Dodaj do ulubionych

Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład

13.07.21, 08:11
Tak, jestem po tekście wyborczej. Ale również po wczorajszej sytuacji trudnej. Zadzwoniła mama, z problemem, pojechałam do nich. Widziałam jak potrzebują już nie rady, tylko wzięcia sprawy w swoje ręce. Zorganizowałam co trzeba, za chwilę najechali brat z bratową. Podzieliliśmy zadania. Przyjechał mój mąż i pomógł rodzicom moim koszem zarwanej nocy zrobił mój kawałek, wrócił o 1. Z jednej strony oczywiście fajnie że jest rodzina, naprawdę nie jestem w tym sama. Moi rodzice mają dom wybudowany specjalnie na starość, bez schodów, czysty, łatwo do sprzątania, chłodny latem ciepły zimą i co jeszcze. Mają środki. Ale z drugiej i tak widzę ogrom wszystkiego do ogarnięcia. Jak czytam w wyborczej że rozwiązaniem na to są domu opieki przy przedszkolach, żeby pokolenia się wspierały i korpus ochotników zamiast systemu pomocy za konkretną kasę....
Obserwuj wątek
     • kamin Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 13:02
      A dlaczego nie? Zakładam, że to będzie cos podobnego jak międzypokoleniowy dom w Łodzi. Jedno piętro dla seniorów, jedno dla dzieci. W miarę chęci i możliwości obu stron się czasem spotykają, albo mają wspólny ogród. Takie rozwiązania działają na całym świecie.
      • huang_he Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 13:34
       Ja bym sobie nie życzyla spotykania bez kontroli słodkich staruszków z przedszkolakami.
       Raz - słodki staruszek trafiając do domu opieki nie przedstawia zaświadczenia o niekaralności, nie robią mu również badań psychologicznych. Słodki staruszek całe życie mógł molestować dzieci i na starość absolutnie mu nie przejdzie (vide wątek forumowiczki z nikiem onecośtam).
       Dwa - słodki staruszek z początkami demencji może absolutnie nie kontroliwać swojej mowy (moja babcia, która całe życie unikała jakichkolwiek przekleństw, na starość zaczęła kląć jak szewc, tyle że repertuar miała ubogi) i odruchów. Jest taka scena w serialu „sukcesja”, gdy córka (dorosła) wchodzi do pokoju ojca, będącego po udarze, a ten (nie pamiętam dokladnie jak bylo) probuje użyć jej ręki do zrobienia sobie dobrze. I to wcale nie jest zapewne rzadkie i niespotykane, ale tak samo jak w seksualności niepełnosprawnych umysłowo - nikt o tym nie mówi. No, czasem pielęgniarki lub opiekunki starszych ludzi, ale rzadko.
       Puściłabyś przedszkolaka w towarzystwie całkowicie obcych czterdziestoletnich mężczyzn i kobiet na spacerek? Zostawiłabyś pierwszemu lepszemu żulowi dziecko pod opieką? Bo to, że ktoś jest stary, nie oznacza, że jest dobry.
       A co do żula - znałam takiego, co przepił całą ojcowiznę, był totalnym chlorem całe życie, takim co sikał w gacie i był wiecznie poobijany, w młodości spłodził córkę, ale jego konkubina się szybciutko wyniosła, gdy zaczął na nią spoglądać lubieżnie, na córkę nie zapłacił złotówki alimentów (płaciły liczne siostry i jego rodzice), a jak w końcu nie był w stanie nawet wódki sobie kupić, to… to ta jego liczna rodzina umieściła go w domu opieki, gdzie płacili chyba 4 tys miesięcznie. A on, jak mu czasem świadomość wracała, to odwalał takie jazdy, że musieli go pasami przypinać. I takie towarzystwo mógłby mieć przedszkolak.

        • huang_he Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 14:25
         A jaka to kontrola we wspólnym domu? Dużo dzieci, obok dużo starych kolesi. Dzieci przedszkolne same chodzą do toalety, nikt ich tam za rączkę nie odprowadza. Starsi kolesie tak samo. Kraty raczej między nimi nie będzie, prawda? Nikt obroży i łancucha im zakładać też nie będzie. Jak ktoś będzie miał nabrzmiałego penisa, to zawsze znajdzie dojście do dziecka w takim miejscu. Może sobie wejdz w wątki, w ktorych forumowiczki opisywały molestowanie w dzieciństwie.
      • iwles Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 15:00
       kamin napisał(a):

       > A dlaczego nie? Zakładam, że to będzie cos podobnego jak międzypokoleniowy dom
       > w Łodzi. Jedno piętro dla seniorów, jedno dla dzieci. W miarę chęci i możliwośc
       > i obu stron się czasem spotykają, albo mają wspólny ogród. Takie rozwiązania dz
       > iałają na całym świecie.


       ile budynków jest przystosowanych, a ile musiałoby być wyremontowanych, co wiązałoby się z kosztami?
       Bo trzeba by dobudować piętro, bo jak jest piętro, to i winda dla niepełnosprawnych.
       No chyba że zabieramy połowę przedszkola, wywalamy przedszkolaków i oddajemy kilka sal seniorom ?
  • alpepe Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 08:57
   Trochę na marginesie, moja pełnoletnia teraz córka, bywała w wieku przedszkolnym w DPS. Nowa dyrektorka przedszkola, szalenie ambitna wprowadziła wtedy taką nową świecką tradycję. Gnali dzieci do DPS w odwiedziny. Nie powiem, wtedy mi się to nie podobało, miałam kilka rozmów z wychowawczynią i dyrektorką. W końcu uległam, ale nie wyobrażam sobie opieki seniorów nad przedszkolakami. Nie.
   • iwoniaw Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 09:06
    Wiesz, moje dzieci też bywały za przedszkolnych czasów w domu seniora czy innej świetlicy - z jakimś przedstawienien z okazji świąt takich czy innych na przykład. Tylko że po pierwsze, w imprezie brali udział seniorzy POD OPIEKĄ personelu, no i nie wszyscy, tylko ci w lepszej kondycji psychicznej/umysłowej i fizycznej, po drugie, to były WIZYTY, zaśpiewamy, zjemy ciastko, wręczymy kartki okolicznościowe i papa, zarówno seniorzy, jak i przedszkolaki wracają do swoich zajęć.
    Coś takiego jest dla mnie ok, ale nie ma to nic wspólnego z teoriami snutymi przez ludzi rojących o "opiece" nad przedszkolakami sprawowanej przez ludzi, którzy sami potrzebują opieki - oraz ciszy i spokoju. Szczegół, że przedszkole i jego zadania to nie jest rzucanie okiem, czy grupa kilkulatków się nie pozabijała i nikt nie zaginął, litościwie pominę.
     • iwoniaw Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 09:31
      Dokładnie to mam na myśli.
      Dodajmy, że miła babunia przysypiajaca między odmówieniem różańca a obiadem to równie realistyczna wizja seniora w dpsie, co uczesany kilkulatek siedzący u stóp jej fotela i recytujacy wierszyki przez godzinę 😂 Ten pomysł jest tak niewiarygodnie głupi już na tak podstawowych poziomach, że wspomnienie o funkcji edukacyjnej przedszkola nawet go nie dobija do końca, bo już nie ma czego dobić.
      • triss_merigold6 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 09:37
       On jest do sprzedania propagandowo, a nie do realizacji. Lukrowana wizja zastępczych babć i dziadków wraz z uroczymi maluchami, wymiana doświadczenia na tchnienie młodości, polityka wzmacniania więzi rodzinnych i miękkich kompetencji w młodym pokoleniu, anty ageizm i pozory działania.
       Qrde, mogę to rozrysować.uncertain
       • iwoniaw Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 09:42
        To ,oczywiste, problemem jest to, że Ty możesz to rozrysować, a suweren łyknie bez popitki.

        hej tam w Warszawie jest pan minister
        Siwy i taki miły
        Przez okno rzuca spojrzenia bystre,
        Dba, by dla ciebie były
        Zimą sopelki, śniegi i lody
        Wszystkie zimowe wygody

         • iwoniaw Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:02
          No nie wiem, patrzysz z perspektywy wielkomiejskiej, w dodatku osobiście nie jesteś podatna na to, co Goździkowa powie Nowakowej ma temat tego, jak się zajmujesz (lub nie) startmi rodzicami. W dodatku masz możliwość opłacić opiekunkę/pobyt rehabilitacyjny, w dużym mieście też łatwiej o jakieś ośrodki pobytu dziennego dla co sprawniejszych. Tymczasem większość ludzi w Pl żyje w zupełnie innej rzeczywistości. I zamiast tworzyć dla nich (i ich dziadków/rodziców) możliwości zapewnienia opieki instytucjonalnej choćby w zakresie tego pobytu dziennego, żeby rodziny mogły normalnie pracować, wychodzić z domu etc., to rząd proponuje kolejny krok wstecz i oczywiście większe jeszcze udupienie kobiet, bo kogóż by innego. Ale nie wiem, czy mnie to powinno wkurzać, skoro nie przeszkadza to najwyraźniej tym, w których bije najmocniej.

           • triss_merigold6 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:16
            Z tego co widać po założeniach, zapewne córki i synowe obecnych 45-latkow. W praktyce, zamożniejszym zostanie załatwiona opieka pani z innego kraju, a biedniejsi umrą z głodu i odleżyn. Moim osobistym pomysłem na starość jest samobójstwo, w momencie gdy dyskomfort zacznie przewyższać plusy dalszego życia i będzie obciążeniem dla dzieci.
          • myfaith Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 15:53
           Korekta - rząd od dawna rękami instutucji delegowanych do pomocy/opieki nad starszymi osobami - wywiera presję, żeby to rodzina opiekowała się starszymi osobami - mój mąż wielokrotnie słyszał od pan z MOPS'u - "a pana żona nie może się opiekować Pana mamą? Dlaczego??" - kiedy próbował organizować opiekę nad nią., tak jakby to było oczywiste ze zona ma opiekować sie teściową ......

           Tak na marginesie - Nie mieszkamy w tej samej miejscowości co teściowa


           iwoniaw napisała:

           (...) . I zamiast tworzyć dla nich (i ich dziadków/rodziców) możliwości
           > zapewnienia opieki instytucjonalnej choćby w zakresie tego pobytu dziennego, ż
           > eby rodziny mogły normalnie pracować, wychodzić z domu etc., to rząd proponuje
           > kolejny krok wstecz i oczywiście większe jeszcze udupienie kobiet, bo kogóż by
           > innego. Ale nie wiem, czy mnie to powinno wkurzać, skoro nie przeszkadza to naj
           > wyraźniej tym, w których bije najmocniej.
           >
       • georgia.guidestones Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 11:07
        triss_merigold6 napisała:

        > On jest do sprzedania propagandowo, a nie do realizacji. Lukrowana wizja zastęp
        > czych babć i dziadków wraz z uroczymi maluchami, wymiana doświadczenia na tchni
        > enie młodości, polityka wzmacniania więzi rodzinnych i miękkich kompetencji w m
        > łodym pokoleniu, anty ageizm i pozory działania.
        > Qrde, mogę to rozrysować.uncertain
        wiesz tylko prezentacje Matóusza sobie, a życie sobie. suweren może i lyknie chwilową propagandę, ale to za xooy nie wyjdzie w żadnej praktyce.
        • triss_merigold6 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 11:16
         Oczywiście, że nie wyjdzie, natomiast skupienie się na takiej wersji rozwiązania spowoduje, że prace nad innymi zostaną zarzucone i nie będzie kasy.
         Finalnie, zamożniejsi będą mieli panią z Filipin czy skąd tam, a biedniejsi - o ile nie zabije ich szybko służba zdrowia - będą umierać z odwodnienia i infekcji we własnym domach, co też wyjdzie taniej niż organizacja usług publicznych.
         • 1_legenda_lasu_1 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 11:21
          triss_merigold6 napisała:


          > Finalnie, zamożniejsi będą mieli panią z Filipin czy skąd tam, a biedniejsi - o
          > ile nie zabije ich szybko służba zdrowia - będą umierać z odwodnienia i infekc
          > ji we własnym domach, co też wyjdzie taniej niż organizacja usług publicznych.

          No brawo!
          Taka właśnie będzie starość większość emam.
          Wreszcie w sedno.
           • 1_legenda_lasu_1 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 11:43
            primula.alpicola napisała:

            > I tu kłania się rozwiązanie Triss.

            Pozornie. Gdy człowiek jeszcze młody to chojrakuje.
            Ale im starszy tym bardziej kurczowo trzyma się życia. Jest jeszcze wersja chciałam się zabić ale nie zdążyłam i teraz jestem unieruchomiona w lozku".

            Tak, że ten...
            • huang_he Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 12:27
             Dwie osoby z mojej rodziny zagłodziły się na śmierć. Zagłodziła się również babcia mojego męża. Starsza sąsiadka moich rodziców się powiesiła. Silna potrzeba śmierci może ją umożliwić. Z drugiej strony jak najbardziej miałam też tych, którzy kurczowo trzymali się życia i w sumie ci na starość byli najgorsi i oczekiwali skakania przy nich i porzucenia swojego życia. Ale jak się przyjrzeć ich przeszłości, to zawsze tacy byli, tzn oczekujący życia wiecznego i skakania progenitury wokół nich. Ci, którzy się zagłodzili (trzy znane mi kobiety, mężczyzn takich nie znałam), zawsze mocno stanowili o sobie i nigdy sobą nie chcieli obciążać sobą innych. Ja na pewno nie chcę.
      • 1_legenda_lasu_1 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:03
       Widziałam takie rozwiązanie za granicą. Dzienny dom opieki i przedszkole pod jednym dachem.
       To co widziałam - dorośli pomagali dzieciom przy posiłkach, razem lepili garnki, muzykowali. Dzieci miały widownię dla swoich przedstawien. Tyle pamiętam.

       Nie jest to głupie o ile dobrze zorganizowane
       • iwoniaw Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:12
        W polskich realiach senior, który jest w stanie pomagać przedszkolakowi przy posiłkach czy lepić garnki, nie przebywa w dpsie, tylko we własnym domu, często robiąc za siłę roboczą jako opiekun dzieci z rodziny (albo dorabia opiekując się cudzym za pieniądze) lub seniorów. Przypominam, że opisane w artykule "dzieci starych rodziców wymagających opieki" to osoby +/-70-letnie. I tak, one na emeryturze mogłyby robić sporadyczne wypady do przedszkola i czytać maluchom książeczki - gdyby nie harowały właśnie na trzech etatatch jako opiekun i gosposia starych rodziców 80-90+.
        Jeśli osoba 70+ przebywa w dpsie, to znaczy, że jest już kompletnie niedołężna i/lub demencyjna i nie ma opcji, by spędzanie czasu z kilkulatkiem bez silnego (!!!) nadzoru było bezpieczne dla którejkolwiek ze stron.
        • 1_legenda_lasu_1 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:17
         Dzienny dom pobytu to nie DPS. W dziennym domu, w Polsce, przebywają po kilka godzin dziennie emerytki i emeryci sprawni. Mają wykłady, zajęcia, wycieczki, potańcówki. Coś tam płacą, ale finansuje to samorząd. Przynajmniej tak jest w mojej gminie - to bardzo rześkie i aktywne kobiety.
         To dobre rozwiązanie, bo niweluje problem samotności i rzeczywiście odciąża dzieci.
          • 1_legenda_lasu_1 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:23
           triss_merigold6 napisała:

           > Wcale nie odciąża dzieci, bo dzieci nie są angażowane do pomocy komuś, kto jest
           > w stanie iść na potancowkę czy wycieczkę. Bo taka osoba przygotuje sobie sama
           > posiłek, zje, umyje się samodzielnie i samodzielnie wytrze sobie dupę.

           Im większa sieć dziennych domów pobytu tym większa pomoc dla dzieci.
           Z artykułu jasno wynika jak wielkim problemem jest samotność starych ludzi
            • 1_legenda_lasu_1 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:31
             triss_merigold6 napisała:

             > Problem samotności jest fanaberia, w zestawieniu z problemem obsługi higieniczn
             > ej, podawania posiłków, pilnowania 24/7. Demencyjny nie ma problemu z samotnośc
             > ią, on po prostu nie przeżyje bez całościowej obsługi.

             Artykuł nie jest o demencyjnych tylko o ludziach, którzy boją się byś sami. Czytałaś go w ogóle?
             • lauren6 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:41
              1_legenda_lasu_1 napisała:

              > triss_merigold6 napisała:
              >
              > > Problem samotności jest fanaberia, w zestawieniu z problemem obsługi higi
              > eniczn
              > > ej, podawania posiłków, pilnowania 24/7. Demencyjny nie ma problemu z sam
              > otnośc
              > > ią, on po prostu nie przeżyje bez całościowej obsługi.
              >
              > Artykuł nie jest o demencyjnych tylko o ludziach, którzy boją się byś sami. Czy
              > tałaś go w ogóle?

              Artykuł jest o seniorach wymagających opieki 24/7 ze względu na niesprawność. Czyli o ludziach, którzy są jeszcze sprawni umysłowo, ale niesprawni fizycznie.

              Jedna z opiekujących się kobiet mówi, że jej matka regularnie się przewraca, więc ktoś musi być na miejscu by ją podnieść. Matka wymaga obsługi łącznie z przykryciem kocem, bo sama już tego nie zrobi.

              Jak ty to sobie wyobrażasz, że tak niesprawny senior będzie bawił się w wycinanki z 4 latkami?

              W polskich dpsach ludzie nie są umieszczani dlatego, że im się nudzi samym w domu. Polski dps to ludzie, którzy nie nadają się do samodzielnego mieszkania lub mieszkania z dochodzącym opiekunem, bo potrzebują opieki 24/7.
              • daniela34 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:45
               Mam nawiasem mówiąc pytanie czy 1_legenda_lasu-_1 to dawna ciszej_tam. Bo wizja tych seniorów wycinających z papieru gwiazdki w otoczeniu wianuszka przedszkolaków to coś mi się wydaje równie realna jak wizja ubogiej młodej kobiety z lokalu socjalnego, piorącej w balii z wątku sprzed kilku miesięcy.
               • 1_legenda_lasu_1 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:59
                daniela34 napisała:

                > Mam nawiasem mówiąc pytanie czy 1_legenda_lasu-_1 to dawna ciszej_tam. Bo wizja
                > tych seniorów wycinających z papieru gwiazdki w otoczeniu wianuszka przedszkol
                > aków to coś mi się wydaje równie realna jak wizja ubogiej młodej kobiety z loka
                > lu socjalnego, piorącej w balii z wątku sprzed kilku miesięcy.

                Nie, nie jestem ciszej _tam

                holistic.news/przedszkole-i-dom-seniora-w-jednym-czyli-sposob-na-laczenie-pokolen/
                • daniela34 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 11:06
                 No i to w żaden sposób nie rozwiązuje problemów, które są w Polsce. A po drugie. Ani "Hollistic" ani źródła, czyli: The Conversation, The Atlantic, the Star nie przekonują mnie do tego, że poza jakimś okazjonalnym i krótkim kontaktem to łączenie wychodzi komuś na dobre. Co do powołanych badań: "Sześcioro dzieci w wieku przedszkolnym spędziło trzy dni w ośrodku opieki dziennej dla seniorów. Wychowawcy przygotowali dla nich serię wspólnych gier i zabaw, w efekcie czego obie grupy wniosły do swoich relacji nową energię, wiedzę i doświadczenie."
                 Wow, sześcioro dzieci i trzy dni. Próba badawcza robi wrażenie
                  • daniela34 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 11:14
                   triss_merigold6 napisała:

                   > P
                   > Demencyjny i agresywny, a to często idzie w parze, bo w Polsce lekarze bronią s
                   > ię przed pacyfikowaniem takich chorych lekami, nie nadaje się do grania w żadne
                   > gry.

                   Czyli wracamy do punktu wyjścia i genialny plan rządzących jak zwykle nie rozwiązuje najpoważniejszych, realnych problemów, tylko "bohatersko pokonuje trudności nieznane w żadnym innym ustroju". A realny problem to są te kobiety 60++ obarczone opieką nad rodzicami 90+. Żaden przedszkolak im niestety nie pomoże...
         • iwoniaw Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:22
          1_legenda_lasu_1 napisała:

          > Dzienny dom pobytu to nie DPS. W dziennym domu, w Polsce, przebywają po kilka g
          > odzin dziennie emerytki i emeryci sprawni. Mają wykłady, zajęcia, wycieczki, po
          > tańcówki. Coś tam płacą, ale finansuje to samorząd. Przynajmniej tak jest w moj
          > ej gminie - to bardzo rześkie i aktywne kobiety.
          > To dobre rozwiązanie, bo niweluje problem samotności i rzeczywiście odciąża dzi
          > eci.

          Ale program właśnie dotyczy seniorów wymagających opieki, a nie sprawnych staruszków, którzy mogą korzystać z oferty kulturalnej czy rozrywkowej, jeśli ktoś im to zorganizuje. Przy takich osobach "odciążanie dzieci" to nie jest kwestia, bo te dzieci nie są niczym obciążone - mogą normalnie żyć, wychodzić do pracy, spać w nocy, nie muszą podawać leków, jedzenia, pilnować, żeby senior szedł do toalety, a nie załatwiał się na dywan etc.
         • arthwen Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 13:02
          1_legenda_lasu_1 napisała:

          > Dzienny dom pobytu to nie DPS. W dziennym domu, w Polsce, przebywają po kilka g
          > odzin dziennie emerytki i emeryci sprawni. Mają wykłady, zajęcia, wycieczki, po
          > tańcówki. Coś tam płacą, ale finansuje to samorząd. Przynajmniej tak jest w moj
          > ej gminie - to bardzo rześkie i aktywne kobiety.
          > To dobre rozwiązanie, bo niweluje problem samotności i rzeczywiście odciąża dzi
          > eci.
          Ale ten artykuł nie jest o dziennych domach pobytu, tylko o staruszkach 90+, które NIE WYCHODZĄ z domu. Bo nie chcą, bo się boją, bo są niesprawne.
         • myfaith Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 16:12
          Są kluby seniora i inne aktywności organizowane przez samorządy . I one sa organizowane glownie w jakiś centralnych punktach miejscowości ( przy domach kultury)
          Dzienne domy pobytu - wyrastają na jakiś obrzeżach miejscowości gdzie żeby sie dostać to albo trzeba dojechać autobusem jezdzacym raz na ruski miesiąc albo dojechać własnym samochodem ( ale jak senior jest mobilny to po co mu taki dom skoro moze sie udzielać w klubie seniora i spotykać z przyjaciolmi w dowolnym miejscu?) albo....zaangazowac dzieci żeby seniora dowiozły i przywiozły.

          Taak u mnie tez coś takiego sie pobudowało...... mozliwosc skorzystania jest od 9:00 do 17:00. Juz widzę jak pracujące dziecko jednocześnie odwozi seniora i jest pracy o tej samej porze....bo żeby tam dotrzeć to tylko samochodem albo autobusem jeżdżącym kilka razy w ciągu dnia po ciemnej ulicy bez chodników.


          1_legenda_lasu_1 napisała:

          > Dzienny dom pobytu to nie DPS. W dziennym domu, w Polsce, przebywają po kilka g
          > odzin dziennie emerytki i emeryci sprawni. Mają wykłady, zajęcia, wycieczki, po
          > tańcówki. Coś tam płacą, ale finansuje to samorząd. Przynajmniej tak jest w moj
          > ej gminie - to bardzo rześkie i aktywne kobiety.
          > To dobre rozwiązanie, bo niweluje problem samotności i rzeczywiście odciąża dzi
          > eci.
         • iwoniaw Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:26
          daniela34 napisała:

          > O, napisałyśmy to samo IwoniaW


          Great minds think alike 😉

          A poważnie mówiąc, pół wątku to wypowiedzi osób, które z marszu wypunktują problem w co najmniej kilku aspektach, tylko ministrowi nie ma kto pokazać słabych punktów jego "rozumowania"... Czyżby wicepremier d/s zarzadzania wszwchświatem był już na etapie otrzymywania własnych egzemplarzy "Prawdy" z indywidualnie dopasowanymi treściami?
          • daniela34 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:35
           iwoniaw napisała:


           >
           > A poważnie mówiąc, pół wątku to wypowiedzi osób, które z marszu wypunktują prob
           > lem w co najmniej kilku aspektach, tylko ministrowi nie ma kto pokazać słabych
           > punktów jego "rozumowania"...

           No właśnie- słabe punkty biją po oczach każdego, kto choć raz widział na oczy seniora, a nie tylko oglądał rzewne materiały w TVP.


           Czyżby wicepremier d/s zarzadzania wszwchświatem
           > był już na etapie otrzymywania własnych egzemplarzy "Prawdy" z indywidualnie do
           > pasowanymi treściami?

           smile
       • daniela34 Re: Opieka nad starszymi ludźmi nowy ład 13.07.21, 10:15
        1_legenda_lasu_1 napisała:

        > Widziałam takie rozwiązanie za granicą. Dzienny dom opieki i przedszkole pod je
        > dnym dachem.
        > To co widziałam - dorośli pomagali dzieciom przy posiłkach, razem lepili garnki
        > , muzykowali. Dzieci miały widownię dla swoich przedstawien. Tyle pamiętam.

        Yhm. Tylko na polskie realia to nie jest żadne rozwiązanie. Na ogół jest tak, że jeżeli emeryt jest w stanie pomóc dziecku przy posiłku to jest też w stanie się sam obsłużyć, a to oznacza, że nie wymaga opieki na stałe, a to oznacza, że raczej nie jest w DPS tylko żyje sobie w swoim mieszkaniu. Ilu z tych seniorów będzie skłonna spędzać czas w dziennym domu opieki? Myślę, że niewielu. Bo oni albo sami pomagają w opiece nad własnymi wnukami, albo chcą mieć święty spokój i sobie odpoczywać, a dzieci, zwłaszcza w większej liczbie (jak to w przedszkolu) na dłuższą metę ich nużą i męczą. Patrzę na moją mamę- ona jest akurat w takim stanie, że mogłaby nakarmić dziecko, chwilę się z nim pobawić, porozmawiać. Ale to na chwilę i raz na ruski rok, a nie codziennie w ramach domu dziennego pobytu. Dla takich seniorów wystarczą kluby seniora, jeśli chcą się spotykać plus OKAZJONALNY (przedstawienia, odwiedziny) kontakt z dziećmi. A nie po kilka godzin dziennie, codziennie.
        Natomiast największym problemem w Polsce są seniorzy w takim stanie, w którym nijak na dłuższą metę się do dzieci nie nadają. A im zdaje się program proponuje ten wolontariat młodzieży. Chłe,chłe, chłe..