Dodaj do ulubionych

Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję

04.08.21, 09:48
Przyjęcie w ogrodzie-18 tka syna, obiad dla rodziny-babcia,ciotki,wujkowie ,dwójka dzieci 10 i 12 lat,łącznie 15 osób.
Do dyspozycji dwa grille,palenisko (bez rusztu,niestety,a już chyba nie dokupię ,bo finansowo popłynę) ,kuchenka gazowa dwupalnikowa.
Co ematka przygotowuje do jedzenia i picia ,mając w/w sprzęt do dyspozycji ,żeby było i elegancko i smacznie i jednocześnie na luzie (nie przewidujemy sztywnego siedzenia przez stole ,tylko gry i zabawy ogrodowe różne).
Tort i ciasto mam zamówione,nie wiem, czy jeszcze jakiś deser do tego np.lody mrożone w połówkach owoców (cytryna,pomarańcza) .Czy nie będzie za dużo?
Wymyśliłam na razie ,źe na początek będzie pomidorowa w dwóch wersjach-na ciepło krem z czymś eleganckim i na zimno-gazpacho, a potem nie wiem właśnie mogę zrobić gar strogonowa ,bo dobry mi wychodzi, gołąbki? To się w sumie odgrzeje bez kłopotu
Potrawy z grilla średnio mi wychodzą, a warto byłoby ten grill wykorzystać-zwykla kiełbasa chyba nie bardzo pasuje ,karkówka? Plus dwie surówki a potem jeszcze jakaś sałatka i coś na zimno?
Jest sens kupować owoce? W ogrodzie dojrzewają borówki i trochę malin ,zawsze można zerwać na bieżąco, chyba,że sałatka owocowa podana w połówce arbuza?
Chciałabym, by dobrze ten obiad wypadł, tydzień później syn robi jeszcze imprezę dla kolegów, ale tu już się nie zamierzam przejmować, zresztą sam mówi,źe piwo i Kiełbasa na grilla wystarczą.
Nie mam doświadczenia w organizacji większych przyjęć, impreza za ponad tydzień, więc trochę czasu jest na przygotowanie .
Poradźcie proszę, doswiadczone kobiety, co Wam się sprawdza, żeby było smacznie ,elegancko ,ale swobodnie.
Obserwuj wątek
    • savignonblanc Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 09:58
      Robię sałaty - Np. z rukoli i pomidorków koktajlowych posypanych płatkami chili i tartym parmezanem, albo sałata rzymska, cieniutkie plasterki kalarepy, rzodkiewki, polane alioli, posypane tartym parmezanem i starta skórka z cytryny.
      Dużo guacamole, duuuzo pokrojonej bagietki.
      Co tam chcesz na grilla (zrobiłabym steki, kiełbaski, kaszankę i kiszkę ziemniaczana).
      Do steków sos czimiczuri czy jak to się tam pisze.
      Na deser pavlova albo tort. Obok placek drożdżowy z owocami sezonowymi.
      Jak ma być jeszcze kolacja to np. Makaron z sosem kurkowym.
      • raczek47 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:11
        Steków się boję,źe mi podeszwy wyjdą...guacamole dobry pomysł 🙂dzięki
    • paulownia88 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:00
      A jaką prognozują u Ciebie pogodę? Upały czy raczej chłodniej?
      • raczek47 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:08
        Umiarkowanie cieplo i bez opadów (mam namiot ogrodowy w razie czego).
    • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:01
      raczek47 napisała:
      > Przyjęcie w ogrodzie-18 tka syna, obiad dla rodziny-babcia,ciotki,wujkowie ,dwó
      > jka dzieci 10 i 12 lat,łącznie 15 osób.

I syn zgodził się na taką osiemnastkę?
      Babcia, ciotki, wujkowie, dzieci - koszmar a nie osiemnastka.
      • raczek47 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:05
        Tydzień później robi dla kolegów grilla i piwo,spanie w namiotach ,więc jest kompromis ,zaproszonych gości lubi, więc nie ma problemu.
      • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:06
        RODZINA jest zapraszana z okazji 18 urodzin. Znajomi w innym terminie, ale januszek nie czyta tylko sie przypier....
      • glanaber Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:07
        Łomie, czytaj ze zrozumieniem: „tydzień później syn robi jeszcze imprezę dla kolegów”
        • cudko1 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:11
          pomidorowa zupelnie mi nie pasuje do ogrodowej imprezy,
          • cudko1 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:11
            jeszcze chlodnik np litewski do grilla jako salatka jest ok, ale pomidorowa hmmm
        • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:13
          glanaber napisała:
          > Łomie, czytaj ze zrozumieniem: „tydzień później syn robi jeszcze imprezę dla ko
          > legów”

Czytałem i co z tego?
          Ta pierwsza impreza jest dla ciebie i rodziny a nie dla syna. Dla normalnego osiemnastolatka to jest męka.

• raczek47 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:18
            Uwierz, dla mojego to przyjemność
            • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:27
              raczek47 napisała:
              > Uwierz, dla mojego to przyjemność

Jeśli tak, to w porządku.
              Może dzisiejsi osiemnastolatkowie są jacyś inni niż kiedy ja miałem 18 lat.
          • tilijka123 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:19
            januszekxxl napisał:

> Ta pierwsza impreza jest dla ciebie i rodziny a nie dla syna. Dla normalnego os
            > iemnastolatka to jest męka.
            >

To zależy od tego jakie są więzi w rodzinie. Niektóre nastolatki dobrze czują sie w gronie rodziny i jnei mają problemów ze spędzaniem z nią czasu i świętowaniem razem.
          • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:20
            Gadałeś z synem raczka? aha
          • arwena_11 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:31
            Moje dzieci bardzo chciały imprezę rodzinną.
          • zosia_1 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 13:53
            współczujemy rodziny
      • paulownia88 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 15:02
        Jaki tam koszmar - ja miałam trzy osiemnastki - jedną dla najbliższej rodziny, drugą dla dalszej a trzecią dla przyjaciół i znajomych. Nie słyszałeś, że tak się robi, Januszku?
    • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:10
      Nie rób zup. Sałaty wszelakie i różne mięska, warzywka z grila. A owoce to arbuz fajny i ananas i winogrona, borówki i maliny do samoobsługi.
      • raczek47 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:31
        Nie upieram się przy tych zupach,wymyśliłam sobie, że tak będzie dobrze, ale doświadczenie mam małe,bez problemu mogę zrezygnować .
        • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:36
          Jak mamy obiad to owszem zupy, drigie deser....
          Ale grill juz bez zup sie doskonale obywa.
          Fajne są pieczarki faszerowane serkiem z chrzanem. A kaszanka smacznie wychodzi zawijana w folii z kawałkiem jabłka i cebulki(i upieczona oczywiście).
          • szarakratka Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:43
            Pieczarki duszone czy jakie? Zaintrygowało mnie.
            • cudko1 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:48
              pieczarki pieczone na grillu jak reszta,

mozna tez mieskiem mielonym nadziac smile
            • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 12:10
              Same kapelusze solę, pieprzę, i nadziewam serkiem z chrzanem(ja mieszam serek z chrzanem samodzielnie, ale można kupić chrzanowy twarożek) na tackę i opiekam.
    • glanaber Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:12
      1. Szaszłyki warzywne z grilla: cukinie, papryka, bakłażan, czerwona cebula, pieczarki, ząbki czosnku, wszystko zamarynowane w occie winnym, oliwie i przyprawach, nadziane na patyki - u nas zawsze schodzi każda ilość, babcie też się tym zajadają

2. Grillowane ziemniaki w folii lub pataty
    • tilijka123 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:16
      Na grillu możesz upiec pierś z kurczaka lub sznycle z piersi indyka. Marynata: czerwone wino, olej, przyprawa do kurczaka złocista. Wrzucasz mięso do marynaty dzień wcześniej.
      Ugrilowałabym jeszcze cukinię. Marynata: sok z cytryny, olej, sól pieprz, rozmaryn. Kroję cukinie w plastry ok 1 cm i wrzucam do marynaty kilka godzin przed imprezą.

• szmytka1 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:17
      ja lubię takie sałatki typu makaron, kukurysza, kurczak, mozarella, borkuły, słnecznik prazony, pomidorki, jajko, jakiś ogóreczek konserwowy, sos czosnkowy. Nie wszytko w jednej, to składniki na zmontowanie ze 2 różnych wink
    • pyza-wedrowniczka Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:22
      Ja bym jednak poszła w grilla. Podałabym zupę (może być krem z pomidorów, bo to uniwersalne i nawet dzieci zjedzą). Postawiłabym na stole ze 2-3 proste sałatki, a potem: kiełbasa, kaszanka, karkówka, skrzydełka, camembert, warzywa grillowane (cukinia, papryka), szaszłyki itp. Jadłam ostatnio bardzo dobre pieczarki z fetą i pesto z grilla, szaszłyki z mango i halumi - mozna fajne grillowe rzeczy zrobić. Przyjęcia w ogrodzie jakoś zawsze fajniej wychodzą z grillem niż sztywny obiad ze schabowym.
    • turzyca Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:24
      Poncz! Bardzo pasuje do takiej imprezy. Możesz zamrozić część płynu wykorzystywanego do robienia ponczu, np. soku, z owocami, w formie z kominkiem (nie cała forma tylko na dno, tak 1/3 mniej więcej), potem wkładasz do wazy i masz dodatkowy atrakcyjny wizualnie element. Możesz zrobić kilka dni wcześniej i po zamrożeniu przełożyć do płaskiego pudełka, żeby nie zawalać zamrażarki.
      Dużo lepsze zastosowanie dla waży niż zupa. wink
      Tylko koniecznie zrób zapas tego ponczu w lodówce, bo schodzi szybko.

A w ogóle więcej sałatek, także takich sycących, kartoflana czy makaronowa. Strogonow brzmi fajnie.
      • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:31
        turzyca napisała:
        > Poncz! Bardzo pasuje do takiej imprezy.

Zwłaszcza dla dziesięcio i dwunastoletnich dzieci big_grin
        poncz
        1. «gorący napój alkoholowy z wina, araku, rumu lub innego alkoholu oraz z herbaty, soku cytrynowego, cukru i przypraw korzennych»
        2. «syrop z dodatkiem alkoholu używany do nasączania ciast»

sjp.pwn.pl/szukaj/poncz.html
        • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:42
          Jak będzie wino to dzieci tez musza?
          Bywalec .....
          • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:52
            gryzelda71 napisała:
            > Jak będzie wino to dzieci tez musza?
            > Bywalec .....

Nie muszą, ale ktoś musi się opiekować tymi dziećmi, żeby sobie krzywdy nie zrobiły (dwa grille,palenisko (bez rusztu,niestety,a już chyba nie dokupię ,bo finansowo popłynę) ,kuchenka gazowa dwupalnikowa).
            Więc komu z dorosłych nie dać wina, babci?
            • spanish_fly Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:53
              Za dzieci odpowiedzialni są rodzice, nie organizatorka przyjęcia. Odwal się od niej.
              • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:54
                spanish_fly napisała:
                > Za dzieci odpowiedzialni są rodzice, nie organizatorka przyjęcia. Odwal się od
                > niej.

No to rodzice nie mogą pić wina.
                • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:56
                  Tragedia. Rodzić pilnuje własnych dzieci, rodzić nie wypije alkoholu......Nie twój świat co nie?
                  • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:01
                    gryzelda71 napisała:
                    > Tragedia. Rodzić pilnuje własnych dzieci, rodzić nie wypije alkoholu......Nie t
                    > wój świat co nie?

Nie mój świat, bo nie mam dzieci. Dlatego mogę pić i palić ile chcę i kiedy chcę.
                    • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:37
                      To po co się lansujesz w tym wątku?
                      • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:39
                        gryzelda71 napisała:
                        > To po co się lansujesz w tym wątku?

Nie lansuję się. Wypowiadam się.

• gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:43
                          Po co skoro rodzinne grile, menu na nie i dzieci to dla ciebie obszary nieznane?
                          • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:46
                            gryzelda71 napisała:
                            > Po co skoro rodzinne grile, menu na nie i dzieci to dla ciebie obszary nieznane
                            > ?

Bo mam taki kaprys.
            • ursula.iguaran Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:03
              Mówimy o 10-12 latkach? Pilnować żeby krzywdy sobie przy grillu nie zrobiły???
              Ty masz wogóle dzieci?
              • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:23
                ursula.iguaran napisała:
                > Mówimy o 10-12 latkach? Pilnować żeby krzywdy sobie przy grillu nie zrobiły???

Dwa grille, jakieś palenisko i kuchenka gazowa dwupalnikowa.
                Przy takiej ilości takiego sprzętu, to i dorosły może sobie niechcąco zrobić krzywdę. Jeszcze tylko ogniska na środku ogrodu brakuje big_grin
                • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:36
                  Ty byś sobie zrobił?
                  Ojej pierdołowaty musisz być skoro grill to dla ciebie niebezpieczeństwo.
                  • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:44
                    gryzelda71 napisała:
                    > Ty byś sobie zrobił?
                    > Ojej pierdołowaty musisz być skoro grill to dla ciebie niebezpieczeństwo.

Ja bym sobie nie zrobił, bo nie chodzę na takie imprezy babciami, ciotkami i dziećmi. W ogóle nie chodzę na imprezy z grillem, bo nie przepadam za takim jedzeniem.
                    I nie jeden grill a dwa grille, palenisko i kuchenka gazowa.
                    • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:47
                      Nie chodzisz bo nikt cię nie zaprasza. Nie dziwne.
                      • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 12:17
                        gryzelda71 napisała:
                        > Nie chodzisz bo nikt cię nie zaprasza. Nie dziwne.

Zapraszają ale nie na grilla. Na ognisko owszem.
            • edelstein Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 12:28
              Dzieci mają 10i12lat, nic nie jest wspomniane, że są ograniczone umysłowo,nie widzę żadnego problemu,by przy nich napić się dowolnego napoju alkoholowego.Wg twojego założenia powinnam do 18 dziecka nic nie pić gdyż ponieważ mieszka ze mną.
              • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 12:35
                edelstein napisała:
                > Dzieci mają 10i12lat, nic nie jest wspomniane, że są ograniczone umysłowo,nie w
                > idzę żadnego problemu,by przy nich napić się dowolnego napoju alkoholowego.

Tak, dopóki dzieciom nic się nie stanie. Ale jak któreś wpadnie między te dwa grille, palenisko , kuchenkę i się poparzy, to rodzice po alkoholu mogą mieć problemy.
                Dzieci 10 i 12 lat mogą się nieodpowiedzialnie zachowywać.
                • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 13:58
                  Jak się stanie to wpadniesz i napiszesz a nie mówiłem? ostrzegałem? toz wiem bo niejeden raz się poparzyłem jak moi rodzice się spili i mnie nie dopilnowali .
                  • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:12
                    gryzelda71 napisała:
                    > Jak się stanie to wpadniesz i napiszesz a nie mówiłem? ostrzegałem?

Tak zrobię

toz wiem bo niejeden raz się poparzyłem jak moi rodzice się spili i mnie nie dopilnowali

Nigdy się nie poparzyłem. Ale ja byłem mądrym dzieckiem i sam wiedziałem że gorące jest niebezpieczne, lekarstwa to nie cukierki, płyn do mycia naczyń to nie kompot itp itd.
                    • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:54
                      Ty wiedziałeś i tylko ty.
                      • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 15:05
                        gryzelda71 napisała:
                        > Ty wiedziałeś i tylko ty.

Może nie tylko ja.
                        Ale co ja poradzę na to że jestem wszechwiedzący i potrafię przewidywać przyszłość?
        • turzyca Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:44
          Myślę, że autorka wątku, w przeciwieństwie do Ciebie, ogarnia istnienie bezalkoholowych wersji napojów tradycyjnie alkoholowych.
          • januszekxxl Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:19
            turzyca napisała:
            > Myślę, że autorka wątku, w przeciwieństwie do Ciebie, ogarnia istnienie bezalko
            > holowych wersji napojów tradycyjnie alkoholowych.
            >
            >

A po co robić bezalkoholowe wersje napojów alkoholowych? Nie można zrobić zwykłego napoju, na przykład kompotu?
    • spanish_fly Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:34
      Jak na moje możliwości organizacyjne i gust to przesadzasz z ilością. Dwie zupy? Torty i ciasto, i jeszcze zastanawiasz się nad lodami? Czy ktoś Ci będzie pomagał to wszystko obsłużyć?

Zrobiłabym jako przystawkę tarty do podania na zimno (można przygotować wcześniej, pokroić na małe kawałki do jedzenia rękami, na serwetce). Jedna zupa (o ile w ogóle). Na główne danie z grilla - szaszłyki i piersi z kurczaka (pod warunkiem, że miałabym kogoś, kto by stał przy tym grillu). Do tego surówki, ziemniaki, tzatziki, humus. Później tort, ciasta, kawa. I ewentualnie na wieczór jeszcze strogonow z pieczywem dla tych, co zostaną dłużej.

Imprezy ogrodowej dla 15 osób w takim stylu samodzielnie sobie nie wyobrażam obsłużyć; umówiłabym się z kimś zawczasu, żeby mi pomógł.
      • mia_mia Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:15
        Robiłam taką wiele razy, 3+4+4+4 (to tylko zestaw podstawowy, sąsiedzki, moi rodzice biorą nas, siostrę z rodziną, siostrę matki z rodzną, brata ojca z rodziną i to na jednogo grilla.
        • spanish_fly Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:36
          W sensie, że dwie zupy, sałatki, coś na zimo, karkówka z grilla, strogonow, ciasta, tort i lody, kawy, herbaty itd. i to wszystko dajesz radę sama podgrzać, ugrilować i zaserwować w rozsądnym czasie 15 osobom? W takim razie szczerze podziwiam.

Regularnie organizuję imprezy firmowe różnej maści, gdzie jedzenie jest w całości przygotowane przez kogoś innego i podane w sposób samoobsługowy, a ja najwyżej objaśniam gościom, co i jak, zajmuję się alkoholem, muzyką i zbieraniem brudnych naczyń, a i tak mam wtedy pełne ręce roboty i dobrze jak mi się uda dwa tańce zatańczyć.

Na działce robię imprezy ogniskowo-grilowe, ale ze znaczniej mniejszym menu, i we dwoje z mężem.
          • mia_mia Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:17
            Przecież to są 4 rodziny i to „działkowe” przy czym u nas nie ma tańców, a my większość czasu siedzimy z gośćmi, a jak wypada ich kolej to oni siedzą z namismile
            • spanish_fly Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:47
              Co za różnica ile to rodzin i czy są działkowe, bo nie rozumiem?
      • raczek47 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:23
        Córka ze swoim chłopakiem zgłosili się do "obsługi"
        • spanish_fly Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:37
          Gites.
    • turzyca Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:47
      A Ty w ogóle masz wizję imprezy zasiadanej przy dłuuugim stole nakrytym obrusem, czy raczej garden party, gdzie każdy sobie bierze, co chce i siada gdzie chce?

Pomyśl jeszcze o dekoracjach, nie muszą być drogie i spersonalizowane, ale nawet bukieciki, świeczki itp robią nastrój.
      • raczek47 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:21
        Raczej garden party,stół oczywiście jest i ławy plus krzesła i leżaki,ale wolałabym raczej tak luźno,na swobodnie, nie sztywne siedzenie.Dekoracje mniej więcej mam ogarnięte koncepcyjnie.Najwiekszy problem mam z jedzeniem.
        • jedn0raz0w0 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:14
          to żadna zupa, co to jest, wesele z zabawą do rana? tylko rzeczy z którymi można bez problemu chodzić a najlepiej jeść bez zajmowania dwóch rąk. Najpraktyczniejsze są hamburgery czy różne finger food.
          • iwles Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:20
            jedn0raz0w0 napisał(a):

> tylko rzeczy [...] najlepiej jeść bez zajmowania dwóch rąk. Najpraktyczni
            > ejsze są hamburgery czy różne finger food.

Nie wiem, jak inni, ale ja do jedzenia hamburgerów potrzebuje dwóch rąk 🤣
            • jedn0raz0w0 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:25
              a to zależy od rozmiaru hamburgera (i średnica i wysokość). Ale w każdym razie jest to łatwiejsze od ganiania z talerzem z zupą, a rozumiem że przyjęcie raczej chodzone.
    • ursula.iguaran Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 10:55
      Przygotowałabym:
      Z grilla:
      - szaszłyki - cukinia, pieczarki, kawałki indyka, plasterki boczku (mięso i warzywa po pokrojeniu przyprawić i dopiero nadziewać, takie są smaczniejsze)
      - krązki camemberta zawinięte w folię aluminiową
      - pierś z kaczki (w całości, skórka nacięta w kratkę), po zgrilowaniu pokrojona w plasterki (ważne - powinna być w środku różowa po upieczeniu), na talerzu ułożone pokrojone plasterki, na środku dżem żurawinowy
      - pierś z kurczaka lub karkówka, kawałki z grilla
      - kiełbaski

Do tego:
      - sałatka z buraka (warstwami plasterki buraka, rukola, plasterki sera z niebiska pleśnią, dressing miodowo-musztardowy)
      - sałatka z pomidora (pomidor, żółta papryka, sałata lodowa, ogórek, suszone pomidory, podprażony słonecznik)
      - sałatka ziemniaczana z majonezem
      - bagietka czosnkowa lub zwykła (można zrobić samemu, można kupić gotowca)

Zupę chyba bym sobie podarowała jeśli ma być luźny klimat. Ewentualnie postawiłabym jakiś chłodnik w misce do samodzielnego nabierania. Za to postawiłabym w ładnych dzbankach lemoniadę z listkami mięty, soki i podałabym lody z owocami.

• gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:01
        Ta pierś z kaczki na grilu to niekoniecznie dla osoby niewprawionej wyjdzie.
        • ursula.iguaran Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:06
          No fakt, ale może wcześniej poćwiczyć smile
          To zupełnie łatwe jest ino trzeba wiedzieć kiedy kaczkę z grilla zdjąć. Można też zdjąć jedną i przekroić żeby sprawdzić czy już - jeśli jest jeszcze surowa w środku przekrojoną układamy przeciętą stroną na grillu i dopiekamy.
          • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:38
            Ja wiem, ze wszystko można, ale tu nie ma osoby która będzie tylko za grill odpowiadać.
            • ursula.iguaran Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 13:49
              Hmm jesteś pewna?
              Autorka pisze o dwóch grilach, palenisku i kuchence.
              Sama będzie to wszystko ogarniać? Może syn pomoże?
              • raczek47 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 13:57
                Pomoże, pomoże,plus córka i "zięć " 🙂
              • gryzelda71 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:03
                O rany. Nadal uważam, ze pierś z kaczki to troszkę łatwiej zepsuć niz karkówkę. Ale oczywiscie można bo nikt nie zabroni.
                • geez_louise Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:15
                  Nie jest trudno zrobić piersi z kaczki, nie zabierałam się za nie dawniej, bo tez sądziłam, że to trudne. Potem przez lata kupowałam piersią zalewie na grilla z lidla, okazało się, że to najpewniej wychodzące mięso, to już karkówkę trudniej zepsuć. Piersi trzeba pokroić ze skórą w takie większe plastry w poprzek włókien (1,5-2 cm grubości). Zalewę zrobić fowilną, może być słodko kwaśna, może być ziołowa, cokolwiek. Smażyć na grillu raczej krócej niż dłużej, za długo smażona będzie twardawy i będzie smakować wątróbką, ale tez będzie jadalna.
                  • geez_louise Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:23
                    Dowolną a nie fowilną, co ten słownik?!
      • jedn0raz0w0 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:16
        szaszłyki to jest bardzo dobra koncepcja, sałatka z majonezem jeśli w lecie to ryzykowne.
    • siwa-faryzeuszka Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:04
      to osiemnastka syna? to szykuję to co syn lubi.
      z tego co piszesz wychodzi menu jak na wielogodzinne wesele, dwie zupy, strogonow, surówki, coś zimnego, i jeszcze desery, owoce - i super, tylko jak goście będą to musieli zjeść, to czasu nie starczy na ogrodowe gry i zabawy.

micha (albo kilka mich) pieczonych pałek drobiowych dobrze przyprawionych, plus zamarynowane tłuste mięso/boczek na grilla, plus surówki, plus tort i ciasto. ja bym do picia miała zapewne gazowaną na bieżąco wodę, ewentualnie michę virgin aperola (plus pojemnik z lodem). myślę sobie, że miałabym się ochotę bawić na takich urodzinach, a nie tyrać w kuchni, czego i tobie życzę.
    • palacinka2020 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:05
      Impreza z grillem, a ty bedziesz robic "elegancka pomidorowa" i strogonoffa?

Zrob jakies salatki, szaszlyki, kielbski, burgery, grillovane warzywa, chlebek z czosnkiem. Potraw z grilla jest mnostwo. Do tego postaw kilka dipow i swieze pieczywo, styknie.
      • raczek47 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:46
        Dzięki za kubełek zimnej wody🙂macie rację, ja niewprawiona w szykowaniu przyjęć,to dlatego takie wymysły 🙂
    • mama-ola Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:15
      Podałabym na Twoim miejscu to, co dobrze smakuje i na ciepło, i na zimno - czyli pieczone kawałki mięsa. Jeśli wystygną, to i tak będą smaczne. Do tego sałatki/surówki. Kto zgłodnieje konkretnie, zje sobie właśnie mięso z sałatką/surówką. A reszta będzie się po prostu częstowała ciastem.
      Owoce to dobry pomysł - tylko takie, które dobrze znoszą kilkugodzinne stanie na stole.
      Lody też super.
    • nuka_2 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:32
      Ja tez organizuję przyjęcie działkowe, grillowe na 18 stkę corki. Wstepnie zaplanowałam szaszłyki z kurczaka i innych dodatków: papryka, cebula czerwona, cukinia, ananas itp, polędwiczki wieprzowe nadziewane serem pleśniowym i ziołami/ natka pietruszki, kilka lekkich sałatek na bazie rukoli, sałat , sałatkę ziemniaczaną, nadziewane pieczarki, sos czosnkowy, sernik i tort
    • iwles Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 11:33

Zrezygnowałabym z zup.
      Jak strogonow dobry ci wychodzi, to bym zrobiła, albo gar leczo. Gołąbki też dobry pomysł.
      Do tego że dwie sałatki, tsatsiki, jakieś przystawki na zimno (np. plasterki szynki zwinięte w rulon a w środku wysmarowane serkiem typu Almette itp).
      Pomidory, ogórki małosolne.
      A na grilla: kiełbasa, karkówka i piers z kurczaka.
      Na slodko: tort i jakieś ciasto z owocami, lody.

Jakby się impreza miała długo przeciągnąć, to na wszelki wypadek miałabym w lodówce wędliny.
    • eliszka25 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 12:11
      Masz do dyspozycji grilla, ludzi nie będzie przesadnie dużo, więc zrobiłabym imprezę przy grillu.

Zanim grill się rozpali i mięso upiecze dałabym przystawki typu jakieś chipsy, warzywa w słupki plus guacamole i jakiś inny sos do wyboru. Ja najczęściej robię czosnkowy. Poza tym „szaszłyki” z mozzarelli, czyli na patyczki do szaszłyków nadziane naprzemiennie małe kulki mozzarelli, pomidorki koktajlowe i oliwki. Nadziać można nawet dzień wcześniej, a tuż przed podaniem skropić delikatnie oliwą i balsamico crem plus postawić obok oliwę i balsamico oraz bagietkę. Do chrupania też jakieś grube paluchy zawinięte na końcach suszoną szynką i/lub melon pokrojony w cząstki podany z szynką parmeńską.

Na grilla mięsa zamarynować dzień wcześniej. Do karkówki robię marynatę z tego przepisu
      aniagotuje.pl/szukaj?s=marynata%20do%20karkówki

U nas hitem są grillowane łódki z cukinii. Młode cukinie, tak do 20 cm, przeciąć wzdłuż na pół, posmarować masłem czosnkowym, przyprawić solą i pieprzem, posypać pokrojonym w kostkę wędzonym boczkiem, zawinąć w folię aluminiową i na jakieś 20 min. na grilla. Łódeczki można spokojnie przygotować dzień wcześniej, część można zrobić tylko z masłem czosnkowym, część z masłem i boczkiem.

Na koniec zaplanowane przez ciebie ciasta.

Przepisów na sałatki padło tu całkiem sporo, więc nie będę się powtarzać. Owoce podałabym bezproblemowe, czyli jakieś winogrona, śliwki, czereśnie itp. Osobiście nie lubię sałatek owocowych. Poza tym taka sałatka powinna być przygotowana tuż przed podaniem, bo potem robi się niezjadliwa, przynajmniej dla mnie. Na taką imprezę stawiałabym głównie na rzeczy, które można przygotować przed przyjściem gości, żebyś nie musiała całej imprezy spędzić w kuchni.

• edelstein Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 12:30
      Bar sałatkowy z różnymi chlebami i mięcho, saszlyki,kiełbaski,karkówka,piersi z kurczaka w marynacie jak się tak boisz stekow.Z trzy dipy paprykowym,czosnkowy,musztardowy plus keczup i gotowe.
      • edelstein Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 12:32
        Możesz się pokusić i zrobić łódki w piekarniku z ziemniaków jako dodatek do miecha,pieczesz wcześniej a potem tylko odgrzewasz krotko
        • raczek47 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 12:52
          Dużo pomysłów fajnych,dzięki, już nie mam ani pustki ani chaosu w głowie 🙂
    • geez_louise Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 13:58
      U mnie jeden z niespodziewanych hitów - dodatków do grilla to sałatka kartoflana.

Ziemniaki gotujesz w mundurkach lekko al dente (zawsze sprawdzają mi się „sałatkowe” z lidla), po przestudzeniu obierasz i krótszy w grubsze półplasterki. Na dnie muchy robisz sos: majonez z jogurtem, sól, pieprz, czosnek, masa pokrojonego kopru, ogórki kiszone lub starsze małosolne pokrojone w kostkę, opcjonalnie: prażony boczek w kostkę i posiekane jajka. Dobrze mieszasz sos, a potem dorzucasz ziemniaki i mieszasz lekko. Do lodówki na chociaż 2h żeby się przegryzło.

U mnie mięso zostaje, a o resztki sałatki kartoflanej wyścig.
    • daniela34 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:24
      Nie dam rady przekopać się przez całt6 wątek, część pomysłów może być od czapy, część może powtarzam.
      Krem z pomidorów- super, jak bym zrobiła z papryki i pomidorów, udekorowała tartą mozzarellą i bazylią , fo tego zrobiłabym wcześniej paluchy z ciasta francuskiego z parmezanem albo z zielonym pesto. Albo na świecie na grillu-grzanki
      Gazpacho-czemu nie
      Mieso- strogonow jest super do odgrzania, znam ten ból odgrzewania doskonale (albo wołowinka po burgundzku), ale jak będzie gorąco to może być kiepsko
      Na grill kiełbasa-skoro ma byc luźno to kiełbasa będzie pasować, karkówka też, mozesz zrobic jeszcze kaszankę z jabłkiem (na kawałek folii aluminiowej odrobina oliwy, kaszanka, na to piórka cebuli i ósemki jabłka, śól i trochę majeranku, oliwa, zawinąć w folie, zrobić pakiecik i na grilla)
      Owoce też można fajnie grillować- ananas świeży jest teraz tani, a grilluje się bosko, do tego gałka lodów i jest deser marzenie,podobnie brzoskiwinie/morele/nektarynki
      Zrobilabym w domu nw zimno karkówkę, do tego zimne sosy -chrzanowy, czosnkowy- będą te pasować do potraw z grilla.
      Sałatki i surówki-to już trochę zależy od tego co podajesz z mies,ja lubię szpinak z malibami, gorgonzolą i orzechami, do tego dressing z miodem
      Jako dodatek slodko-wytrawny polecam moje gruszki: q domu obgotowujesz wydrążone gruszki w wodzie z cukrem, do środka wkładasz serek typu Bieluch zmieszany z gorgonzolą, orzechami pokruszonymi i miąższem gruszkowym. Potem odgrzewasz na grillu i polewasz syropem malinowym.
      Wersją prostsza- owijasz te gruszki boczkiem I grillujesz, do dziurki wkładając kosteczkę gorgonzoli

• molik28 Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 14:59
      Po przeczytaniu innego wątku uważam, że przyjęcie bez peczaku będzie niudane. Do tego koniecznie pieczarkowa, ale tylko krem.
    • sasha_m Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 15:19
      Niejedną taką grillową imprezę na tyle i więcej osób mam za sobą. U mnie przy grillu stoją panowie, mąż i synowie, ja się tym nie zajmuję, więc jest łatwiej.
      Ja robię tak:
      Grill - karkówka (po sztuce na osobę, marynata z gotowej mieszanki przypraw), kaszanka, kiszka ziemniaczana (mniej niż liczba osób, nie każdy lubi, potem to zostaje), szaszłyki - część z piersi kurczaka, część z polędwiczki wieprzowej, dzień wcześniej pokroić w kostkę i zamarynować, rano nadziać na patyczki naprzemiennie z papryką, pieczarkami, cebulą, co tam komu pasuje i co lubi. Pierś i polędwiczka to takie mięsa, które łatwo zrobić i trudno zepsuć. Dodatkowo kilka frankfurterek i kilka plastrów boczku, może być wędzony, nie trzeba go już przyprawiać. Może być też ser, są gotowce specjalnie na grilla. Cukinia w słupkach wymieszana z ziołami i olejem. U mnie wszyscy jedzą mięso, dań wege nie przygotowuję.
      Mix sałat z pomidorkami koktajlowymi i sosem winegret.
      Jakaś sałatka majonezowa, np. ziemniaczana lub z paluszkami krabowymi.
      Półmiski ze świeżymi ogórkami, pomidorami, papryką, małosolne, oliwki, grzybki marynowane, sosy na zimno do mięs itp. i to jest pole do popisu dla kunsztu dekoratorskiego, w internecie jest wiele inspiracji.
      Jak już pojedzą i odetchną, to na stół wjeżdżają deski serów i winogrona, do tego inne owoce, np. pokrojony arbuz. Owoce zawsze dobrze u nas schodzą, to wytchnienie po mięsach.
      Na koniec słodkie.
      Ja bym zrezygnowała z zup. Owszem, goście zjedzą, bo na początku będą głodni, ale potem będą potrawy z grilla, kilka różnych rodzajów i każdy chciałby spróbować tego i owego, a niewiele się już zmieści. I zostaniesz z górą ugrillowanych specjałów.
    • szorstkawelna Re: Przyjęcie robię...porad i pomysłów potrzebuję 04.08.21, 15:55
      Daj sobie spokój z zupami. Ja bym dala bardzo dużo przekąsek na zimno, które można przygotować wcześniej i które nie są mocno pracochłonne. Wszystko w małych porcjach: tarty (np ze szpinakiem, druga z kurkami, trzecia z porem), pocięte na plastry rolady z tortilli z różnym nadzieniem, oliwki, korniszony, grzybki (wszystko co wystarczy wyjac ze słoika lub szybko doprawić), na grilla, bardzo dobrej jakości kiełbaski, karkówkę, skrzydełka (weź pod uwagę, że karkówka zajmuje sporo miejsca na grillu i trzeba dobrze rozplanować grillowanie. Oprócz tego sałatki ziemniaczane i zielone, owoce i sery.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka