Dodaj do ulubionych

HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon

30.07.21, 11:39
Laski, na emamie wiecie wszystko, więc pytam Was:

Mam duży balkon - jakieś 12-15 m2? Wychodzi na południowy zachód i nie ma balkonu powyżej, jest gołe niebo - czyli latem słońce nieźle lampi. Na szczęście w środku mieszkania jest chłodno, mamy rolety i klimę.

Balkon jest brzydki i ma brzydkie barierki. Nie mogę z tym wiele zrobić (poza tymczasowymi "kafelkami" z IKEA), bo wspólnota planuje duże remonty w przyszłym roku.

Chcę jakoś upiększyć ten balkon w międzyczasie, bo wygląda mocno wujowo. Pomyślałam o jakiś wielkich (no nie wiem, metrowych?) roślinach w donicach, by trochę zakryć te brzydkie barierki. By miło było tam siedzieć - spędzam tam minimum 20 minut dziennie, a chciałabym więcej.

A więc poszukuję czegoś, co:
- ma być spore, 70-100 cm wysokości, lub ciut więcej
- musi być w donicy (no bo balkon)
- nie umrze w mega słońcu (mogę podlewać, ale słońca nie przeskoczę, na zadaszenie wspólnota nie pozwala)
- nie umrze zimą (chcę to zostawić na zimę na balkonie, mogę zabezpieczyć)

Macie jakieś sugestie? Bardzo dziękuję za każdą radę.


Obserwuj wątek
  • tilijka123 Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 11:58
   Może donice z kratkami i na to pnącza, np. winobluszcz pięciopięciolistkowy
   • szara.myszka.555 Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 12:03
    A to nie umrze mi zimą?
    • berdebul Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 12:21
     To goofno ciezej zabić niż karalucha.
     • woman_in_love Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 01.08.21, 20:25
      😂😂😂😍😘
  • ichi51e Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 12:05
   będzie ciężko mało które rośliny lubią ostre słońce i przeciągi balkonowe.
  • 12gram Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 12:15
   Pnące róże dają radę, oczywiście na zimę podciąc i owinąć by donice miały ciepło.
   Albo różne na pniu.

   poza tym jednoroczne surfinie na barierki - lubią słońce - codziennie trzeba podlewać , także wspomagać nawozem, opryskać jeśli przyjda szkodniki. Są jednak bardzo ozdobne więc polecam.

   Kwitnące Pnącza, pelargonie - też jednoroczne.

   Z wieloletnich pewnie cyprysiki i thuje dadzą radę- ale czy to ładne to sama musisz ocenić.
   • szara.myszka.555 Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 14:41
    Dzięki, obczaję cyprysy.
    • thea19 Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 18:39
     cyprysy w Pl nie rosną a cyprysiki nie lubią wietrznych miejsc tylko zaciszne i wilgotne powietrze
  • 12gram Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 12:22
   10 drzew na balkon:

   Wierzba babilońska ‘Tortuosa’ - jest ciekawym drzewkiem, które charakteryzuje się przede wszystkim malowniczo powykręcanymi pędami. Wierzba ma lancetowate, długie listki, które pojawiają się już wczesną wiosną. Drzewko ma ‘płaczący’ pokrój, jej końcowe pędy są wyprostowane i przewieszają się ku ziemi. Wierzba babilońska może przemarzać - dlatego wymaga się okrywania jej na zimę, zwłaszcza gdy rośnie na stanowiskach przewiewnych. Dobrze znosi niekorzystne warunki, jak przesuszanie czy glebę mało żyzną.
   Lilak Meyera odmiana 'Palibin - to niskie drzewo lub krzew o wysokości do 1,5 metra. Pokrój jest zaokrąglony, ale można także kształtować je na drzewko o kulistej koronie. Lilak jest bardzo atrakcyjny zwłaszcza w maju i czerwcu, kiedy kwitnie. Pokrywa się wtedy pachnącymi kwiatami w kolorze jasnego fioletu. Drzewko może powtórzyć kwitnienie, jeżeli przytniemy kwiaty po pierwszym kwitnieniu. Lilak Meyera doskonale rośnie na słońcu, ale poza tym znosi wszelkie niedogodności.
   Ostrokrzew kolczasty szczepiony na pniu - ostrokrzew jest zimozielonym krzewem o atrakcyjnych liściach i czerwonych owocach (które występują tylko na egzemplarzach żeńskich). Ostrokrzew kojarzy się nam zwykle z Bożym Narodzeniem, kiedy jego listki są wykorzystywane do świątecznych dekoracji, ale drzewko to, przez cały rok może zdobić nasz balkon. Listki są skórzaste, powycinane, ostre - w kolorze ciemnozielonym, ale w odmianach barwne. Drzewko dobrze znosi cięcie, dlatego można je dowolnie kształtować.
   Brzoza brodawkowata ‘Youngii’ - to jedna z niższych brzóz o wysokości do 6 metrów. Drzewo jest bardzo malownicze - ma zwisający pokrój, listki drobne, sercowate, pojawiają się wczesną wiosną, dając cień. Na jesień liście przebarwiają się na piękny kolor żółty. Brzoza jest bardzo tolerancyjna, rośnie dobrze w pojemnikach. Atrakcyjna również zimą, ze względu na ciekawy pokrój i długie gałęzie.
   Róże szczepione na pniu - to bardzo atrakcyjna propozycja na taras. Drzewka różane będą ozdobą balkonu cały sezon - większośc odmian bowiem powtarza kwitnienie. Bogactwo kolorów a także zapachów kwiatów powoduje, że każdy znajdzie w tej grupie coś dla siebie. Róże wymagają jednak pewnej pielęgnacji - przede wszystkim okrywania na zimę, a także nawożenia dwa razy w sezonie - wiosną i latem, aby pięknie kwitnąć.
   Wierzba całolistna - odmiana 'Hakuro Nishiki' - to ciekawe, niskie drzewko, którego ozdobą są piękne, nakrapiane listki i barwne pędy. Listki wierzby mają kształt lancetowaty, wydłużony, na wiosnę ich końce są różowe, potem przybierają jasno zieloną barwę, z widocznymi na nich, białymi plamkami. Wyglądają bardzo malowniczo. Pędy są długie, korona kulista, ale ze zwieszającymi pędami. Drzewko dobrze znosi cięcie, które najlepiej wykonać na wiosnę. Wtedy ładnie się zagęszcza. Zimą, w czasie bezlistnym, ozdobą są pędy w kolorze żółto-pomarańczowym. Wierzba jest mało wymagająca, nie przemarza,ale może wymagać podlewania - kiedy zauważymy, że końce listków zasychają.
   Cyprys na pniu, na przykład cyprysik japoński ‘Nana Gracilis’ - to malownicze, zimozielone drzewo, które bardzo wolno rośnie, dzięki czemu sprawdzi się nawet na najmniejszych balkonach. Drzewko ma naturalnie kulistą koronę, na ładnym pniu - jego zabarwienie jest zielonożółte. Pięknie komponuje się podsadzone żurawkami, hostami, czy iglakami płożącymi. Ładnie towarzyszy różom. Cyprysik jest mało wymagający, jego jedynym utrapieniem mogą być przędziorki, które łatwo wyeliminować odpowiednim środkiem .
   Drzewka owocowe - jak jabłonki, czy cytrusy - obecnie mamy do dyspozycji tak wiele odmian drzew, że z powodzeniem znajdziemy takie, które będą źródłem nie tylko pięknych widoków, ale również smacznych owoców na balkonie. Miniaturowe jabłonki czy egzotyczne drzewka cytrusowe, o których pisaliśmy niedawno tu: ogrodolandia.pl/rosliny-cytrusowe-w-ogrodzie z powodzeniem sprawdzą się na balkonie.
   Głogownik Frasera odmiana 'Red Robin’ - w naturze jest rozłożystym krzewem, ale na balkon, polecamy egzemplarz w formie drzewka szczepionego na pniu. Ozdobą drzewka są liście - które już wiosną mają kolor czerwono-zielony, a jesienią przebarwiają a się na bardzo intensywny kolor czerwony. Drzewko może przemarzać, dlatego wymagać będzie solidnego okrywania na zimę, jest jednak tego warte. Dobrze znosi cięcia, a wiosną może zakwitać, bardzo obficie, wiechowatymi kwiatami w kolorze białym. Sekretem udanej uprawy głogownika w donicy, jest przygotowanie bardzo zasobnego podłoża, które najlepiej sporządzić z kompostu, torfu i podłoża do roślin doniczkowych. Musimy także pamiętać o drenażu.
   Sumak octowiec ‘Dissecta’ - to niskie, ale rozłożyste drzewo, które jest bardzo atrakcyjne i ma charakterystyczny, nieco egzotyczny wygląd. Liście sumaka mają kolor jasnozielony i są bardzo mocno powcinane, wręcz ażurowe. Sumak kwitnie w maju, ma białe kwiaty, które jesienią przekształcają się w czerwone owoce. Dodatkowo liście przebarwiają się bardzo malowniczo - na kolor pomarańczowy. Pokrój drzewa jest lekko obwisły, a pień często rozgałęziony lub pochylony. Sumak jest mało wymagającą rośliną.

   ogrodolandia.pl/drzewo-na-balkon
   • szara.myszka.555 Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 14:40
    Dziękuję bardzo, umiem korzystać z wyszukiwarki internetowej - liczyłam jednak na bardziej praktyczne doświadczenie.
   • kasiamat00 Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 21:03
    Zdecydowana wiekszosc cytrusow nie spelnia jednego z zadanych warunkow: nie przezyje polskiej zimy na balkonie.
    • ichi51e Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 21:46
     przeciągów u słońca rez w sumie nie lubią. to są cholernie kapryśne rośliny
  • beata985 Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 12:24
   A może zamiast dużych roślin które w sumie nie wiadomo czy przezyją oslon barierkę jakaś matą A później dopiero zobaczysz efekt i dokupisz rośliny
   • szara.myszka.555 Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 14:39
    Nieeee... dzięki za sugestię, nie lubię takich rozwiązań. Już kombinowałam - takie maty prezentują się średnio.
  • gaba.m.k Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 13:09
   Owoce -krzewy - maliny, borówki.
   • szara.myszka.555 Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 14:38
    oo, dobry trop, dzięki!
  • feiticeira Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 17:48
   Teraz to już trochę późno, ale to co chcesz załatwiłby Ci trawy miskanty olbrzymie, tylko na zimę trzebaby je zabezpieczyć.
   • ichi51e Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 18:23
    w sumie - bambusy trawa pampasowa w doniczkach tez powinny dac radę. tylko nie wiem jak z zimowaniem...
    • koko8 Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 18:34
     Jak owinie donice włókniną to spokojnie przeżyją zimę i rozplenice, i trawy pampasowe.
     • thea19 Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 21:46
      trawy pampasowe to i w gruncie nie przeżywają, więc okręcenie donicy nic nie da. Pomijam juz fakt, że większość roku doniczka będzie łysa.
     • bananananas Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 01.08.21, 17:02
      koko8 napisała:

      > Jak owinie donice włókniną to spokojnie przeżyją zimę i rozplenice, i trawy pam
      > pasowe.

      Owijanie włokniną daje efekty bliskie zera. Ewentualnie przy zimowaniu na ziemnym tarasie, kiedy Ziemia grzeje od spodu, ale nie na balkonie. Rośliny nie produkują ciepła, więc "ubieranie' ich zmienia jedynie kontrasty temperaturowe -wolniej dążą do osiągnięcia temperatury otoczenia.
      Korzenie generalnie są bardziej wrażliwe na przemarzanie niż części naziemne roślin. Zimny od spodu balkon to ekstremalnie niedobre środowisko zimą.
      Miałam nadzieję na więcej praktycznych wpisów, bo ktoś mnie ostatnio pytał o to samo.
      • koko8 Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 01.08.21, 18:28
       Od 3 lat hoduję na południowym balkonie trawę pampasową (odmiana niska ok. 1,5m, kremowe pióropusze) i jedną rozplenicę japońską. Na zimę owijam włókniną donice, równiez od spodu. Mają sie dobrze. Jedynie rozplenica rocket przemarzła mi w tym roku z jednej strony donicy, ale pieknie odbiła z drugiej.
  • bo1 Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 30.07.21, 20:50
   Przy takiej wystawie bardzo dobrze się u mnie sprawują świerki 'conica', sosna bośniacka.
  • iberka Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 01.08.21, 17:06
   Bambusy
  • zuleyka.z.talgaru Re: HELP Ogrodniczki! Wielkie rośliny na balkon 01.08.21, 20:50
   Bambus

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka