Dodaj do ulubionych

Częstsze ferie szkolne a urlopy, wyjazdy

11.08.21, 17:16
Zastanawiam się, jak to jest rozwiązane w państwach, w których dzieci co kilka tygodni mają ferie. Czy rzeczywiście większość rodziców dostaje w tym samym terminie urlop i dzieci mogą wykorzystać przerwy na wyjazdy? Są jakieś kolonie jesienne/wiosenne?

U mnie i u męża w pracy każdy chętny może liczyć na urlop w wakacje wyłącznie dlatego, że trwają tak długo. Z feriami zimowymi jest już ogromny problem. Podobnie to wygląda u dzieciatych znajomych.
Obserwuj wątek
    • panna.w.paski Re: Częstsze ferie szkolne a urlopy, wyjazdy 11.08.21, 17:29
      Odpowiem z perspektywy Polki, która od lat pracuje w korporacjach z Niemcami: tak, jak najbardziej okres ferii w danym landzie jest traktowany jako okres urlopowy. Jeśli mamy jakiś projekt, w którym biorą udział pracownicy np z Monachium i Heidelbergu to ustalamy termin, który nie koliduje z żadnym terminem ferii. Firmy nie są zamykane jak np w okresie świątecznym i oczywiście są ludzie, którzy pracują - ale zdecydowanie widać spowolnienie i urlopowy tryb pracy. Mam przegląd różnych branż, pracowników fizycznych i umysłowych, od asystenta do wielkiego menago - i wszędzie jest podobnie.
    • leyla76 Re: Częstsze ferie szkolne a urlopy, wyjazdy 11.08.21, 17:48
      W sumie jak sie pracuje to raczej nie ma różnicy czy dzieci maja wolne co pare tygodni czy jedne długie wakacje. Tak czy tak trzeba kombinować co z tym dzieckiem zrobić.
      Np teraz u mnie w Szwajcarii wakacje zaczęliśmy 3.07 do szkoły powrót 23.08.
      Wszyscy mieliśmy lipiec wolny wiec problem opieki z głowy. Ja z mężem w pracy od 02.08 i pierwszy tydzień sierpnia najmłodszy przesiedział w domu z starszym rodzeństwem (18 i 16 lat) W tym tyg robi obóz piłki nożnej od 8:30 - 16:30. Ostatni tydzień będzie na obozie tenisowym w podobnych godzinach. Co bym z nim zrobila gdyby musl ponad 2 mies wakacji to nie wiem.
      Obozy tu są bardzo popularne, aczkolwiek nie tanie. Przy dwójce lub więcej małych dzieci lepiej zatrudnić chyba opiekunkę.
      W przerwach od szkoły w innych miesiącach niż letnie nasza szkoła ma otwarta świetlice, za która oczywiście sie płaci . Organizowane są tez tzw obozy (półkolonie) , ale trzeba mieć szczęście, żeby znaleźć miejsce .
    • stephanie_harper2 Re: Częstsze ferie szkolne a urlopy, wyjazdy 11.08.21, 18:38
      Pomijając logistyczne problemy rodziców z urlopem, opieką itd. Z punktu widzenia dzieciaków, które zapierniczają na 2 etaty (szkoła + prace domowe) wakacje krótsze niż 2 miesiące były by co najmniej sadyzmem. W naszym klimacie ferie zimowe 2 tyg też są uzasadnione (zima, narty). I niech tak zostanie.
    • kanna Re: Częstsze ferie szkolne a urlopy, wyjazdy 11.08.21, 20:49
      W Kanadzie królują campy - czyli cos na kształt półkolonii. Organizują to rozmaite ośrodki: biblioteki, uniwersytety, kluby sportowe itp. Tygodniowe lub dwutygodniowe.
      Od maluchów po nastolaty, tak do 14-15 roku życia.

Mój syn (wtedy gimnazjalista) chodził na siatkówkę plażową (połączoną z basenem) . i leadership (coś jak projekt młoda kadra na obozach Chrisa) .
        • kryzys_wieku_sredniego Re: Częstsze ferie szkolne a urlopy, wyjazdy 12.08.21, 08:51
          U nas w tym roku półkolonie tylko komercyjne, zawsze byly organizowane przy mdkach ale tam nadal covid.
          Te samorzadowe to koszt 250-300 zł, te komercyjne do 700 zł.
          Ale: mój syn ma już prawie 10 lat i teraz byl ostatni rok na tych tanszych półkoloniach i blisko domu, gdzie sa grupy 5-6 i 7-9 latków, a starsze dzieci u nas nie chodzą, bo nie.
          Kolejne półkolonie to już dużo drozsze, bo np. kurs na żaglówki, plywanie na desce i należy spelniać podstawowe kryteria, czyli umieć plywać i ja na taką półkolonie, żeby odwiesc dziecko to mam 20 km w przeciwną stronę niż do pracy.
          Albo od tego roku półkolonia w zoo to dla 10-12 latków, też fajna ale na za rok zapisze.
          Bo tematyczne szachowe, programowanie, autoprezentacja to wg mnie trochę malo wakacyjna rozrywka.
    • viewiorka2 Re: Częstsze ferie szkolne a urlopy, wyjazdy 11.08.21, 23:18
      U mnie w pracy jest kilkanaście osób, wszyscy mamy dzieci. Wszyscy chcą urlop w wakacje. Brak kilku osób na raz jest bardzo odczuwalny (reszta musi zapierniczać za siebie i nieobecnych). Gdyby wakacje trwały krócej mało kto mógłby z dziećmi wyjechać. Nie wszystkie firmy da się zluzowac czy zamknąć na czas wakacji. Wyobrażacie sobie zamknięte sklepy, hotele, restauracje czy kina, bo pracownicy na urlopie?
        • viewiorka2 Re: Częstsze ferie szkolne a urlopy, wyjazdy 12.08.21, 08:40
          Super, ale w Polsce by to nie przeszło, żeby pozamykać wszystko na miesiąc. Raz, że dla właścicieli firm liczy się tylko kasa, nie pracownicy, dwa, że ludzie by zaraz larum podnieśli, że jak to, kino czy lidl zamknięty? Przecież to zamach na wolność! Tak samo jak niedziele nie handlowe.
          Nie wspominając o zamkniętych hotelach w szczycie sezonu... Można oczywiście zatrudnić wtedy kogoś na zlecenie (studentów np), ale to 1-2 osoby na zespół, nie całą kadrę, bo nie ogarną.
    • mikams75 Re: Częstsze ferie szkolne a urlopy, wyjazdy 12.08.21, 03:13
      Czesto w firmach osoby z dziecmi w wieku szkolnym maja pierwszenstwo przy ustaniu urlopu. Bezdzietnym to tez pasuje bo np. loty w terminie ferii sa drozsze, wiec i tak wola poza terminem. Rzadko tez jesttak, ze kazdy chce wolne cale kazde ferie, bo tyle urlopu nie ma, eiec da sie jakos podzielic. Latem szkola ma 5 tyg wakacji i dla bezdzietnych tez jeszcze wystarczy letnich wakacji.
      Co do opieki to sa platne swietlice. My kombinowalismy z odbieraniem nadgodzin i laczeniem np. Czasem wyjezdhalismy a czasem tydzien wyjazdu, tydzien czesciowo swietlica, nadgodziny, znajomi, dziecko w biurze. Na pol dnia to sie spokojnie da wykombinowac jak ferie sa rozrzucone, latem na dluzsza mete to by nie przeszlo.
    • palacinka2020 Re: Częstsze ferie szkolne a urlopy, wyjazdy 12.08.21, 08:13
      U mnie nie byloby zadnego problemu, wiekszosc ludzi nie ma dzieci.

Duzo natomiast wspolpracuje z innymi krajami i- tak, wszyscy dostaja wolne. Nie wiem czy wiesz, ale w Europie zachodniej jest zwyczaj brania urlopow w sierpniu. Niezrozumiale dla mnie, ale wszyscy Francuzi, Grecy czy Holendrzy biora wtedy 3-4 tygodnie urlopu. Czesto z zespolu nie zostaje nikt (to oczywiscie zalezy od pracy, sa takie gdzie musi ktos byc na posterunku), klientow tez mniej. Nie jest to zla opcja, bo wwowczas nie ma problemu typu "kogos brakuje na spotkaniu"- po prostu nie ma spotkan, cala firma niejako zamiera.

Spotkalam sie tez z zamykaniem np. fabryki na 3 tygodnie w sierpni. Wszyscy pracownicy dostaja wolne, a w tym czasie odbywa sie coroczny remont.
    • backup_lady Re: Częstsze ferie szkolne a urlopy, wyjazdy 12.08.21, 08:57
      W UK ci, co mogą starają się gdzieś wyjeżdzać jak dzieci mają przerwy w nauce (pomijam ostatni okres korony), ale wszystkie wyjazdy w tym terminie są od razu droższe - kiedyś wystarczyło spojrzeć na stronę WizzAir czy EasyJet - tydzień przed wolnym, ceny normalne, dzień rozpoczęcia wolnego - ceny trzy razy droższe. Popularne są też różne odpłatne zajęcia: piłka nożna, taniec, gimnastyka itp, przeważnie w godzinach 9-15, czyli tak jak działa szkoła.
    • yuka12 Re: Częstsze ferie szkolne a urlopy, wyjazdy 12.08.21, 10:36
      Rozwiązywać muszą rodzice 😁. W UK na szczęście jest większa elastyczność, jeżeli chodzi o wymiar czasu pracy. Dlatego gdy ja pracowałam 8-17, mąż pracował na nocki, kiedy ja wcześniej pracowałam na nocki/w weekendy, on pracował w dzień. Generalnie tutaj kiepsko z obozami i koloniami (prowincjonalna Walia to nie Londyn). Oczywiście są możliwości zaopiekowania dziećmi do 11 rż., ale kosztuje to niemało. Nasze hrabstwo organizowało też kiedyś co drugi dzień zajęcia sportowe (płatne) dla dzieci w lokalnym centrum rekreacji (napoje i jedzenie we własnym zakresie) od 10-14, ale już z 2 lata temu ograniczyło je do 2x w tygodniu. Podobnoż było za mało chętnych. Moje dzieci kilka razy poszły i wynudziły się, co tłumaczy brak frekwencji 😉. Są jeszcze jacyś skauci i chyba to wszystko. Rodzice więc stają na głowie, aby zorganizować opiekę na czas przerw szkolnych, a trochę ich jest. Niektórzy Polacy wysyłają dzieci do Polski do rodziny, organizują im tam kolonie lub obozy, bo nawet wliczając przelot często wychodzi to taniej niż podobny wypoczynek w UK (nie mówiąc o większej różnorodności).
      Oczywiście dysponując odpowiednio większymi dochodami, można załatwić jakieś wypasione obozy czy kolonie również w UK. Możliwe że w większych miast organizatorów jest więcej i też łatwiej coś znaleźć.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka