Dodaj do ulubionych

Głupie pytanie o zmywarkę...

20.07.21, 19:38

W obecnej chwili zmywarkę mam zainstalowaną po lewej stronie.
W nowym domu elektryk zaproponował na prawo od zlewu i tak się zastanawiam czy aby na pewno będzie to wygodne.

A najważniejsze i najgłupsze pytanie...
Czy środek zmywarki (głównie chodzi o miejsce na talerze) wybiera się pod względem strony układania naczyń?? tongue_out tzn czy są one niejako do wyboru w trakcie zakupu?
w obecnej zmywarce, jej środek jest tak wyprofilowany, że nie ma zmiłuj i tylko mając ją po lewej stronie można łatwo załadować. Gdybym miała ją po swojej prawej stronie, wszelkie naczynia trzeba by układać na odwrót i nie byłoby to zbyt wygodne.
Nawet zagladnelam do niej czy te "półki" możnaby odwrócić, ale nie, są tak na stałe.

Wiem wiem durne pytanie i na dzień dzisiejszy to mój największy problem :p ale decyzję umiejscowienia zmywarki muszę przekazać elektrykowi do jutra.
Obserwuj wątek
    • araceli Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 20.07.21, 19:44
      'Wnętrze' jest przypisane do konkretnego modelu - nie wybiera się go. To, gdzie umiejscowić zmywarkę zależy od całego ciągu kuchennego - nie tylko od położenia zlewu. Ja mam obecnie na lewo od zlewu i chętnie zamieniłabym miejscami - reszta ciągu jest w lewo i wolałabym zmywarkę na samym końcu).
    • fibi00 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 20.07.21, 20:02
      Ja też mam zmywarkę na lewo od zalewu i jest mi to wygodne. Natomiast moja koleżanka miała kiedyś rozkminy . Uważała że jak ktoś jest praworęczny to zmywarka powinna być na prawo od zlewu (nie zgodziłam się z nią bo ja jestem praworęczna zmywarkę mam po lewej). Potem, uważała że zmywarka powinna znajdować się w blisko półki z naczyniami-tu może na rację. No i ona jeszcze nie chciała aby zmywarka była między zlewem na płytą (gazową czy elektryczną) bo wyobrażała sobie że ładuje coś do zmywarki ze zlewu i nagle musi podbiec do płyty bo coś zacznie się przypalać i potknie się o otwarte drzwi zmywarki😄. No przyznam że jej zmywarkowe rozterki nieco mnie ubawiły.
    • berdebul Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 20.07.21, 20:34
      Mam zmywarkę po prawej, bo tam mi pasowała.
      Kosze są zależne od modelu. Podobnje szuflada/koszyk na sztućce itd. Nie możesz spbie wybrac ustawienia, większość koszy nie jest symetryczna i nie da się ich obrócić.
    • chatgris01 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 20.07.21, 20:39
      A to ma w ogóle jakieś znaczenie? surprised
      Właśnie mi uświadomiłaś, że wszystkie dotychczasowe 6 zmywarek w 4 mieszkaniach zawsze miałam na prawo od zlewu, ale nigdy nie zwracałam na to uwagi (problemów z załadowywaniem nigdy to nie powodowało).
    • turzyca Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 20.07.21, 20:42
      Przeanalizowałam wszystkie mieszkania i z zaskoczeniem stwierdzam, że wolę zmywarkę po prawej. Tzn. zasadniczo wszystko jedno, przede wszystkim ma być i ma pasować do ciągu kuchennego ale lepiej wspominam te po prawej stronie.
    • volta2 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 20.07.21, 22:37
      Zawsze miałam na lewo od zlewu, i zawsze bardzo blisko, u nas ładuje się zmywarkę raz dziennie, więc wszystko idzie do zlewu, oby tylko się zmieściło i czeka aż przyjdzie ładowacz tego sprzętu ( zwykle ja, zwykle koło północy).
      Teraz w wynajmowanym domu zmywarkę mam daleko od zlewu i nie jest to wygodne.
            • magata.d Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 21.07.21, 09:34
              slonko1335 napisała:

> Bo zmywarka właśnie myje lub jest pełna i czeka na opróżnienie.
              >
              Zmywarka cały dzień myje albo czeka na opróżnienie? Ludzie jednak sa bardzo niezorganizowani i sami dokładają sobie roboty.

Przy trzyosobowej rodzinie rzadko zdarza się u mnie sytuacja, ze nie mogę włożyć naczyń po posiłku do zmywarki. Po każdym posiłku wkładamy brudne naczynia bezpośrednio do zmywarki, włączamy ja po obiedzie lub kolacji. W czasie jej pracy jak się zdarzy talerzyk czy kubek brudny to czeka na blacie. Gora brudnych naczyń w zlewie, nigdy w życiu. Rozpakowujemy zmywarkę krótko po skończeniu zmywania.
              • slonko1335 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 21.07.21, 10:55
                ja nie napisałam nic o górze naczyń tylko Ty, góry naczyń na blacie słabo widzę, dla mnie nawet ten talerzyk czy filiżanka w zlewie jest lepsza niż na blacie, bo raz, że mi nie przeszkadza, dwa, że jej nie widać, no i jest nas więcej sztuk. Nie jemy o tej samej porze posiłków, więc zmywarka jest wstawiana wtedy kiedy jest pełna i tak w trakcie mycia zdarza się, że któryś z domowników brudzi jakieś naczynia. Cóż za niezorganizowana z nas rodzina.
                  • slonko1335 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 21.07.21, 13:44
                    a ja do tego, że jesteśmy niezorganizowani bo smiemy brudzić naczynia wtedy gdy nie można ich wstawić do zmywarki, no to wychodzi, że tak jesteśmy. Nie wiem tez po co zawalac sobie blat brudnymi naczyniami skoro można je wstawić do zlewu a jak zmywarka się zwolni do niej przełożyć.
                    • slonko1335 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 06:51
                      Czekam właśnie aż woda się zagotuje i patrzę a mój nieogarniety mąż nastawil przed wyjściem do pracy zmywarkę. Za chwilę syn zje śniadanie a ja wypiję herbatę i dwie filiżanki i jeden talerzyk wylądują w zlewie bo zmywarka jest zajęta. Szok i niedowierzanie.
                      • magata.d Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 18:07
                        Tak, dla mnie to jest nieogarnięcie. Mąż czekał do rana z włączeniem zmywarki, bo wieczorem było jeszcze miejsce na jeden talerzyk i kubek, które to miejsce rano zapełnił? Jadacie w nocy i jeszcze wkładacie naczynia do zmywarki?
                        Ja bym włączyła wieczorem, rano rozpakowała, i wszystkie naczynia po od razu by wędrowały do zmywarki, blat i zlew bym miała czyściutki i puściutki wink
                        Ale ja nie czekam z włączeniem zmywarki do ostatniego pustego w niej miejsca, wazniejsza dla mnie logistyka. Ale rozumiem, ze ludzie maja róznie i tu o tym piszemy.
                        • slonko1335 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 18:30
                          Mąż zjadł rano śniadanie i po włożeniu naczyń ktore na nie zuzyl do zmywarki ja włączył bo ją zapelnil. Nie wiem co w tym nadzwyczajnego. Jak wstaliśmy my i syn jadl sniadanie a ja pilam herbate to zmywarka akurat pracowała. Jak wróciliśmy to syn rozładował zmywarkę i wsadził do niej dwie filiżanki i talerzyk które o zgrozo leżały w zlewie w międzyczasie.
              • volta2 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 21.07.21, 23:04
                To raczej ty jesteś mega nie zorganizowana, skoro trzymasz brudne naczynia na blacie. U mnie zmywarkę opróżniają dzieci, czyli po szkole, bywa, że po 18. Ostatni posiłek typu obiad jemy koło19, potem zajmuję się przyjemnościami, rozmowami z domownikami, wieczorem mam czas na roboty domowe. I nic ci do tego. A zasuszone od rana naczynia w zmywarce mi się widzą wyjątkowo niedobrze, w zlewie się pięknie odmaczają, i po to sobie kupiłam głęboki zlew, by mieścił się tam cały dzień naczyń.
                • szarakratka Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 15:50
                  Jak się zmywarkę opróżnia zaraz po umyciu to na blacie czekają max. dwa kubeczki i talerzyk, nie dłużej niż godzinę. Nie chciałabym kisić w wodzie w zlewie naczyń z całego dnia. I w jaki sposób przygotowywać kolejne posiłki mając zajęty zlew kuchenny?
                  • lotka_5 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 22:22
                    szarakratka napisał(a):

> Jak się zmywarkę opróżnia zaraz po umyciu to na blacie czekają max. dwa kubeczk
                    > i i talerzyk, nie dłużej niż godzinę. Nie chciałabym kisić w wodzie w zlewie na
                    > czyń z całego dnia. I w jaki sposób przygotowywać kolejne posiłki mając zajęty
                    > zlew kuchenny?

Naprawdę masz problem z tym kiedy i po jakim daniu ktoś włącza zmywarkę? big_grin
                    U mnie są dni kiedy po 1 posiłku cała kuchnia jest do zmywania, a są dni kiedy ledwo po całym dniu jest pół załadunku.
                • magata.d Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 18:12
                  volta2 napisała:

> To raczej ty jesteś mega nie zorganizowana, skoro trzymasz brudne naczynia na b
                  > lacie. U mnie zmywarkę opróżniają dzieci, czyli po szkole, bywa, że po 18. Osta
                  > tni posiłek typu obiad jemy koło19, potem zajmuję się przyjemnościami, rozmowam
                  > i z domownikami, wieczorem mam czas na roboty domowe. I nic ci do tego. A zasus
                  > zone od rana naczynia w zmywarce mi się widzą wyjątkowo niedobrze, w zlewie się
                  > pięknie odmaczają, i po to sobie kupiłam głęboki zlew, by mieścił się tam cały
                  > dzień naczyń.
                  Jedynym brudnym naczyniem na blacie może być kubek po herbacie lub kawie. Zmywarkę zawsze włączamy po obiedzie lub kolacji. Widzę, że bardzo cie to zdenerwowało wink Spokojnie, to tylko forum i wymiana doświadczeń i dzielenie się swoimi nawykami, nie kontrola urzędu do spraw zarządzania kuchnią winkwinkwink
                  • volta2 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 19:32
                    Widzisz jakieś zdenerwowanie? To chyba musisz do okulisty iść, wymiana doświadczeń na forum byłaby możliwa, gdybyś nie oceniała. A ty od razu z organizacją wyjeżdżasz. W ramach wymiany mogę ci podpowiedzieć, że ja posiłki przygotowuje na blacie, nie w zlewie, stąd może u mnie blaty są ważniejsze niż zlew.
            • lotka_5 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 14:47
              slonko1335 napisała:

> Bo zmywarka właśnie myje lub jest pełna i czeka na opróżnienie.
              >

Dlatego teraz montuje się dwie zmywarki :p to coś jak kilka lat temu bidet- symbol luksusu.
              Jedna zmywarka myje lub naczynia są umyte i gotowe do użycia, druga jest na kolejne bieżące brudy
        • magia Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 21.07.21, 23:12
          nie moge chowac od razu bo zmywarka pracuje w nocy, a wypakowua ja dzieciaki, teraz ok poludnia, ale w roku szkolnym po szkole, czyli zmywarke mam dostępna pusta najwcześniej o 17:00. Nie jest to problem.
          Wieczrem gdy wstawiam zmywarke mam widok na wszystkie bambetle i moge najbardziej optymalnie ja zapakowac czyli jak nawiecej zmieścić.
          Zlew mam dwukomorowy i jedna pusta komora wystarcza do używania
    • ophelia78 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 20.07.21, 22:38
      Ja mam po prawej i tak mi wygodnie bo jestem praworęczna i naturalna odwracam się w prawo zeby coś wyjąć ze zlewu/opłukać i włożyć - w prawo - do zmywarki. U mojej mamy jest po lewej. I dopiero trtaz sobie uświadomiłam czemu nie lubię u niej ladowac zmywarki....

Ale powiem Wam lepszy hit. Mam znajomych którzy mają zmywarkę w ...łazience. Bo byli zdesperowani zeby ją mieć (Pani domu len pospolity) a w kuchni podobno sie nie dało....
    • bei Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 20.07.21, 23:02
      Wszystkie zmywarki, które miałam i którą mam- zawsze w ciągu były po prawej stronie zlewu, za zmywarką u góry szuflada na sztućce, na dole szuflada na talerze ( kiedyś szafka na talerze)- u góry nad zlewem szafki na kubki.
    • snakelilith Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 20.07.21, 23:35
      Mam zwywarkę tam, gdzie otwarte drzwi najmniej przeszkadzają, czyli ostatnią w ciągu, pod oknem, przypadkowo na lewo od zlewu. Gdybym zlew miała na drugiej stronie ściany, to byłaby po prawej. Po prostu, zmywarkę w czasie gotowania mam stale otwartą, by wrzucać zużyte naczynia i w innym miejscu by mi zawadzała.
      • lotka_5 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 14:39
        To też jest ważna i pomocną uwaga smile w nowym domu ma być właśnie na końcu ciągu. Obecnie jest pomiędzy zlewem i kuchenka i faktycznie dopiero teraz zwróciłam uwagę, że ciągle obijam się o niedomknięte drzwi.
    • mamtrzykotyidwa Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 21.07.21, 02:00
      lotka_5 napisał(a):

>
      > w obecnej zmywarce, jej środek jest tak wyprofilowany, że nie ma zmiłuj i tylk
      > o mając ją po lewej stronie można łatwo załadować. Gdybym miała ją po swojej pr
      > awej stronie, wszelkie naczynia trzeba by układać na odwrót i nie byłoby to zby
      > t wygodne.
      >

Nie ogarniam, dlaczego trzeba by układać naczynia na odwrót?
      Jaki związek ma to, czy zmywarka po lewej, czy prawej stronie ze sposobem ładowania zmywarki?
      Swoja zmywarkę ładuję raz stojąc z jej prawej, raz z lewej strony, w zależności od tego, gdzie stoją rzeczy, które do niej wkładam. Strona ładowania nie ma żadnego wpływu na to jak układam w środku naczynia, zawsze robię to w ten sam sposób, tak aby pasowało do nachylenia uchwytów.
        • solejrolia Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 06:55
          Nie pitol głupot.
          Jako użytkowniczki sprzętu nie tylko mamy pojęcie a jesteśmy ekspertami.
          I jest to ważne ze względu na ergonomię kuchni, i zachowanie trójkąta. Dlatego warto to przemyśleć.

Użytkownikom sprzętu i mieszkańcom danego mieszkania ma być wygodnie korzystać, a nie np potykać się o otwarte drzwiczki.

O ile przy małej zmywarce nie będzie miało to znaczenia, po prawej czy po lewej, to przy dużej zmywarce może już mieć znaczenie.
          Przy małej kuchni to nie, ale z kolei przy dużej kuchni ma tez ogromne znaczenie względem ustawienia zlewu i/ oraz innych szafek.
          A przede wszystkim względem ustawienia płyty kuchennej.
          • engine8 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 21:02
            No wiec jesli dyskusja by byla jak zmywarka powinno bys usyruowan w kuch dla zachwania wlasciwego ciago to co innego... Ale nie biorac tego pod uwage dyskusja po ktorej stronie zlewu to przeciesz sie zasmiac na smierc mozna.... Odpowiedz wlasciwszy bylaby " to zalezy czy obsluga prawo czy leworeczna i czy chcemy zeby byla widoczn dla gosci bo droga marka czy tez chcemy ja ukryc przed goscmi bo badziwie" smile)
            Na zmywarkach to ja sie akurat znam to to moja robota od A-Z - klupic, zainstalowac i uzywac.
        • lotka_5 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 14:43
          engine8 napisał(a):

> Ale to jest forum ematki i one pojecie na ten temat nie maja dlatego komplikuja
          > ta sprawe tak mocno ze smie mozna ze smiechu skrecac.

W żadnym wypadku. Tak jak istnieje zasada trójkąta w kuchni, tak umiejscowienie zmywarki też ma swoje zasady. Czytałam, że praworęczni powinni ją mieć po swojej prawej stronie. Któż inny doradzi jak nie doświadczona ematka ? wink Zamontowac sprzęt i meczyc się lub pluć sobie w brodę to nie takie trudne.
          • engine8 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 21:07
            Akurat nie wszedzie mozna uzywac zasady trojkata oraz nie kazdy taki uklad preferuje -my np mamy inny i wg nas o wiele bardziej funkcjonalny. Wszytko zalezy co w tej kuchni mamy i ile mamy miejsca
            A to w dyskusji to bylo pomijane.
      • lotka_5 Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 14:36
        Obecną zmywarkę mam tak wyprofilowaną w środku, że ładować ją i rozładowywać można z jednej strony. Gdybym stanęła po jej drugiej stronie- jest to mocno niewygodne. Sprawdziłam. Chodzi o wygięcie tych widełek do talerzy jakkolwiek się to zwie.

Aż podjechałam do sklepu żeby sprawdzić jak współczesne zmywarki są wyposażone w środku i na szczęście są bardzo uniwersalne. Tj widełki schodzą się do środka z każdej strony więc nie ma znaczenia strona jej ustawienia.
        Cóż moja obecna jest po prostu inna, starszy typ i na szczęście już takich nie produkują.
    • solejrolia Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 06:45
      Mam po prawej stronie.
      W załadowaniu to w niczym nie przeszkadza. Zwłaszcza że jest obok zalewu.
      Natomiast w rozładowaniu już trochę tak, bo zmywarka jest na końcu ciągu mebli i stosunkowo "daleko" od szafek z kubkami czy szuflady z sztućcami, i przy rozładunku trochę się nadrepczę w te i z powrotem .
      Z drugiej strony, to i tak najlepsze ustawienie zmywarki, bo nie chciałabym jej pomiędzy zlewem a kuchenką- przeszkadzałyby mi otwarte drzwiczki podczas gotowania i też stosunkowo łatwo o potknięcie się, i wypadek w kuchni.
    • forsythia Re: Głupie pytanie o zmywarkę... 22.07.21, 22:38
      Krotko przed podjeciem podobnej decyzji bylam u znajomych, ktorzy mieli stosunkowo nowa kuchnie. Nie pamietam, po ktorej stronie od zlewu byla zmywarka, ale pamietam problem nia zwiazany: Para, wydobywajaca sie z uchylonych drzwiczek zmywarki, uszkodzila krawedz drzwiczek pod zlewem. Istotny szczegol; to byla ta krawedz, gdzie znajdowaly sie zawiasy. Czy to samo staloby sie, gdyby zawiasy byly po przeciwnej stronie? Nie wiem, ale postanowilam wtedy, ze skoro w mojej nowej kuchni zawiasy beda po lewej stronie drzwiczek pod zlewem, to zmywarka ma byc na prawo od zlewu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka