Dodaj do ulubionych

Programista - lepsza własna działalność czy etat?

27.07.21, 09:44
Byłam świadkiem ciekawej dyskusji, w zasadzie nikt nikogo nie przekonal.
A Wy jak sądzicie?
Co przemawia za etatem, a co za własną dg?
Zarobki netto ok. 15 tys. (zależy od pracy twórczejj, bywa więcej). Na etacie oczywiście benefity, co bardzo było ważne dla jednego z dyskutantów.
A, osoba, która preferuje dg, podkreślała, że wiecej kasy zostaje w kieszeni, ogólnie większa wolność.
Obserwuj wątek
  • backup_lady Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 09:54
   Etat ma jedną przewagę nad dg - nie interesuje cię skąd "weźmie się" kasa na wypłatę, ZUS, ratę leasingu itp. To jest po stronie pracodawcy. Przy dg zawsze trzeba mieć to na uwadze.
   Z drugiej strony, przy dg faktycznie większa wolność (zwłaszcza co i kiedy się robi) i samemu decyduje się o wydatkach, inwestycjach itp.
  • hrabina_niczyja Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 10:02
   Bez różnicy, zależy co kto lubi. Na DG dostanie więcej kasy, może sobie robić koszty i płatny miesiąc urlopu mają zawsze zagwarantowane. Chociaż to nie są duże różnice kwotowe. Co do wolności to bywa różnie. Jeden na DG i tak będzie siedział 8 godzin w biurze, a inny na UP będzie mógł pracować zdalnie. Kwestia dogadania i preferencji pracodawcy.
  • asfiksja Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 10:14
   To zależy. Oczywiście są pracodawcy, którzy nie pozwolą na DG, szczególnie jeśli programista obsługuje coś wrażliwego. Ale jeśli pozwala to pracownik musi rozważyć,
   1. czy ma dzieci.
   2. jeśli tak to czy ma współmałżonka, który weźmie opiekę
   3. czy planuje ciążę
   4. czy często choruje
   5. czy proponowane benefity są dla niego korzystne
   6. czy rozumie aktualny polski system emerytalny

   Może wyjdzie jedno albo drugie, zależy od sytuacji człowieka.
   W najbliższym otoczeniu mam czworo informatyków, tylko jeden (niestary żonaty facet, żona na etacie, ma do dyspozycji "wioskę" babć) jest na DG. Ale trzeba mu przyznać, że on rozumie, że bez tych kobiet by nie miał tej "wolności" i tak wysokich zarobków, zdecydowanie nie jest konfasiem.
  • hanusinamama Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 12:12
   MOj mąz był na dg...ale nie dlatego ze sam zakładał tylko firma ich wypychała. Pensja stała. Zmienił prace i jest na etacie. Nie wiem to lepiej czy gorzej. W układzie gdzie ja mam dg nam pasuje aby on był na etacie. On bierze zwolnienia na dzieci, ma normalny urlop.
   To zalezy od tak wielu rzeczy, ze moim zdaniem nie da sie powiedzieć która wersja jest lepsza.
  • tairo Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 12:22
   Zależy od sytuacji osobistej i firmy.

   DG to teoretycznie większa wolność i więcej pieniędzy do ręki, ale wtedy oprócz samej pracy trzeba jeszcze się zająć innymi rzeczami, opłacać samodzielnie te ZUSy, benefity i inne rzeczy, które za etatowca załatwia pracodawca. Nie wszystkie benefity można sobie łatwo samemu załatwić, zwłaszcza w porównywalnej cenie.
   Na etacie kasy może w kieszeni mniej, ale przychodzi regularnie co miesiąc i dużo trudniej zostać z dnia na dzień na lodzie, na co kontraktowiec musi być zawsze przygotowany.
  • nenia1 Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 13:50
   Na DG masz zazwyczaj większe zarobki, czasem znacząco większe, masz też możliwość odpisania części wydatków w koszty oraz odliczenia podatku VAT (jak go wybierzesz, ale najpewniej i tak przekroczysz limit) jednak programiści z reguły mają małe koszty, więc odliczenia też nie są duże, ale są. Minusem może być większa ilość godzin pracy, ale to z reguły własny wybór, niższe chorobowe w razie W, niższa emerytura w przyszłości, odpowiedzialność całym majątkiem, odpowiedzialność na prawidłowe rozliczenia z fiskusem, może się oczywiście ubezpieczać dodatkowo, ale to znowu są koszty i a ubezpieczyciele nie zawsze są skorzy do wypłat. Odpowiadasz też za zapłatę podatków nawet jeśli kontrahent ci nie zapłaci wcale, twój pech. Stąd serwowane teraz gadki pis.zielców o sprawiedliwości dziejowej w związku ze składką zdrowotną zrównaną z pracownikami etatowymi, których wali zapłata podatków, są po prostu kuriozalne.
   Jeśli możesz skorzystać z IP Boxa liczba plusów na rzecz działalności znacząco finansowo wzrasta.
   • droch Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 14:39
    Stąd serwowane teraz gadki pis.zielców o sprawiedliwości dziejowej w związku ze składką zdrowotną zrównaną z pracownikami etatowymi, których wali zapłata podatków, są po prostu kuriozalne.

    Nie rozumiem argumentu, chociaż staram się.
    Preferencje podatkowe dla DG są dla mnie ok, kwestia ubezpieczeń społecznych również.
    Ale dlaczego uważasz, że pracownik na UOP powinien płacić wyższą składkę zdrowotną? Leczenie zawału etatowca jest droższe od prowadzącego działalność czy jak? Jeśli nie, to dlaczego programista na etacie ma płacić składkę za programistę na b2b? IMHO, składka zdrowotna powinna być ryczałtowa, niezależnie od formy zatrudnienia czy dg.
    • nenia1 Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 16:18
     droch napisał:

     > Nie rozumiem argumentu, chociaż staram się.
     > Preferencje podatkowe dla DG są dla mnie ok, kwestia ubezpieczeń społecznych ró
     > wnież.

     Pracownicy etatowi mają również preferencje, i to dość liczne w porównaniu z działalnością.
     Pracodawca opłaca koszty ich urlopu, finansuje zwolnienia lekarskie, opłaca składki ZUS w połowie, tworzy stanowisko pracy, szkoli, tworzy całą strukturę zakładu pracy, szuka zbytu na usługi, prowadzi obsługę kadrowo-płacową, i ponosi całe ryzyko związane z działalnością i zatrudnieniem pracownia. Pracownik przychodzi i pracuje. To wszystko (i aż, żeby nie było że umniejszam) etatowiec nie ponosi żadnych innych kosztów prócz dojazdów do pracy, za które zresztą też ma przyznane tzw. zryczałtowane koszty uzyskania. Nie mówmy więc o "sprawiedliwości" udając, że cała reszta jest taka sama.
     Poza tym tzw. ulga dla klasy średniej w projekcie dotyczy wyłącznie pracowników etatowych i wyłączni im ma rekompensować podwyżki wywołane Nowym Wałem.
     W rzeczywistości te proponowane zmiany uderzają głównie w przedsiębiorców, a transfer pod płaszczykiem "sprawiedliwości" idzie od ludzi przedsiębiorczych, którym się coś chciało, do najmniej zarabiających i emerytów, czyli głównie do elektoratu PIS.
     I na koniec, nie każda działalność, a właściwie większość działalności nie wygląda jak B2B programistów, którzy są raczej tzw. samozatrudnionymi, działającymi na dość podobnych zasadach jak etatowcy ale z plusami działalności. A zmiany dotyczą wszystkich.
     Prawdziwa działalność wymaga stałych nakładów finansowych, inwestowania w firmę, jeśli ta chce się rozwijać, inwestowania w pracowników w warunkach zmieniającego się rynku i rosnącej konkurencji. To jest zupełnie nieporównywalne z etatem, gdzie masz to wszystko w nosie i nie ponosisz żadnych takich kosztów.
     • droch Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 16:32
      Jeszcze raz - to wszystko prawda, ale dalej nie widzę związku powyższego z różnicowaniem wysokości składki zdrowotnej. Ani jednego powodu, żeby różnicować naliczanie składek zdrowotnych w zależności od formy zatrudnienia czy prowadzenia dg. Ani jednego powodu, żeby programista na etacie płacił wyższą składkę niż programista na b2b.
      Chyba, że rozmawiamy jak górnicy "bo nam się to należy i już".
      • nenia1 Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 16:55
       Wypisałam ci powody, skoro uważasz, że są niesłuszne to co ci poradzą. Panowie z PIS też ich nie widzą. Składka zdrowotna to przecież forma podatku, tylko nazwana składką. I tak jest zróżnicowana patrząc chociażby na rolników i KRUS. Ale to znowu elektorat PIS-u. Tego się nie ruszy, tu być sprawiedliwiej nie musi i nie będzie. Poza tym działalność z reguły ma wyższe dochody, więc każdy kto zna choć trochę matematyki wie, że równy procent wcale nie równy się równe kwoty. I tylko o to chodzi, że jak najwięcej pieniędzy wyrwać tym, którzy ciężej pracują i ponoszą większą odpowiedzialność.
       • droch Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 17:01
        Wypisałam ci powody, skoro uważasz, że są niesłuszne to co ci poradzą.

        Ani jeden z tych powodów nie dotyczy składki zdrowotnej.

        Składka zdrowotna to przecież forma podatku, tylko nazwana składką.

        Nadużycie. Podatek to podatek, składka zdrowotna to składka zdrowotna.
        Za podatek nominalnie nie dostajesz niczego i niczego nie możesz domagać się, opłacenie składki zdrowotnej uprawnia do, powiedzmy, bezpłatnego dostępu do ochrony zdrowia.
        Oczywiście, uważam, że każde różnicowanie składki zdrowotnej jest niesprawiedliwe. Także górników, hutników, rolników, kolejarzy, prezesów zarządu, programistów na b2b i programistów na etacie.

        I tylko o to chodzi, że jak najwięcej pieniędzy wyrwać tym, którzy ciężej pracują i ponoszą większą odpowiedzialność.

        To akurat dyskusyjne i idzie w kierunku "my pracujemy ciężej niż wy".
        • nenia1 Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 17:41
         droch napisał:


         > Nadużycie. Podatek to podatek, składka zdrowotna to składka zdrowotna.

         Jaki nadużycie, to tylko nazwa? W praktyce musisz oddać pieniądze, dokładnie takie same tu i tu

         > Za podatek nominalnie nie dostajesz niczego i niczego nie możesz domagać się, o
         > płacenie składki zdrowotnej uprawnia do, powiedzmy, bezpłatnego dostępu do ochr
         > ony zdrowia.

         Dokładnie tak samo osobę będąca zarejestrowanym jako bezrobotny jak i taką, która zapłaci 2 tys. zł.
         Bardzo sprawiedliwe i motywujące do zwiększonej pracy.


         > To akurat dyskusyjne i idzie w kierunku "my pracujemy ciężej niż wy".

         bo tak jest, to jest zbadane i opisane, że najwięcej pracują osoby na działalności,
         i najrzadziej korzystają z L-4. , że to znowu jakoś rządu nie martwi "niesprawiedliwość"
         na etaci wali cię kiedy i czy jest zapłacona składka chorobowa. Na działalności wystarczy 1 grosz (słownie: jeden grosz) niedopłaty bądź dzień opóźnienia i wylatujesz z ubezpieczenia.
         • droch Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 21:50
          Bardzo sprawiedliwe i motywujące do zwiększonej pracy.

          Składka zdrowotna nie ma mieć funkcji motywującej, ale przede wszystkim ma zapewnić funkcjonowanie ochrony zdrowia. Funkcje motywujące mogą pełnić podatki i składki na ubezpieczenie społeczne.

          (...)bo tak jest, to jest zbadane i opisane, że najwięcej pracują osoby na działalności,
          i najrzadziej korzystają z L-4.


          Z uporem godnym lepszej sprawy cały czas mylisz składkę na ubezpieczenia społeczne i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. To nie jest to samo.
          • nenia1 Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 28.07.21, 09:52
           droch napisał:

           >
           > Z uporem godnym lepszej sprawy cały czas mylisz składkę na ubezpieczenia społec
           > zne i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. To nie jest to samo.

           co ci mylę? Piszę o czasie pracy, bo stale się podkreśla jak to na działalności dobrze się zarabia
           ale jakoś PIS nie wspomni ile się pracuje, żeby więcej zarobić. Nie piszę przecież, że L-4 wypłaca
           się ze zdrowotnego, tylko, że najmniej korzystają z L-4 ludzie na działalności, bo nawet jak chorują
           to często pracują. Przykładowo kobiety w ciąży.
           • droch Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 28.07.21, 11:46
            Jaki związek ma korzystanie lub nie korzystanie z L4 z wysokością składki zdrowotnej? Zafiksowałaś się na tym jak górnik na wcześniejszej emeryturze i powtarzasz w kółko "ludzie na dg korzystają mniej z L4". Być może, ale to nie jest argumentem za stosowaniem dla nich składki zdrowotnej na preferencyjnych warunkach w porównaniu do etatowców.
            • nenia1 Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 28.07.21, 12:52
             droch napisał:

             > Jaki związek ma korzystanie lub nie korzystanie z L4 z wysokością składki zdrow
             > otnej?
             > Zafiksowałaś się na tym jak górnik na wcześniejszej emeryturze i powtarz
             > asz w kółko "ludzie na dg korzystają mniej z L4". Być może, ale to nie jest arg
             > umentem za stosowaniem dla nich składki zdrowotnej na preferencyjnych warunkach
             > w porównaniu do etatowców.

             Ale czy ty rozumiesz, że liczbowo, nie propagandowo procentowo, już obecnie wcale nie zawsze było
             korzystniej? Ponieważ nie sama wysokość procentu się liczy, ale zasady stosowania.

             Serio nic nie przyswoiłaś z czasów PRL, gdzie sukces odtrąbiano w procentach?
             I rosło nam wszystko o tyyyyyyle procent w porównaniu ze "zgniłym zachodem" a skończyło
             się pustymi półkami? Rozumiesz, że teraz wcale nie będzie sprawiedliwie a drożej? Również
             dla tych na etacie bo sama działalność nie przetrwa nie podnosząc cen, ponieważ ta twoja sprawiedliwość
             to drakońska podwyżka podatków. Nazywaj je sobie oczywiście składkami, w praktyce to są po prostu pieniądze, które trzeba oddać.

             Dla ciebie nic nie jest argumentem, bo ty święcie wierzysz, że teraz będzie sprawiedliwie, bo patrzysz jak koń z klapkami na całe zjawisko, tzw. widzenie tunelowa, tyle że akurat w tym przypadku nawet nie ma światełka w tunelu.
         • araceli Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 28.07.21, 08:37
          nenia1 napisała:
          > Bardzo sprawiedliwe i motywujące do zwiększonej pracy.

          A niby dlaczego to ma działać inaczej przy DG czy przy etacie? Jak etatowiec podnosi kwalifikacje i dostaje podwyżkę, bierze dodatkową pracę czy nadgodziny to MUSI płacić wyższą składkę zdrowotną i jakoś nikt nie uznaje tego za niesprawiedliwe.
          • nenia1 Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 28.07.21, 10:03
           araceli napisała:

           > nenia1 napisała:
           > > Bardzo sprawiedliwe i motywujące do zwiększonej pracy.
           >
           > A niby dlaczego to ma działać inaczej przy DG czy przy etacie? Jak etatowiec po
           > dnosi kwalifikacje i dostaje podwyżkę, bierze dodatkową pracę czy nadgodziny to
           > MUSI płacić wyższą składkę zdrowotną i jakoś nikt nie uznaje tego za niesprawi
           > edliwe.
           >
           No i ile płaci, grosze tak faktycznie, bo odlicza sobie od podatku. Dorobisz 2 tys. zł
           zapłacisz 25 zł. Na działalności otworzysz kolejną też zapłacisz i odliczysz
           ale wyłącznie jak masz podatek. Na etacie jak nie masz podatku nic nie zapłacisz.
           Do tego student do 26 roku na etacie nic nie zapłaci, na działalności płaci od razu.
           To jest niby sprawiedliwe? System ulg skonstruowany wyłącznie dla etatowców w nowym wale
           też pewnie sprawiedliwy?
           Serio nie wiem jak trzeba być ciemnym, żeby łykać to co mówi PIS.
           Ależ to wszystko prawe i sprawiedliwe...
          • nenia1 Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 28.07.21, 10:04
           araceli napisała:

           > nenia1 napisała:
           > > Bardzo sprawiedliwe i motywujące do zwiększonej pracy.
           >
           > A niby dlaczego to ma działać inaczej przy DG czy przy etacie? Jak etatowiec po
           > dnosi kwalifikacje i dostaje podwyżkę, bierze dodatkową pracę czy nadgodziny to
           > MUSI płacić wyższą składkę zdrowotną i jakoś nikt nie uznaje tego za niesprawi
           > edliwe.
           >
           No i ile płaci, grosze tak faktycznie, bo odlicza sobie od podatku. Dorobisz 2 tys. zł
           zapłacisz 25 zł. Na działalności otworzysz kolejną też zapłacisz i odliczysz
           ale wyłącznie jak masz podatek. Na etacie jak nie masz podatku nic nie zapłacisz.
           Do tego student do 26 roku na etacie nic nie zapłaci, na działalności płaci od razu.
           To jest niby sprawiedliwe? System ulg skonstruowany wyłącznie dla etatowców w nowym wale
           też pewnie sprawiedliwy? Remedium na te grosze jakie płacili etatowy ma być dowalenie przedsiębiorcom 9%
           składki, której od niczego nie odliczysz?
           Serio nie wiem jak trzeba być ciemnym, żeby łykać to co mówi PIS.
           Ależ to wszystko prawe i sprawiedliwe...
        • zosia_1 Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 20:03
         Bezpłatny dostęp do służby zdrowia- ha, cha, cha. Będę dzwonić do przychodni rehabilitacyjnej, czas oczekiwaniavok 12 miesięcy. Zapytam, może jak będę płacić wyższa składkę zdrowotną, to szybciej to pójdzie? A nie, wróć ,już teraz od każdej działalności płaci się składkę zdrowotną, a do lekarza prywatnie
          • nenia1 Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 28.07.21, 09:50
           droch napisał:

           > nie, wróć ,już teraz od każdej działalności płaci się składkę zdrowotną, a
           > do lekarza prywatnie

           >
           > Popatrz, popatrz, to chyba zupełnie tak samo, jak etatowiec...? Zastanówmy się
           > zatem, kto bardziej przepłaca i niby dlaczego?

           Etatowiec, jak zarabia mało to wcale nie płaci składki zdrowotne, w działalności nawet jak masz stratę
           zdrowotne zapłacić musisz. Podobnie rzecz ma się ze składkami społecznymi.
           "Niesprawiedliwy" mógł być system przy osoba zarabiających większe kwoty, ale tak jak pisałam, coś za coś.
           Przedsiębiorca potrzebuje większych środków by móc pracować, bo etatowiec nie tworzy i nie utrzymuje stanowiska pracy, nie ponosi kosztów ubezpieczenia działalności, nie zastanawia się jak "odłożyć" na urlop czy ewentualne chorobowe, ma również w perspektywie większą emeryturę, czyli cały szereg przywilejów. A na dodatek pamiętajmy o tym, że dotychczas płaciło się składki 9% ale 7,75% pomniejszało podatek. Więc nawet jeśli etatowiec zarabia aż 10 tys. zł. to mówimy o kwocie 125,00 zł. na miesiąc. Stwórz sobie za tą kwotę stanowisko pracy, odłóż na urlop i utrzymaj całą działalność, do której ci NIKT nie dołoży.
           Już skończmy z tą martyrologią i niesprawiedliwością dotykającą etatowców, bo łykacie zwykłą propagandę PIS-u zmierzającą do tego, by dopier.dolić działalności 9% nowego nieodliczalnego podatku, który opakowano dla gawiedzi w papierek z napisem "składka" i "sprawiedliwość" a wy łykacie jak ciemny lud gdzieś na zapadłej wsi.
           Do tego jest zaprojektowany obecnie cały system odliczeń WYŁĄCZNIE DLA ETATOWCÓW, który ma zniwelować w większości zmiany. Więc proszę bez propagandy rodem z PRL-u że to co się dzieje ma być sprawiedliwe.
           • araceli Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 28.07.21, 09:54
            nenia1 napisała:
            > czy ewentualne chorobowe, ma
            > również w perspektywie większą emeryturę, czyli cały szereg przywilejów.

            Nie no moment - nie łżyj - dostajesz tyle ile płacisz. Nikt nie broni płacić przedsiębiorcy pełnej składki chorobowej a w kwestii emerytalnej to dla mnie jako etatowca przywilejem akurat byłaby możliwość płacenia niższej składki i niech sobie ZUS w tyłek wsadzi "większą" emeryturę.
            • nenia1 Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 28.07.21, 10:07
             araceli napisała:


             >
             > Nie no moment - nie łżyj -

             słuchaj no tępoto z knajackim językiem, tak sobie możesz mówić
             do męża albo szefa tylko nie masz odwagi. Ja z tobą nie będę rozmawiać, dopóki
             nie przyswoisz elementarnej kultury. To co piszesz poniżej to są kompletne głupoty, bo nie da
             się płacić większej składki chorobowej bez płacenia większych składek w ogóle, a tu nie ma tak'
             dobrze, że pracodawca połowę dopłaci manipulantko.


             • riki_i Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 28.07.21, 12:38
              nenia1 napisała:

              > To co piszesz poniżej to są kompletne głup
              > oty, bo nie da
              > się płacić większej składki chorobowej bez płacenia większych składek w ogóle,
              > a tu nie ma tak'
              > dobrze, że pracodawca połowę dopłaci manipulantko.

              Ona całą swoją bytność na forum opiera na wywracaniu podstawowych prawd na opak. Toczyłem kiedyś dyskusję o ZUS-ie, ale to była walka z wiatrakami. Araceli ma swoją prawdę i już. Przypadek beznadziejny.


           • araceli Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 28.07.21, 09:56
            nenia1 napisała:
            > Już skończmy z tą martyrologią i niesprawiedliwością dotykającą etatowców, bo ł
            > ykacie zwykłą propagandę PIS-u zmierzającą do tego, by dopier.dolić działalnośc
            > i 9% nowego nieodliczalnego podatku,

            PS. Dla etatowców też teraz nie będzie odliczenia więc może skończ z tą durną martyrologią przedsiębiorców bo urągasz matematyce.
         • araceli Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 28.07.21, 08:35
          zosia_1 napisała:
          > Bezpłatny dostęp do służby zdrowia- ha, cha, cha. Będę dzwonić do przychodni re
          > habilitacyjnej, czas oczekiwaniavok 12 miesięcy. Zapytam, może jak będę płacić
          > wyższa składkę zdrowotną, to szybciej to pójdzie? A nie, wróć ,już teraz od ka
          > żdej działalności płaci się składkę zdrowotną, a do lekarza prywatnie

          A etatowiec, który JUŻ TERAZ płaci więcej coś szybciej dostanie?
  • str8.up Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 14:21
   Skoro zarobki netto 15k w jednym i drugim przypadku I praca dla jednego pracodawcy/zleceniodawcy, to brałabym etat. Większa ochrona prawna i mniejsze koszty (odpada ksiegowosc, ubezpieczenie itd). Zazwyczaj ludzie przechodzą na b2b, żeby zarabiać więcej (podatek liniowy i minimalny ZUS).
  • arthwen Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 18:42
   Zależy od podejścia i tego co jest dla kogoś ważniejsze.
   Mój mąż - programista - pracuje na etat (i nie chce przechodzić na dg), ja mam dg od 10 lat prawie. Plusem etatu jest to, że pensja jest stała, nie martwisz się tym, że jakby coś, to zwolnienie lekarskie będzie problemem, masz jednak te ustalone w umowie benefity, itd.
   Nasi dobrzy znajomi pochwalili się ostatnio, że oboje pracę zmieniają i oboje będą teraz na b2b - i, jak z tego, że ja mam dg jestem zadowolona (ale też ja pracuję na swoje konto, nie na b2b), to komfortowe jest to, że mąż ma ten etat. Ich decyzja, to oczywiście ich decyzja, nie komentowaliśmy jej absolutnie, ale ja bym się nie zdecydowała na taką opcję. Bo jak mam jakiś trudniejszy moment, to nie muszę się aż tak stresować, bo jednak ta jedna pensja jest stała i pewna wink
  • kachaa17 Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 21:09
   U mnie wszyscy starsi programiści z wyjątkiem jednego przechodzą na działalność. Mają wtedy większe zarobki, na płatny urlop też są dogadani. Tzn. zarabiają wtedy jednak nieco mniej, nie tak jakby byli na etacie. Wydaje mi się, że przy problemach że zdrowiem korzystniejsza jest umowa o pracę. Oraz w przypadku kobiet z małymi dziećmi. Jakoś faceci z małymi dziećmi nie kłopotali się z reguły zwolnieniami na dziecko. Ale muszę przyznać, że jak pracowała u nas jeszcze jedna dziewczyna i brała sporo zwolnień na dzieci + też wzięła długie na siebie bo przydarzyła się jej choroba programistów to już się w firmie interesowali jej nieobecnością i nawet rozważali jej zwolnienie z tego powodu. Ona sama potem odeszła i firma miała duży problem bo klient chciał współpracować tylko z nią. A u nas nie chcieli jej zatrzymać.
  • riki_i Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 22:16
   Programistów nie znam, ale ludzi z agencji reklamowych i pijarowych owszem. Ci, którzy latami pracowali na DG są teraz w czarnej dupie. Piąty krzyżyk z okładem, a tu ZUS prognozuje jakieś grosze na emeryturze. Owszem, mają nieruchomości i zasoby pieniężne, ale w oczach widzę lekkie przerażenie.
    • riki_i Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 28.07.21, 23:27
     hanusinamama napisała:

     > Serio mieli dg i sobie nie odłozyli? Ja akurat nie licze na emeryture z ZUSu, j
     > ezeli bedzie to będą grosze. Odkłądam kase. Skoro mają nieruchomosci i odłożona
     > kase to pewnie maja wiecej niz ty na swojej emeryturze.

     1. Mają nieruchomości i jakiś tam zasób pieniędzy. Ale tutaj wchodzi ryzyko długowieczności - nikt nie wie, ile jeszcze pożyje, więc takich zasobów ludzie pozbywają się niechętnie, zwłaszcza gdy po ich sprzedaży lądujesz ze sporym zapasem gotówki, która szybko traci wartość. Tylko jeden kumpel ma kilkanaście kawalerek w peerelowskich blokach , które są dobrem szybkozbywalnym i niekłopotliwym.

     2. Ja jeszcze pracuję - niestety, bo pracy nienawidzę. Zabiera mi cenny czas na bezproduktywne czynności. Co do mojej przyszłej emerytury to wypowiadałem się na ten temat wielokrotnie, jeśli jej dożyję (a nie jestem resortowy i obowiązuje mnie powszechny wiek emerytalny) to będzie godna. Wyrąbałem sobie w sądach sporo składek z dawnych śmieciówek.
    • sniyg Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 29.07.21, 11:22
     hanusinamama napisała:

     > Serio mieli dg i sobie nie odłozyli? Ja akurat nie licze na emeryture z ZUSu, j
     > ezeli bedzie to będą grosze. Odkłądam
     >
     A kiedy ty prowadzisz tą działalność jak codziennie siedzisz na forum. I ile masz lat, że już na emeryturę odłożyłaś. Wiesz ile przeciwnie ludzi są na emeryturze, o jakich pieniądzach tu mowa?
  • snajper55 Re: Programista - lepsza własna działalność czy e 27.07.21, 22:18
   grey_delphinum napisał(a):

   > Byłam świadkiem ciekawej dyskusji, w zasadzie nikt nikogo nie przekonal.
   > A Wy jak sądzicie?
   > Co przemawia za etatem, a co za własną dg?
   > Zarobki netto ok. 15 tys. (zależy od pracy twórczejj, bywa więcej). Na etacie
   > oczywiście benefity, co bardzo było ważne dla jednego z dyskutantów.
   > A, osoba, która preferuje dg, podkreślała, że wiecej kasy zostaje w kieszeni, o
   > gólnie większa wolność.

   Mnie się podoba umowa o dzieło. Nie trzeba prowadzić księgowości, dostaje się więcej niż na etacie, 50% koszty uzysku - jest OK.

   S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka