Dodaj do ulubionych

7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic

22.07.21, 10:43
Zakopane. Co można zwiedzić na pierwsze zetknięcie z górami. Tak żeby też nie przemęczyc człowieczka. Które termy polecacie? Czy może Aquapark.?
Obserwuj wątek
        • margerytka73 Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 22.07.21, 11:52
          bergamotka77 napisała:

> Morskie Oko oczywiście warto zobaczyć ale to ok. 10 km w jedną stronę. Kasprowy
          > tez must have, trzeba upolować bilety online bo mega kolejki. Spływ Dunajcem t
          > ez polecam i wizytę w Niedzicy i Czorsztynie, ale to już wycieczka kawałek dale
          > j.
          >
          Powinno się podobać. 9.latka kuzynki była zachwycona.
    • bergamotka77 Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 22.07.21, 11:39
      Termy Chocholowskie, najlepsze, Aquapark tez fajny. Koniecznie odwiedźcie doliny: Koscieliska, Chocholowska, Strazyska i do Białego. Fajny park jest blisko Krupówek gdzie można pojeździć na gokartach i jest plac zabaw, kiedyś super plac zabaw byl tez przy Równi Krupowej, taki drewniany ale chyba go już nie ma. Wjechać wyciągiem na stacji Szymoszkowa, przejść gora i zejść z Gubałówki. To tak na początek.
      • memphis90 Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 23.07.21, 10:20
        Kościeliska jest dłuuuuga, szeroka i potwornie nudna... I masakrycznie zatłoczona, dosłownie jak Krupówki - kaszojady wyjące w wózkach, suweren w fają w gębie w obłokach smrodu i młodzież z muzyką z komórki na full uncertainMy ostatnio po przejściu kilkuset metrów uciekliśmy z niej na Przyslop Miętusi i to było piękne - pustka, cisza, spokój, majestatyczne góry wokół... Wróciliśmy do Koscieliskiej innego dnia bladym świtem, zanim ludznosc ruszyła z wozkami - tylko na jaskinie (byliśmy sami, a nad nami latały nietoperze) i wąwoz Kraków (padało, więc bez wspinaczki po drabinach). Więc absolutnie nie polecam Koscieliskiej, w sezonie to jest dramat, poza sezonem nuda. Dolina Białego Potoku fajna dla dzieci, bo mniej zatłoczona, nie po płaskim i coś się dzieje. Ja zawsze lubiłam Dolinę Roztoki, bo mała, krótka, spokojna i ma schronisko z szarlotkami. "Place zabaw z gokartami obok Krupówek" to brzmi jak wizja najnizszego kręgu piekła...

Polecam wybrać się na spływ Dunajcem, dla dzieciaków fajniejsze te pontonem, nie barką.

Z term - byliśmy w Chocholowskich, niby fajnie, bo byliśmy tuż po otwarciu, woda ozonowana, więc nie śmierdziało - ale tylko dwie (!) pontonowe zewnętrzne zjeżdżanie (trzecia byla nieczynna, 0 zwyczajnych zjeżdżalni bez pontonow), do których czekało się po 30-40 minut, 2 malutkie zjeżdżalnie w środku (latem w środku mega gorąco i duszno), poza tym same baseny, w tym jeden basen z barem, więc ludzie brali drinki do wody, te drinki się im wylewały itd. Więc w sumie wrażenia średnie, bo dzieciaki nastawiły się na zjezdzalnie, a tu d...

Moi poza tym zadowoleni z parku linowego na Gubałówce - wówczas zasada była tam taka, że mogli siedzieć na trasie do oporu, póki się nie wypną z uprzęży i nie staną na ziemi - więc za jedyne 25zl siedzieli chyba z 3h, bo trasa była w pętli 😜
      • ursula.iguaran Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 22.07.21, 12:30
        Odradzam Morskie Oko z dojściem asfaltem. W sezonie jest tak oblegane, że przyjemność z bycia w górach jest żadna.
        Dolina Chochołowska i Strążyska też nie są zbyt przyjemne dla dzieci - za mało atrakcji po drodze.

Ja z dzieciakami w podobnym wieku zrobiłam takie trasy:
        1.wjechaliśmy na Kasprowy kolejką (bardzo wcześnie rano) i zeszliśmy piechotą przez Halę Gąsienicową do Zakopanego (można nie schodzić zaraz pierwszym szlakiem w dół z Kasprowego w stronę hali tylko podejść kawałek na Beskid, lub pójść jeszcze dalej na Pośrednią Turnię i zejść w dół do hali szlakiem czarnym pomiędzy jeziorkami, z Murowańca radzę wrócić do Zakopca szlakiem przez Boczań, nie Jaworzynkę)
        2. odwiedziliśmy Dolinę Kościeliską i wszystkie w niej atrakcje (jaskinia Mroźna, wąwóz Kraków, Smocza Jama)
        3. jeżeli po poprzednich dwóch wycieczkach będziesz widzieć że syn świetnie daje radę i nie marudzi to możecie spróbować pójść do Doliny Pięciu Stawów przez Dolinę Roztoki, powrót tą sam drogą
        4. jeśli baaaardzo wam zależy na Morskim Oku to możecie wycieczkę 3. zakończyć inaczej, z Doliny Pięciu Stawów pójść przez Świstówkę do Morskiego Oka i powrót asfaltem wózkiem ciągniętym przez konie (o ile ci sumienie pozwala, ja z koni tam nie korzystam nigdy, dlatego tej trasy nie zrobiłam z dziećmi, nie chciałam im na konieć dwóch godzin asfaltem dokładać)

Piękna jest też podobno Rusinowa Polana i obok Gęsia Szyja ale tam akurat nigdy nie byłam więc się nie wypowiadam.
          • ursula.iguaran Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 22.07.21, 14:47
            Możliwe że to zależy od dzieci.
            Moi w tym wieku byli zadowoleni jak się coś działo. Więc Kościeliska była świetna bo co kawałek była jakaś atrakcja. Strążyską natomiast wspominam, z nimi, w tym wieku, jako koszmar. Długi odcinek, cały czas podobny, do tego w sezonie koszmarnie zatłoczony. Fakt że akurat tego dnia bardzo gorąco było więc może to też miało wpływ na odbiór.
            Ciekawsza jest moim zdaniem Dolina Białego plus wejście na Sarnią Skałę. Można wtedy wrócić Doliną Strążyską.
              • arwena_11 Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 23.07.21, 10:36
                A to zależy od dziecka. Nasz pierwszy wyjazd z dziećmi w góry - córka 4 lata syn prawie 6. Mieliśmy dla córki nosidło górskie - bo ma problemy zestawami, więc jak była zmęczona, to siedziała w nosidle.
                Zrobiliśmy kilka fajnych tras, na spokojnie - zaplanowane na cały dzień. Dolina Białego, ja z córką na kocu na rozejściu na Sarnią Skałę - mąż z synem polecieli na Sarnią Skałę. Potem zejście do doliny Strążyskiej, obiadek i spokojny powrót do samochodu przy dolinie Białego.
                Z doliny Chochołowskiej przeszliśmy do doliny Kościeliskiej. O samych dolinkach nawet nie wspominam.
                Rok później podeszliśmy na Kasprowy ( kolejka po bilety na 3-4h czekania ) i z niego zeszliśmy.

Syn góry uwielbia. Jak był starszy, gdzieś od 4 klasy to panowie robili sobie we wrześniu męski wyjazd. Na 4-5 dni - i wtedy jedną dwie dłuższe trasy. Ostatni raz byli jak syn był w połowie liceum, potem już nie chciał. Ale w tym roku zaczął podchody, że może ojciec by z nim pojechał połazić po górach? Zobaczymy smile
                • julita165 Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 23.07.21, 20:44
                  Moj syn mial 4l i 9 mcy kiedy pierwszy raz wszedl na Kasprowy bez wiekszego wysilku tylko z mnostwem krotkich postojow ( dziecko szybko sie meczy ale i szybko regeneruje ) przy czym dziecko dziecku nie rowne. Kazdy swoje powinien znac. To raz, a dwa dla mnie tez chodzenie po gorach to nie nowosc.
              • ursula.iguaran Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 23.07.21, 15:33
                Totalnie nie rozumiem.
                Szlak asfaltem do Morskiego jest ok (wszyscy tutaj go polecają), ale już szlak Doliną Roztoki przez las do Doliny 5 stawów nie ok. Po drodze cień, wodospad, w Piątce przepiękne widoki. No i ludzi dużo mniej.
                Naprawdę lepiej w tłumie poginać 4 godziny asfaltem? Bo ktoś powiedział że jak jest się w Zakopcu to trza Morskie zobaczyć?
                Potem taka osoba jedzie raz w góry i więcej nie wraca bo góry jej się kojarzą z nudnym wysiłkim i tłumem ludzi na szlakach.
                • panna.nasturcja Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 23.07.21, 15:43
                  Poczytaj wątek, sporo osób Morskie Oko właśnie odradzało, bo 10 kilometrów asfaltem w jedna stronę w tłumie to słaba przyjemność.
                  Natomiast wszystkie dojścia do Pięciu Stawów wymagają pewnej kondycji, niektóre braku obaw przy ekspozycji, na trasie, która opisujesz końcówka może być trudna i męcząca dla nieprzyzwyczajonego dziecka.
                  To nie są szlaki na pierwszy raz w górach.
                  Pomijam, ze w ogóle Tatry to nie jest dobry pomysł na pierwszy raz, zwłaszcza w wakacje.
                • memphis90 Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 23.07.21, 20:39
                  >Szlak asfaltem do Morskiego jest ok
                  Nie, nie jest ok i nie "wszyscy" go polecają. Natomiast zachwalanie 8h wycieczek w wyższe partie 7-latkowi z matką która również nie ma obycia w górach jest - lekko mówiąc - nieodpowiedzialne. Tak samo jak zachwalanie trasy na Kasprowy i z powrotem, bo kiedyś się tak przeszło z 4 latka w nosidle, więc nieobyty 7 latek też da radę... Stąd się biorą wypadki w górach.

Jak mówiłam - swiezaki z zerowym obyciem to mogą na start do schroniska w Roztoce pójść - i WROCIĆ.
                  • arwena_11 Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 23.07.21, 20:44
                    Dołóż do 4 latki, która sporą część trasy w jedną i drugą stronę przeszła sama - 6 letniego brata - który na własnych nogach przeszedł.
                    A szła z nami dziewczyna z 6 letnią córką. Poznaliśmy ją na innej trasie. Była sama z dzieckiem i zapytała się czy może się do nas dołączyć - bo sama się bała. Jej córka też dała radę.
                  • droch Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 23.07.21, 21:21
                    Jak mówiłam - swiezaki z zerowym obyciem to mogą na start do schroniska w Roztoce pójść - i WROCIĆ

No nie, to nie jest nawet szlak górski, to asfaltowa droga (z wyjątkiem ostatniego kwadransa, na zejściu do schroniska). Jeśli to ma być start w Tatrach, to, faktycznie, szału nie będzie.
        • faustine Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 22.07.21, 17:01
          Oj chyba z tą Świstówką to przesadziłas
          Tam jest jedno miejsce z łancuchami , poza tym proponujesz bardzo długą trasę , a dziewczyna chyba bardziej zorientowana na termy, Krupówki i doliny. Ktoś jeszcze proponuje Chochołowską rowerem , taaa zwłaszcza ta część bez asfaltu z przewyższeniami.
      • sumire Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 22.07.21, 16:57
        Do Morskiego Oka dojazd jest w sezonie fatalny; miejsce na parkingach potrafi się skończyć przed ósmą rano, a potem trzeba jeszcze parę kilometrów zapychać asfaltem wśród gości z sześciopakami w reklamówkach. Dla osoby pierwszy raz w górach, jeszcze małej, to nie jest najfajniejsza trasa. IMHO lepiej do Kościeliskiej i nad Smreczyński Staw.
    • littlesquirrel Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 22.07.21, 12:59
      Jak jest sprawny polecam wejście na Sarnią Skałę. Bardzo ładny widok na Giewont. Wejście od doliny Białego, zejście od Strażyskiej i na dole jeszcze do zobaczenia Wodospad Siklawica.

Kolejna wycieczka to Dolina Kościeliska i tam Wąwóz Kraków, Jaskinia Mroźna, Smreczyński Staw.

Największe termy to Chochołowskie. We wszystkich tatrzańskim termach w sezon ie są niestety tłumy.
    • arwena_11 Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 22.07.21, 16:11
      Zależy od dziecka.
      Dolina Kościeliska z podejściem nad pięknie położony Smreczyński staw - obiad ( mieli świetny żurek swego czasu ) w schronisku na hali Ornak.
      Dolina Chochołowska ( część można kolejką ), przejście przez Ornak do doliny Kościeliskiej, obiad w schronisku i do domu smile
      Dolina Białego do doliny Strążyskiej ( obiad w dolinie Strążyskiej ), po drodze Sarnia skała.
      Wjazd na Kasprowy, zejście do Murowańca na rewelacyjną szarlotkę, a potem zejście do Zakopanego. Lub podejście na kasprowy i zjazd kolejką.

Dolina Olczyska, Rusinowa polana, Wiktorówki

Szlaków sporo dla takich maluchów.
        • arwena_11 Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 22.07.21, 16:40
          Bez przesady - w plecak ładujesz koc piknikowy i rozkładasz na trawie. Nawet godzinkę można tak się przespać - moja córka ( wtedy 5 lat ) tak spała na przełęczy pod Kopą Kondracką, ja sobie czytałam książkę - a mąż z synem poszli na Giewont.
          Bardzo polecam jako wyposażenie taki koc.
              • memphis90 Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 23.07.21, 21:00
                Ale to nie są propozycje dla swiezakow... Wy macie duże doswiadczenie, mogliście sobie tachać dzieci w nosidle i luzem, dzieci pewnie też wytrenowane od małego. W mojej rodzinie wycieczka
                Dolina Białego - Sarnia - Strazyska skończyła się noszeniem padłego dzieciaka w zaimprowizowanym nosidle z kurtki ortalionowej (moi rodzice, lata 90...). Drugie pokolenie (ja) nosiło padłe dzieciaki w górach Sowich w zaimprowizowanym nosidle z plecaka decathlon za 29.99zl, bo szwagier - przewodnik pomylil szlaki i z 3km na dół zrobiło się 10 i to znów pod górę, nie mam pojęcia jakim cudem. A teraz mi chłop spuchł na podejsiciu do Zamku Chojnik (na pewno stan po covid, bo przecież nie ujemna kondycja po roku home office) — jego już nie nosiłam w nosidle, ale spodziewam się pozwu rozwodowego za wybór trasy ze schodami do Mordoru, zamiast łagodnej czerwonej z wrzeszcząvymi kaszojadami. A rok temu ja sama myślałam, że umrę na Borowej - to było ledwie 30min agonii, ale pierwszy raz myślałam, ze nie dam rady i umrę, spadnę, zejdę na zawał....

Jestem więc wyczulona na swiezakow i "siły na zamiary".
                • arwena_11 Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 23.07.21, 21:09
                  Akurat przejścia między dolinami - to był nasz pierwszy pobyt z dzieciakami w górach. Ale fakt sami wcześniej zaliczyliśmy pewnie większość szlaków. Ja z rodzicami, mąż jako student. No on ma nade mną przewagę - ja nigdy nie zrobiłam Orlej Perci.
                  Tylko to nie ma znaczenia - syna nie trzeba było nosić. On szedł szybciej od nas i jeszcze nas poganiał smile
          • julita165 Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 23.07.21, 20:57
            stephanie_harper2 napisał(a):

> Byłam w zeszłym roku w sierpniu i bez przesady z tymi tłumami. Na Kondratowej w
            > kolejce stało kilka osób. Na Ornak i w Chochołowskiej więcej ale do strawienia
            > a ja wyjątkowo w kolejkach

Ja bylam 2l temu. Jedyna mega kolejka ktora widzialam to do bud z zarciem na Palenicy i na Hali Kondratowej. Poza tym albo podchodzilam do baru z marszu albo bylo doslownie kilka osob.
    • julita165 Re: 7 latek pierwszy raz w górach. Co zwiedzic 22.07.21, 20:03
      Oj. Z 7 latkiem mozna juz naprawde duzo. Ja polecam wejscie na Nosal-namiastka wspinaczki a ani dlugo ani trudno tylko lepiej wchodzic pd strony Zakopanego a schodzic do Kuznic bo zdecydowanie bardziej stromo jest od Zakopanego. Dolina Bialego Potoku + Sarnia Skala. Dolina Strazyska tez przyjemna. Rowerami do Chocholowskiej przynajmniej dopoki jest asfalt. Koscieliska tez fajna ale chyba moze dziecko znudzic bo dlugo sie idzie. Oczywiscie Kasprowy-wejscie szlakiem obok Myslenickich Turni i zejscie przez Hale Gasienicowa. No chyba ze wjazd kolejka to osobna przyjemnosc. Jest piekny szlak na Rusinowa Polane-mowia ze sa stamtad najpiekniejsze widoki w Tatrach. Dobrze jest wejsc pd Palenicy a zejsc na Wierch Poroniec czyli dobrze wybrac sie bez auta ( zreszta dojazd i parkowanie na Palenicy to tez masakra ), schodzi sie wtedy przez Wiktorowki tam jest klasztor z takimi symbolicznymi tablicami slynnych ludzi ktorzy zgineli w gorach. Morskie Oko to niby taki "must have" ale to troche lipa. Zeby nie trafic na mega tlum chyba trzeba zaczac trase o 6 rano. No i baaardzo dlugo sie idzie. I nudno. To jest trasa naprawde ciezka dla dziecka chyba ze ma duzo cierpliwosci. No albo tym zaprzegiem...Giewontu nie polecam. Po pierwsze tlum, nie wiem.kiedy tam nie ma tlumu. Ostatnio jak to widzialam to kolejka do wejscia siegala prawie Hali Kondratowej. Zreszta dzien pozniej strzelil ten piorun. Poza tym 7l pierwszy raz wysoko w gorach moglby sie tam zestresowac, to zalezy od dziecka.
      Poza chodzeniem po gorach oczywiscie tez aquaparki. My zawsze chodzimy wieczorami na 19, nawet na 20. Fajnie tak sie pokąpać po calym dniu w gorach i ludzi mniej. Wszystkie sa fajnie ale w Chocholowie zdecydowanie najlepszy. No i jest slowacka Tatralandia, patrzylam ostatnio i otwarta.
      Polecam tez taki osrodek edukacji przyrodniczejj TPN, bardzo blisko ronda do Kuznic. Naprawde super sprawa dla dziecka, troche interaktywnych zajec, troche ogladania i za grosze. Warto spojrzec tez na strone fb TPN bo 2 lata temu mozna bylo zapisac sie na takie krotkie wycieczki z pracownikiem parku.
      Te wsztstkie aktracje zaliczylam z synem 2 lata temu. Mial niespelna 8 lat, a dolinki i Kasprowy jak mial niecale 5. On tak kocha Zakopane ze prosi aby tam pojechac zamiast do Grecji. Chyba pojedziemy. Mam zamiar zaliczyc 5 Stawow tylko fajnie byloby zejsc do Morskiego Oka a tam jest jakies miejsce gdzie podobno do niedawna byly lancuchy i jest stromo i slisko. Jakis Zleb Zandarmerii czy cos takiego. To mnie troche stresuje bo ja lubie gory ale nie wspinaczke, musze miec troche gruntu pod nogami.
      Tylkp omijajcie Lrupowki, okolice skoczni i Gubalowke bo re miejsca bardziej przypominaja Bangladesz 😀

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka