Dodaj do ulubionych

ludzie nie płacą czynszu

06.08.21, 16:48
jakaś plaga na moim osiedlu jest /wspólnota/. I jeszcze z rozbrajającą szczerością tłumaczą się że nie mogą bo muszą jechać na wakacje z rodziną bo przecież trzeba odpocząć po pandemii. Nosz jprdl! Wy też uważacie, że wyjazd na wakacje jest ważniejszy niż opłacenie czynszu?
Obserwuj wątek
  • huang_he Re: ludzie nie płacą czynszu 06.08.21, 17:09
   Hm, u nas też nie płacili.
   Byli tacy rekordziści, co po trzy lata nie płacili.
   Aż znalazł się taki, który to wszystko ogarnął, poszły pisma do sądu i....
   Voila! Niektórzy do zapłaty mieli po 20 tysięcy i jak tylko pismo z sądu dostali, to uregulowali w ciągu kilku dni.
   Kilkadziesiąt mieszkań miało zaległości. Aktulanie może ma jakieś kilka, ale rozłożyli to sobie na raty i spłacają.
  • jasnoklarowna Re: ludzie nie płacą czynszu 06.08.21, 17:41
   Nigdy. Zawsze najpierw opłacam rachunki, zabezpieczam kwotę na opłaty itp. Mając zaległości nie pojechałabym kosztem tego na wakacje.
   To trochę przypomina podejście przedsiębiorcy o którym opowiadała mi znajoma. Ona ma swój sklep i usługi, zatrudnia 4 osoby, też jest z tych co to zawsze terminowo, najpierw obowiązek a potem przyjemność.
   Opowiadała mi jak raz jeden miejscowy biznesmen wyśmiewał ją że zusy terminowo płaci, pensji pracownikom nie rozkłada czasem na raty. Stwierdził że on nigdy tego nie robi, bo to głupota przecież, czeka na wezwania itp. Za to jeździ wypasionym autem (naprawdę fajnym).
   I w zeszłorocznej pandemii ta znajoma dostała łącznie wiosną i jesienią 42 tysiące od Zusu, a to składki jej umorzyli, a to jakieś inne rzeczy, szczegółów nie pamiętam. Łącznie po zliczeniu było to 42 tysiące, z puli pomocy państwa dla przedsiębiorców w pandemii. I znów spotkała się z tym panem, to jej klient jest, i usłyszała jakie to wszystko złodziejstwo i przekrętactwo, bo on nie dostał nic bo na tych programach skorzystali tylko ci co nie mieli zaległości.
   Fakt, podobno tak było.
    • jasnoklarowna Re: ludzie nie płacą czynszu 06.08.21, 19:21
     No właśnie, ja wiem że czasem latami można tak na zaległościach ciągnąć, ale kurcze, facet specjalnie nie płacił, bo mu się to nie opłacało.
     A jak raz dostał "nauczkę" to się bulwersował.

     Nadal nie rozumiem takiego podejścia, dla mnie najpierw rachunki, potem reszta.
     • asia-loi Re: ludzie nie płacą czynszu 06.08.21, 20:34
      jasnoklarowna napisała:


      ... ale kurcze, facet specjalnie nie płacił, bo mu się to nie opłacało.      Ja jakiś czas temu oglądałam jakiś reportaż w tv gdzie wypowiadali się prezesi kilku spółdzielni mieszkaniowych i oni wszyscy zgodnie mówili, że wśród niepłacących czynszu, najwięcej jest ludzi, którzy mają kasę. Nie płacą bo wiedzą, że mogą nie płacić latami, dopiero jak im się już poważnie zagrozi konsekwencjami, to wtedy szybko regulują należności.
      • heca7 Re: ludzie nie płacą czynszu 08.08.21, 06:28
       Najgorzej płacącą wspólnotą jest ta gdzie mieszkania mają po 300m2 i mieszkają w niej znani celebryci, aktorzy i dziennikarze tv. Ile razy grozono odcięciem wody nie zliczę. Nie płacą. W garażach auta po milion zł ale czynsz i media to ostatnie co uregulują.
       Najbardziej skrupulatnie płacą osiedla gdzie większość to przyjezdni i mają dwa pokoje na kredyt.
     • heca7 Re: ludzie nie płacą czynszu 08.08.21, 06:35
      A teraz wyobraź sobie, że przejmujesz nową wspólnotę. I trzeba uporządkować zaległości w opłatach. A jednym z niepłacących jest... członek zarządu 🤦‍♀️😱 wijesz się wtedy jak robak na haczyku i wiesz, że cokolwiek zrobisz i tak ci się dostanie.
      • mama303 Re: ludzie nie płacą czynszu 08.08.21, 20:36
       heca7 napisała:

       > A teraz wyobraź sobie, że przejmujesz nową wspólnotę. I trzeba uporządkować zal
       > egłości w opłatach. A jednym z niepłacących jest... członek zarządu 🤦‍♀️😱 wij
       > esz się wtedy jak robak na haczyku i wiesz, że cokolwiek zrobisz i tak ci się d
       > ostanie.
       ale jak to? u nas wszyscy członkowie zarządu płacą właśnie skrupulatnie.
       • heca7 Re: ludzie nie płacą czynszu 08.08.21, 21:20
        Przy kilkudziesięciu wspólnotach , przez kilkanaście lat zdarzyło nam się to wielokrotnie. Zwykle to nie były duże zaległości (raz naprawdę wielka). Stajesz się tym "złym rodzicem", który musi wymagać. Wysyłamy upomnienia wszystkim bez wyjątku a potem siedzi sobie taki członek zarządu na spotkaniu z administratorem i ma obrażoną minię. Co sobie wyobrażał nie wiem. Że jego pominiemy?
  • margerytka73 Re: ludzie nie płacą czynszu 06.08.21, 18:12
   mama303 napisała:

   > jakaś plaga na moim osiedlu jest /wspólnota/. I jeszcze z rozbrajającą szczeroś
   > cią tłumaczą się że nie mogą bo muszą jechać na wakacje z rodziną bo przecież t
   > rzeba odpocząć po pandemii. Nosz jprdl! Wy też uważacie, że wyjazd na wakacje j
   > est ważniejszy niż opłacenie czynszu?
   >
   >
   >Haha też kiedyś miałam takich sąsiadów. Z czynszem zalegali miesiące, albo i lata, ale wakacje w Egipcie i nowy samochód musiały byćbig_grin
  • annaboleyn Re: ludzie nie płacą czynszu 06.08.21, 18:26
   Od baaardzo dawna nie miałam takiej sytuacji, że albo czynsz, albo przyjemności. Ale kiedyś owszem, miałam. Na początku, kiedy po studiach zaczęłam pracować. Wiedziałam, że jak zapłacę za wynajmowany pokój, to na wypad pod namioty ze znajomymi mi już nie starczy, nawet lowcostowo. No i nie pojechałam. Nie było opcji dla mnie, rachunki się płaci. Za to potem, kiedy miałam już na czynsz i inne przyjemności - odwaliłam taki numer, że mi samej oko zbielało, ale to już niechcący...
    • annaboleyn Re: ludzie nie płacą czynszu 06.08.21, 19:34
     jasnoklarowna napisała:

     > Aaaaale no weźźźźźźźźźźź tak się nie robi.
     > Teraz musisz ten numer opisać, jak można tak zacząć, narobić ciekawości i......
     > zamilknąć?
     > No jak?

     Ale tu się nie ma czym chwalić, przeciwnie wręcz. Koncertowa głupota. Miałam ustawione zlecenie stałe na czynsz, nie zauważyłam, że ustawiam je czasowo... i w pewnym momencie, niezauważalnie dla mnie - przestałam ten czynsz płacić. Powinnam była się zorientować, choćby dlatego, że kasy na koncie było więcej... ale to był nieco szalony okres, mnóstwo pracy i właściwie na konto zaglądałam bardzo rzadko, dostawałam tylko powiadomienia o pensji. A spółdzielnia przez 8 miesięcy monitowała może ze trzy razy. W formie, uwaga, kartek złożonych, spiętych spinaczem i wrzucanych do skrzynki. Identyczną formę miały wszelkie informacje o zmianach na osiedlu, zebraniach wspólnoty, życzenia świąteczne itp. Więc te kartki, jak inne - wywalałam natychmniast do śmieci, nie czytając. No i pewnego dnia weszłam na konto i coś mi nie pasowało, za duzo kasy miałam. Przeleciałam operacje i odkryłam, ze od wielu miesięcy nie płacę czynszu. Zadzwoniłam do spółdzielni pytając, dlaczego, na Boga, nie wzywali mnie do zapłaty oficjalnie, poleconym, nie dali jakoś sensownie znać? "Och, proszę pani, te parę miesięcy, tu są tacy, co latami nie płacą, a my panią znamy, pani jest porządna, jak pani nie płaci teraz, to zapłaci potem..." Myślałam, że siebie samą skopię po tyłku ze złosci suspicious
  • str8.up Re: ludzie nie płacą czynszu 06.08.21, 18:50
   Też nie rozumiem skąd to się bierze. U mnie w bloku raz na jakiś czas wywieszane są listy z zaległościami czynszowymi podzielonymi na piętra i niektóre kwoty są naprawdę pokaźne. Ja nie wiem, dla mnie czynsz to tak jak każdy inny rachunek, w restauracji czy w sklepie. Korzystam, to płacę. Nie mam pojęcia skąd się bierze to, że za inne usługi ludzie płacą, a za czynsz nie.
  • alpepe Re: ludzie nie płacą czynszu 06.08.21, 19:32
   W jednej ze wspólnot, gdzie mam mieszkanie, właśnie były zaległości na ponad 5 tys. euro. Mieszkanie tam mam ponad 10 lat, a odkąd pamiętam, małżeństwo W. miało zaległości. Płacą, jak ich się przyciśnie groźbą wywłaszczenia. A potem znowu nie. W sumie nie wiadomo, dlaczego.
   • mama303 Re: ludzie nie płacą czynszu 07.08.21, 19:24
    alpepe napisała:

    > W jednej ze wspólnot, gdzie mam mieszkanie, właśnie były zaległości na ponad 5
    > tys. euro. Mieszkanie tam mam ponad 10 lat, a odkąd pamiętam, małżeństwo W. mia
    > ło zaległości. Płacą, jak ich się przyciśnie groźbą wywłaszczenia. A potem znow
    > u nie. W sumie nie wiadomo, dlaczego.
    u nas są dużo większe
     • mama303 Re: ludzie nie płacą czynszu 08.08.21, 20:30
      akseinga1975 napisała:

      > Nie pojmuje. My nawet w czasach kiepskiej sytuacji finansowej w pierwszej kolej
      > nosci robilismy oplaty, a reszta na "zycie". A juz nieplacenie czynszu bo trzeb
      > a na wakacje pojechac to glupota do kwadratu.
      a u nas kilkoro z rozbrajającą szczerością tak się tłumaczą...
  • escott Re: ludzie nie płacą czynszu 07.08.21, 19:54
   Myślę, że to zależy. Gdybym miała nie pojechać nigdzie, byle terminowo opłacić czynsz, to bym olała terminowość czynszu. No ale gdybym miała naprawdę narobić sobie zaległości itp, to już nie. Natomiast fetyszu rachunków nie mam; No, trzeba płacić, jak się nie płaci to są problemy, ale nie jest to jakaś moja duchowa potrzeba, żeby koniecznie najpierw rachunki, gdyż Tak Należy. Należy sobie nie narobić kłopotów, jeden czy dwa spóźnione czynsze to jeszcze nie kłopot; 5 już duży.
   • akseinga1975 Re: ludzie nie płacą czynszu 07.08.21, 20:01
    Co innego jak wiesz, ze np. za dwa miesiace masz pewny zastrzy gotowki i nie zaplacisz jednego czynszu to zaden problem, ale przewazne to jest tak, ze najpierw jeden potem kolejne i robi sie kwota nie do ogarniecia. To nie zaden fetysz tylko odpowiedzialne podejscie do zobowiazan i odpowiedni ustalenie priorytetow.
    • escott Re: ludzie nie płacą czynszu 07.08.21, 22:59
     Ale tu nie ma żadnej symetrii. Płacenie osobom prywatnym, małym firmom w terminie jest dla mnie ważne. Administracjom i molochom świadczącym koszmarne usługi - priorytetem jest wyłącznie moja wygoda i unikanie kłopotów.
     • annaboleyn Re: ludzie nie płacą czynszu 07.08.21, 23:52
      escott napisała:

      > Ale tu nie ma żadnej symetrii. Płacenie osobom prywatnym, małym firmom w termin
      > ie jest dla mnie ważne. Administracjom i molochom świadczącym koszmarne usługi
      > - priorytetem jest wyłącznie moja wygoda i unikanie kłopotów.
      >
      1. Nie oceniam, jak duży jest podmiot, któremu płacę, jeżeli ktoś wykonuje dla mnie usługę, to dostaje terminowo pieniądze. Firma, która mi płaci to gigant, nic mnie to nie obchodzi, że jestem małą mróweczką, kasa ma być na koncie w terminie. 2. Takie podejście w przypadku spółdzielni mieszkaniowej jest raczej krótkowzrocze, jeżeli już tak podchodzimy merkantylnie - płacę w terminie i oczekuję, że w terminie będą wykonane na odsiedlu prace remontowe, ogrodnicze, sprzątające, takie tam. Taka umowa smile Dotrzymuję uczciwych umów, już wiele razy mi się to opłaciło. Usługodawca jest fair - ja również.
     • arwena_11 Re: ludzie nie płacą czynszu 08.08.21, 11:05
      A ta administracja to niby kto? Wspólnota nie ma własnych pieniędzy. Czyli za dłużników płacą inni właściciele. Za media, które używasz również.
      U mnie też tak było. Ok 30 % płacili nieregularnie. W tej chwili 5 największych dłużników ma sprawy w sądzie, szósty ma już wyrok i czekamy na uprawomocnienie. Przestaliśmy się logować i Max dwa czynsze i sprawa idzie do kancelarii prawnej. W 90% przypadków wystarczy wezwanie na papierze firmowym kancelarii.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka