Dodaj do ulubionych

Studia we Wrocawiu-pomocy!

25.07.21, 08:32
Moje dziecko zapragnęło studiować daleko od domu. Wybrało Wrocław. Raz- to moje pierworodne, dwa- we Wrocławiu byłam raz w życiu. Czy możecie mi doradzić, jak zabrać się za znalezienie mieszkania/pokoju do wynajęcia? Córka z koleżanką przegląda oferty w necie, ale jak dotąd okazywało się, że nieaktualne, albo nikt nie odbiera telefonu, albo mieszkanie w bardzo dużej odległości od UW. Jak to ugryźć? Druga sprawa- pomożecie oszacować na jaki wydatek miesięcznie powinnam się nastawić? Koszt mieszkania? Koszt życia studenta? Doświadczone matki studentów- POMOCY!
Obserwuj wątek
    • grey_delphinum Re: Studia we Wrocawiu-pomocy! 25.07.21, 09:01
      Myślę, że koszt życia studenta (jeśli wynajem jest razem z koleżanką) zamkniesz w kwocie 2,5 tys. Wszystko zależy też od tego, czy dziewczyny szukają pokoju czy samodzielnego mieszkania.
      2,5 tys kosztuje moją koleżankę życie syna studenta w Poznaniu (mieszka z dziewczyną, jest dosc oszczędny).
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Studia we Wrocawiu-pomocy! 25.07.21, 09:22
      Moja koleżanka wystawia zawsze mieszkania na olx.
      We Wroclawiu jest blisko jak jest tramwaj.
      Z ul. Drzewieckiego i tego osiedla przy Astrze - to sklep, na rynek jest 15-18 min. tramwajem.
      UW ma bardzo rozwalone poszczególne wydzialy, jak wybrala coś na zadupiu to nie wiem, ale jak w okolicach Rynku, dworca to patrz na linie tramwajowe. Wroclaw to najbardziej zakorkowane miasto w polsce. Autobusy czy taxa już 20 lat temu - wtedy ja studiowalam i nie raz biegło się na ostarnie minuty - stały w okolicach 8h w gigantycznych korkach i jesli nimi jeździlysmy to żeby nie stracić 10 min na dojscie do lepszej linii tramwajowej.
      Pierwsze mieszkanie bym olala, bo i tak po pól roku się wyprowadzi i wynajmie z koleżankami z roku, to jest najlepszy układ.
      Moje psiapsi we 3 wynajmowały mieszkanie od 2 roku, plus byl taki, że na wszystkie imprezy, jeździlyśmy taksówkami, a notatki czy projekty zawsze razem, czasem jedna zabierala wszystko i wiozła na uczelnie a inne spały.
      U nas był popularny wynajem grupowy, ludzie z jednej grupy na mieszkaniu, tak mieszkaly i dziewczyny i chłopaki, i często przemieszane towarzystwo.
      Podaj gdzie jest budynek.
    • mama0208 Re: Studia we Wrocawiu-pomocy! 25.07.21, 09:54
      No Wrocław jest drogi.... droższy niż Kraków. Moja córka miała studiować we Wrocławiu ale zajęcia miały odbywać się w kilku miejscach więc cięzko z dojazdami. Jednak wybrała Kraków bo tańszy i zajęcia odbywają się w jednej okolicy. Mieszka obok przystanku tramwajowego, dużego centrum handlowego (ważne bo nie musi daleko nosić zakupów) , trzy przystanki od uczelni. Koszt jednoosobowego pokoju z mediami to 800 zł plus koszty utrzymania ok 700-800 zł. Bardzo ważna jest umowa najmu. My wybieramy umowy na czas nieokreślony z 1 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Te umowy zawierane na rok są niefajne- trudno wypowiedzieć jak coś Ci nie pasuje.
      • bistian Re: Studia we Wrocawiu-pomocy! 25.07.21, 10:28
        mama0208 napisała:

> Koszt jednoosobowego pokoju z mediami to 800 zł plus koszty utrzymania ok 700-800 zł

Tak jest we Wrocławiu, potwierdzam. Studentki wynajmują mieszkanie i każda ma swój pokoik, jak już dobrze trafią, to nie puszczą mieszkania, tylko dobierają nową osobę, ku zadowoleniu wynajmującego.
    • agatazieba Re: Studia we Wrocawiu-pomocy! 25.07.21, 10:05
      W czasach, gdy ja studiowałam, należało ogłoszenia przeglądać na miejscu i dzwonić, że się będzie z godzinę, a następnie od razu mówić czy się mieszkanie lub pokój bierze. Wielu kolegów zdecydowało się w tym celu na tygodniowy pobyt w akademiku, aby na spokojnie czaić się na okazję i przy okazji sprawdzić komunikacyjnie różne dzielnice.
      • str8.up Re: Studia we Wrocawiu-pomocy! 25.07.21, 11:53
        To chyba nadal najlepsza metoda. Ja już studentka nie jestem, ale jak ostatnio zmieniałam miejsce zamieszkania, to też się wybrałam na 2 dni do nowego miasta i wtedy dzwoniłam i oglądałam. Inaczej, to chyba trzeba w ciemno zaklepać, bez oglądania, a tego bym nie polecała.
        • mama0208 Re: Studia we Wrocawiu-pomocy! 25.07.21, 12:03
          Ja pojechałam z córką na weekend i wtedy oglądałyśmy wcześniej poumawiane mieszkania. Trzeba było od razu się decydować bo zainteresowanie było ogromne. Dodam, że w Krakowie pokój jednoosobowy w akademiku AWF kosztuje 900 zł i dostęp do kuchni kiepski.
    • segregatorwpaski Re: Studia we Wrocawiu-pomocy! 25.07.21, 11:41
      Z szukaniem pokoju/mieszkania dla studenta tak jest: nagle dużo osób się orientuje, że takowe trzeba znaleźć, stąd dzwonienie i odpowiedzi, że nieaktualne. Rozwiązaniem jest znaleźć tani hostel, pojechać na miejsce, dzwonić do skutku i od razu jeździć, oglądać, od razu podpisywać umowę ja się znajdzie ok mieszkanie, oczywiście - szukać na liniach tramwajowych, blisko przystanków. Mój dzieć studiuje we Wrocławiu, ale mieszkać chciała w akademiku. Wiadomo było, ze w grę wchodzi zdalna, chciała mieć namiastkę życia studenckiego, obawiała się, ze utkwi w mieszkaniu z np trójką studentów na rok, bez zajęć stacjonarnych, wyjść, spotkań, otwartych knajpek itp. i to był świetny pomysł, zresztą z życia w akademiku jest b. zadowolona, pomimo iż planowała od drugiego roku właśnie najem - na drugim roku też będzie w akademiku. Zwłaszcza, że jej akademiki są poodnawiane, klasyczny układ to dwa pokoje i łazienka, studio kuchenne na 4 studentów, jest ładnie, czysto i sympatycznie. Ale miejsca w akademikach już rozdysponowane, być może możecie poszukać czegoś w prywatnych. Jeżeli chodzi o koszty - no tanio nie jest. Córka za jedynkę w akademiku płaci 700 zł plus media (prąd i woda, zużycie wg. licznika), wychodzi ok 800 zł za sam pokój, w tym ma b.dobrego neta. Musisz doliczyć sam koszt przejazdów na miejscu - bilet miesięczny, plus dojazdy do i z domu. No i: jedzenie, chemia, kosmetyki, wydatki szkolne typu ksero czy książki, zeszyty, sprzęt komputerowy czy np. malarski itp w zależności od kierunku. I tu już tak to wygląda: można samemu pichcić z produktów z biedronki, z produktów eco z delikatesów, można żywić się w bufetach/barach/stołówkach, można zamawiać i można w restauracjach - cena dziennego stołowania się może być bardzo różna, policz: 30 dni w miesiącu razy stawka dzienna - wiadomo, że można za minimum i za maksimum.
      Trzeba też pewną sumę pieniędzy przeznaczyć na początkowe doposażenie studenta, w zależności gdzie mieszka, czego potrzebuje na studiach i czym na początek dysponuje czasami trzeba dokupić np.: poście, jakiś koc, router, drukarkę, roletę, garnki podstawowe i jak się potem okazuje - tysiące pierdół wink big_grin
    • konsta-is-me Re: Studia we Wrocawiu-pomocy! 25.07.21, 13:18
      Olx, grupy na FB.
      Koszt pokoju od 800 (b.tanio) raczej 900-1200 -zalezy od lokalizacji i standardu, itp.
      Koszt życia - ceny w hipermarketach są chyba wszędzie takie same, jedzenie na mieście na pewno tańsze niż w Warszawie, ale dość drogo w porównaniu z innymi miastami, czyli pizza ok 35-40 zł, cappuchino 12-18 itd.
      Koło uniwersytetu jest kultowy bar mleczny "Miś" ,b.tani ale trzeba przyjść wcześnie.
      Wrocław nie jest tani, ale mnóstwo tu studentów, knajpek że zniżkami i ogólnie życie poza domem kwitnie, ludzie tu lubią przesiadywać na Starym Mieście, dużo fajnych miejsc.
      Studenci jeżdżą do 26 r.zycia bezpłatnie, ale chyba trzeba być zameldowanym, nie jestem pewna.
      Jeśli zadeklarujesz że podatki płacisz lokalnie, z kartą Urban card masz bilety dużo taniej (można to b.prosto zrobić online).
      Ogólnie wyjątkowo przyjazne i fajne miasto i myślę że corce się spodoba.
      • zona_mi Re: Studia we Wrocawiu-pomocy! 27.07.21, 10:20

> Studenci jeżdżą do 26 r.zycia bezpłatnie, ale chyba trzeba być zameldowanym, ni
        > e jestem pewna.

Nie, bezpłatnie tylko uczniowie szkół średnich najwyżej, a reszta ulgowe.

> Ogólnie wyjątkowo przyjazne i fajne miasto i myślę że corce się spodoba.

Tak!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka