Dodaj do ulubionych

Czy wypada nie iść na ślub

24.07.21, 14:31
Do kuzynki, która była moją świadkową? Przez lata nasze kontakty się ochłodziły, chociaż rozmawiamy czasami przed messengera. Moi i jej rodzice prowadzą razem firmę, jednak poza pracą też nie utrzymują relacji. Kiedyś widzieliśmy się zawsze na święta, od momentu mojego nieukończenia studiów (studiowałam medycynę) zostałam tak jakby czarną owcą wśród reszty rodziny, z czym się pogodziłam. Moi rodzice też nie mają ochoty iść, ale pójdą bo tak należy zrobić. I ja również wiem jak należy postąpić, wiem że jeżeli nie pójdę to będzie skandal i wymyślanie powodów (pisałam już że mąż mnie zostawił i na pewno na tym tle będą plotki, że depresja itd). A z drugiej strony po prostu nie chcę. Mogę oczywiście iść i wyjść po dwóch godzinach, ale ja w ogóle nie mam ochoty się tam znaleźć. Ślub jest w kolejny piątek.
Obserwuj wątek
    • mika_p Re: Czy wypada nie iść na ślub 24.07.21, 14:37
      Ślub czy ślub z weselem?
      Jak z weselem, to do kiedy miałaś potwierdzić przybycie?
      Jak sam ślub, to w czym dokładnie problem? Do znajomych,z którymi utrzymuję kontakt na zasadzie, że czasem rozmawiamy, chodzę/jeżdżę na śluby w promieniu kilkudziesięciu kilometrów
    • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 24.07.21, 14:58
      Może dopiszę dlaczego iść nie chcę. Ostatni raz widziałam kuzynkę i jej rodziców w 2016 roku z okazji 18 jej siostry. Tak jak wspominałam jestem od 10 lat czarną owcą, od momentu nieukończenia studiów rodzina się rozleciała. Na urodzinach byłam z mężem, może to mi dodało pewności siebie, teraz szłabym sama. Mąż jak pisałam w innym poście zostawił mnie z powodu choroby mówiąc, że ‚to nie jest życie dla niego’. Prócz mojej kuzynki (panny młodej) nikt nie wie że chorowałam, bo nikogo to tak jakby nie interesuje. Nasze mamy pracują razem, ale od lat już jest jakby napięcie między nimi. Rozumiem „wstyd” jaki przyniosłam rodzinie, na 18 kuzynki też się jakoś cudownie nie bawiłam. Ale kaliber uroczystości mniejszy. Tu jest wesele, a my byłyśmy kiedyś bardzo blisko. Na pewno zjedzą mnie wyrzuty sumienia jak nie pójdę. Mogłam serio powiedzieć, że mnie nie będzie już dawno, ale wtedy nawet o tym nie pomyślałam. Potem kiedy okazało się że zaprosiła resztę rodziny, to zaczelam w głowie kombinować. Ale pójdę, muszę iść.
      • panna.nasturcja Re: Czy wypada nie iść na ślub 24.07.21, 15:03
        Co Ty wypisujesz? Jaki niby wstyd przyniosłas rodzinie? Każdy ma prawo rzucić studia, więcej, można w ogóle na studia nie iść, to nie jest żaden wstyd dla Ciebie, a już tym bardziej dla rodziny, to w ogóle nie ich sprawa.
        Komu mówić o chorobie decydujesz wyłącznie Ty. Chcesz żeby wiedzieli to mówisz, a nie chcesz to nie mówisz, ale wtedy nie masz pretensji, ze nie wiedzą i nie uwzględniają.
        Rozwód tez nie jest powodem do wstydu, niezależnie od tego kto kogo zostawił i dlaczego, to jest zwyczajne życie.
        I nadal możesz iść, ale nie, nie musisz.
        Zacznij podejmować decyzje na własny rachunek.
        • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 24.07.21, 15:12
          Nie zmuszała mnie, jednak nie odmawia się bycia chrzestną, więc nie odmówiłam. Nie wiedziałam, że relacje się rozjadą. Kwestia studiów to nie do końca ich wina, nie przyznałam się od razu, myśle że potraktowali to jako kłamstwo i się odsunęli. Mowa tu o dorosłych, z kuzynkami utrzymywałam kontakt. Ostracyzm przeniósł się na moich rodziców, z powodu czego też się źle czuję.
            • ginger.ale Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 17:31
              Odmówiłam bycia chrzestną pierworodnego potomstwa rodzeństwa, jestem po rozwodzie. Mam 2 męża. Stosunki rodzinne ok.
              Myślę, że problem jest w największej części w Twojej głowie. Nikogo z gości na czyimś ślubie nie obchodzi czy akurat Ty skończyłaś studia, błagam Cię.
              Skoro potwierdziłaś to idź i proszę nie zepsuj sobie sama tego spotkania. Odsuwasz od siebie ludzi generując w głowie kolejne problemy, w końcu zostaniesz sama jak palec. Nie warto.
              • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 17:41
                Na pewno w mojej głowie problem urósł. Ale znam moją rodzinę i wiem na pewno, że chodzi o studia, a raczej kłamstwo z nim związane, wytłumaczyłam to i niżej i wyżej gdzieś. Dziękuję za poradę, może pójdę ale nie chcę tego żałować, albo płakać całą drogę powrotną rozkładając wszystko na czynniki pierwsze.
                  • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 26.07.21, 07:23
                    Nie wiem. Naprawdę. Ani dlaczego kłamałam, ani dlaczego nie powiedziałam, że przykładowo rzucam i idę coś innego studiować. Nie widziałam dla siebie alternatywy. Nic mnie nie interesowało na tyle, żeby stwierdzić że poszukam innego zainteresowania. Wcześniej przed liceum myślałam o europeistyce, ale rodzice wybili mi to z głowy. Teraz wiem, że prócz lekarza są inne zawody i prawie w każdym można zrobić karierę, wystarczy lubić co się robi.
                      • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 26.07.21, 12:30
                        Powiem tak, mając 19 lat byłam za młoda na studia, niedojrzała. Dojrzałam po 30. To była dla mnie droga przez mękę, nie potrafiłam sobie narzucić dyscypliny. Powtarzałam któryś rok, potem nie mogłam powtarzać kolejnego i zostałam skreślona z listy studentów. Z kolei moja druga kuzynka mieszkała sama już w liceum, dostała się na medycynę i idzie jej świetnie. Ale jest jak piszę, na ślub miałam zamiar iść dopóki się nie dowiedziałam, że będą też inne kuzynki. Przełknęłabym te studia nawet, bo na stypy jeździłam, ale ostatnie spotkanie z kuzynką od chrzesniaka było w 2016 na 18 młodszej kuzynki i mimo, że zadawałam kurtuazyjne pytania (siedziałyśmy na przeciwko siebie), to czułam się niekomfortowo. Nie z powodu studiów, bo ta kuzynka odkąd urodziła starsze dziecko nie pracuje i do pracy się nie wybiera, a wszyscy ją lubią- bo nie ma na swoim koncie chamskiego kłamstwa.
                          • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 26.07.21, 12:48
                            Dlaczego porównujesz siebie ze mną? Mówię jak było. Fajnie, że studiowałaś mając 18 lat, ja nie mając nad sobą bata w postaci mamy nie potrafiłam sama się zmobilizować. Mimo jej codziennych telefonów. Zamierzałam na studia wrócić, kiedy wyszłam za mąż dostałam duże wparcie od niego, ale zachorowałam, zaczelam źle się czuć, spędziłam z przerwami 2 miesiące w szpitalu, potem dałam spokój, no i czułam się za stara żeby studiować, co było w mojej głowie, bo gdybym zaczęła studia w 2014 to bym już dzisiaj je skończyła.
                            Przecież pisałam w wyżej i niżej, że nie chodzi o same studia, tylko kłamstwo z nimi związane. W poście startowym nie chciałam wchodzić w szczegóły.
                            • bergamotka77 Re: Czy wypada nie iść na ślub 26.07.21, 16:24
                              W tym wieku nie trzeba bata nad sobą, to nie przedszkole. Sorry ale na tym polega wlasnie dorosłosc, że człowiek za siebie odpowiada i ponosi konsekwencje swoich decyzji. I widzisz na swoim przykładzie, że wyjście za mąż, nawet za bogatego faceta i bycie żona przy mężu to nie jest zawód. Jeszcze gdybyś dzieci wychowywała to rozumiem.
                        • panna.nasturcja Re: Czy wypada nie iść na ślub 26.07.21, 13:43
                          Wszyscy ją lubią, bo jest sympatyczna.
                          Naprawdę nikt nie skupia sie na tym, ze dziesięć lat temu nie przyznalas się do wyrzucenia Cię ze studiów, raczej każdy rozumie, ze nikt się tym nie chwali.
                          Nie lubią Cię z innego powodu, z wątku wyglada, ze lubisz się wywyższać i skupiać na sobie uwagę, może dlatego Cię nie lubią?
          • elenelda Re: Czy wypada nie iść na ślub 24.07.21, 15:23
            Problem jest wyłącznie w Twojej głowie. Nikogo nie interesuje czy skończyłaś studia i dlaczego nie. Ludzie przerywają naukę z tysiąca różnych przyczyn, nic nie stoi na przeszkodzie żebyś rozpoczęła studiowanie teraz.
            Rozwód? Mamy XXI wiek, ludzie się rozwodzą, serio. Przyczyn tyle, ile rozwodów. Spowiadać się nie musisz. Ludzie naprawdę interesują się Twoim życiem mniej niż Ci się wydaje.
      • po-trafie Re: Czy wypada nie iść na ślub 24.07.21, 15:38
        Eeee?? Od momentu Twojego nieukonczenia studiow rodzina sie rozpadla?? A to jakos oni wszyscy niepelnosprawni i od ciebie zalezala ich rehabilitacja, przeszczepy i wyjscie z wiezienia?

Co kogo obchodzi Twoja edukacja lub malzenstwo? Czemu rozumiesz wstyd rodziny?
        • lauren6 Re: Czy wypada nie iść na ślub 24.07.21, 15:41
          Napisała wyżej: nakłamała, że dalej studiuje, choć studia już rzuciła. Pewnie rodzina szturmowała do niej po darmowe porady medyczne i stąd foch, gdy się okazało, że żadnym lekarzem nie była i nie będzie.
            • hanusinamama Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 11:07
              Czyli zwyczajnie ci wstyd ze ty nie skonczyłas tak? Bo watpie aby cała rodzina przez 10 lat nadal tym zyła.
              Nie szkoda ci życia? to było dawno temu. One wybrały taką drogę, ty taką.
              Iśc nie musisz, chociaz wypada.
              Nie wiem czy ci to pomoże ale nie bedziesz tam punktem kulminacyjnym. Bedziesz jednym z wielu gosci. Nikt nie bedzie miał czasu rozkmniać ze przyszłać czy nie przyszłaś.
              • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 11:23
                Chyba nie chodzi o kompleksy, bardziej fakt, że te 10 lat temu okłamałam rodzinę i dowiedzieli się prawdy z innego źródła. Pewnie gdybym w międzyczasie zrobiła coś w rodzaju interwencji, zaprosiła wszystkich i przeprosiła, to byłaby szansa na poprawienie relacji.
                • veryvery Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 11:33
                  najedenraz2 napisał(a):

> Chyba nie chodzi o kompleksy, bardziej fakt, że te 10 lat temu okłamałam rodzin
                  > ę i dowiedzieli się prawdy z innego źródła. Pewnie gdybym w międzyczasie zrobił
                  > a coś w rodzaju interwencji, zaprosiła wszystkich i przeprosiła, to byłaby szan
                  > sa na poprawienie relacji.

Możesz dokładniej opisać sytuację I kontekst? Bardzo mnie to frapuje. Czy ja dobrze rozumiem że rodzina by się na ciebie nie obraziła za to że rzuciła studia gdybyś ich zebrała I przed nimi się pokajała I prosiła o wybaczenie?
                  • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 12:06
                    Wolałabym nie opisywać historii ze studiami, podejrzewam że zostałabym nazwana wtedy trollem. Myślę, że gdybym była szczera i w międzyczasie powiedziała, że mi nie poszło i rezygnuję, a potem wybrałabym inny kierunek, nawet mało prestiżowy, to miałabym normalne relacje z rodziną. A tak, przez moje kłamstwo oberwało się rykoszetem moim rodzicom. Za to jest mi wstyd, plus sytuacja z byłym mężem i stąd ten wątek. Dodatkowo naprawdę nie wiem, dlaczego nie odwołałam w międzyczasie np miesiąc temu, ale ta niechęć powstała jak zrobiło się blisko daty ślubu.
                      • veryvery Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 12:17
                        Być może chodzi o to że w rodzinie autorki panuje wyścig szczurów, atmosfera parcia na osiąganie wysokiej pozycji, wymagającego wykształcenia a autorce wątku noga się powinęła I w poczuciu wstydu i porażki zaczęła kręcić czym postawiła siebie I rodziców w niezręcznej sytuacji
                        • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 12:23
                          Mi się noga nie podwinęła, tylko nie byłam skupiona na studiach, a na czymś innym. Nie skończyłam na własną prośbę, geniuszem nie jestem, ale byłam jak najbardziej wyuczalna. Nie wiem, czy jest wyścig szczurów, moje kuzynki są o wiele młodsze, ta co wychodzi za mąż o 8 lat, druga jeszcze studiuje. Moich rodziców spotkał ostracyzm, wczoraj dzwonił do mnie ojciec że też nie chce iść, ale jest chrzestnym. Powiedział i cytuję- on z wujkiem M ma relacje jak Kaczyński z Tuskiem. I mam wyrzuty sumienia, że moje kłamstwo spowodowało takie relacje.
                          • z_lasu Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 12:38
                            Moim zdaniem przeceniasz swoją rolę w tej sprawie. A jeśli rzeczywiście rodzina odrzuca Was z powodu tego, jak pokierowałaś swoim życiem to należy jak najszybciej oddalić się od takiej rodziny na bezpieczną odległość.
                            • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 13:17
                              Nie przeceniam, niestety. Byliśmy zżytą rodziną wcześniej. Oddalić się można i ja to zrobiłam, wyszłam za mąż w tamtym okresie, ale zostawiłam z tym problemem moich rodziców. Bo to oni musieli się codziennie spotykać w pracy. Mój ojciec chciał rozdzielić firmę po śmierci babci, ale jest tak samo skomplikowany w głowie jak ja. Myśli i nic z tego nie wynika. Więc męczył się, ale jeździł do roboty. Z czasem zaczęli się unikać, przychodzą w innych godzinach/dniach, a moja mama jest oficjalnie na emeryturze i jeździ co drugi dzień.
                                • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 13:37
                                  Nieeeee. Musisz mi uwierzyć, nie pokłócili się o firmę, oni się w ogóle nie kłócą. Firma idzie sprawnie. Mój ojciec chciał ją rozdzielić, bo nie dawał rady emocjonalnie, a zaczął być ignorowany przez siostrę i jej męża.
                                  • hrabina_niczyja Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 13:41
                                    Tego nie wiesz. Dzieci zawsze inaczej widzą rodziców i ich zachowanie są w stanie zawsze wytłumaczyć. No, ale ty nie jesteś już mała dziewczynka i nie musisz nosić w sobie ciężaru przez całe życie, bo coś zawaliłaś czy coś popsuło ci się w życiu. W życiu nigdy nie ma tak, że jedni ciągle uśmiechnięci, a drugim tylko wiatr w oczy.
      • hrabina_niczyja Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 12:04
        Nie przesadzasz? Rodzina się rozleciała, bo ktoś w niej nie skończył studiów? Wstyd przyniosłaś? Dziewczyno to wszystko dzieje się wyłącznie w twojej głowie i to są Twoje jakieś nie wiem urojenia, błędne przekonania. Idź na to wesele i postaraj się spojrzeć na nich wszystkich bez tych wszystkich swoich wymyślonych problemów.
        • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 12:09
          Dzięki, trochę mi lepiej bo już ryczałam. Może rzeczywiście przesadzam. Ale nie czuję się chcianą częścią rodziny, stąd ta histeria. Moi rodzice też nie czują się komfortowo, że tam idą, ale znoszą to z godnością, nie jak ja 😐
          • chatgris01 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:35
            najedenraz2 napisał(a):

> Dzięki, trochę mi lepiej bo już ryczałam. Może rzeczywiście przesadzam. Ale nie
            > czuję się chcianą częścią rodziny, stąd ta histeria. Moi rodzice też nie czują
            > się komfortowo, że tam idą, ale znoszą to z godnością, nie jak ja 😐

Przesadzasz.
            A nawet jeśli naprawdę byłabyś niechcianą częścią rodziny, to co Ci przeszkadza to olać? Tak po prostu.
            • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:50
              Nie chcę, żeby rodzice świecili za mnie oczami. Jeżeli nie pójdę to ktoś zapyta z rodziny dlaczego mnie nie ma. Mój ojciec to gaduła, powie że byłam w szpitalu, miałam operacje, mąż się zawinął. To się rozejdzie parę województw dalej. Nie chcę, żeby ktoś wiedział o mojej chorobie. Jak pójdę sama to przynajmniej będę kontrolować sytuację.
              • hrabina_niczyja Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:58
                Teraz to cie zwyczajnie opier...e. Ty uważasz, że twój ojciec, matka nie ma prawa nikomu powiedzieć o ciężarze, który też ich męczy? To jest też dla nich ciężki i bolesny temat. Nie masz prawa wymagać komu o tym powiedzą, oni mają prawo szukać wsparcia dla siebie u przyjaciół, brata, siostry. To też są ludzie. A tymczasem ty jedynie trzymasz ich na sznurze swoich własnych chceń i niechceń kontrolując ich na maksa i dając zakazy i nakazy. Trzeba było im o sobie też nie mówic. A jak już ich obciążyłaś swoimi problemami to przyjmij do wiadomości, że oni też nie muszą się nimi sami udusić.
    • baszkircef Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 10:34
      Na Twoim miejscu bym nie poszła. To prawda, że nie wypada nie iść, zwłaszcza, że potwierdziłaś, ale wygląda na to, że Twój stan psychiczny jest zły i powinnaś zadbać o siebie. Twoje opisy, że jesteś czarną owcą bo skłamałaś i nie ukończyłaś medycyny i dlatego rodzina się rozpadła są straszne. Idź na terapię, przepracuj to wszystko i na nowo zbuduj stosunki rodzinne kiedy będziesz gotowa.
      • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 10:57
        Ale to nie ja się odcięłam od rodziny, tylko rodzina ode mnie. I od moich rodziców. To nie jest jakiś mój wymysł, wszelkie relacje rodzinne się wtedy zakończyły, jedyny kontakt nasi rodzice mają w pracy i nie rozmawiają na tematy prywatne. Siostra mojego ojca od tamtej pory nie zapytała co u mnie, moja mama jest bardzo wyluzowana i tolerancyjna, ale sama powiedziała że to jest tak jakbym nie istniała. Poza tym przez parę lat kiedy oni przestali przyjeżdżać do nas na święta kupowałam kuzynkom prezenty i moja mama zawoziła je do pracy, żeby ich mama im je przekazała. Było to oczywiście jednostronne. Na ślub pójdę, bo jak nie pójdę to na pewno zapytają rodziców dlaczego mnie nie ma, a mój ojciec to gaduła i zacznie nadawać o chorobie, moich pobytach w szpitalu itd. A tego bym nie zniosła.
                      • z_lasu Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 12:32
                        Pytanie czy faktycznie rodzina ma do Ciebie i Twoich rodziców o to pretensje (to znaczy, że jest toksyczna i trzeba jak najpilniej się od niej oddalić) czy to są Twoje kompleksy i poczucie, że zawiodłaś innych (co oznacza, że problem jest w Twojej głowie i powinnaś jak najszybciej go rozwiązać, bo Cię ogranicza i ciągnie w dół).
                        • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 13:28
                          Myślę, że i to i to. Miałam wielkie kompleksy, że nie skończyłam studiów, jeszcze zanim moja starsza kuzynka poszła na studia. Była wtedy w liceum. Potem zachorowałam i skupiłam się na zdrowiu, studia poszły w zapomnienie i myśli o nich, wcześniej planowałam wrócić. No i jest mi źle z tym, że zawiodłam rodziców. Na 18 młodszej kuzynki parę lat temu czułam się też niekomfortowo, ale był mój mąż i wyszliśmy po paru godzinach jako pierwsi. Teraz będę się czuła tak jakby odsłonięta. I dochodzi reszta rodziny, ewentualne pytania, ocena. Bez studiów i jeszcze dodatkowo bez męża. Między 18 urodzinami a ślubem, relacje moich rodziców z rodzicami kuzynek się pogorszyły. Moja mama nic nie mówi, ale mój ojciec jest zawsze pełen emocji kiedy przyjeżdżam, że on stworzył firmę, a oni są niewdzięczni, czy coś takiego. Jest pełen żalu.
                              • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 13:50
                                Tak, nie pracuję. Skandal ze studiami był w 2010 roku. Rok potem zachorowałam, a miałam jechać studiować za granicę, tu już nie chciałam bo było mi wstyd. Wylądowałam w szpitalu, bez diagnozy. Czułam się tragicznie, rodzice myśleli że mam coś z głową, o studiach zapomniałam, bo tak źle się czułam. Po około dwóch latach poczułam się dobrze i zaczęłam żyć. Nie interesowała mnie już kariera, tak bardzo się bałam że znowu źle się poczuje, stwierdziłam że i tak na to umrę więc będę się bawić. Czyli podróżować, a w międzyczasie nic. W 2019 znowu szpital, już diagnoza, potem ten mąż i tak to zleciało. Pieniądze mam, ilości spore, ale to nie są moje zarobione pieniądze. Dla pocieszenia i chyba dla własnej informacji, żeby się nie zajechać kompletnie, to mówię płynnie w trzech językach obcych, ale to też nie moja zasługa, tylko rodziców, którzy mnie wysyłali ciągle za granicę i na kursy. Natomiast wcześniej byłam w rodzinie chyba takim złotym dzieckiem. Moja kuzynka wręcz się wściekała jak jej mama mnie komplementowała. Czy to za kolor włosów, jakiś ciuch, czy to że obu kuzynkom pisałam opowiadania do szkoły po angielsku. I tak jak pisałam wcześniej, pogodziłam się z sytuacją w międzyczasie, jednak teraz przy okazji ślubu to odżyło.
                                  • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:08
                                    Ja tylko pytałam, czy wypada mi nie iść na ślub. Oczywiście sytuacja jest bardziej skomplikowana. Mówiąc szczerze dalej nie podjęłam decyzji, ale na 99 nie będę miała odwagi odwołać i pójdę. Dzięki za wszelkie rady.
                                    • hrabina_niczyja Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:11
                                      Ja wiem o co pytałaś, ale skoro już tak się otworzyłaś to dałam Ci dobra radę, bo nie masz 70 lat, a 36,wiec jeszcze kawał życia przed tobą. Nie można w życiu wiecznie się bać, nie pracować, nie mieć swojej kasy, tracić szanse na jakąkolwiek normalność. Przebimbać go w nicnierobieniu i rozkminiać błędy z przeszłości. To trrzba zamknąć, tak studia jak i męża oraz chorobę i ruszyć do przodu, działać.
                                      • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:20
                                        Choruje na nowotwór, tu nie ma tak jakby końca. Rodzina o tym nie wie. Tylko rodzice i moje koleżanki. Ruszyć rzeczywiście mogłam w międzyczasie, ale żyłam w zawieszeniu, takim marazmie, mimo że zwiedziłam wtedy pół świata. Nie wiedziałam co z sobą zawodowo począć. Już mi nie odpowiadaj, bo zaszła zmiana tematu. Jestem gadułą. Dam znać czy poszłam na ten nieszczęsny ślub.
                                        • hrabina_niczyja Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:25
                                          To skup się bardzo cie proszę na wsparciu psychologicznym. W szpitalach, poradniach onkologicznych powinnaś dostać namiar na dobrych terapeutów. To bardzo poważna choroba, nie dziwię się załamaniu, wtedy każdy cios zmiata człowieka coraz bardziej i bardziej. Do tego jeszcze samotność w chorobie. Może właśnie nie ukrywaj tego, mów o tym, a wszystko też się inaczej ułoży, ludzie inaczej spojrzą na ciebie i cała sytuację.
                                        • z_lasu Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:28
                                          > Choruje na nowotwór, tu nie ma tak
                                          > jakby końca

Koniec jest zawsze taki sam i nikt z nas nie wie kiedy on nastąpi. Może się okazać, że przeżyjesz nas wszystkie. Fakt, że jesteśmy śmiertelni to nie powód by rezygnować z życia.
                                    • z_lasu Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:24
                                      Jak to na ematce. Dziewczyna pyta czy iść na ślub, a w odpowiedzi dostaje psychoanalizę, rozbiór życia na czynniki pierwsze i ustawienia rodzinne do 3 pokoleń wstecz. A ematki są dumne, że rozgryzły zagadkę. Problem polega na tym, że zazwyczaj zainteresowana sama to wszystko wie. Tylko nie wie co z tym zrobić, a cudowne rady forumek (idź do pracy/zmień pracę/rozwiedź się /wyprowadź się) albo są niewykonalne albo nieopłacalne w sensie życiowych kosztów.

Ja bym w tej sytuacji poszła, ale z poniesioną głową. "A gdzie mąż?" "Nie ma, rozwiodłam się" - mówisz pewnym tonem patrząc rozmówcy w oczy. "Nawet się zastanawiałam nad imprezą rozwodową, ale akurat wprowadzili lockdown. A co u Ciebie?"
                                      • hrabina_niczyja Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:27
                                        No to dałaś kolejna cudowną radę. Cieszymy się, że dołączyłaś do tego zacnego grona forumowych rad bez sensu. Nie każdy ma na tyle siły, a po tym co napisała autorka ona nie ma, zeby wszędzie wystąpić jak gwiazda Hollywood z podniesiana głową.
                                        • z_lasu Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:36
                                          Przecież to nie mój pierwszy post w tym wątku, też biorę w tym udział, więc nie rozumiem Twojego zarzutu. Nietrafna diagnoza forumowych rozkmin?

A moja rada to rada "na już", na tę konkretną sytuację. Ona się nie widuje z tą rodziną codziennie, więc nie musi gwiazdorzyć cały czas. Jeśli zdecyduje się iść to powinna zebrać siły żeby móc postawić rodzinie granicę. Bo jeśli tego nie zrobi, to wróci z tej imprezy w jeszcze gorszym stanie psychicznym i z jeszcze gorszą samooceną niż ma teraz.
                                          • hrabina_niczyja Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:42
                                            Problem w tym, że tej rodzinie nie trzeba stawiać granic, bo jedyne co się dzieje to dzieje się w głowie i myślach autorki. A dzieje się, bo ma zaburzony trzeźwy ogląd sytuacji i bardzo dużo złego ją spotkało w trudnym etapie życia. Taka nakręcająca się spiralka, w której na koniec zaczynasz się drzeć, płakać i robić dramat, bo się ładowarka popsuła. Ona nie ma siły na żadne teatrzyki, nawet jednorazowe.
                                          • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:55
                                            Zgodzę się z Hrabiną, że nie muszę stawiać granic. Ale nie dlatego, że to jest mojej głowie, ale dlatego że nikogo nie obchodzę. Nie powiedziałabym, że jestem persona non grata, ale coś koło tego. Rodzine widziałam ostatni raz w 2016. Nikt na mnie nie naskoczy z pytaniem co się u mnie działo, tak samo nikt się mnie o to nie pytał na 18 kuzynki wtedy. Wiedzieli co u mnie z instagrama, tzn moje kuzynki wiedziały i ewentualnie donosiły rodzicom gdzie byłam. A moje życie w tamtym okresie to było od wycieczki do wycieczki, weekend we Francji, weekend na Majorce itd. Instagram skasowałam kiedy to życie się skończyło, po operacji. To nie to, że nie byłam w stanie jeździć, tylko dostałam depresji i nie chciałam nigdzie wychodzić.
                                            • hrabina_niczyja Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 15:03
                                              A czego od nich oczekujesz skoro sama się na własne życzenie odcięłaś? O co mieli pytać dorosła osobę, która jedynie lata od wyspy do wyspy? No widocznie wszystko u niej dobrze, kasę ma, podróżuje. Ich życie wtedy przy twoim to było i tak gorsze i bardziej przygnębiające. Mieli zawracać sobie tylek telefonami do osoby, która co tydzień grzeje sobie tylek na innych wakacjach? Ludzie, którzy musieli iść do pracy, ugotować obiad, umyć kibel i jedyne gdzie mogli pojechać częściej to pobliski zalew?
                          • hrabina_niczyja Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 13:35
                            Moja mama nic nie mówi, ale mój ojciec jest zawsze pełen emocji kiedy przyjeżdżam, że on stworzył firmę, a oni są niewdzięczni, czy coś takiego. Jest pełen żalu.

I tu jest powód. Ojciec po śmierci babci chciał ich wysiudać z interesu. Oczekuje wdzięczności, która jemu się nie należy, bo tamci też pracowali. Tu są głębsze tematy i na pewno przyczyną tego nie jesteś Ty, a ich relacje w firmie.
                            • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 13:39
                              Błagam, nie twórz dodatkowych historii. Odpisałam ci u góry od czego się zaczęło. Mój tato nie chciał nikogo z firmy wyrzucać, a mógłby ją podzielić w każdej chwili, on jest jej mózgiem, bez niego żadnej firmy by nie było.
                      • hrabina_niczyja Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 12:37
                        Byłby, bo byś go sobie sama stworzyła. Naprawdę wierzysz w to, że siostra ma na pieńku z bratem, bo 10 lat temu córka tego brata coś tam ukryła? No chyba, że zrobiliście tak, że wasz wewnętrzny wstyd i przekonanie, że niepowodzenia trzeba ukrywać spowodował, że rodzinie i ty i rodzice wciskaljście zwyczajne kity. Moja teściowa taka była, dla niej przyznanie, że córka pracuje w przedszkolu było nie do przeżycia, dyrektorem w tym przedszkolu była. A syn doktoraty robił. No ja po takim bujaniu mnie, gdzie rzeczywistość była inna też bym nie chciała z tymi ludźmi dłużej przebywać. Także o ile tatuś z mamusia i ty sama raczyliście rodzinę sukcesami wyssanymi z palca to mają rację.
                        • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 13:22
                          O, dokładnie. Tyle, że to ja jestem sprawcą całego zamieszania, moi rodzice nie mieli wpływu na kłamstwo. Więc rozumiesz ich niechęć do mnie. A niechęć do moich rodziców może wynikać z tego, że mogą myśleć że oni wiedzieli. A nie wiedzieli (rodzice).
                          • hrabina_niczyja Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 13:37
                            Nie, ty to po prostu byłaś gówniarą, której odwaliło. Ten temat to już dawno został olany i zapomiany. A też od tego miałaś matkę i ojca, którzy swego czasu jak były jakieś pretensje powinni powiedzieć dobitnie no i odwaliła numer, stało się, a wy się odwalcie od mojego dziecka i nie róbcie tragedii jakby z więzienia po 25 latach za morderstwo wyszła.
                            To nie ta przyczyna.
                      • la_mujer75 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:17
                        A jak to kłamstwo, że studiujesz wpłynęło na tę rodzinę?
                        Odpowiem Ci - nijak!
                        Jakbym się dowiedziała, że przykładowo siostrzeniec męża kłamał i udawał, że studiuje, a ja bym się dowiedziała od innych, to bym miało to głęboko w dudzie.
                        Może bym sobie pomyślała :"Wiadomo było, że Ziutek to kłamczuch, Od dziecka mu źle z oczu patrzyło" lub "Biedny Ziutek, cos musiało się stać!".

Rozumiem, że zawiodłaś swoich rodziców. Na pewno było im wstyd. I może nie dlatego, że rzuciłaś studia, ale dlatego, że ich okłamałaś.
                        Jak przerwałam jeden kierunek, to moi starzy wpadli w histerię. Że na pewno nie skończę żadnych studiów, że Zosia i Marysia są głupsze, a będą miały studia, a ja nie.. I że w rodzinie wszyscy mają studia, a ja nie będę miała!
                        Też im było "wstyd"!!! I do tej pory potrafię im wypomnieć to ich zachowanie. Że jakaś "intelektualna dulszczyzna" z nich wylazła.
                        Wracając do Twoich starych- pochodzą z Azji? To tam jest kultura wstydu. Tam rzeczywiście rodzice wstydzą się za swoje "nieudane" dzieci!
                        • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:25
                          Tak, ale przerwałaś jeden kierunek i jak rozumiem coś z sobą zrobiłaś, pracujesz, ogarnęłaś się. Swoją historię opisałam wyżej. Czyli to jak trwałam te 10 lat w niemocy.
                          Co do kłamstwa, to myśle że rodzina nie wiedziała jak ma się zachować. Inaczej udawać raz do roku na jakimś spędzie typu urodziny, a inaczej kiedy rodzice moi i kuzynek spotykali się codziennie w pracy. Ja ich rozumiem, każdy inaczej reaguje na kłamstwo, oni się zdystansowali. Ja odczuwam wstyd i stąd cały wątek.
                          • la_mujer75 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:34
                            E tam, przesadzacie.
                            Przyrzekam- ludziom wisi, czy Zoska Hanki studia skończyła czy nie! A nawet - prędzej ogarnia ich wredna satysfakcja- No, patrz, Zoska niby taka mądra, niby taka ładna, a studiów nie skończyła! A nasza Krysia i Marysia to mają!

Ja studia skończyłam, za mąż wyszłam, dwójkę dzieci urodziłam. Ale od 17 lat nie pracuję. Jestem kura domową wink Też można powiedzieć- powód do wstydu.
                            Jak się chce, zawsze się znajdzie powód.
                          • hrabina_niczyja Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:34
                            Każda sytuacja jest inna i twoja jest akurat taka, że coś ta niemoc spowodowało i na pewno nie był to katar. Ja też tkwiłam w niemocy kilka lat, a rok w takiej niemocy, że nie robiłam nic i mieszkałam u matki. Ale ja się nie obwiniam za tą swoją niemoc, była mi potrzebna. I też nie unikam ludzi, którzy wtedy jak byłam w niemocy pozwalali sobie na komentarze typu odwaliło jej, siedzi nie pracuje, spaceruje z pieskiem i zwaliła się matce na głowę, biedna matka. Tylko minęło 10 lat, piesek już zdarzył odejść z tego świata, ja wróciłam do pracy, wyprowadziłam się od matki i moje życie zaczęło przynajmniej mieć jakieś barwy. A u komentatorów jedna sobie zrobiła dzieciaka w dyskotece z ojcem nn, którego to dzieciaka musi teraz bawić jej matka, bo inaczej by nie poszła do pracy, a reszta rodziny robi zrzute na czynsz za wynajem, bo by nawet nie miała gdzie mieszkać z dzieciakiem. Kolejna za to wprowadziła się do tatusia, bo ją zwolnili z pracy, a w drugiej za dużo wymagali i pracuje za 1200 zł na pół etatu, więc obiera jeszcze ojca z emerytury. Głowa do góry, ludzie mają gorszy syf.
                            • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 16:06
                              Fajna historia i inspirująca. Ja kuzynkom życzę jak najlepiej, zawody mają dobre, nie spodziewam się u nich dramatu, ale u siebie też się nie spodziewałam. Myślę, że to karma za moje kłamstwo. Albo inaczej, byłam za mało cwana, bo znam ludzi którzy kłamią więcej i częściej, ale robią to w inteligentny sposób, a ja tego nie przemyślałam.
                      • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 14:27
                        Ona nie ma bliskich przyjaciółek. Jest blisko z mamą i siostrą, chyba że o czymś nie wiem. A mnie zapraszają dlatego, że mój ojciec jest jej chrzestnym, a ona była świadkową na moim ślubie, no i mamy wieloletnią historię rodzinną, sprzed incydentu ze studiami.
                          • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 16:11
                            W sumie byłabym odcięta, gdyby nie ten ślub. Nie wiem czy nawet składałyśmy sobie życzenia na święta, w każdym razie zadzwoniła do mnie jeszcze zimą, że bierze ślub w kwietniu, wtedy miało być mniej osób bo korona, potem okazało się, że przekładają na lipiec i zaprasza więcej ludzi z rodziny. W międzyczasie wyżalałam jej się raz na temat rozstania z mężem, teraz żałuje bo naprawdę się otworzyłam. Może poszło to dalej, czyli powiedziała swojej mamie. Mąż odszedł już w sumie jesienią zeszłego roku, o czym jej mówiłam, a potem pytała czy będę na ślubie z nim, bo myślała że się pogodziliśmy.W międzyczasie nie pytała co u mnie.
                            • trampki-w-kwiatki Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 16:14
                              Po pierwsze na cholerę zgodziłaś się tam iść? Trzeba było odmówić. Pewnie bałaś się "Co ludzie powiedzą". Teraz też wstydzisz się, że kuzynka rozpowie o rozwodzie i znów "Co ludzie powiedzą".
                              Nie bądź małą dziewczynką, co cię obchodzi co jacyś ludzie będą gadali. Ludzie gadają zawsze, taka ich natura. Żyj swoim życiem.
                              • najedenraz2 Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 16:39
                                I znowu zaczęłam analizować, przez to co napisałaś 😅 Zamierzałam iść generalnie, nie wahałam się kiedy mnie zaprosiła pierwszy raz, a potem drugi, w lipcu. Dopiero jak składałam życzenia urodzinowe wspólnej kuzynce to ta zapytała, czy będę na weselu. To jest kuzynka z innego województwa, będzie z narzeczonym i ojcem- który jest moim chrzestnym. Lubię ich, ale to rodzina plotkująca. Wtedy zrobiło mi gorąco i już odechciało mi się iść. Potem się okazało, że będzie jeszcze kuzynka od chrześniaka, z którymi nie utrzymuję kontaktów (za co wstydzi się moja mama, bo chrzestną jestem żadną). No i od tego momentu odeszła mi kompletnie ochota na pojawienie się tam. Jednak nie przyszło mi do głowy, żeby odwołać. Kuzynka napisała mi na Messengerze, że będzie W, że mnie informuje, bo wie że nie utrzymujemy kontaktów, ale pomyślała że skoro nie ma już ograniczeń to będzie to okazja do spotkania z rodziną, do czego ma prawo oczywiście. No i im bliżej ślubu, tym mi jest gorzej.
        • hanusinamama Re: Czy wypada nie iść na ślub 25.07.21, 11:02
          I to wszystko bo nie skonczyłas studiów? Cała rodzina sie zrzuciła na te studia a ty przebimbałaś kase? Bo innej możliwości nie widze. I to mowie ja czarna owca w rodzinie....ale na litośc boską, przez moją czarno-owczość zzadna rodzina sie nie rozpadłą.
          Serio sądzisz ze będą miec czas zastanawiać sie kto przyszedł kto nie?Zdradze ci tajemnice, punktem programu tego dnia jest para młoda a nie randmowi goście.