Dodaj do ulubionych

Pytania o wypowiedzenie

19.07.21, 17:58
Mam trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
Chciałabym go skrócić - napisać prośbę o rozwiązanie umowy z dniem np. 31. sierpnia (normalnie byłby to 31. października). Czy jeśli złożę takie wypowiedzenie a dyrekcja się nie zgodzi na ten termin to moje wypowiedzenie jest dalej w mocy i traktuje się je jako złożone i trwa trzy miesiące czy też jeśli jest odrzucone to jest odrzucone i powinnam złożyć nowe (ale wtedy zdąży się rozpocząć nowy miesiąc). Myślę, że ta pierwsza opcja ale chcę mieć pewność.
I drugie pytanie: taką prośbę o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron z dniem 31. sierpnia najpierw muszę dać do podpisania bezpośredniemu przełożonemu. Wiem, że jest mała szansa, żeby się zgodził na ten termin, nie ma pracownika na moje miejsce. Czy jeśli on napisze na tym piśmie, że nie wyraża zgody, to jest sens je składać w takiej formie do dyrekcji, czy wtedy napisać nowe trzymiesięczne wypowiedzenie i złożyć takie pismo.
I jeszcze pytanie o urlop w okresie wypowiedzenia, mam sporo, jakieś 7-8 tygodni. Czy pracodawca może mnie wysłać na niego w dowolnym momencie wypowiedzenia? Ja bym wolała na sam koniec, żeby już nie wracać, ale myślę, że nie dostanę wcale lub tak, żeby mi uniemożliwić podjęcie wcześniej nowej pracy (jeszcze podczas okresu wypowiedzenia).
Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: Pytania o wypowiedzenie 19.07.21, 18:10
      silenta napisała:

> Mam trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
      > Chciałabym go skrócić - napisać prośbę o rozwiązanie umowy z dniem np. 31. sier
      > pnia (normalnie byłby to 31. października). Czy jeśli złożę takie wypowiedzenie
      > a dyrekcja się nie zgodzi na ten termin to moje wypowiedzenie jest dalej w moc
      > y i traktuje się je jako złożone i trwa trzy miesiące czy też jeśli jest odrzuc
      > one to jest odrzucone i powinnam złożyć nowe (ale wtedy zdąży się rozpocząć now
      > y miesiąc). Myślę, że ta pierwsza opcja ale chcę mieć pewność.
      > I drugie pytanie: taką prośbę o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron z
      > dniem 31. sierpnia najpierw muszę dać do podpisania bezpośredniemu przełożonemu
      > . Wiem, że jest mała szansa, żeby się zgodził na ten termin, nie ma pracownika
      > na moje miejsce. Czy jeśli on napisze na tym piśmie, że nie wyraża zgody, to je
      > st sens je składać w takiej formie do dyrekcji, czy wtedy napisać nowe trzymies
      > ięczne wypowiedzenie i złożyć takie pismo.
      > I jeszcze pytanie o urlop w okresie wypowiedzenia, mam sporo, jakieś 7-8 tygodn
      > i. Czy pracodawca może mnie wysłać na niego w dowolnym momencie wypowiedzenia?
      > Ja bym wolała na sam koniec, żeby już nie wracać, ale myślę, że nie dostanę wca
      > le lub tak, żeby mi uniemożliwić podjęcie wcześniej nowej pracy (jeszcze podcza
      > s okresu wypowiedzenia).

O urlopie i terminie urlopu w okresie wypowiedzenia decyduje pracodawca. Możesz spróbować ustalić termin urlopu przed złożeniem wypowiedzenia.

Zawsze jest sens składać, dyrekcja może mieć inne zdanie, a zdanie dyrekcji jest ważniejsze. Logicznie rozumując małe szanse na sukces ale nie znasz relacji między dyrekcja a bezpośrednim przełożonym. Może problemy przełożonego z obsadą stanowisk będą dyrekcji na rękę?

Ty decydujesz co i kiedy będzie w mocy. Zależy jak napiszesz pismo. Może to być wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron od 31 sierpnia, może to być wniosek o rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, może to być połączenie obu wniosków - czyli wniosek o porozumienie stron, a jeśli nie to wypowiedzenie.

S.
    • lotka_5 Re: Pytania o wypowiedzenie 19.07.21, 21:48
      Ty nie możesz sobie skrócić okresu wypowiedzenia jako pracownik. Więc ALBO składasz rozwiązanie umowy z konkretną datą ALBO składasz wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem.

W przypadku rozwiązania umowy, druga strona musi wyrazić zgodę. Jeśli otrzymasz odmowę składasz wypowiedzenie. Musisz złożyć więc nowe bo rozwiązanie umowy to całkiem inna forma ustania stosunku pracy niż wypowiedzenie.
      Musisz zdążyć dostarczyć je do końca lipca. Pamiętaj o skuteczności doręczenia. Czyli składasz osobiście w biurze otrzymując potwierdzenie przyjęcia, lub wysyłasz pocztą poleconym.

Generalnie pracodawca powinien wysłać Cię na urlop. Powinnaś go wykorzystać na wypowiedzeniu. Rzadko się zdarza, żeby szefostwo wołało wypłacić ekwiwalent bo jest to dość niekorzystne dla firmy finansowo. Pamiętaj przy obliczaniu urlopu o ile powinnaś go skrócić ze względu na ustanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego.
      Jeżeli w firmie obowiązuje plan urlopowy i twoja nieobecność rażąco mogłaby narazić firmę na niemożność funkcjonowania - szef może robić problem z urlopem.
      I skąd pomysł, że jakiś kierownik powinien w pierwszej kolejności wyrazić zgodę na rozwiązanie umowy??? Czy wynika to z regulaminu pracy??
      • silenta Re: Pytania o wypowiedzenie 19.07.21, 22:16
        Dzięki za wskazówki. Nie chodzi o zgodę kierownika na rozwiązanie umowy w ogóle bo wiadomo, że na to nie musi dawać żadnej zgody tylko na wniosku o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron dać na to akceptację czyli przyklepać, że tak, pani Kowalska może pracować tylko do końca sierpnia. Jak nie dam do podpisu/zaopiniowania takiego wniosku to się tylko wszystko przeciągnie bo dyrekcja nie wyrazi zgody na skrócenie wypowiedzenia bez opinii bezpośredniego przełożonego.
        • lotka_5 Re: Pytania o wypowiedzenie 19.07.21, 22:35
          Kurde nie kumam wink kto w takim razie musi podpisać porozumienie o rozwiązaniu umowy? Bo ktoś podpisać fizycznie musi : WYRAŻAM ZGODĘ/NIE WYRAŻAM ZGODY. Kierownik czy osoba zarządzająca firmą i widniejąca w KRS?
          Kierownik przekazuje potem to rozwiązanie do szefostwa i szef kolejny raz wyraża zgodę lub nie??

Nie spotkałam się z taką formą, ale może macie takie zapisy w wewnętrznym regulaminie pracy.

Pamiętaj, udzielenie urlopu na wypowiedzeniu (gdybyś była zmuszona je złożyć) jest tylko dobrą wolą pracodawcy i odbywa się bez twojego wniosku. Zdziwilabym się gdyby szef wolał wypłacić ekwiwalent tak na złość nie dając urlopu, bo jego koszty są ogromne w porównaniu do wynagrodzenia. Ale...jest jeszcze coś takiego jak zwolnienie ze świadczenia pracy. Masz prawo o nie wnioskować (w tym samym piśmie co wypowiedzenie) i mimo oficjalnego okresu wypowiedzenia, pracować nie musisz. Warto spróbować. Ale w takim przypadku bardziej opłacalne finansowo dla szefa byłoby podpisanie porozumienia jednak.
          • hildegarda-z-plocka Re: Pytania o wypowiedzenie 20.07.21, 12:04
            ale przecież tak jest często. tj. stroną umowy jest kierownik jednostki czyli zarząd. ale jeśli złożysz wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w określonym terminie bezpośrednio do zarządu, przekażą go do zaopiniowania twojemu kierownikowi/dyrektorowi tak czy siak (bo to on odpowiada za organizację pracy w danym dziale). czyli nie musisz najpierw iść z wnioskiem do bezpośredniego przełożonego, ale to znaczącą skraca czas rozpatrywania wniosku, więc jednak częściej lepiej to zrobić. oczywiście decyzje tak czy siak podejmuje zarząd.

w piśmie powinnaś napisać, że wnioskujesz o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w terminie takim i takim, a w przypadku braku zgody zaznaczasz, by traktować pismo jako wypowiedzenie umowy w terminie takim i takim.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka