Dodaj do ulubionych

Czy można adoptować dziecko z Syrii?

05.08.21, 20:05
Lub z innego kraju dotkniętego wojną?
Rzucił mi się w oczy apel unicefu o wpłaty na pomoc dla tych dzieci. Tylko że to wszystko jest tak bez sensu. Ta pomoc to kropla w morzu potrzeb. Tego w jakim świecie żyją i wychowują się te maluchy żadna pomoc nie zmieni. Jeśli uda im się przeżyć ( a to jest życie jakiego nie mogę sobie wyobrazić) to wyrosną na młodych ludzi bez perspektyw, z niewyobrażalną traumą, i łatwo sobie wyobrazić jak potoczy się ich życie. A gdyby można było adoptować dziecko... Pomóc , ale tak naprawdę , jednemu konkretnemu, adoptować, przywieźć do Polski, zapewnić miłość, wykształcenie, start w życie i odmienić całkowicie jego los... Da się tak, czy są jakieś bezduszne przepisy, które zabraniają i te dzieci już na starcie przegrały życie?
Obserwuj wątek
    • ludzikmichelin4245 Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 05.08.21, 20:32
     Myślę też, że bycie rodzicem adopcyjnym w standardowych warunkach jest sporym wyzwaniem, a w przypadku straumatyzowanego dziecka z drugiego końca świata robi się to jeszcze trudniejsze. Myślę na przykład o tym, na ile taki potencjalny rodzic adopcyjny w Polsce, w tak homogenicznym społeczeństwie jak nasze, byłby w stanie zapewnić takiemu dziecku podtrzymanie jego tożsamości kulturowej i etnicznej (do czego dziecko ma prawo).
     Myślę, że niewiele osób byłoby w stanie realnie podołać takiej adopcji.
     • konsta-is-me Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 05.08.21, 20:49
      W jaki sposób wyobrażasz sobie realne podtrzymywanie kultury i tradycji etnicznej u dziecka wychowanego w jakimkolwiek innym kraju ?
      Przecież to z zasady niemożliwe.
      Co innego świadomość korzeni ,ale o tym dzieci może zadecydować samo , wcale nie jest powiedziane że MUSI czuć się z powyższymi związane
      • ludzikmichelin4245 Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 05.08.21, 21:56
       konsta-is-me napisała:

       > W jaki sposób wyobrażasz sobie realne podtrzymywanie kultury i tradycji etniczn
       > ej u dziecka wychowanego w jakimkolwiek innym kraju ?

       Na przykład poprzez możliwość kontaktów ze swoją grupą etniczną, na co szanse są większe w wielokulturowym społeczeństwie.

       > Co innego świadomość korzeni ,ale o tym dzieci może zadecydować samo , wcale ni
       > e jest powiedziane że MUSI czuć się z powyższymi związane

       Nie jest, ale imo obowiązkiem rodzica adopcyjnego w takiej sytuacji jest to zadbać o to, by swoją kulturę miało szansę zgłębić.
        • paniusia.aniusia Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 06.08.21, 06:14
         konsta-is-me napisała:

         > Czyli lepiej żeby się wychowało w czasach wojny niż miałoby utracić kontakt ze
         > swoją kultura (a mówimy o dziecku, które ledwo co będzie coś pamiętać) bo "podt
         > rzymywanie tożsamości etnicznej" jest najważniejsze??
         > Przyznam że nie rozumiem...

         To teraz wyobraź sobie odwrotną sytuację i np. 7-łatkę z Polski adoptowaną przez rodzinę w Syrii.
        • ludzikmichelin4245 Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 06.08.21, 09:17
         konsta-is-me napisała:

         > Czyli lepiej żeby się wychowało w czasach wojny niż miałoby utracić kontakt ze
         > swoją kultura (a mówimy o dziecku, które ledwo co będzie coś pamiętać) bo "podt
         > rzymywanie tożsamości etnicznej" jest najważniejsze??
         > Przyznam że nie rozumiem...

         Nie, nigdzie nie napisałam, że lepiej.
     • fredzia098 Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 06.08.21, 02:33
      A teraz wyobraź sobie, że ty byłabyś takim dzieckiem. Wolałabyś gdyby ktoś wyrwał cię z piekła i zapewił normalny dom i rodzinę w innym kraju , czy ważniejsze by były korzenie, kultura, tożsamość itd., itp. Czy w przypadku adopcji naszych polskich dzieci w DD, odebranych alkoholikom i innej patologii też należy dbać o korzenie, tożsamość i przynależność?
      • ludzikmichelin4245 Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 06.08.21, 09:25
       fredzia098 napisał(a):

       > Czy w przypadku adopcji
       > naszych polskich dzieci w DD, odebranych alkoholikom i innej patologii też nale
       > ży dbać o korzenie, tożsamość i przynależność?

       Przykład byłby adekwatny, jeżeli to odebrane z polskiej rodziny alkoholowej dziecko umieścilibyśmy na przykład w zamożnej rodzinie w New Delhi. Od dzisiaj Małgosia ma porozumiewać się po angielsku i w hindi i świętować Divali.
      • wkswks Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 06.08.21, 10:39
       Oczywiście ze tak. Ale sa takie kraje muzuzlmanskie, które nie zezwalają na adopcje nie-muzułmanom. Trzeba by było sprawdzić. Sa na pewno agencje adopcyjne zajmujące sie zagranicznymi adopcjani, zgłosić sie i zapytać. W Syrii sa tez chrześcijanie i inne wyznania.
     • taki-sobie-nick Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 06.08.21, 02:32
      Zatem ad rem:

      1. Nie dlatego, że są "jakieś bezduszne przepisy", tylko że najpierw jednak należy ustalić, czy takie dziecko ma rodzinę i gdzie...

      2. ... w krajach muzułmańskich osieroconymi dziećmi opiekuje się przede wszystkim dalsza rodzina...

      3... a jeżeli już dzieci z rodzin muzułmańskich idą do adopcji, to wedle praw religii muzułmańskiej adoptujący musi być MUZUŁMANINEM.

      Jako że religia muzułmańska uznaje wyższość mężczyzny nad kobietą, muzułmaninem mógłby być jedynie twój mąż, pod warunkiem, że zmusiłby cię do wychowywania dziecka w religii muzułmańskiej.

      4. Ale ematki biorą (500+).

   • umi Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 06.08.21, 15:08
    Polecam poczytac sobei ten link, zwlaszcza obronczymiom "zwyklyc" muzulmanow. Wszystkei zasady muzulmanskie sa "anty-niewierni" i niewierny zawsze bedzie traktowany jak gorszy. Dziecko gajdzinow mozna przejac, jesli sie jest muzulmaninem. Dziecka muzulmanow gajdzin nie dostanie (nawet gdyby byl matka tego dziecka, wtedy tez nie). I wcale nie chodzi tu o tozsamosc kulturowa dziecka, bo oni na to nie patrza. Chodzi o wepchneicie islamu po korek i zlapanie maksymalnej liczny jeleni.
    Takie nawiazanie do watku z wczoraj.
  • katriel Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 05.08.21, 21:09
   Z Syrią to chyba nie jest takie proste, zresztą Kryzys zalinkowała.

   Ale jak tak się zastanawiam nad tym co napisałaś, to być może mogłabyś pomyśleć o adopcji dziecka z Ukrainy. Jest to poniekąd także kraj dotknięty wojną (nawet jeśli nie aż tak, jak Syria), a przy tym kulturowo znacznie bliższy Polsce, co różne problemy łagodzi. No i takie adopcje, o ile mi wiadomo, faktycznie się odbywają.
  • sagutxiki Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 06.08.21, 00:14
   Ponoć nie można ponieważ te dzieci mają swoje rodziny więc trzeba wspierać rodzinę a nie wyrywać z niej dziecko. Taką odpowiedz gdzies czytałam na bardzo podobne pytanie zainspirowane zbiórkami Unicefu i propagandowym filmikiem gdzie dziewczynka płacze ponieważ nie ma szkoły ani domu, podobno ludzie poruszeni jej historią oferowali jej adopcję. Nie dziwię się ludziom ponieważ historia łapie za serce ale też nie dziwię się Unicefowi, dzieci mają swoje rodziny.
   A tak a propos adopcji miedzynarodowej jest duzo dzieci czekających na adopcje w sierocincach ukrainskich, st9pień ich zaniedbania jest karygodny. Ale to przedsięwzięcie dla ludzi o mocnych nerwach i wielkich sercach. Osobiście nie wiem czy dałabym radę.
  • margerytka73 Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 06.08.21, 12:19
   Nie tylko Syrii, ale i w Polsce trudno adoptować. Długo się czeka a i musisz spełniać milion punktów. Patrzą na wszystko. Za to aby mieć biologiczne, możesz mieć 16 lat, albo pić jak smok, palić jak komin, nie pracować, kraść, wdawać się w bójki, słowem - możesz robic wszystko, wszędzie, nawet nie musisz mieć swojego kąta i pracy, aby rodzić sobie dzieci rok po roku. Powinny byc jakieś testy na rodziców czy coś wink
  • umi Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 06.08.21, 15:04
   Moze poszukaj kontaktu z konkretnym dzieckiem z konkretnej ubogiej rodziny? I sfinansuj mu edukacje? W Indiach w wielu rodzinach dziewczynki nie sa ksztalcone, bo za drogo. Zamiast tego jako dzieci wydaje sie je za maz. Jesli chcesz pomoc, polecam takiej dziewczynce. Chlopiec biedniejszy tez sie pewnie znajdzie w niejednym kraju, ktory chce sie uczyc, a rodzicow nie stac. Nawet w Stanach sa takie dzieci, nie trzeba szukac w ubogich krajach. Muzulmanow nie polecam wspierac, jak sie zradykalizuje taki student, do po zamachu czlowiek zostaje ze swiadomoscia, ze sie za wlasne dobre serce dolozyl do stosu trupow i tragedii.

   BTW, nie wiem, czy bycie "dobra pania" to dobra motywacja do adopcji. Dasz rade tak przez cale zycie dziecka? I jeszcze byc dla niego rodzina? Ono raczej nie bedzie patrzylo, ze je wzielas 'z laski" i nie bedzie sie na kazdym kroku odwdzieczac. Poza tym nie ma pewnosci, ze bedzie zdorwe. W krajach III swiata opieka zdrowotna lezy i kwiczy. Moze sie okazac, ze taka sierotka bedzie miec sporo probemow zdrowotnych, o ktorych nikt nie bedzie wczesniej wiedziec.
  • glanaber Re: Czy można adoptować dziecko z Syrii? 06.08.21, 18:35
   Wy tak serio o tej adopcji? Nawet psa ze schroniska nie powinno się adoptować pod wpływem chwilowego wzruszenia, a co dopiero dziecko! Adopcja to nie chwilowy kaprys, to powinna być przemyślana WSPÓLNA decyzja całej rodziny. A tu wyglada, że dobra biała pani przygarnie sobie biedną egzotyczną sierotkę i poczuje się jak Angelina Jolie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka