Dodaj do ulubionych

Przyłacze gazowe - kto jest odpowiedzialny? Długie

19.07.21, 12:43
Problem z mojego bliskiego otoczenia, ludzie kupili dom od dewelopera, w pozwoleniu na budowę był komplet przyłaczy (woda, kanalizacja, prąd, gaz), wszystko zobrazowane na mapach, z pieczątkami, uzognieniami.
Inwestycja została zrealizowana, a dom odebrany warunkowo ponieważ nie zostało wykonane przyłacze gazu. Przyłącze zostało zaprojektowane w ten sposób, że gazociąg biegnacy do domu ma być przyłączony do tego biegnącego w sasiadującej drodze gminnej. Niestety podczas gdy dom był budowany (1,5 roku) w gminie powstał nowy projekt drogi (z gazem), który nie uwzględniał zmiany parametrów gazociągu, jednocześnie w gminie stwierdzono że przektórj istniejącego w tejże drodze gazociągu jest za mały by podłaczyć ten dom i kilka innych. Ludzie dowiedzieli się o tym kiedy realizacja przyłącza gazy sie przeciągała. Dowiedzieli sie tego od firmy która dostała zlecenie na realizację przyłącza. W gminie natomiast dowiedzieli się ze gaz moga sobie zrobić ale nie zgodnie z pierwotnym planem, tylko z innego miejsca, pod warunkiem jak dogadają się z właścicielami działek przez które rura ma przebiegać. Deweloper czuje poczucie winy i nie odżegnuje się od tego ambarasu, ale w sumie nie pomaga.
Czy ktoś z Was wie kto w takiej sytuacji odpowiada za dotrzymanie zobowiązań? Czy gmina może wysłać mieszkańca na drzewo? Czy ma jakies terminy, tkórych można się złapać? A moze to odpowiedzialność gazowni, która wydała warunki? Czy w takim razie mogą nie zrealizowac takiej inwestycji?
Ludzie, których dotyczy problem odbijaja sie od jednej innstytucji do drugiej, chcą wynając prawnika, ale też jest niezerowa szansa, że prawnik najpierw zacznie sie doktoryzowac z problemu, być może ktoś z Was wskaże w jakim kierunku nalezy pójść?
Obserwuj wątek
  • ritual2019 Re: Przyłacze gazowe - kto jest odpowiedzialny? D 19.07.21, 12:49
   To developer jest odpowiedzialny, dom powinien byc oddany do uzytku ze wszystkim co bylo w umowie. Jakis absurd poprostu.
  • mid.week Re: Przyłacze gazowe - kto jest odpowiedzialny? D 19.07.21, 12:55
   PNB rzecz święta, skoro były przylacza to muszą być doprowadzone. Niemniej zacznie się
   dlugi taniec godowy między UM a Gazownia o przerzucanie win i kosztów.
   • jdylag75 Re: Przyłacze gazowe - kto jest odpowiedzialny? D 19.07.21, 13:12
    Równiez wg mnie skoro zostały wydane warunki i na ich podstawie pozwolenie na budowę to przyłacza muszą być wykonane, nie wiem jednak kogo bezpośrednio cisnąć i czy ten ktoś jest zobowiązany do realizacji tego w konkretnym czasie.
    Sama miałam potężny problem zwiazany z odprowadzaniem wód opadowych, ale wykonałam badania archeologiczne w umowach w gminie i znalazłam odpowiedzialnego, problem przestał istnieć. Tutaj po pierwsze nie jestem stroną, a krewną strony, dodatkowo nie wime z której storny ugryźć temat.
  • barattolina Re: Przyłacze gazowe - kto jest odpowiedzialny? D 19.07.21, 13:20
   ech
   1. Przyłącze gazu zawsze realizuje gazownia zgodnie warunkami technicznymi przyłączenia - ma na to określony termin, który widnieje w umowie. Przyłącze kończy się na skrzynce, zlokalizowanej na granicy lub ścianie budynku. Odcinek od skrzynki do budynku to instalacja zewnętrzna gazu, którą realizuje inwestor.

   2. Warunki są wydawane z datą ważności, po upłynięciu tego terminu - wygasają.

   3. Gazownia jest zobowiązana do budowy przyłącza tylko po podpisaniu umowy, a nie ma podstawie samych warunków.

   4. Nie wiem o jakiej mapie z pieczątkami piszesz - czy to jest mapa sieciowa (wszystkich sieci) po uzgodnieniu zudp czy z gazowni, czy od innego gestora.

   5. Na pozwoleniu na budowę widać tylko instalacje zewnętrzną, a nie przyłącze gazu. O ile w ogóle widać bo od jakiegoś czasu można wydać pozwolenie bez warunków technicznych. Tak czy siak, plansza sieciowa nie jest stemplowana w urzędzie podczas procedowania decyzji o pozwoleniu na budowę. Chyba, że widziałaś jakąś inną dokumentację, która nie dotyczy przedmiotowej inwestycji.

   6. Gmina buduje drogę, gazownia buduje przyłącze gazu. Jak widać to oni się wzajemnie nie skoordynowali. Gmina nie ma nic do gazociągu, nie buduje go.

   Jeżeli Inwestor ma podpisaną umowę z gazownią na problematyczny odcinek gazu to jest to problem gazowni, że nie wywiązała się z realizacji gazociągu.
   Jeżeli Inwestor(developer) nie podpisał umowy z gazownią, a warunki wygasły - odpowiedzialny jest deweloper.
   Jeśli warunki wygasły to trzeba złożyć warunki o nowe i poczekać aż gazownia zrealizuje swoją część. Jeśli nie wyda warunków to wtedy trzeba szukać innego źródła ciepła. Tak to w teorii wygląda.

   • jdylag75 Re: Przyłacze gazowe - kto jest odpowiedzialny? D 19.07.21, 13:36
    Dzieki wielkie. Bardzo mi to uporządkowałaś.
   • alpepe Re: Przyłacze gazowe - kto jest odpowiedzialny? D 19.07.21, 13:55
    I za takie posty, oczywiście prócz uwielbianych przeze mnie jatek, kocham ematkę.
  • lotka_5 Re: Przyłacze gazowe - kto jest odpowiedzialny? D 19.07.21, 14:51
   Wydane warunki techniczne przez gazownię są tylko orientacyjne. Moze być tak to zrealizowane wg warunków lub całkiem inaczej na własną rękę. Jeśli developer podpisał umowę z gazownia to powinien być pkt odnośnie kary. Ale podejrzewam, że wykaraska się gazownia siłą wyższą bla bla.

   Najlepiej niech developer dogada się z sąsiadami skąd można podciągnąć gaz o konkretnych parametrach technicznych. Zabuli na pewno sporo kasy ale to jego problem. Sąsiad wyrażając zgodę na podciągnięcie od siebie ma prawo zażądać opłaty. Przykładowo koło nas zakrzyknęli developerowi za prąd 25 tys. Ale taka kwota dla byznesmena to pikuś.
   • jdylag75 Re: Przyłacze gazowe - kto jest odpowiedzialny? D 19.07.21, 15:00
    Własnie wygląda na to że gazownie dopadła siła wyższa sad i dłuższy czas już trzyma, wydaje się ze chca się wypiąć. Nigdy nie myślałam ze warunki sa orientacyjne, myślałam ze sa bardzo restrykcyjne, pewnie dlatego ze nigdy mnie ten problem nie dotknął, gaz mam w drodze, a wykonanie projektu przyłacza polegało na namazianiu 0,5 cm kreski. Tutaj jest grubsza sprawa.


Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka