Dodaj do ulubionych

Pomocy - podróż z UK do Polski

06.08.21, 08:30
Dziewczyny mieszkające w UK - pomóżcie. Muszę lecieć do Polski, ale nie mam pojęcia, jak ogarnąć testy na Covid przed lotem. Tzn wiem, gdzie mogę się zapisać na test przed wylotem z UK, ale jak zorganizować test przed podróżą powrotną? To się załatwia w Polsce? Jak to zorganizować czasowo?
Dzieki z góry.
Obserwuj wątek
  • szafireczek Re: Pomocy - podróż z UK do Polski 06.08.21, 09:49
   Tu sobie przeczytaj:
   www.gov.uk/guidance/travel-abroad-from-england-during-coronavirus-covid-19

   W PL na lotnisku można zrobić testy. Na Okęciu jest nawet kilka punktów testowych - są dla przylatujących z Schengen, a inne: takie i takie, np. punkty w hali odbioru bagażu. Można płacić gotówka i kartą. Koszt - niedawno - 200 zł za osobę za test antygenowy.
   Jest też punkt pobrań na parkingu przed hotelem Mariott i tam można zrobić test PCR - chyba coś z 500 zł za osobę.
  • wybior Re: Pomocy - podróż z UK do Polski 06.08.21, 20:41
   Lecąc do Polski NIE musisz mieć testu. Jeśli masz szczepionkę (druga dawka co najmniej 14 dni wcześniej ORAZ potwierdzenie z NHS, papierowe lub cyfrowe, to wystarcza.
   Jeśli NIE masz szczepionki oraz potwierdzenia jej przyjęcia na papierze lub cyfrowo, skierowana zostajesz na 10-dniową kwarantannę, którą można skrócić po 7 dniach, tj. po wykonaniu testu antygenowego (od 100 pln w górę), oczywiście jeśli da wynik negatywny.
   Z kwarantanny zwalnia również wykonanie testu ALE tylko tego, jak piszą na stronie Straży / Służby Granicznej, 'poświadczonego cyfrowym certyfikatem unijnym', cokolwiek to znaczy, i 'nie są uznawane żadne inne testy'. Zatem, o ile PRZED granicą, np. na lotnisku, po wylądowaniu w Polsce, jest punkt testowy, który wykonuje takie testy i wydaje 'cyfrowe zaświadczenia zgodne z... itd.', to zwalnia Cię to z kwarantanny w Polsce. No i musisz wypełnić (w internecie) polski formularz lokalizacyjny pasażera, warto to sobie wydrukować przed lotem. Na stronach ryanair i innych mają starą wersję formularza, ale możesz i ją wydrukować i wypełnić, na polskiej granicy nie robili z tego halo.
   Lot powrotny: warunki, aby wpuszczono Cię do W. Brytanii: przed lotem, bodajże nie wcześniej niż 48 godzin, musisz wykonać test antygenowy (nie musi być PCR), którego wynik NEGATYWNY (oczywiście), musi być w wersji anglojęzycznej. Nie tłumaczenie przysięgłe, czy inne tłumaczenie, tylko wynik w j. angielskim. Niektóre punkty w Polsce dają wynik w wersji angielskiej w normalnej cenie, inne kasują sobie słono, np. 100 zł. w wersji polskiej, a 190 pln w wersji angielskiej (to ekstremum). Generalnie, we Wrocławiu, są np. za 130 pln w wersji anglojęzycznej. Ten warunek, że to NIE tłumaczenie, ale test w j. angielskim na stronie gov.uk. Przemknęła mi przed oczami na jakimś forum informacja, że osoby bez takiego papierka, ORAZ bez potwierdzenia 'wykupienia' testu PCR w Wielkiej Brytanii (tzw. day 2 test), nie są wpuszczane na pokład samolotu.
   Test PCR: test musisz zamówić internetowo, polecam stronę, gdzie można wyszukać dostawców, a potem sprawdzić proces kupowania, bo te ceny im skaczą 'all over the place' z etapu na etap, w obrębie jednej firmy:
   www.covid19-testing.org/travel-testing
   Być może boots sprzedaje też w sklepach i rezerwują go dla Ciebie np. internetowo na miejscu, przy kupnie (od ok. 55 GBP w górę za test), zaznaczasz dzień, w którym WRACASZ do UK i - tutaj niesprawdzony etap, chyba go aktywujesz internetowo (?) i oni TEGO DNIA wysyłają Ci test do domu oraz 'starają się', aby dotarł do Ciebie w ciągu 48 godzin. Potem go odsyłasz, i liczysz, że dotrze i że dostaniesz wyniki. W innej wersji można zamówić wykonanie testu 'w punkcie', ale nie wiem, jak to działa, w takim Lądku był bodajże jeden 'punkt', na Kings' Cross (na stacji?), wyobrażam sobie, że mają tam niezły (...). Z góry możesz zapomnieć o zwrocie kasy, gdybyś zmieniła datę, itd., to są zwykle firmy-krzaki i tak działają, bo nastawione są na szybki, krótki zysk, więc nie ma co liczyć na 'customer service'. Generalnie, im więcej testów zrobili i więcej opinii (trustpilot, etc. tym bezpieczniejsza firma).
   No i jeszcze módl się, żeby brytyjski rząd nie wpisał Polski na czerwoną listę, bo powrót z czerwonego kraju to obowiązkowa kwarantanna, full-wypas, w hotelu, za skromne 2,200 GBP od osoby. No, ale.
   nb. informacje o przepisach dot. przylotu i kwarantanny w Polsce są na stronie Straży Granicznej, a brytyjskie, gdzieś na gov.uk, pewnie w google pod hasłem covid + return + gov.uk
   • rozaliaolaboga Re: Pomocy - podróż z UK do Polski 07.08.21, 13:12
    Nienienienienie.
    Przy podróży do Polski, jeśli ktoś nie ma szczepienia, jest kierowany na kwarantannę, a test można wykonać dopiero po 7 dniach.
    Przy powrocie do UK należy mieć testy na dzień 2 i 8, kupione na stronie oficjalnej.

    Oprócz strony straży granicznej i gov UK polecam też grupy typu Polacy w uk na FB, gdzie ludzie dzieła się poradami praktycznymi typu gdzie kupić testy czy ile czasu czeka się na lotnisku (na Stansted teraz nawet ok 4 godzin do nadania bagażu..)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka