Dodaj do ulubionych

Jak wspierać osobę chora na depresje

26.07.21, 10:09
Nie mam już pomysłu, jak ukoić ból osoby chorej na depresję, bezsilnej, pogrążonej codziennie w płaczu. Dodam, ze chodzi o mamę(63 lat), mieszka ze mną i moja rodziną. Przyjmuje leki, chodzi do psychiatry, ale poprawy nie widać, i tak jest od miesięcy. Z jednej strony bardzi chce jej pomoc, a z drugiej strony mam męża i dzieci i wiecznie nie mogę patrzeć na jej niechęć do wszystkiego i smutek. To takie trudne, jak sobie poradzić, jak nabrać „zdrowego”podejścia do jej stanu; mam męża i dzieci i dla nich niemogę wiecznie zamartwiać się mamą.Czy któraś z emam jest w podobnej sytuacji? Serce boli, gdy patrzę na cierpienie mamy, ale dla swojego zdrowia psychicznego trochę odpuścić to zamartwianie się, bo sama niedługo popadnę w podobny stan.
Obserwuj wątek
  • migafka357 Re: Jak wspierać osobę chora na depresje 26.07.21, 11:11
   Jeśli bierze leki od paru miesięcy i nie ma żadnej poprawy, to lekarz powinien pomyśleć o zmianie leków. Przydałaby się też psychoterapia. A wspomóc możesz tak, że będziesz przekierowywać uwagę mamy z niej samej na świat. Osoby z depresją są bardzo skupione na sobie, na swoim bólu, dobrze jest im pomagać w tym, żeby się zajęli czym innym, nie sobą, to trochę pomaga. Pomaga też pomoc w codziennych rzeczach, które są trudne - we wstaniu z łóżka, ubraniu się, wyjściu z domu, załatwieniu czegoś. Nie o to chodzi, żeby robić to za tę osobę, tylko działać jak laska - wspierać w powrocie do aktywności. Tylko koniecznie na zasadzie - chodźmy na spacer, ja ci pomogę się wybrać, a nie na zasadzie - dosyć tego, rusz się wreszcie.
  • tilijka123 Re: Jak wspierać osobę chora na depresje 26.07.21, 11:40
   Mój mąż od lat choruje na depresję. Bywa trudno wiec rozumiem przez co przechodzisz. Pamiętaj, że to w zasadzie choroba całej rodziny i musicie wypracować sobie własne strategie obronne. Możesz tez poszukać jakiejś grupy wsparcia dla rodzin osób chorych na depresję.

   Jeśli mama bierze leki regularnie i nie ma zmiany to trzeba zmienić leki bo prawdopodobnie są źle dobrane

   Mojemu mężowi pomaga to, że:
   - ma hobby (ma kilka) i codziennie sobie w czymś dłubie.
   - prowadzi dziennik wdzięczności czyli codziennie zapisuje kilka dobrych rzeczy z danego., choćby ładny zachód słońca
   - ruch - nordic walking, pilates , spacery
   - mata do akupresury - mamy zwykłą z allegro
   - relaksacja, medytacja, trening autogenny Schultza
   - duże dawki vit d3 - zalecenie psychiatry

   Książki jakie mogę Ci polecić:
   On ma depresję - cieniutka ksieżeczka za parę zł dostępna na allegro - to ksiazka dla rodzin i partnerów chorych, gdzie sa konkretne rady co robić w róznych sytuacjach
   Mąż poleca książkę Sue Atkinson Jak wydobyć się z depresji - ja nie zdołałam jej przeczytać.
   • strachliwamama Re: Jak wspierać osobę chora na depresje 26.07.21, 16:59
    Tarczyca zbadana-ok. Dziś kolejna wizyta u psychiatry- skierowanie do szpitala.. no i usłyszałam od mamy, ze nie ma we
    mnie wsparcia, ze jej nikt nie rozumie. Takie słowa cholernie bolą, gdy starasz się pomoc, jesteś na każdą prośbę, wspierasz czynami i słownie. Coś już we mnie pękło, łzy popłynęły.. ale muszę zachować uśmiech chociaz na zewnątrz, bo mam dzieci, idealnych obserwatorów, a nie chce ich obdarzać moim smutkiem i niepokojem
    • waleria_s Re: Jak wspierać osobę chora na depresje 26.07.21, 18:09
     Osoba z depresją może się tak czuć. Tylko to są wrażenia wynikające z choroby. Nie możesz dać mamie więcej niż dajesz. Wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, pomoc z ogarnięciem lekarza itd. to jest wszystko, nie wyleczysz jej sama miłością, troską itd.
    • hrabina_niczyja Re: Jak wspierać osobę chora na depresje 26.07.21, 18:48
     No i już wpadłaś w pułapkę i się zaraziłaś. Już cie boli, smuci i psychicznie gniecie. Szpital to dobry pomysł, a osoby z depresja właśnie tak się czują i to ci przedstawiła matka. I właśnie w taki sposób zarażają innych. Podobnie jak smutkiem. Smutna osoba dzień w dzień w domu powoduje smutek u innych
  • pani_tau Re: Jak wspierać osobę chora na depresje 26.07.21, 17:01
   1. Każdy antydepresant, jeśli po miesiącu nie działa to już nie zadziała, trzeba szukać do skutku.
   2. Czy mama aby na pewno bierze leki czy tylko tak deklaruje?
   3. Czy aby nie znajduje upodobania w swoim stanie? Biegasz wokół niej, przejmujesz się, jest w centrum twojego zainteresowania, to niektórzy cenią sobie ponad wszystko.
   • alewcale Re: Jak wspierać osobę chora na depresje 26.07.21, 17:48
    Od tej mamy depresji to Ty się w końcu rozłożysz psychicznie. Mama też powinna mieć jakieś zainteresowania, bo zdarza się, że starsza osoba, jak już dzieci dorosły nie ma pomysłu na zajęcia, czas wolny i oczekuje-przepraszam za dosłowność-bawienia jej. Depresja to jedno, ale może są jakieś aktywności, które kiedyś mama lubiła a zaniedbała? Ty nie dasz rady non stop mamą się zajmować. Nikt by nie dał rady.
  • pingus Re: Jak wspierać osobę chora na depresje 26.07.21, 18:45
   Zmienić psychiatrę, nie zamartwiać mamy swoimi problemami (jeśli tak jest), znaleźć jej jakąś koleżankę czy kupić pieska, chwalić ją, uśmiechać się. W razie czego załatwić jej pobyt w szpitalu. Dobrze, że ona chce brać leki, chce się leczyć, wyobraź sobie, że moja nie... i niestety dołączył alkohol.
   • waleria_s Re: Jak wspierać osobę chora na depresje 26.07.21, 19:11
    Piesek dla osoby chorej na depresję to nie jest koniecznie trafiony pomysł. Można kupić na wyraźną prośbę i gdyby to mama sama wykazywała chęć i inicjatywę, ale komuś z depresją nie ma sensu kupować zwierzęcia, które wymaga spacerów x raz dziennie, trzeba jakoś tego psa ułożyć. To jest zobowiązanie, spore, jeśli mama z depresją nie podoła, pieskiem będzie musiała zajmować się autorka lub szukać nowego opiekuna.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka