Dodaj do ulubionych

80 m2 na 1 czy 2 poziomach?

02.08.21, 21:41
Co wybrałybyście - dom parterowy, podpiwniczony i ze strychem nieużytkowym, o powierzchni użytkowej mieszkania ok 80m2, piwnica o takiej samej powierzchni tylko wys ok 2 m. W piwnicy pralnia, garaz, pomieszczenia gospodarcze, czy mały domek niepodpiwniczony o całkowitej pow też ok 80m2 na poziomie 0 hol, kuchnia, łazienka, 2 pokoje i piętro na poddaszu ze skosami gdzie jest hol plus 2 pokoje. Domek z poddaszem wygląda z zewnątrz bardziej atrakcyjnie
Obserwuj wątek
    • solejrolia Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 02.08.21, 21:50
      Wyłącznie parterowy, i żadnych piwnic i poddaszy.
      Mam tak dość tego jak mieszkam od 20 lat, że jeśli będę mieć kolejny dom (a już wybrałam projekt wink) to nie będzie do budynku żadnego schodka, a wewnętrz- tym bardziej.
        • taje Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 02.08.21, 21:57
          Zgadzam się - piwnica jest bardzo przydatna i znacząco zwiększa powierzchnię użytkową domu. Jeśli 80 m2 to tylko z piwnicą. Zwróć tylko uwagę czy nie ma problemu z wysokim poziomem wód gruntowych (zalana piwnica = problemy i koszta).
          • solejrolia Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 02.08.21, 22:12
            Oczywiście.
            Piwnica jest przydatna do gromadzenie starych gratów.
            16walizek. Stołów, szafek, stoliczków po zmianie wystroju, których szkoda wywalić, bo dobre, a sprzedać- och nie, mogą się przydać, przecież moda wraca, a to dębowe, porządne.
            Mając piwnicę błyskawicznie obrasta się w rzeczy niepotrzebne.
            I koniecznie pudła po telewizorze!
            I pudełka (bo allegro, OLX inne takie) - przydadzą się!
            A słoiki. Słoiki i tak trzymam w kuchni. Bo jak potzreba na szybko ogóreczki do obiadu, to nikomu zbiec się nie chce. I ogólnie zapomina się o tych wszystkich marynatach. Stąd na półkach 3-5 roczników kompotów, czy innych dżemów, mama nadal chomikuje.
            Ja postanowiłam (z sukcesem) zerwać ze zwyczajem znoszenia weków na dół, i mam je w szafce, pod ręką, dlatego zjadamy niemal wszystko co mam.
            • taje Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 02.08.21, 22:28
              Wiesz, piwnica przydaje się chociażby na rowery (u nas na przykład 7), przyczepkę do roweru, hulajnogi, sprzęt sportowy (narty, buty narciarskie, rolki, łyżwy, rakiety tenisowe), bombki i inne ustrojstwo do choinki (ewentualnie sztuczna choinka jak ktoś lubi), farby i inne materiały do utrzymania domu. Wymieniać dalej? Nie wiem gdzie to można by trzymać na powierzchni 80 m2... I nie, weków, słoików ani przetworów ani starych mebli w piwnicy nie trzymamy.
              • solejrolia Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 02.08.21, 22:37
                My mamy 3 rowery, trzymamy w garażu.
                Innego sprzętu sportowego brak, bo my niesportowi. Za to sprzęt ogrodniczy- tego mamy dużooooo....bo i teren dużyyyyyy. O, mamy stół bilardowy, mąż zrobił, bo ma zacięcie do prac stolarskich.
                To my, w osobnym budynku.
                Bo garaż mojej mamy, ten w piwnicy, ledwo (!) mieści jej mały samochód, tyle zgromadziła innego "dobra" uncertain Jest miejsce w piwnicy, to się gromadzi uncertain .
                  • solejrolia Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 02.08.21, 23:04
                    Krytykuję. Acha. Autorka pyta: co wybrać.
                    Tak więc na podstawie moich doświadczeń odpowiadam autorce: to pierwsze rozwiązanie jest najgorsze z możliwych, i argumentuję dlaczego.
                    I stawiam od razu na drugą jej propozycję, z zaznaczeniem też od razu, że mam wybrany projekt (tak na zaś), gdzie wszystko na jednym poziomie.
                    Zapomniałam napisać: mąż ma od dziecka problem z nogami, ale jeszcze daje radę. Jednak martwimy się co będzie na starość. A starość niestety dopadnie (niemalże) nas wszystkich, fajnie macie, ze nie musicie wybiegać w przyszłość. My jednak o tym myślimy.
                    Do tego teraz mamy na stanie 2 psy. Spaniel, niedawno ratowaliśmy jego życie, nosić go po operacji po schodach, spoko, to tylko 13kg. Ale wzięcie na ręce 40kg owczarka i znoszenie go i wnoszenie po schodach po operacji kości, to naprawdę było wyzwanie! Operacje były 2.
                    Wiec jeśli będę miała kiedykolwiek wpływ na to gdzie/ jak zamieszkam, to mając doświadczenie i żyjąc w takim domu, w jakim teraz żyjemy, zrobię wszystko by nie mieć nigdy schodów. Ani wejściowych, ani do piwnicy, żadnych poddaszy, wszystko ma być na jednym poziomie.
                    Tyle.
                  • magia Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 02.08.21, 23:18
                    to nie jest błąd, jesli mieszkasz na terenie, gdzie caly rok na 40cm stoi woda.
                    Wierz mi, ze zadna piwnica nie wytrzyma na sucho takiego poziomu.
                    A jesli pada dodatkowo tak jak w lipcu, ze burze co chwile to tylko cieszysz sie, ze prad jest i pompa wyrabia sie, zeby wypompowac te wode z piwnicy czy innego garażu.
                        • stavros2002 Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 07:07
                          Twierdzisz, że wszystkie garaże umiejscowione w podpiwniczeniach są w lipcu zalewane?

To że tym masz błąd budowlany i brak odprowadzenia wody z podjazdu, nie znaczy, że u wszystkich tak jest.

solejrolia napisała:

> Nieważne czy jest sucho, i czy inni mają piwnice. Jak pada tak, jak w lipcu, to
                          > woda płynie po wjeździe/spadku do garażu w piwnicy.
                          > Tak po prostu jest.
                          >
                    • solejrolia Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 02.08.21, 23:36
                      A tak, deszcze nawalne są coraz częściej- przyzwyczajajcie się.

Jeśli jest prąd, to trzeba mieć jeszcze gdzie pompować wodę . (teren u mnie dość duży, i woda ma generalnie gdzie wsiąkać, a to, co wleci do garażu, to jest na bieżąco pompowane, tak pompa jest na stałe zamontowana, wiec strat za dużych, poza zawilgoconymi ścianami, jak dotąd nie mieliśmy. )
                      Ale do sąsiadów musi przyjeżdżać straż pożarna. Bo tam już domki ciasno, wszędzie kostka i tylko mikro trawniczki- woda nie ma gdzie nawet wsiąkać, więc płynie do domów. I ich po prostu zalewa.
                      • picathartes Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 11:46
                        > Jeśli jest prąd, to trzeba mieć jeszcze gdzie pompować wodę . (teren u mnie dość duży, i woda ma generalnie gdzie wsiąkać, a to, co wleci do garażu, to jest na bieżąco pompowane, tak pompa jest na stałe zamontowana, wiec strat za dużych, poza zawilgoconymi ścianami, jak dotąd nie mieliśmy. )

Solejrolia, masz po prostu słabo zorganizowaną kanalizację. Tak nie powinno być.

U nas leje od zeszłego września non stop, mamy rekordowe opady od 130 lat (vide powodzie w Szwajcarii) i nic nam nie zalało, studzienki wodę odbierają bezproblemowo. Do tego mieszkamy na wzgórzu, więc teoretycznie wszystko z ogrodu wyżej leci na nasz dom, i jakoś nie zalewa smile
                        No dobra, raz naleciało wody do kostek do pralni, bo zostawiłam okno otwarte, pralnia jest wkopana w połowie w ziemi, więc okno na poziomie ogrodu i jak lunęło to jakby ktoś wodę wiadrami do pomieszczenia nalał. Na szczęście kratkę odpływową mamy w pralni, więc szkód żadnych nie narobiło.
                        No ale przy zamkniętym oknie to się nie zdarza.
                • 3-mamuska Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 00:24
                  solejrolia napisała:

> My mamy 3 rowery, trzymamy w garażu.
                  > Innego sprzętu sportowego brak, bo my niesportowi. Za to sprzęt ogrodniczy- teg
                  > o mamy dużooooo....bo i teren dużyyyyyy. O, mamy stół bilardowy, mąż zrobił, bo
                  > ma zacięcie do prac stolarskich.
                  > To my, w osobnym budynku.
                  > Bo garaż mojej mamy, ten w piwnicy, ledwo (!) mieści jej mały samochód, tyle z
                  > gromadziła innego "dobra" uncertain Jest miejsce w piwnicy, to się gromadzi uncertain .
                  >
                  >
                  >
                  To po cholerę się wypowiadasz jak nie potrzebujesz trzymać sprzętu a masz jeszcze domek w ogrodzie? 🤦‍♀️
            • tilijka123 Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 08:34
              solejrolia napisała:

> Oczywiście.
              > Piwnica jest przydatna do gromadzenie starych gratów.

Piwnica ma jedną ogromną zaletę. W lecie jest tam chłodno.
              W upały kiszę w piwnicy ogórki i kapustę bo w kuchni jest zbyt ciepło na fermentację mlekową.
              Mąż też w upały rozkłada tam sobie polówkę i śpi.

• m_incubo Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 11:10
              No jeśli ktoś ma osobowość śmieciarza - zbieracza, to może i jest tak, jak piszesz.
              Ja mam w piwnicy pralnię, kotłownię, rowerownię, narzędziownię i składzik na zapasy typu 20kg żwirku i 20 kg karmy dla kotów, huśtawki i zabawki używane tylko latem.
              Jeśli tobie piwnica służyła do przechowywania 16 walizek, połamanych mebli i 50 kartonów z allegro, to nie w piwnicy tkwi problem.
            • picathartes Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 11:29
              > Piwnica jest przydatna do gromadzenie starych gratów.
              16walizek. Stołów, szafek, stoliczków po zmianie wystroju, których szkoda wywalić, bo dobre, a sprzedać- och nie, mogą się przydać, przecież moda wraca, a to dębowe, porządne.
              Mając piwnicę błyskawicznie obrasta się w rzeczy niepotrzebne.
              I koniecznie pudła po telewizorze!
              I pudełka (bo allegro, OLX inne takie) - przydadzą się!
              A słoiki. Słoiki i tak trzymam w kuchni.

Serio?

Ja mam w piwnicy trzy pomieszczenia.
              1. Pralnio-suszarnię z oknem.
              2. Bunkier, który przerobiliśmy na spiżarnię - wszystkie suche makarony, słoiki z miodem, dżemy, dziesiątki paczek musli, ryże we wszystkich kolorach i odmianach, inne ziarna, fasole, dziesiątki paczek kawy, oleje w stu gatunkach i odmianach, wino, piwo - to wszystko ładnie stoi sobie na półkach. Trzymam tam też większość chłodo- i ciemnolubnych warzyw jak cebule, ziemniaki, itp. Papiery toaletowe, ręczniki papierowe, środki czyszczące - całe zapasy. Do piwnicy biegam chętnie, często i gęsto, bo to dobrze na tyłek robi.
              3. Olbrzymi "pokój - przechowalnię" z wielkimi ośmioma zabudowanymi szafami od ziemi do sufitu. W szafach żyje sobie zapasowa pościel, ubrania za małe/ za duże na dzieci. Ubrania sezonowe. Ubrania wizytowe używane od wielkiej okazji. Buty sezonowe. Dwie pełne szafy pełne narzędzi, zaprawy murarskiej, tapet, farb itp. I jeszcze jedna pusta szafa... dla gości, bo pokój robi za gościnny smile
              Pudeł po telewizorach i walizek tam nie ma, w ogóle pokój nie jest zagracony. Za to jest podwójne łóżko, obrazy i dywan, który szybko rozścielamy, jeśli potrzebujemy przerobić przechowalnię na sypialnię big_grin

Od kiedy ją mam, nie wyobrażam sobie żyć bez piwnicy.
        • solejrolia Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 02.08.21, 22:05
          Tak, jasne w piwnicy pralnia. Wy po prostu nie wiecie o czym piszecie.

Ja przez ponad 15lat zapierdzielałam z 2giej kondygnacji do piwnicy z miskami z praniem. W te i we w te. na początku macierzyństwa bardzo często pod jedną pachą maluch, a pod drugą miska z praniem. A potem z drobiazgiem u kolana.
          2 lata temu zrobiliśmy totalny remont łazienki i WRESZCIE mam w łazience pralkę, i wszystko zmieniło się!
          Pralnia w piwnicy to jest najgorsza opcja z wszystkich.
          • e-ness Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 02.08.21, 22:30
            Mam pralnie w piwnicy i dla mnie to idealne rozwiązanie, choć na początku zarzekałam się, ze jak mi mąż nie podłączy pralki w łazience i przestane prac.
            Boszzze jak ja kocham swoją pralnie

W łazience tylko kosz zbiorczy na brudy. z nim schodzimy do pownicxy i wszystko segreguje na 4 kosze.

Jak wracamy z wyjazdów to brudne rzeczy od razu ląduja w pralni. Nic mi się nie przewala pod nogami, grzecznie czeka na swoją kolej prania.
            Nawet bieganie po schodach nie zniechęciło mnie do tego rozwiązania.

Pralka, suszarka bębnowa, suszarka stojąca, regał na chemię wszelkiej maści.
            Teraz mam remont domu i zamontuje dobie zlew techniczny, bo kam stykał umywalkę i to jedyne co mi przeszkadza w mojej pralni.

A co do postu głównego

PIWNICA to zbawienie
            80m2 na dwóch poZiomach to porażka budowlana . Zero przestrzenimala wspólna powierzchnia, zatracenie nawet niewielka ilością mebli.
          • biszkopty35 Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 00:45
            Zgodzę się co do pralki. Ma być przy koszach na pranie, kosze mają być tam, gdzie ściągamy brudne ubrania. Też miałam pralnię z elegancką suszarnią z południowym oknem, na parterze. A kąpaliśmy się i spaliśmy na piętrze. Kosze z ubraniami stały na schodach, spoczniku, środku salonu - po całej trasie, którą musiałem przebyć, niosąc brudy do prania lub wynosząc je po wysuszeniu na piętro, ponieważ w różnych momentach odzywały się różne potrzeby moich noworodków, niemowląt, w końcu - maluchów. Gdy szłam rodzić trzecie dziecko, poprosiłam męża, żeby nie kupował mi biżuterii w ramach uznania i podziękowań, tylko pralkosuszarkę, która wstawiliśmy do małego pomieszczenia przy łazience u góry. Dotąd mamy dwie pralki. Ta dolna używana sporadycznie.
            Co do pytania autorki wątku: wybrałabym parterowy dom z podpiwniczeniem. 80 to malutko, projekt powinien być zwarty, to da wrażenie przestrzeni. Przy podziale na dwie kondygnacje wszędzie będzie ciasno.
        • 71tosia Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 02.08.21, 23:10
          Nie jest, bo dzis ziemniaków już w niej nie przechowujemy. Te wszystkie funkcje o których piszesz możesz mieć na parterze. A zrobienie piwnicy w której nie będzie wilgoci jest kosztowne.
          Ps mam piwnice, ale taki dom kupiłam. Z pewnością nie robiłabym jej, gdybym miała wybór.
      • husmus Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 11:39
        solejrolia napisała:

> Wyłącznie parterowy, i żadnych piwnic i poddaszy.
        > Mam tak dość tego jak mieszkam od 20 lat, że jeśli będę mieć kolejny dom (a już
        > wybrałam projekt wink) to nie będzie do budynku żadnego schodka, a wewnętrz- t
        > ym bardziej.
        >
        >
        Zgadzam się, miałam takie same doświadczenia w domu rodzinnym. Teraz mam parterowy, 150 m kw. Ani jednego schoda. Część mieszkalna 110 m (salon, kuchnia, dwie łazienki, 3 sypialnie) + reszta to część gospodarcza (duży schowek i garderoba, mała pralnia i kotłownia). Rodzina 2+2, w zupełności wystarczająca powierzchnia.
    • taje Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 02.08.21, 21:53
      Z tych dwóch opcji, zdecydowanie dom podpiwniczony 80 m2 na 1 poziomie (plus 80 m2 piwnicy). Ale tak ogólnie nie pakowałabym się w dom o tak małej powierzchni. Przy tym metrażu mieszkanie lepsze. Dom dla pary bez dzieci to minimum 120 m2 (i to na jednym poziomie). Dom dla rodziny - sensowne minimum to 150 m2, a lepiej więcej.
    • 71tosia Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 02.08.21, 23:01
      Robienie piwnicy to spore koszty, większe niż podniesienie dachu i zrobienie poddasza. 80m2 na jeden poziom to calkiem Ok na dwa pokoje kuchnie i łazienke. Dla ilu osob jest ten dom i w jakim sa wieku?
    • hrabina_niczyja Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 00:00
      Parterowy zdecydowanie. 80 m2 to mało, ale w sam raz na domek parterowy z piwnica. Natomiast w tej piwnicy pralnia musi być wykończona, w sensie płytki, okno, mała wanna czy wielka umywalka, suszarki na pranie, sznurki, deska do prasowania, wieszaki. Pralnia w piwnicy jest fe i be tylko wtedy jak na gołym betonie między starym regałem a fotelem po babci się pierd...e pralkę i jeszcze jakieś weki się tam zmieszczą. Plus w piwnicy spiżarnia i eleganckie półeczki. Wtedy na 80 metrach można żyć.
    • 3-mamuska Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 00:20
      Jeden poziom z piwnica. Dlatego ze korzystanie ze schodów jest wkurzające noszenie wszystko góra dół.
      Piwnica z pralnia i gospodarczym super pomysł.
      Znosisz pranie, pierzesz ,suszysz przynosisz na gore. W łazience można zróżnicuje zsyp na brudne ciuchy do koszmar na pranie.
      Wyciągasz odkurzacz mopy sprzątasz znosisz i spokój na tydzień.
    • droch Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 00:48
      Tylko 2 poziomy. Fizycznie separuje salon od sypialni i miejsca (miejsc) pracy. Daje poczucie większego metrażu niż jest faktycznie.
      A bieganie po schodach jest demonizowane, zresztą, trochę ruchu jeszcze nie zabija.
      • snakelilith Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 00:55
        droch napisał:

>
        > Daje poczucie większego metrażu niż jest faktycznie.

Na każdym poziomie jest tylko 40 m2, to na 2 pokoje na każdym piętrze plus hol, gdzieś jeszcze jest łazienka i kuchnia, daje nie poczucie metrażu, a klatek dla kur.
          • picathartes Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 10:15
            > I takie myslenie ptzyczynia sie do zwiskszenie emisji CO2. Sama nie mieszkasz na wiskszym metrazu.

Jeśli chodzi o emisję CO2, to akurat UK i maleńkie, byle jak zbudowane domy się do tej emisji przyczyniają więcej, niż spore domy niemieckie.
            W UK co ogrzejesz, to natychmiast przez dach i mury ucieka big_grin

Akurat budownictwo w UK to kompletna porażka. A już w szczególności te piętrowe pudełka od zapałek.
              • princesswhitewolf Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 12:35
                >Princes jak zwykle sadzi swoje pierdolety siedząc w maciupkim domku z tektury.

Moj dom to 160mkw ze sporym pieknym ogrodem z palmami i drzewami owocowymi. Zdjecia masz na watkach ogrodniczych bo nie raz wklejalam. Ja nie mam powodu do wstydu bo w przeciwienstwie do Ciebie nie mieszkam w mieszkaniu socjalnym ani w takowej dzielnicy.

• bywalec.hoteli Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 18:26
                  princesswhitewolf napisała:

> Moj dom to 160mkw ze sporym pieknym ogrodem z palmami i drzewami owocowymi.

Princess, nie przejmuj się. Na pewno masz ładny domek i ogród jako pasjonatka grzebania w ziemi.
                  A z ciekawości:
                  - jak palmy rosną w Londynie?
                  - 160 mkw masz na 2 czy 3 poziomach?
                  - czy w tym jest garaż?
            • princesswhitewolf Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 12:33
              >Jeśli chodzi o emisję CO2, to akurat UK i maleńkie, byle jak zbudowane domy się do tej emisji przyczyniają więcej, niż spore domy niemieckie.
              W UK co ogrzejesz, to natychmiast przez dach i mury ucieka big_grin

ty w ogole bylas w UK?

Jakie "byle jak zbudowane"? Wiekszosc domow w UK jest z cegly i nie tynkuje sie jak w Polsce bo jest to porzadna cegla a nie pustaki i nie ma powodu do krycia. Normalni ludzie maja ocieplenie strychu. Ja strychu nie mam tylko pomieszczenia mieszkalne z Cellotex. Normalni ludzie maja tez izolacje wewnetrzna scian tzw cavity wall.

Poza tym w domu by nie bylo cognestion na oknach musza byc wywietrzniki i nie moze byc zaden dom tak by tworzyla sie w nim para wodna.

Zerowe pojecie o budowaniu domow

• picathartes Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 12:50
                > ty w ogole bylas w UK?

9 lat smile
                Mieszkałam w Londynie (South Ken), mieszkałam w Surrey, mieszkałam w Hampshire. Bywałam często w domach za wiele wiele milionów funtów naprzeciwko V&A museum, II grade listed w West Sussex i podtrzymuję swoje zdanie, że te domy to tragedia. Nawet te najlepsze, najdroższe, najekskluzywniejsze.
                Mieszkałam w ładnym małym domku w Stanach i już niedrogie domki tam biją na głowę te drogie w UK, grubością ścian, jakością okien, rozkładem pomieszczeń.
                Mieszkałam ponad rok w zachodnich Niemczech i przeprowadzka do South Kensington w Londynie to był dla mnie szok. Jako młoda siksa wyobrażałam sobie, że Anglia dużo "wyżej" w rankingu stoi niż Niemcy, a o South Kensington pomyślałam, że do... slumsów trafiłam big_grin big_grin big_grin (Oczywiście dom był jak na warunki londyńskie świetny, ale do niemieckich się po prostu nie umywał)
                A w Szwajcarii, gdzie mieszkam dziś, byle pierwsze mieszkanie z bloku z przeciętnej dzielnicy bije jakością i wykończeniem posiadłości brytyjskie. Mówię o drogich "porządnych" domach w dobrych brytyjskich dzielnicach, nie socjalnych blokowiskach.

> Poza tym w domu by nie bylo cognestion na oknach musza byc wywietrzniki i nie moze byc zaden dom tak by tworzyla sie w nim para wodna.

No fakt. Domy są w UK tak budowane, że bez wywietrzników ani rusz, bo od razu grzyb będzie big_grin big_grin big_grin Wyobraź sobie, że w innych krajach tych wywietrzników nie ma i grzyba... też nie ma big_grin

> Jakie "byle jak zbudowane"? Wiekszosc domow w UK jest z cegly i nie tynkuje sie jak w Polsce bo jest to porzadna cegla a nie pustaki i nie ma powodu do krycia.

Wiesz co jest najlepszym izolatorem? Powietrze. Jak zbudujesz GRUBĄ ścianę z warstwą powietrza, to nie musisz sztucznie potem docieplać, jak to w UK praktykują, z "dofinansowaniem" od państwa. Dobrze zbudowanego domu nie trzeba docieplać i nie trzeba PO zbudowaniu osobno strychu docieplać. To jest patobudownictwo, nie budownictwo.
                • princesswhitewolf Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 12:58
                  >i podtrzymuję swoje zdanie, że te domy to tragedia.

no to znana sprawa ze emigranci najczejsciej wynajmuja domy najtansze, byle jakie, zagrzybione

>Jak zbudujesz GRUBĄ ścianę z warstwą powietrza,

jak mowilam na budowlance sie nie znasz. Domy w UK maja bardzo grube sciany. Nie buduje sie tu z pustakow ale z CEGLY.

>Wiesz co jest najlepszym izolatorem? Powietrze.

poczytaj sobie o cavity wall insulation bo gdybys wiedziala o czym mowie to bys nie napisala powyzszego zdania. Wlasnie cavity wall to passive wall insulation. Mowimy o domach majacych i 200 lat

W UK istnieja przepisy budowlane ktore wymagaja by sciana miala 23 cm a cavity wall 30 cm. Nie wolno innych budowac.

>Mieszkałam w ładnym małym domku w Stanach i już niedrogie domki tam biją na głowę te drogie w UK, grubością ścian, jakością okien, rozkładem pomieszczeń.

Przeciez powyzszy wpis swiadczy ze nie masz pojecia o temacie budownictwa. W USA domy sa budowane z drewna i sa nietrwale, to domy na 20 lat a nie 200 jak w UK. Posluchaj sobie budowlanca. Wybacz ale bredzisz.

Sorry ale nie masz pojecia o temacie.

• picathartes Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 13:10
                    > no to znana sprawa ze emigranci najczejsciej wynajmuja domy najtansze, byle jakie, zagrzybione

Wybacz, ale nie wynajmowałam, ale mieszkałam jako niania u top bankierów i arystokratów w Londynie. Popatrz sobie na ceny domów dokładnie naprzeciwko V&A zanim określisz je "najtańszymi' big_grin
                    A już w Hampshire mieszkałam jako dorosła pracująca, jeszcze z niemężem też pracującym, i zarabialiśmy oboje sporo powyżej średniej, więc raczej w bylejakimzagrzybionym też nie mieszkaliśmy, tylko w fajnym domu, w fajnym miejscu.
                    Nie mierz każdego emigranta swoją miarą.

Powtórzę, domy w UK to tragedia. I nawet jak któryś trafi się w dobrej lokalizacji, to zbudują dwie łazienki i kuchnię od strony południowej albo ogródka, a od północy czy ulicy ulokują salon i sypialnie big_grin
                    A, i jeszcze tanią wykładzinę na podłogę trzeba dać, bo po co wykosztować się na ładne deski big_grin
                    I okna, najlepiej plastiki trzywarstwowe, skoro ściana niedocieplona, niech chociaż okna przed zimnem chronią big_grin

Ja wiem, że mieszkasz w UK, to będziesz swojego bronić ręcami i nogami, ale uwierz, połowa Europy mieszka lepiej smile
                    • picathartes Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 13:20
                      Zobacz, tu masz zestawienie jak wygląda jakość domów w UK w porównaniu z niektórymi krajami europejskimi. To, że Ty mieszkasz w domu, który jest okej, nie znaczy, że cała Wielka Brytania tak mieszka.
                      www.theguardian.com/environment/damian-carrington-blog/2013/nov/29/uk-homes-most-expensive-heat-eu-fuel-poverty
                      • princesswhitewolf Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 13:40
                        ten artykul mowi o ogrzewaniu. Brytyjczycy to zimny chow. Oni w ogole kiepsko ogrzewaja z wyboru. Ciagle im goraco i nie chodzi o oszczednosc. Wiesz ile ja odkrecam kaloryfory a moje domowa angielska flegma lazi i skreca? Nie, nie jest to osoba nieszczodra, wrecz przeciwnie.
                        • princesswhitewolf Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 13:44
                          tu tez jest ciekawe zdjecie z BRE dokumentu. Pokazuje ze tak naprawde w UK jest o wiele wiecej domow i mniej mieszkan w porownaniu do Polski. Ludzie maja wieksza niezaleznosc, nie mieszkaja w spoldzielniach w mieszkaniach w wiekszosci. Stad wiele malutkich domkow-kawalerek 40mkw i itp. Nikt nie chce mieszkac w blokach i poza apartamentami w centrach miast ludzie mieszkaja w domach, a mieszkania glownie sa socjalnym zjawiskiem

• ritual2019 Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 05.08.21, 09:56
                          princesswhitewolf napisała:

> ten artykul mowi o ogrzewaniu. Brytyjczycy to zimny chow. Oni w ogole kiepsko o
                          > grzewaja z wyboru. Ciagle im goraco i nie chodzi o oszczednosc.

??? Ogrzewaja wg potrzeb a nie pory roku. Obecnie w wielu domach/mieszkaniach systemy kintroli ogrzewania sa nowoczesne. My uzywamy hive, latwo kontrolujemy i regulujemy ogrzewanie i podgrzewanie wody dzieki czemu nie marnotrwimy pieniedzy i emergii.
                    • princesswhitewolf Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 13:32
                      >Wybacz, ale nie wynajmowałam, ale mieszkałam jako niania u top bankierów i arystokratów w Londynie.

i mieszkali w fatalnie zbudowanych domach...aha. Juz w to wierze

>tylko w fajnym domu

wiec w czym problem

>Nie mierz każdego emigranta swoją miarą.

fakt, nie jestem i nie bylam niczyja niania tylko Product Marketing Manager przez wiekszosc zycia. Jako niania nie wyzylabym.

>Powtórzę, domy w UK to tragedia

no ciekawe, niby dom bankiera i fajny dom a mowisz ze tragedia. Bez logiki. Musialas zatem bywac w domach emigrantow bo normalnie ludzie zakladaja izolacje.

>I nawet jak któryś trafi się w dobrej lokalizacji, to zbudują dwie łazienki i kuchnię od strony południowej albo ogródka, a od północy czy ulicy ulokują salon i sypialnie big_grin

o czuym ty mowisz? W UK domy sa zbudowane wg pewnych okreslonych wzorcow i nie kieruja sie kompasem czyli gdzie polnoc. Sypialnie sa na pietrze. Living Room na dole.

>I okna, najlepiej plastiki trzywarstwowe, skoro ściana niedocieplona, niech chociaż okna przed zimnem chronią

Okna w UK aktualnie sa sprowadzane z Polski od dobrych kilkunastu lat i dopasowane do wymogow tutejszych building regulations. Wiekszosc domow ma podwojne okna z wywietrznikami. Powtorze, kazdy dom musi miec wywietrzniki okienne inaczej para sie tworzy: congestion

W Kwestii uszczelnienia to nie masz pojecia o temacie, bo jest cos takiego jak Green Deal gdzie rzad sponsoruje wiekszosc uszczelnienie domow wiec wiekszosc domow z tego korzysta ze jest to prawie za darmo. www.gov.uk/green-deal-energy-saving-measures

>Ja wiem, że mieszkasz w UK, to będziesz swojego bronić ręcami i nogami, ale uwierz, połowa Europy mieszka lepiej smile

wow, nie bylam w Europie i nie mieszkalam w Polsce w cudownych domach. Prosze cie, moj dom niczym sie nie rozni w poziomie uszczelnienia niz mojej siostry, a nawet wiele spraw ma lepiej rozwiazanych.

• ritual2019 Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 13:42
                        Tragedia bo to nie polski bunkier. Bloki w pl a w takich mieszka wiekszosc to cienkie sciany gdzie kazdy slyszy i czuje sasiadow. Polacy tez maja obsesje izolacji co w efekcie daj. wilgoc. Do tego marnotrastwo energii, przegrzewanie mieszkan, klatek schodowych itd. A w prywatnych domach ogrzewanie na cokolwiek i wciaz wegiel jako glowne zrodlo. Do tego wylewanie zawartosci szamb na laki itp zeby zaoszczedzic. W kamienicach mieszkania sa rozne ale wiekszosc to nic fajnego ani nowoczesnego, grzyb, wilgoc dosc powszechne.
                  • turzyca Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 04.08.21, 01:11
                    >poczytaj sobie o cavity wall insulation bo gdybys wiedziala o czym mowie to bys nie napisala powyzszego zdania. Wlasnie cavity wall to passive wall insulation. Mowimy o domach majacych i 200 lat

Wiesz, dom zbudowany w technice muru szczelinowego, to mój ojciec rozbierał swojej ciotce jakoś w latach 70-tych, bo już wtedy dało się wybudować dom o lepszych parametrach, a mówimy przecież o prlowskiej bryndzy. Obecnie da się zbudować ściany lżejsze, tańsze i o znacznie lepszych parametrach, spokojnie da się osiągnąć współczynnik U rzędu, 0,15 podczas gdy mur szczelinowy w najlepszym wypadku ma 0,8, a częściej powyżej 1.
        • e-ness Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 10:25
          Błagam, jak kuchnia, dwa pokoje , łazienka, wiatrołap?, schody i komunikacja mogą dać” poczucie większego metrażu” na 40m2? To patodeweloperka, a nie metraż dla rodziny, jeszcze brak pomieszczeń gospodarczych.

Boszeeee ratuj przed takimi doradcami😅😅😅😅
    • princesswhitewolf Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 01:22
      W UK 80 m domy pietrowe nie sa rzadkoscia a bylam i w 48 m. Na dole living room i malutka kuchnia, na pietrze sypialnia i lazienka. Najciekawsze jest to ze domek mial 10 mkw ogrodka na ktorym jedna czwarta ogrodka zajmowala szopa.

Takich domkow niemalo w UK
        • 3-mamuska Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 03:29
          Albo takie wąskie ze tylko drzwi frontowe kawałek ściany i okno pojedyczne na szerokość i w górę . Maja pół piętra. I np. 5-6 kondygnacji w gore. Dom nie ma więcej niż 5-6 metrów szerokości.
          Kuchnia front , półpiętro tył salon , pół piętro front łazienka półpiętro tył następna sypialnia i tak do samej góry. Po drodze jakiś gospodarczy czy gabinet.
          • princesswhitewolf Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 12:42
            >Albo takie wąskie ze tylko drzwi frontowe kawałek ściany i okno pojedyczne na szerokość i w górę .

nierozumiem. https://www.aier.org/wp-content/uploads/2021/06/houses-1200x1200-cropped.jpg Co w tym dziwnego ze maja jedno okno kolo drzwi?

Statystyki donosza ze przecietny dom w UK ma 7 metrow szerokosci i 76metrow kwadratowych. W dodatku w UK jest w zasadzie kilka modeli domow obejmujacych wiekszosc domow. Chartakterystyczne sa bardzo waskie klatki schodowe. W Polsce klatki schodowe sa duze.
        • princesswhitewolf Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 12:39
          >Ale zeby sobie od razu taki budowac .

nie no wiadomo ze to inna sprawa. Ja tylko mowie ze i o polowe mniejsze istnieja. W UK w blokach mieszkaja w zasadzie ludzie zyjacy na socjalu. Normalnie to jest bardzo malo mieszkan prywatnych, chyba ze w centrach wielkich miast w apartamentowcach. Wszyscy chca mieszkac w samodzielnych domkach i ze wzgl na ceny domow takie 40mkw cuda tworza sie
    • evee1 Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 03:10
      Przy takim metrazu absolutnie i wylacznie tylko parterowy. Nawet jak planowalismy nasz dom (180 mkw) to stwierdzilismy, ze to za mala powierzchnia na pietrowy.
      Ale ja jestem zwolenniczka domow parterowych (jak sie da), bo lubie przestrzen.
    • mamamisi2005 Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 10:10
      Ja wybrałabym parterowy, ale ludzie mają różne priorytety. Moja koleżanka ma mieszkanie 2 - poziomowe tylko trochę większe i za największy plus uważa rozdzielenie strefy prywatnej od tej, gdzie bywają goście. A że dom prowadzą dość otwarty, to w pełni rozumiem argument.
    • jdylag75 Re: 80 m2 na 1 czy 2 poziomach? 03.08.21, 10:45
      Piwnica o wysokości 2 m brzmi upiornie.
      Dom z piwnicą wg mnie to super rozwiązanie, mozesz w pralni umieścić prasowalnie, schowek na walizy itp, oczywiście piwnica musi być sucha i ogrzewana.
      U moich rodziców jest duża, dobzre zagospodarowana piwnica, z kotłownią, pomieszczeniem na przetwory, zimną piwnica na warzywa, garaż i warsztat - moje ulubione miejsce. teraz mam duży garaz ale bez piwnicy i nie jestem super zadowolona.
      Brałabym 80 m na parterze+piwnica

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka