Dodaj do ulubionych

Podlasie, co zwiedzić

05.08.21, 13:17
Postanowiłam wyjechać na Podlasie. Zaplanowałam sobie pobyt przez 7 dni.
Co warto zwiedzić?
Białowieża, szlakiem polskich Tatarów, kraina otwartych okiennic są na mojej liście.
Podpowiecie co jeszcze?
Obserwuj wątek
    • hadron-plus Re: Podlasie, co zwiedzić 05.08.21, 13:36
      Kiedyś podziwiałem Mazury. Do pewnego stopnia właśnie za brak rozwoju, zatrzymanie się w czasie, piękno jezior, krajobraz, zapach łąk . Za wozy drabiniaste na drogach inpolach, za wianki we włosach dziewczyn zbierających żyto w snopki. Starałem się zrozumieć trudną historię regionu, choć ciągle odwoływanie się do przeszłości zniechęcało mnie do Olsztyna czy Białegostoku. Dziś czytam wlasnie, że na Mazurach nie jest lepiej tylko coraz gorzej : biją obcych kulturowo, chcą wolnych stref od homoseksualistów, zwolniło się ponad 150 ratowników medycznych, bo warunki stają się nie do życia. Ludzie uciekają z tego skansenu średniowiecza, a nowo przybyłym odradzają przyjazd i zwiedzanie, jeśli dobrze rozumiem przesłania z pierwszych stron gazet. No cóż szkoda, ale rzeczywiście jeśli jest tak źle, jak czytam, to lepiej pojechać za granicę na urlop.
      • hadron-plus Re: Podlasie, co zwiedzić 05.08.21, 13:44
        PS. Wiem, że Podlasie to nie Mazury, ale przyjezdnemu z kompletnie innego świata trudno dostrzec różnice. Nawet nie chce grzebać w niuansach. Obraz Mazur, Podlasia czy Polski kształtują ci, którzy mają wpływ na opinię publiczną. A dziś jest to partia rządząca, jej zwolennicy oraz spolegliwa część narodu godząca się na taki stan rzeczy. Nie można mieć pretensji do osób, który widzą (właśnie zaadaptowałem nowe polskie słowo) patologię i którzy ją piętnują. Pretensje można mieć wyłącznie tylko do jej twórców. Jeszcze polskie "standardy" nie są standardami unijnymi lub światowymi. Jeszcze nie, ale za 5 czy 10 lat wszystko możliwe.
        Tyle turystycznie z lekkim politycznym zabarwieniem. Pfff..
        • daniela34 Re: Podlasie, co zwiedzić 05.08.21, 14:16
          Cóż to za nowy (stary?) forumowicz? Ja bym chciała złożyć reklamację, w zeszłym roku na Podlasiu nie zobaczyłam ani wozów drabiniastych ani wianków we włosach dziewczyn zbierających żyto w snopki.
          Gdzie moje wozy i wianki??? Żądam zwrotu kosztów!!!
      • sumire Re: Podlasie, co zwiedzić 05.08.21, 14:19
        hadron-plus napisała:

> Do pewnego stopnia właśnie za brak rozwoju, zatrzyma
        > nie się w czasie, piękno jezior, krajobraz, zapach łąk . Za wozy drabiniaste na
        > drogach inpolach, za wianki we włosach dziewczyn zbierających żyto w snopki.

Ło Kryste. Długo żyjesz.
    • tilijka123 Re: Podlasie, co zwiedzić 05.08.21, 13:59
      - Silvarium - park leśny w Poczopku - bardzo polecam
      - kładki w Narwiańskim Parku Narodowym, np. Waniewo - śliwno - - z ręcznymi promami między pomostami, niedaleko jest też wieża widokowa w Kruszewie
      - kładki w Biebrzańskim Parku Narodowym
      - bardzo fajna jest kolejka wąskotorowa w Hajnówce lub w Płocicznie obok Suwałk
      - fajne są też kładki i scieżki edukacyjne w Wigierskim Parku Narodowym - miejscowość Krzywe obok Suwałk, można tam też wypożyczyć rowery, w pobliżu jest też Muzeum Wigier w Starym Folwarku i klasztor w Wigrach
      - mosty w Stańczykach
      - osada jaćwiesko-pruska w Oszkiniach
      - możecie się tez pokusić na kilkugodzinny spływ kajakowy, np. Czarną Haczą z Augustowa lub rzeką Supraśl z Supraśla - tylko nie płyńcie Kanałem Augustowskim
    • kachaa17 Re: Podlasie, co zwiedzić 05.08.21, 15:31
      Supraśl, Tykocin, Białystok, kładki w Waniewie. Polecam też św. Górę Grabarkę. Jeśli będziesz akurat 18/19 sierpnia to możesz trafić na obchody święta. To naprawdę robi wrażenie.
    • biala_ladecka Re: Podlasie, co zwiedzić 05.08.21, 18:30
      7 dni malo, w zeszlym roku siedzielismy dwa tygodnie, w tym wracamy dokonczyc temat smile
      W Bialowiezy pierwsze kroki skieruj do PTTK i umow sie na zwiedzanie rezerwatu, czasem trzeba poczekac 2-3 dni na wolny termin. Bardzo polecam splyw Hancza, najlepiej ze dwa dni. Magiczne miejsce. Wigry i klasztor, z perspektywy roweru - bajka. Oj zazdroszcze Ci, jest co robic.
    • default Re: Podlasie, co zwiedzić 05.08.21, 18:55
      Polecam pustelnika w Odrynkach. Niecodzienne miejsce. Pustelnik kazdego ugości skromnym poczestunkiem i rozmową. No i sam obiekt ciekawy.
      No i fajny jest spływ Narewką - mała, ale urokliwa rzeczka, można się natknąć na żubra smile
      • jola_ep Re: Podlasie, co zwiedzić 05.08.21, 20:58
        Ojciec Gabriel nie żyje od paru lat. Postać nietuzinkowa, doskonały zielarz, o ogromnej charyźmie, jego marzeniem było odtworzyć pustelnię (skit) w miejscu, gdzie była wieki temu. Miejsce też urokliwe.
        Nie potrafił znaleźć następcy, może choć tęsknimy do ciszy i natury, na dłuższą metę wolimy raczej cywilizację ... Podobno w tym roku skit ma już gospodarza (mnisi z Supraśla?).

Pamiętam to miejsce, gdy dopiero powstawało. Zauroczyło mnie naturą (te łąki i rozlewiska po horyzont) i niezwykłą gościnnością gospodarza. Wleźliśmy jak do siebie, a on zamiast poszczuć psami oprowadził, opowiedział o historii miejsca, o swoich planach i marzeniach.

Ech, długo pisać. Warto się wybrać, ale proszę pamiętać, że odkąd jest zapora na Siemianówce rzeka nie jest już tak czysta, od czasu wybudowania ferm drobiowych sama wioska straciła sporo ze swojego uroku, a od śmierci ojca Gabriela sam skit stracił dla mnie to, co było w nim najcenniejsze ... Mimo wszystko miejsce bliskie mojemu sercu i może kiedyś tam powrócę.
    • nenia1 Re: Podlasie, co zwiedzić 05.08.21, 21:06
      Białowieża koniecznie, puszcza przepiękna, przy okazji polecam Sioło Budy we wsi Budy i karczmę osocznika, koniecznie zjedz haluszki i wareniki, przepyszne. W zeszłym roku zwiedzałam Tykocin, klimatyczne miasteczko i kilkoma dobrymi restauracjami, mnie szczególnie przypasowała pierogarnia, w której jadłam bardzo dobry chłodnik litewsk, oczywiście pierogi (szczególnie te z owocami) ale mają też sporo dań z kuchni litewskiej i ukraińskiej. Najlepiej zarezerwować wcześniej stolik. Bardzo fajna jest też w pobliżu wioska bociania, oraz przeprawa pływającymi platformami przez rzekę Narew. Polecam również Grabarkę, ma świetny klimat, przy okazji można zwiedzić piękną niebieską cerkiew, położoną w lesie, Koterkę. Jedziesz sama, więc nie wiem czy w grę wchodzą kajaki, jeśli tak jest tam sporo miejsc na świetne spływy kajakiem, między innymi spływy nieuregulowaną rzeką, jaką jest Bug, dzięki temu można poznać piękno dzikiej przyrody. Gdybyś z kolei wybrała się w okolice Biebrzańskiego Parku to polecam wycieczkę na ścieżkę "Czerwone Bagno", szczególnie jak się jest miłośnikiem bardziej dzikiej przyrody, dla mnie super przeżycie, nie dość że faktycznie idzie się przez bagno wytyczoną ścieżką co prawda, ale jednak zdarza się, że bagno "wciąga" nogi to jeszcze widziałam tam wolne łosie żyjące z naturze, piękne spotkanie.
    • stwory_z_mchu Re: Podlasie, co zwiedzić 05.08.21, 23:13
      Jak będziecie w Białowieży to spróbuj załapać się na spacer z kimś z teremisek z obozu dla puszczy. Jak sie nie uda to niedaleko jest też super ścieżka z prastarymi dębami.
      Ruiny kościoła w Jałówce.
      Jeśli macie samochód z dobrym zawieszeniem to na szlak tatarski jedzcie droga przy granicy, jest piękna.
      W okolicach Kruszynian, jeśli będzie ładna pogoda - kąpiel w zalewie Ozierany ze smokiem Łoboda.
      Historia o proroku Eliasza i wierszalinie, okolice starej i nowej grzybowszczyzny. Na FB profil Krynki - historia, miejsca, ludzie imho bardzo dobrze i rzetelnie opisuje tę opowieść.
      W Kruszynianach warto zwiedzić meczet, posłuchać opowieści Dzemila Gębickiego (mają piękne ceramiczne czarki na sprzedaż jakby co, mało kto je zauważa), zjeść i pogadać u dzennety (mało wege niestety).
      Potem znów lepiej droga przy granicy przez ozierany, znajdziecie dziwne rzeźby, historię wsi Jamasze i może uda wam się trafić na górę koło Jamaszy, z której jest rewelacyjny widok na Polskę i Białoruś.
      W Krynkach są ślady starych synagog, cmentarz żydowski, piękny, stary park, rondo i basen otwarty.
      Można jechać do Sokółki też drogą wzdłuż granicy (przez jurowlany i bohoniki) - piękne widoki. W Sokółce warto zjeść w Karczmie pod sokolem i koniecznie lody pistacjowe lub ciasto w starej szkole.
      Rezerwat krzemianka koło bstoku. Niestety słychać tiry na trasie z i na Litwę, ale poza tym - cuda.
      Kładki sliwno- waniewo. Warto wziąć kąpielówki bo po stronie waniewa można się wykąpać w Narwii. Narwiański park też bardzo ok.
      W Tykocin warto celować na 1 weekend miesiąca bo jest pchli targ w kiermusach.
    • nosorozecwlochaty Re: Podlasie, co zwiedzić 06.08.21, 22:00
      Drohiczyn, tuż obok Drohiczyna święta dla prawosławnych góra Grabarka.

Jeśli będziesz jechać z Warszawy możesz po drodze zahaczyć o zamek w Liwie (nie wiem czy to już Podlasie. Sporo ostatnio tam zrekonstruowali.

W samej miejscowości Białowieża jest park pałacowy (tylko bez pałacu), odnowiona zabytkowa stacja kolejki, hodowla żubrów gdzie można te żubry oglądać i jeszcze parę innych rzeczy.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka