Dodaj do ulubionych

Plany poteznych tam na morzu

30.07.21, 18:02
Ciekawe czy na Baltyku tez sa podobne plany? Cos mowia w Polsce na ten temat? Czy trwaja jakies plany, scenariusze w kwestii przygotowan do podwyzszenia lustra wody?

www.theguardian.com/environment/2020/feb/12/giant-dams-could-protect-millions-from-rising-north-sea
Obserwuj wątek
  • jasnoklarowna Re: Plany poteznych tam na morzu 30.07.21, 18:07
   Na Bałtyku nie będzie potrzeby bo tama norweska i francuska uszczelnią. Ale ja nie potrafię sobie wyobrazić tak potężnych śluz, które przecież musiałyby pomieścić ogromne jednostki. No i byłby korek do śluzy większy niż na Kanale Suezkim
    • jasnoklarowna Re: Plany poteznych tam na morzu 30.07.21, 18:21
     Może, nie jestem specjalistą, więc przyjmuję na wiarę 😀
     Ale to jeszcze więcej śluz, co z zeglownością, przepustowością, co z migracjami zwierząt, nie wyobrażam sobie tego.
     Poza tym, potrzebna byłaby zgoda wszystkich objętych rozlewiskami państw, wyobrażasz sobie delegacje polską? Już na etapie uzgodnień się obrażą
     • princesswhitewolf Re: Plany poteznych tam na morzu 30.07.21, 18:28
      totez w tym artykule powyzej jest o wplywie na rybolowstwo itd.

      Tyle ze to nie jest tak ze jest jakis wybor. Belgia i Holandia praktycznie przestalaby istniec jesli nie bedzie zbudowanych tam. Kazdy kraj bedzie czesciowo zalany. Np w Polsce wszystkie miasta nadbrzezne beda zalana i na dobre kilkanascie km w glab jak nie wiecej. Lustro wody sie podniesie o 7m

  • rexona_sport Re: Plany poteznych tam na morzu 01.08.21, 14:59
   Ze tak powiem chyba ich słoneczko pogrzało, w dobie katastrofy ekologicznej wykończyć do cna morskie ekosystemy - toz to facepalm nie wystarczy

   W imieniu ematki apeluję: czy możemy już łaskawie przestać myśleć jak leśne dziadki rodem z lat 60 kiedy wydawało się że betonem zwalczymy przyrodę i przyjąć do wiadomości że jest to nasza mama, jesteśmy od niej zależni i niszcząc ją sami giniemy??? Dziękuję.

   tutaj taki mały przykład jak morze zjada co2, ale zdrowe morze, nie przełowiona martwa woda sad
   youtu.be/M18HxXve3CM
    • rexona_sport Re: Plany poteznych tam na morzu 01.08.21, 15:39
     Po prostu zniszczenie ekosystemów w proponowany sposób podbije efekt cieplarniany, nie ma od tego ucieczki, to jest nauka. Tak samo jak betonowanie brzegów rzek WINCYJ nie zapobiegnie powodziom, może co najwyżej opóźnić skutek (jeśli wały będą odpowiednio wysokie) ale to co przyjdzie potem będzie dużo gorsze.

     Jedyny sposób walki z globalnym ociepleniem to zwiększanie bioroznorodnosci, nie przełowiony ocean pochłania ogromne ilości co2 - wiec może warto dać mu szansę zadziałać. Kilogram żywej gleby (nie zalanego pestycydami piasku) pochłania i trwałe wiąże duże ilości co2, ogólnie gleba z grzybami bakteriami i wszelkimi zyjatkami to chyba największy pożeracz co2 znany nauce, może pora zrobić użytek z tej wiedzy. Zabicie gleby powoduje susze a przywrócenie glebom życia jest pierwszym etapem tworzenia „deszczonosnego” klimatu, nie na odwrót (taki przykład).

     Nie da się obejść faktu ze jesteśmy częścią przyrody i możemy istnieć w zdrowiu tylko kiedy nasza cała siatka połączeń jest zdrowa (czyli grzyby w glebie, wieloryby w oceanach itd), tyle mówi nauka.


     Ps 7% to bardzo dużo zważywszy na to ze przemysł nie stanął a pochodzi to jedynie od tzw zwykłych ludzi smile
     • princesswhitewolf Re: Plany poteznych tam na morzu 01.08.21, 16:02
      >zniszczenie ekosystemów w proponowany sposób podbije efekt cieplarniany,

      Aha a zalaanie calych polaci ziemi nie podbije efektu cieplarnianego. Jak sie to ma niby do teorii o glebie jaka prawisz. rozumiesz ze chodzi o zalanie setek tys km kwadratowych gleby?


      >Ps 7% to bardzo dużo zważywszy na to ze przemysł nie stanął a pochodzi to jedynie od tzw zwykłych ludzi smile

      I te 7 proc nas uratuje? A co proponujesz by przemysl tez stanal lol?
      • rexona_sport Re: Plany poteznych tam na morzu 01.08.21, 16:14
       Zalanie ogromnych połaci ziemi to skutek efektu cieplarnianego, wystarczy przeczytać co napisałam i pomyśleć na spokojnie - te wielkie tamy może zatrzymają podnoszącą się wodę na parę lat ale jednocześnie znacznie przyspieszą jej podnoszenie się i znacznie utrudnią usunięcie przyczyny całego zjawiska czyli skuteczną a nie tymczasową walkę ze zmianami klimatu. A wiec jest to dosłownie realizacja scenariusza „po nas choćby i potop”.

       W sprawie gospodarki powodziowej wiele krajów wprowadza nowoczesne rozwiązania czyli np uwzględnienie w planowanych przestrzeniach miejskich stref zalewowych przy brzegach rzek, wprowadzanie stref buforowych - to daje efekty i to wielowymiarowe, po pierwsze przy odpowiednim planowaniu nie są narażone na skutki powodzi budynki stojące tuż przy betonowych brzegach rzeki bo ich tam nikt nie buduje, po drugie naturalnie regulowana rzeka wylewa o wiele mniej, np we fracji super to działa.

       Tak już żeby zakończyć dyskusję, to jie jest tak ze ja sobie coś proponuję, ja po prostu mówię co wg nauki nas spotka jeśli będziemy sobie budowali takie tamy jak na obrazku. Myśle ze sporo osób o tym nie wie albo nie myśli wiec to już całkiem niezły kamyczek do ochrony planety, żeby szerzyć informację smile
       • princesswhitewolf Re: Plany poteznych tam na morzu 01.08.21, 16:18
        >te wielkie tamy może zatrzymają podnoszącą się wodę na parę lat ale jednocześnie znacznie przyspieszą jej podnoszenie się

        Nie bardzo rozumiem o czym mówisz. Wg tego wpisu ziemia posiada nieskonczona ilosc wody ktora sie bedzie podnosic i podnosic?
        Albo zakladasz ze to jakies za niskie tamy maja budowac?

        Po stopnieniu calkowitym wszystkich lodowców woda podniesie sie o 55metrow. Dalej sie nie podniesie bo nie ma z czego sie tworzyc
        • rexona_sport Re: Plany poteznych tam na morzu 01.08.21, 16:33
         Bez złośliwości ale widać właśnie ze nie wiesz o czym mówię wink
         zostawiam moje wypowiedzi dla kogo to interesuje, nie jest moim celem włożenie nikomu moich opinii na siłę do głowy, zresztą nie da się w trzech wpisach na forum przekazać wiedzy setek profesorów. jak kto ciekawy to znajdzie bardzo dużo do czytania/słuchania o zmianach klimatycznych i jak z tym walczyć, bardzo polecam. Może filmik o wielorybach linkowany wyżej się komuś spodoba i zachęci do dalszego zgłębiania tematu smile Nauka mówi ze jesteśmy siatką naczyń połączonych, to nie jest tak ze potrzebujemy chronić morze bo mamy dobre serduszka, musimy je chronić bo żywe morze jest naszym sprzymierzeńcem a martwe nas pożre, pamietajmy o tym 🌱
          • rexona_sport Re: Plany poteznych tam na morzu 01.08.21, 19:51
           Nie, piszę o skutecznych rozwiązaniach. Ekosystemy regenerują się bardzo szybko, zdrowy ekosystem to gąbka na co2, tylko najczęściej nie sprzyja to ekonomii skierowanej na centralizację zysku.

           Szybciej byłoby utworzyć rezerwaty albo przynajmniej szanować te które już są (obecnie statki rybackie orają dno oceanów również w strefach chronionych) niż budować jakieś gigantyczne konstrukcje, których skuteczności nikt zresztą nie zagwarantuje.

           Podejście z tamami to takie trochę kombinowanie jak ochronić wątrobę kiedy będzie trzeba zjeść paczkę paracetamolu na przewidywaną gorączkę 50 stopni - no takie trochę bez sensu myślenie po prostu, od pupy strony (uprzejmie podpowiem ze wątrobie w takim scenariuszu wsio ryba bo dawno się ugotowała).

           Rozsądek i doświadczenie pokazuje ze betonowanie przyrody może w najlepszym wypadku ujść nam płazem, jeśli ekosystem jest silny i betonowanie go zbyt nie naruszyło, a w najgorszym jest to dla nas grób.
     • mamamisi2005 Re: Plany poteznych tam na morzu 01.08.21, 16:03
      rexona_sport napisał(a):
      betonowanie brzegów rz
      > ek WINCYJ nie zapobiegnie powodziom, może co najwyżej opóźnić skutek (jeśli wał
      > y będą odpowiednio wysokie) ale to co przyjdzie potem będzie dużo gorsze.

      A do tej pory zaleje te tereny, których mieszkańcy nie będą w stanie obronić tamami. Woda wszak nie będzie stała pod wałem, tylko się rozpłynie.
  • snajper55 Re: Plany poteznych tam na morzu 01.08.21, 22:00
   princesswhitewolf napisała:

   > Ciekawe czy na Baltyku tez sa podobne plany? Cos mowia w Polsce na ten temat? C
   > zy trwaja jakies plany, scenariusze w kwestii przygotowan do podwyzszenia lustr
   > a wody?
   >
   > www.theguardian.com/environment/2020/feb/12/giant-dams-could-protect-millions-from-rising-north-sea


   Fantazje skazańca w celi śmierci, który wyobraża sobie że wyrosną mu skrzydła i odleci ze spacerniaka.

   S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka