Dodaj do ulubionych

I minister Czarnek raz jeszcze

15.07.21, 00:06
wydarzenia.interia.pl/autor/lukasz-szpyrka/news-przemyslaw-czarnek-powrot-donalda-tuska-to-samo-dobro,nId,5358110
Jak rozumiecie to zdanie?
"Chcemy w 100 proc. zdebiurokratyzować pracę nauczyciela, by miał więcej czasu dla ucznia."
To znaczy, że ja żadnej papierologii nie będę miała? Nic a nic? No jak w 100%.
To kto to będzie wykonywał? Ktoś będzie musiał, bo jeżeli dyrektorzy będą jeszcze bardziej zależni od kuratorium, to będą chcieli mieć dokumentację na wszystko, żeby być krytym.

Jest jeszcze kilka ciekawych fragmentów. Taki na przykład:
"Chcemy, żeby było więcej wycieczek związanych z kulturą polską, w tym kulturą ludową, do miejsc związanych z miejscami pamięci narodowej, z naszymi przodkami, z polską nauką i techniką. Wycieczki np. do Centrum Nauki Kopernik będą finansowane z budżetu państwa w ramach specjalnego programu ministra."
I super, niech finansują, chociaż w CNK nie mamy do czynienia tylko z polską nauką i techniką.
Obserwuj wątek
      • kub-ma Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 08:07
        No tak, coś w tym jest. Minister to odejście od biurokracji uzależnia od ustaleń ze związkami zawodowymi i pada takie zdanie:
        "To wszystko chcemy zmieniać, ale wymaga to rzetelnej dyskusji, ale niektóre związki wolą, by zostało tak jak jest."
        Z mojego punktu widzenia jeżeli ktoś chce nam tę pracę odbiurokratyzować, to może to zrobić choćby w części, bez mieszania do tego związków zawodowych.
    • matacznik Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 07:04
      kub-ma napisała:

> Jak rozumiecie to zdanie?
      > "Chcemy w 100 proc. zdebiurokratyzować pracę nauczyciela, by miał więcej czasu
      > dla ucznia."
      >
      Normalnie: każdy nauczyciel będzie miał asystenta odpowiedzialnego za biurokrację, w tym za wypełnianie dziennika. Nauczyciel odpyta ucznia, powie "siadaj, pała!", a asystent na to "nie, no, to przecież syn dobrego towarzysza, trzeba dać mu szansę, wpiszę piątkę na zachętę". Asystent będzie zarabiał więcej od nauczyciela , bo będzie miał dodatkowo odpowiedzialne zadanie pilnowania linii partii na lekcjach.
    • morekac Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 07:13
      >"Chcemy, żeby było więcej wycieczek związanych z kulturą polską, w tym kulturą ludową, do miejsc związanych z miejscami pamięci narodowej, z naszymi przodkami, z polską nauką i techniką. Wycieczki np. do Centrum Nauki Kopernik będą finansowane z budżetu państwa w ramach specjalnego programu ministra."

Kurcze, przecież zawsze były. No chyba, że jemu chodzi o to, że są dzieci, które nie jeżdzą, bo rodziców "nie stać" - a w sumie najczęściej mają wywalone na potrzeby dzieci.
    • cegehana Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 07:28
      Czy naprawdę już Czarnek nic głupiego nie powiedział? Bo to co zacytowalas to nie są akurat głupie pomysły, fakt że dzieci przy okazji coś zobaczą o zagramanicznej nauce też mnie nie gorszy. A nauczycielka która się martwi że nie będzie obciążona pracą administracji to chyba jakaś forma przywiązania do patologii (dobrze że nauczyciele nie będą musieli tego robić o ile to oczywiście prawda, bo płacone mają za robotę nauczycielską a nie urzędniczą).
      • little_fish Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 07:42
        Oczywiście, że to nieprawda, bo niby jak to sobie wyobrażasz?
        Moja biurokratyczna robota polega na: pisaniu diagnoz i planów pracy dla dzieci - kto ma to zrobić? Pisaniu ocen - kto będzie to pisał? Pisaniu najrozmaitszych opinii - kto? Tabelka sprawozdawcze - rozumiem, że ja dostarczę dane a ktoś je wklei do tabelki? 😃😃😃 Sprawozdania w formie opisowej - ktoś wie, co kiedy i jak robiłam, żeby mógł to za mnie zrobić? Prowadzenie dziennika i innej bieżącej dokumentacji - kto i jak?
        • cegehana Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 08:29
          Ja sobie nic nie wyobrażam, bo to nie ja wymyśliłam i nie ja odpowiadam za realizację. Możliwości teoretycznych jest sporo a co konkretnie miał na myśli Czarnek to nie pytanie do mnie. Autorka zabrzmiała jak powiedzmy pracownik pracujący na czarno który tyle lat słyszy że się nie da go normalnie zatrudnić, że w końcu to sam powtarza. No jeśli się Twoim zdaniem nie da to dalej wypelniaj te tabelki i pisz opinie. Może jak Czarnek dostanie jakąś petycję "my nauczyciele nie wyobraźmy sobie pracy bez biurokracji" to zmieni decyzję
            • cegehana Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 09:19
              1) outsourcing
              2) przydział zadań administracyjnych pracownikom administracyjnym
              3) (tu szok) ograniczenie wymogów formalnych z poziomu ministerstwa.
              Oczywiście ja nie wiem czy Czarnek miał na myśli to czy coś innego - pytania o konkrety należy kierować do niego. To naprawdę nie jest rola nauczyciela, a skoro ktoś chce na siebie brać tę troskę to nie wina Czarnka akurat.
                • cegehana Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 09:31
                  Mam (pracowałam 3 lata jako nauczycielka). Ale pytanie było o rozwiązanie z poziomu ministerstwa a nie szeregowej nauczycielki. Jutro personelu administracjyjnego może być tyle ile Czarnek zechce i będzie robił to co Czarnek zechce. Nie wiem jakie pojęcie i plany ma minister, bo to on jest ministrem i on odpowiada za swoją pracę (polecam). Nie bierzcie na siebie nie swojej odpowiedzialności.
                    • cegehana Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 10:02
                      No dobra, przekonałes mnie, biurokracja jest i integralną częścią pracy nauczyciela i nie da się inaczej, nie ma sposobu, może związki zawodowe przetłumacza to Czarnkowi i biurokracji w szkołach zostanie tyle ile jest oczywiście dla nauczycieli.
                      • paskudek1 Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 10:18
                        Ja nie twierdzę że nie da się inaczej. Ja jedynie mówię że takie proste "część scedujemy na personel administracyjny" jest naiwne. No i konsekwentnie twierdzę że minister pojęcia nie ma o chociażby POLOWIE tej papierologii, która spada na nauczyciela. A biorąc pod uwagę, że ta gnida obecna chce scentralizować władze w rękach kuratorów, to tych papierów będzie więcej a nie mniej. W związku z tym piedrolety o odbiurokratyzowabiu szkoły może sobie Czarnek włożyć w buty.
              • little_fish Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 10:24
                Obca osoba, z administracji napisze mi diagnozy, oceny, plany pracy, opinie, sprawozdania z działalności, formularze wycieczek, wypełni dzienniki i bieżące oceny opisowe, napisze ewaluacje i programy naprawcze? ? Oczywiście, z części tych rzeczy można zrezygnować, można je okroić, ale nie w 100%
                • kub-ma Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 10:39
                  Uważam, że to 100% zostało rzucone tak ooo.
                  Wiemy, że biurokrację da się okroić (i niepotrzebne do tego są związki zawodowe), ale nie da się z niej całkowicie zrezygnować, bo zawód nauczyciela jednak z pewnymi dokumentami się łączy.
                  Od ministra edukacji oczekiwałabym konkretnych działań w tym kierunku, natychmiastowych, skoro widzi problem, bez oglądania się na związki, bo nie one te wymogi tworzyły. Można to zrobić już na poziomie wymogów sprawozdawczych wobec szkoły, oczekiwanych na przykład przez kuratoria.
                  Ale łatwiej jest obśmiać innych (co uważam za skandaliczne w ustach ministra edukacji) np.
                  "A to, że niektórym paniom cnota kojarzy się wyłącznie z dziewictwem, to ich sprawa. To absolutne nieuctwo.", niż samemu szybko ogarnąć temat za który jest się odpowiedzialnym.
                • kub-ma Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 10:41
                  asia_i_p napisała:

> Jak sobie wyobrażasz 3, skoro on chce zwiększyć, a nie zmniejszyć kontrolę? 3 j
                  > est możliwe tylko przy rezygnacji z kontroli, zaufaniu do nauczyciela. W wykona
                  > niu tego rządu całkowicie nierealne.
                  >
                  Ano właśnie. Nie ma zaufania do nauczycieli w żadnej kwestii, więc sprawozdawczość i dokumentacja kwitnie.
          • aqua48 Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 10:53
            cegehana napisał(a):

> ek to nie pytanie do mnie. Autorka zabrzmiała jak powiedzmy pracownik pracujący
            > na czarno który tyle lat słyszy że się nie da go normalnie zatrudnić, że w koń
            > cu to sam powtarza.

Czarnek i normalność nie są kompatybilne. Jego wypowiedź to kolejne pustosłowie za którym nie idzie żadne konkretne rozwiązanie, plan ani przemyślenie. To rodzaj zabawy w - ja wam rzucam pomysła a wy go łapcie. A tera widzicie jakiego mata fajnego minstra.
            Albo co jeszcze gorsze perfidnie zakamuflowana próba zwiększenia nauczycielom pensum i paradoksalnie dodawanie obowiązków bez zwiększania płac.
      • kub-ma Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 08:01
        Jeżeli ministerstwo zapłaci za wycieczki - super! Jestem oczywiście za. I to ministerstwu na plus. Po to przytoczyłam, że nie jest tylko źle. Mogłam przytoczyć fragmenty jednak kompromitujące.
        Warto by wiedzieć jak to będzie wyglądało w praktyce: Kto będzie zatwierdzał te wycieczki, czy trzeba będzie pisać uzasadnienie, sprawozdanie po itd. Ale to okaże się w trakcie roku szkolnego. I tu kolejny problem - najwcześniej takie wycieczki ruszą pewnie wiosną, bo przypuszczam, ze od października wejdą takie obostrzenia epidemiologiczne, że nic się nie da zorganizować.

Jeżeli chodzi o papierologię - jeżeli ktoś jest ministrem to powinien brać odpowiedzialność za swoje słowa . Na ten moment możliwe jest zmniejszenie dokumentacji, ale nie zlikwidowanie jej o 100%
        • saszanasza Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 08:17
          Te „darmowe” wycieczki będą realizowane również kosztem „czegoś”. Już teraz dzieciaki mają ogromne zaległości merytoryczne. Nauczyciele „na wycieczkach” nie będą obecni w szkole, nie będzie więc lekcji, będą zastępstwa, o biurokracji nie wspomnę. Super pomysł😒
            • saszanasza Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 08:45
              little_fish napisała:

> Naprawdę wierzysz w to, że będą jakieś darmowe wycieczki? Proszę cię...
              > A wycieczki i tak są, z czego się bardzo cieszę.

Oczywiście, że nie wierzę, ale warto się pochylić nad pomysłem i pójść dalej w rozważaniach. Myślę, że wizyta na jasnej górze powinna być obowiązkowa😂
              • asia_i_p Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 10:50
                Z ostatnich moich wychowawstw pamiętam taki "zestaw obowiązkowy" wycieczek i on był całkiem fajny - zajęcia terenowe w Ogrodzie Botanicznym, Muzeum Narodowe (akurat najsłabszy punkt, bo kiepscy oprowadzający, niestety, bez prób nawiązania kontaktów z młodzieżą, oczekujący milczącej atencji przez godzinę, po czym serii "inteligentnych" pytań), Muzeum "Pana Tadeusza", Centrum Historii Zajezdnia (chyba do dzisiaj nas pamiętają po tym, jak mój uczeń usiłował uruchomić Odrę dotykowo na monitorze), Muzeum Auschwitz. Dodatkowo we wrześniu Festiwal Nauki dla młodszych klas i Salon Maturzystów dla maturalnych. Tego jest, jak widać, sporo, ale ciężko mi sobie wyobrazić, że coś z tego wypada. Oprócz tego klasy miewają wycieczki kierunkowe w zależności od rozszerzonych przedmiotów - mat-geo na przykład zajęcia terenowe na stacji metereologicznej. Jak się Czarnek do tego dorzuci, jestem skłonna zgodzić się, żeby go wywieźli na zwykłych taczkach, bez gnoju.
            • kub-ma Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 10:44
              Zgadzam się. Są wycieczki warte organizowania.
              Ale trzeba zachować daleko posunięty umiar. W Warszawie chętnie zabrałabym dzieciaki w mnóstwo miejsc, zrealizowała fajne wyjściowe projekty, ale niestety nie mogę zabierać np. pani od fizyki cennych lekcji, bo ma ich niewiele.
        • aqua48 Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 10:57
          kub-ma napisała:

> jeżeli ktoś jest ministrem to powinien brać odpo
          > wiedzialność za swoje słowa . Na ten moment możliwe jest zmniejszenie dokumenta
          > cji, ale nie zlikwidowanie jej o 100%

Bo w procenty też trzeba umić. Nie tylko je żłopać.
    • gliminstory Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 08:49
      no odbiurokratyzują was, bo nie będziecie musieć wypełniac papierów a wszystko będziecie musieć wypełniać i raportować on-line. wtedy jest lepsza kontrola nad tym co robicie i kiedy tongue_out

jeśli Czarnek stracił rodziców jako dziecko a później go ksiądz wychowywał - to ja zaczynam rozumieć skąd Czarnka pomysły, ma traumę z swojego nieszczęśliwego dzieciństwa, tylko nie zauważa, że inne współczesne dzieci to nie on i nie tamte czasy.

• kulka-online Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 08:55
      Mi to się wydaje, że on nawet nie wie co wchodzi w skład tej biurokracji szkolnej.
      Z drugiej strony poziom zbiurokratyzowania szkoły zależy od jej typu ale też od dyrekcji. Jak słyszę co w innych szkołach muszą robić nauczyciele to mi się w żołądku przewraca. U mnie biurokracja jest chyba zredukowana do minimum (które i tak jest spore).
      Z trzeciej strony część tej biurokracji (nawet jeśli jej niewiele) naprawdę jest frustrująca np. co roku piszemy co należy zmienić i np. jakie pomoce dydaktyczne chcielibyśmy kupić i te zmiany oczywiście nigdy nie wchodzą w życie, a na pomoce zwykle nie ma kasy (choć były takie lata że pieniądze się znalazły ale wtedy trzeba było samemu sobie znaleźć 3 oferty zakupu tego i wybrać najatrakcyjniejszą cenowo).
      No i wg mnie w polskich szkołach jest za mało personelu administracyjno-biurowego więc wiele spada na nauczycieli (zamawianie pomocy dydaktycznych, inwentaryzacja, wpisywanie danych do dziennika uczniów i ich rodzin, wprowadzanie zastępstw do dziennika, kopiowanie dokumentów do wszelkiej maści stypendiów, pilnowanie i trzymanie różnych zgód od rodziców, organizacja wyjść i wycieczek), do tego dochodzą obowiązki biurokratyczne wychowawcy (opinie do PPP, bilanse zdrowia, IPETy, dostosowania, arkusze ocen, świadectwa, monitorowanie stanu wypełnienia dziennika, notatki ze spotkań z rodzicami) i niezliczona liczba ankiet (wewnątrzszkolnych, kuratorium, różne uczelnie czy jednostki badawcze). No i jeszcze analiza próbnych egzaminów (tu już wszyscy nauczyciele prowadzący przedmioty egzaminacyjne).
      • kulka-online Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 09:14
        I jeszcze im bardziej zaangażowanym nauczycielem jesteś tym więcej masz obowiązków np. prowadzisz kółko - fajnie ale napisz plan i sprawozdanie, wprowadzasz innowację - super ale napisz szczegółowy program, rozkład godzin itp. (normalnie masz z wydawnictwa), robisz wycieczkę - no to wypełnij kartę wycieczki, rozlicz się faktur.
    • asia_i_p Re: I minister Czarnek raz jeszcze 15.07.21, 10:31
      Ja bym chciała, żeby zrobili tak, jak jest w Rumunii. Tam państwo biedne, aż piszczy, ale dokłada do tego, żeby bilety wstępu do wszystkich muzeów i zabytków były w symbolicznej cenie (najczęściej równowartość polskich 5 złotych).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka