Dodaj do ulubionych

Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa

28.07.21, 17:44
Czy ktoś może polecić kancelarie w Warszawie w powyższej sprawie? Jestem krótko w Polsce i chciałabym uzyskać poradę prawna jak najszybciej. Trudny rodzic nie daje juz sobie sam rady, ale nie zgadza sie na żadne nasze sugestie i pomoc. Dzięki
Obserwuj wątek
   • joaz Re: Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa 28.07.21, 21:25
    iksa.78 napisała:

    > Szczęśliwi Ci, którzy dzieci nie mają.
    > Nikt ich nie ubezwłasnowolni. Przykre jak cholera uncertain

    Tak, czasami trzeba ubezwłasnowolnić rodzica bo np. powodu choroby odmawia przyjmowania leków, nie chce poddać się badaniu, leczeniu.
     • daniela34 Re: Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa 29.07.21, 00:34
      To skoryguj swoje wrażenia, bo po pierwsze ubezwłasnowolnienie a kaftan to dwie kompletnievrozne rzeczy, a po drugie, przez takie poglądy jak Twoje, ludzie z tym zwlekają, bojąc się piętna niedobrych dzieci, które zapakowały rodzica w kaftan i potem dochodzi do tragedii.
      • daniela34 Re: Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa 29.07.21, 00:38
       W Polsce jest cholernie ciężko ubezwłasnowolnić kogoś kto nie jest upośledzony umysłowo w sposób widoczny. To nie są osoby mające "zmiany w zachowaniu wynikające z depresji". Może wybierz się do sądu okręgowego, postój na korytarzu i pooglądaj (nie wszystkie wysłuchania odbywają się w domach). Nie bardzo to humanitarne co prawda, wykorzystywać takich ludzi dla nauki rozmaitych iks.78 ale pisanie takich potępiających komentarzy jest jeszcze bardziej niehumanitarne.
          • daniela34 Re: Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa 29.07.21, 10:12
           Po pierwsze, "pełnomocnictwo na wszystko" to ciężko sformułować, tak żeby istotnie obejmowało wszystko, niektóre czynności wymagają pełnomocnictwo szczególnych, po drugie- przy demencyjnym seniorzy takie pełnomocnictwo jest po prostu nieważne. Po trzecie jesli zachodzi konieczność umieszczenia w DPS a senior się nie zgadza,to pełnomocnictwo niczego nie ratuje, po czwarte -pełnomocnictwo nie pomoże jak senior zaciągnie zobowiązania. Oraz parę jeszcze innych przyczyn dla których jak jest konieczność ubezwlasniwolnienia to po prostu trzeba to zrobić.
           • asia.sthm Re: Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa 29.07.21, 10:26
            > Po pierwsze, "pełnomocnictwo na wszystko" to ciężko sformułować,...

            Mialam na mysli takie pelnomocnictwo sformulowane wczesniej przez samego seniora zanim popadnie w demencyjna mgle. Takie przemyslane i poswiadczone u notariusza gotowe na przyszlosc.
            Dzieki Daniela, duzo wyjasnilas.
             • daniela34 Re: Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa 29.07.21, 11:11
              Tak, a w sytuacji, którą proponuje asia, czyli senior udziela pełnomocnictwa jeszcze na etapie, kiedy jest sprawny umysłowo- nic nie da, bo akurat do tego, co jest najistotniejsze będzie na ogół potrzebne pełnomocnictwo szczególne, takie ogólne wystarcza do czynności zwykłego zarządu, a te z kolei na ogół ludzie jakoś załatwiają bez ubezwłasnowolnienia rodzica. I taka to zabawa.
              W Polsce akurat w przypadku seniorów nie ma problemu nadmiarowych czy przedwczesnych ubezwłasnowolnień, raczej mam wrażenie, ludzie czekają zbyt długo (a procedury trwają i potem nie da się tego zrobić na pstryk)- czekają, bo się wstydzą piętna złych dzieci. Dlatego tak mnie ruszył bezmyślny i świadczący o kompletnej nieznajomości tematu wpis iksy (jeszcze "kaftan bezpieczeństwa" dołożyła do tego, może jeszcze trzeba było kask i celę izolacyjną).
              Jeśli gdzieś są problemy ze zbyt daleko idącym ubezwłasnowolnieniem to raczej w przypadku młodych osób upośledzonych lub chorych psychicznie. Tam czasem może się okazać, że to ubezwłasnowolnienie jest na wyrost.
              • asia.sthm Re: Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa 29.07.21, 12:04
               Danielo, a czy mozna samemu sobie wyznaczyc kuratora, nie takiego z urzedu a wlasnego prywatnego majacego status przydzielonego urzedowo?
               Oczywiscie tez na wyrost czyli w momencie pelnej swiadomosci zalozmy poswiadczonej przez kilku lekarzy specjalistow?

               PS. Jesli brzmie jak kompletny laik to prosze wybaczyc, nie mieszkam w Polsce - probuje tylko zrelatywizowac miejscowe i polskie rozwiazania.
               • daniela34 Re: Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa 29.07.21, 12:24
                Nie tak prosto smile
                W Polsce mamy generalnie trzy instytucje
                a) ubezwłasnowolnienie całkowite- wówczas ustanawia się opiekuna
                b) ubezwłasnowolnienie częściowe- wówczas jest kurator
                c) niepełnosprawność- jeśli osobie niepełnosprawnej potrzebna jest pomoc w prowadzeniu spraw ustanawia się kuratora
                Zawsze tę osobę ustanawia sąd (chyba że osoba ubezwłasnowolniona całkowicie to małoletni- wówczas są to po prostu rodzice). Nigdy nie da się tego zrobić samemu. Natomiast w przypadku osób ubezwłasnowolnionych częściowo i niepełnosprawnych nie widzę przeszkód, żeby była to osoba wskazana przez samą taką osobę (sąd powinien uwzględnić preferencje). W przypadku osoby, której diagnozuje się chorobę neurodegeneracyjną (tak to się nazywa?) ale stan jest jeszcze taki, że pełna świadomość i mamy na to dowody (opinie lekarskie), natomiast wiadomo, że kierunek zmian jest jeden i nie będzie lepiej, taka osoba mogłaby złożyć oświadczenie (notarialnie na przykład), że chce żeby na przyszłość jej opiekunem był ten i ten, sąd orzekający w przyszłości powinien to uwzględnić, natomiast i tak się bez sądu nie obędzie.
   • tt-tka Re: Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa 29.07.21, 12:00
    iksa.78 napisała:

    > Szczęśliwi Ci, którzy dzieci nie mają.
    > Nikt ich nie ubezwłasnowolni. Przykre jak cholera uncertain

    Bardzo. Byc moze umra z glodu we wlasnych odchodach, byc moze przeleza z czyms zlamanym kilka dni, nim ktos ich przypadkiem znajdzie, jesli znajdzie, byc moze splona we wlasnym mieszkaniu, byc moze padna gdzies na ulicy nie mogac trafic do wlasnego domu, byc moze zezre ich robactwo, ale nikt ich nie ubezwlasnowolni, szczesciarzy.

    To, co napisalas, jest rownie durne, co podle, dotarlo to juz do ciebie ?
   • trampki-w-kwiatki Re: Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa 29.07.21, 13:23
    Szczęśliwi ci, których dzieciom udało się ich w porę ubezwłasnowolnić.
    Ludzie w głębokiej demencji, z Alzheimerem, są bowiem doskonałymi celami dla wszelkiej maści oszustów. Tych ludzi trzeba bronić przed ich samymi.

    Kuzyni moi ubezwłasnowolnili ojca w ostatniej chwili, bo już przepisywał nieruchomości na opiekunkę...
   • enigma81 Re: Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa 29.07.21, 13:41
    iksa.78 napisała:

    > Szczęśliwi Ci, którzy dzieci nie mają.
    > Nikt ich nie ubezwłasnowolni. Przykre jak cholera uncertain

    Ubezwłasnowolnienie ma zawsze solidne podstawy, nikt tego nie robi dla własnego widzi mi się..
    I jest bardzo ciężkie dla dziecka - moja mama proces ubezwłasnowolnienia babci przepłaciła depresją, minęło 11 lat a ona nadal nie potrafi zaakceptować tego, co trzeba było zrobić.
  • myfaith Re: Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa 29.07.21, 09:02
   W tej chwili w mojej dalekiej rodzinie jest sytuacja gdzie bezdzietna kuzynka 70+ , nie utrzymująca z nikim z rodziny kontaktów ( „bo to źli ludzie”) straciła przytomność i leżała kilka dni w domu bez pomocy, Znajoma zawiadomiła rodzine i ta wzięła sprawy w swoje ręce ( policja, straż pożarna do wejścia do mieszkania, karetka, szpital, - na krótko bo jak kuzynka doszła do siebie i wróciła ze szpitala to nadal nie chce pomocy - wyrzuciła pania z MOPS ( „bo to nie ta pani co wcześniej „ zreszta wcześniej tez pani z MOPS nie wpuszczała ) , rodzina zła i chce ja otruć , nadmienię ze jak kuzynka była w szpitalu to rodzina wywiozła komisyjnie ( w asyście spółdzielni) 2 kontenery smieci z jej mieszkania ....

   W takich sytuacjach wyobrażam sobie bezsilność tej rodziny bo nic nie moga zrobic ale jej rodzeństwo jak kuzynka narobi głupot - w pierwszej kolejności bedą to odkręcać bo państwo polskie do nich sie zgłosi w sprawach egzekucji....i ludzie tez ( i nieważne czy zgodnie z prawem chodzi o sam fakt)

   Wiec iksa78 mało wiesz albo chcesz wiedzieć .
  • feniks_z_popiolu Re: Ubezwłasnowolnienie rodzica - Warszawa 29.07.21, 09:59
   Kilka lat temu byliśmy zmuszeni ubezwłasnowolnić teściową. Wymagało to opinii lekarza, który potwierdził, że jest w stanie nie rokującym żadnej nadziei. Leżąca, bez kontaktu. Z bólem ale jednak teść zdecydował się na oddanie żony do zakładu leczniczego bo sam nie miał już wystarczających sił fizycznych . Bez ubezwłasnowolnienia nie byłoby to możliwe.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka