Dodaj do ulubionych

Okulary nie do zlamania

09.08.21, 21:43
Moja koleżanka ma niepełnosprawne dziecko (ruchowo i intelektualnie) z bardzo mocna wada wzroku. Chłopiec niestety łamie oprawki - potrafi połamać ich kilkadziesiąt w ciągu roku sad Czy jest na to jakaś rada? Czy ktos slyszal o nielamiacych się oprawkach? A może miał podobny problem?
Obserwuj wątek
        • krwawy.lolo Re: Okulary nie do zlamania 09.08.21, 22:15
          Łapię. Niemniej nie rozumiem, dlaczego niepełnosprawne dziecko miałoby mieć problem ze szkłami kontaktowymi. Nigdy nie miałem szkieł kontaktowych. Wiem tylko, że chyba na noc trzeba je wyjmować. To chyba mógłaby robić matka? Nie mam pojęcia, moja wypowiedź była pytaniem, nie zarzutem.
          • borsuczyca.klusek Re: Okulary nie do zlamania 10.08.21, 03:50
            Nauczenie się wkładania szkieł jest trudne i nawet zdrowiej osobie może przysparzać problemów, przynajmniej na początku. Człowiek instynktownie broni się przed włożeniem ciała obcego do oka, mruga, łzawi i schyla głowę. A włożenie szkła wymaga odpowiedniego ułożenia gałki ocznej. Jest zerowa szansa że dziecko niepełnosprawne będzie w tym zakresie współpracować.
            A wyjmowanie też nie jest fajne. Moja pierwsza przygoda ze szkłami skończyła się na dyżurze okulistycznym. A byłam dorosła i bez deficytów.
    • ida_listopadowa Re: Okulary nie do zlamania 09.08.21, 22:21
      Sa oprawki - generalnie dla dzieci - podobne do okularkow plywackich z noskiem flex (wygina sie w obie strony), mocowane na zauszniki i gumke z tylu glowy. To jest wszystko elastyczne, wiec zlamac sie nie da, ale czy znajdziesz odpowiednia wielkosc to juz inna sprawa.

A gdzie sie najczesciej lamia te okulary? w szkle? w okrawkach? bo zazwyczaj lamie sie nosek
    • eliszka25 Re: Okulary nie do zlamania 10.08.21, 03:26
      Ile lat ma to dziecko i w jaki sposób te oprawki łamie? Jeśli to jeszcze stosunkowo małe dziecko, to istnieje coś takiego, jak okulary elastyczne dla dzieci. Jeśli potrzebne są oprawki dla dorosłych, to może oprawki titanflex wykonane ze stopów tytanu, bardzo wytrzymałe i elastyczne. Mój starszy syn używa takich podczas uprawiania sportu. Są też bardzo wytrzymałe i elastyczne okulary sportowe. Wiele zależy też od tego, w jaki sposób to dziecko łamie okulary. Są to bardziej wypadki - w sensie uderzy, przygniecie, siądzie na okulary itp. Czy raczej zdejmuje je i po prostu łamie w rękach? Istnieje też opcja, że okulary zamiast zauszników mają elastyczną taśmę wokół głowy albo i zauszniki i taśmę, dzięki czemu nie spadną same i trudniej je zdjąć.

Moim zdaniem dobry optyk powinien znać wszystkie opisane w wątku opcje i potrafić sensownie doradzić. Poza tym np. Fielmann ma dla dzieci dużo tańsze oprawki oraz ubezpieczenie kosztujące grosze, które zapewnia nowe okulary za darmo, nawet jeśli dziecko je po prostu zgubi czy przygniecie bo np. usiadło na oprawki. Tylko nie wiem, czy pokrywałoby aż tyle oprawek rocznie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka