniki).

2. Od czasu tragedii w Suszku ruszyło wysyłanie sms z alertami RCB.

Obserwuj wątek
          • mika_p Re: Wnioski po tragedii w Suszku 10.07.21, 12:14
            kropkaa napisała:

> Ostatnio dostaję alerty, które się nie sprawdzają. Obawiam się, że nie tylko ja
            > i jak przyjdzie ten ważny, to olejemy.

silenta napisała:

> A tak, takie też dostaję. W związku z tym już na te alerty patrzę jednym okiem
            > i się nie przywiązuję do ich treści.

A prognoza pogody zawsze wam się na 100% sprawdza? Bo mnie nie. I to całymi tygodniami, sprawdzana na różnych serwisach z krótkim wyprzedzeniem (kilka, kilkanaście godzin) - przewidywana burza, nie ma ani kropli deszczu.
            Ale ja mam świadomość, że to jest tylko prognoza, bo jeszcze nie mam możliwości przewidzenia pogody ze 100% pewnością - nawet jak własnie zaczyna kropić, to nie wiadomo, czy się rozpada, czy przestanie na następnych kilka godzin.

Alert o burzach nie jest "ważny" lub "nieważny", to jest tylko informacja, że jest ponadprzeciętne prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznego zjawiska. Wiecie obie, co to jest prawdopodobieństwo?
            • bistian Re: Wnioski po tragedii w Suszku 10.07.21, 13:21
              mika_p napisała:

> A prognoza pogody zawsze wam się na 100% sprawdza? Bo mnie nie. I to całymi tyg
              > odniami, sprawdzana na różnych serwisach z krótkim wyprzedzeniem (kilka, kilkan
              > aście godzin) - przewidywana burza, nie ma ani kropli deszczu.

Podaje się szansę na opady w % i to się sprawdza. Można by było tak zrobić z ostrzeżeniami, ale pewno na większym obszarze, tylko z pewnością technicznie nie jesteśmy do tego przygotowani
            • kropkaa Re: Wnioski po tragedii w Suszku 10.07.21, 14:47
              Wiem, co to jest prawdopodobieństwo. I jeśli dostaję na raz po dwa alerty, a kiedyś po trzech alertach nawet deszczu nie było, to coś jest nie halo z systemem. Bo to nie są pogodynki, tylko ostrzeżenia o sytuacjach cięższych niż normalnie.
              • bistian Re: Wnioski po tragedii w Suszku 10.07.21, 21:41
                kropkaa napisała:

> Wiem, co to jest prawdopodobieństwo. I jeśli dostaję na raz po dwa alerty, a ki
                > edyś po trzech alertach nawet deszczu nie było, to coś jest nie halo z systemem
                > . Bo to nie są pogodynki, tylko ostrzeżenia o sytuacjach cięższych niż normalni
                > e.

To nie do końca, jak mówisz. Jakaś szansa na zdarzenie jest, mogą oszacować mniej więcej trasę tej zmiany, ale jeżeli oszacują, że to jest rejon, w którym jest, powiedzmy, 15% szansy na zdarzenie, to nie co się oburzać, że dwa razy pod rząd się nie sprawdziło.
                U sąsiada zdjęło dach, u mnie nie, ale przecież nie będę się o to obrażał.
          • szare_kolory Re: Wnioski po tragedii w Suszku 10.07.21, 14:36
            Za szybko wysłałam: zignorowaliśmy jedno i znaleźliśmy się w oku jakiegoś cyklonu, to było rok temu. A zignorowaliśmy, bo przecież wysyłali ostrzeżenia o tym, że jesienią będą przygruntowe przymrozki, no to jak traktować to poważnie. I pojechaliśmy sobie. Od tamtej pory czytamy i jak ostrzegają przed burzą to siedzimy na tyłkach.
      • kochamruskieileniwe Re: Wnioski po tragedii w Suszku 10.07.21, 10:18
        wszędzie ćwiczenia ewakuacji?

w Świętokrzyskiem (tam dwie dziewczynki wymagały pomocy lekarskiej), na Kujawach, w Wielkopolsce, w Łódzkiem?
        Próbna ewakuacje wcześniej była tylko w Kiekrzu

Poza tym, komendanci obozów sami zarządzali ewakuację, nie czekająć na strażaków (np.powiat piotrkowski).

Tak, po tragedii w Suszsku zmieniło się podejście. Niezaprzeczalnie.Na szczęście.
      • panna.nasturcja Re: Wnioski po tragedii w Suszku 10.07.21, 20:05
        Ewakuację ćwiczy się na KAŻDYM obozie harcerskim, na jego początku, ze strażą pożarną.
        Od lat.
        Nie jest to nic nowego i nikt tego nie ćwiczył specjalnie w tym roku żeby był jakiś sprawdzian tylko robi się tak zawsze, obowiązkowo.
        Natomiast faktycznie, po tragedii w Suszku dmucha się na zimne, więc być może ewakuowano kilka obozów, których parę lat temu nikt by nie ruszał. Ale lepiej w tę stronę, dzieciaki już wróciły do lasu i wypoczywają dalej niżby miało tej potrzebnej ewakuacji zabraknąć.
    • bistian Re: Wnioski po tragedii w Suszku 10.07.21, 11:05
      Dostałem ostrzeżenie w jeden dzień, nic się nie wydarzyło. Za to w drugim, nie dostałem, wpadłem na rowerze w dwie burze, w tym w jedną z gradem big_grin Biednemu zawsze wiatr w oczy wink
      Ciekawe, że te ostrzeżenia były tylko po angielsku
    • kautokeino Re: Wnioski po tragedii w Suszku 10.07.21, 11:53
      Ad. 2. W zeszlym roku byli u nas znajomi z Niemiec i alert o ulewnych burzach i wichurach dostali tylko oni. Wspolnie doszlismy do wniosku, ze najwyrazniej zycie turystow jest wiecej warte, a lokalsi powinni sie sami zorientowac, ze bedzie padac.
    • mikawi Re: Wnioski po tragedii w Suszku 10.07.21, 20:44
      Widziałam las w Suszku i okolicach po tamtej nawałnicy. Nigdy nie puszczę syna na obóz w lesie. Ten widok mam do dzisiaj przed oczami. Bardzo bliskie mi osoby cudem uniknęły śmierci w czasie tamtej nawałnicy.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka