Dodaj do ulubionych

Chorwacja wakacje :)

11.08.21, 22:22
Podobno w Chorwacji trudno o nocleg i nie należy jechać w ciemno
podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,27438070,chorwacja-nie-dla-wszystkich-sielska-i-bajkowa-w-raju-tez-mozna.amp
Kurczę a ja to do Chorwacji, Bośni, Serbii i Czarnogóry jeździłem w ciemno i noclegów na miejscu szukałem. Tylko raz trwało to dluzej niż chwile.
Obserwuj wątek
    • heca7 Re: Chorwacja wakacje :) 11.08.21, 22:54
      Nie ma mowy abym kiedykolwiek szukała kwater w ciemno. Po podróży , z trójką dzieci?! Po moim trupie. Po drugie jak jadę to chcę być nad samą wodą. Mam gdzieś "tylko 300m do morza" bo często to jest 300m w linii prostej a po ulicy 500. I do tego potem pod górkę. I nie ma ładnej plaży tylko zzieleniały kawałek betonu. A widok na morze zasłania mi 10 domów przede mną tongue_out Ja mam być na brzegu. I takie apartamenty wynajmuje się rok wcześniej. Do tego standard. Ja czasami mogłabym troszkę spuścić z tonu, mąż absolutnie. NIE. Jak coś mu się nie podoba od razu to skreśli. Ma być czysto, bardzo czysto, ładnie, klimatycznie, porządna pościel, solidne meble-nie zbieranina, widok, wygodne fotele/ leżaki, ładna okolica. I bez zgiełku w środku miasta. Żadnych kompromisów. Co do jazdy w ciemno, już kilka lat temu zrobił się z tym problem. Ludzie szukali po nocy, brali co było. Jechali od miasteczka do miasteczka po Riwierze Makarskiej i nie było nic albo nory. Nie chciałabym zaczynać od czegoś takiego wakacji. Co to za urlop?!
        • grey_delphinum Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 08:57
          Byłam w Chorwacji kilka razy i zawsze mój żal wzbudzał widok umęczonych Polakow, którzy chodzili od domu do domu, szukając kwatery i nierzadko decydując się ostatecznie na byle co, bo dzieci prawie mdlaly im z upału.
          Nie rozumiem, dlaczego ludzie fundują sobie taki hardkor na własne życzenie, zamiast poświęcić ze dwie-trzy godziny w domu, by zarezerwować apartament.
            • heca7 Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 12:01
              Od lat autem. Jesteśmy przyzwyczajeni. Mój mąż najbardziej lubi Korcule a ja Hvar. Są dobre autostrady, jest nas dwoje kierowców, wygodny samochód. Śpimy po drodze pod Zagrzebiem albo w samym mieście. Nie targamy tony gadżetów bo mąż ma fetysz pakowania się do roletki.
                • tenjedennick Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 13:31
                  Nie gorsze to niż kilkugodzinne loty samolotem. Ponadto trzeba się dostać do lotniska, odprawić, a po przylocie dostać do miejsca docelowego. Wychodzi często tyle samo. Samochodem można sobie wybrać dowolnie trasę, zatrzymać kiedy się chce, coś zwiedzić po drodze, zjeść obiad w dobrym zajeździe itd. To są wakacje, nie odcinek specjalny na czas.
                  Zresztą teraz po Europie podróżuje się komfortowo, autostradami, a granice przekracza bez zatrzymywania albo pokazując paszport. Dla rozpieczonych, rozmemłanych duszyczek, wyjazd z standardzie lat 80-tych samochodem do Grecji czy Jugosławii byłby powodem zgonu wink
                  • wapaha Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 13:37
                    mi też słabo- i to najsłabszy punkt całego przedsięwzięcia - ale-coś za coś - możemy sobie pozwolić na zabranie bagażu, którego nie wzięlibyśmy lecąc samolotem.
                    no i wciąż to jest jeszcze bardziej opłacalna finansowo opcja niż przelot+wynajem auta ( na które trzeba bardziej uważać i omijać co ciekawsze górzyste rejony)
                    przygotowujemy się na to psychicznie cały rok hehe wink - i nie da sie do tego przyzwyczaić ani ominąć. Ostatnim razem zrobiliśmy przystanek na słoweni, na nocleg, na spokojnie jak bóg przykazał, z powrotem także samo i wcale nie byliśmy jakoś mega wypoczeci. Taki plus tylko egoistyczny dla mnie , że przed dalszą podróżą mogłam pohasać sobie po górach.
                    Autostradami jedzie się super, włącza się tempomat i jakoś leci. Najgorzej jest....w samej Cro
                  • tenjedennick Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 13:39
                    Mowa oczywiście o dość bliskich kierunkach, jak Chorwacja. Bułgaria czy nawet Halkidiki w Grecji. Ponadto dostanie się z lotniska np. na chorwacką wyspę to dodatkowe kilka godzin. Do tego dochodzi ograniczenie bagażu i brak swobody poruszania się w docelowym kraju. Samolotem ni weźmiesz też ze sobą łodzi smile
                    • heca7 Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 13:49
                      Moi znajomi od lat jeżdżą do Cro na Peljesac. Z Wawy. Ciągną przyczepę kempingową dużą. Do tego 4 rowery, ponton z silnikiem, deski do surfingu wink Pakować zaczynają się dwa tygodnie wcześniej.
                      • tenjedennick Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 13:52
                        Nam zdarzało się jeździć z łodzią. W tym roku podnajmujemy na miejscu, bo trafiła się fajna oferta za bardzo umiarkowane pieniądze. Ale supy już mamy własne smile

A na Peljesecu zjazd do Borak albo Podobuce z przyczepą należy się duży szacunek dla kierowcy wink
        • larix_decidua77 Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 14:00
          Ja też nie zrobiłam nigdy awantury. Ale chcę żeby było czysto, meble, szczególnie łóżka, nie mogą być starymi wypierdzianymi tapczanami, na podłodze żadnych dywanów, wykładzin, obowiązkowa klimatyzacja, jakiś aneks kuchenny, osobny pokój dla dzieci z dwoma łóżkami.
            • tenjedennick Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 14:07
              Z tą klimą to zależy od klimatu wink Dwa lata temu byliśmy na Pelionie w Grecji od strony otwartego morza. Przepiękna willa przy samej plaży, z basenem. Tylko d apartamenty, miejscowe winogrona i figi inclusive do oporu wink No i nie miała klimy, trochę się baliśmy jak będzie, ale właściciel, twierdził że dzięki bryzie jest niepotrzebna. I rzeczywiście miał rację, tak cudownego klimatu w tamtych rejonach jeszcze nie spotkałam. W dzień chłodny wiaterek i przeciąg przez apartament, w nocy rześko. Obiecaliśmy sobie, że koniecznie musimy powtórzyć to miejsce. smile
            • wapaha Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 14:10
              W "naszym" meble z ikei, łóżka kontynentalne, klima, agd, w pełni wyposażona kuchnia (ikea), mieszkanie 2sypialnie, salon z aneksem. Z widokiem na morze - tu akurat bezpośrednio nad wodę kilkaset metrów, ale w innej lokalizacji mieliśmy 90m- nam styka. Nie musze z tarasu skakać do morza wink
              Musze mieć gdzie biegac i gdzie pływac wink
    • joanna_poz Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 09:32
      w Chorwacji byłam 2 razy (rok po roku) - i 2 razy jechalismy w ciemno, szukajac noclegów na miejscu.
      tyle że to było jakies 20 lat temu i bylismy bezdzietni, turystyka wtedy tez była nieco mniej masowa niż dziś..

od tamtego czasu juz nigdy nigdzie nie jechalismy w ciemno; do Chorwaji notabene nigdy poźniej juz też nie pojechalismy, jakos mnie tam nie ciagnie..
    • swinka-morska Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 10:00
      Jeśli chcesz jechać na wyspy, do małych miejscowości, do kwater z pełnym wyposażeniem typu kuchnia ze zmywarką, pralką, klima, dwie sypialnie (ja tylko tak chcę) to trzeba rezerwować wczesną wiosną. Nigdy, przenigdy nie widziałam na takiej kwaterze kartki "wolna do wynajęcia".
      W turystowie typu Makarska zapewne nadal stoją przy drodze ludzie z kartkami "pokój do wynajęcia", ale nie ma opcji, żebym urlop poświęcony na wypoczynek spędziła na szukaniu kwatery.
      Natomiast w tym roku słyszałam od Chorwatki prowadzącej malutką agencję turystyczną, że mieli tak dużo odwołanych rezerwacji jak nigdy dotąd.
      • tenjedennick Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 10:30
        Jesteśmy właśnie w Chorwacji. Zero wolnych kwater, Polaków masa, parę razy pytano już nas czy znamy jakieś wolne miejsce. jadąc do naszego miejsca przejeżdżaliśmy Jadranką przez kilka miaseczej na riwierze. Wszędzie tłumy. Ma jesteśmy na wyspie, 10 km od najbliższego miasteczka, 10 domów przy zatoce, więc tłumu nie ma, ale wszystkie kwatery zajęte.

Nie wiem skąd ta informacja o odwołaniach rezerwacji. Nawet jeśli ktoś odwoływał, to ktoś nowy to rezerwował od razu sądząc z tego co widzimy. Nasz apartament ma rezerwacje prawie do końca września.
        • swinka-morska Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 10:43
          Nie mam pojęcia - tak mówiła właścicielka lokalnej agencji, nie mam powodów żeby jej nie wierzyć.
          W miejscu gdzie ja byłam w tym roku (wyspa, mała wioska oddalona od reszty miejscowości) też było sporo ludzi. Część kwater wydawała się pusta, ale potem okazało się, że to domy wakacyjne Chorwatów z Zagrzebia, nie wynajmują ich i przyjeżdżają tylko na część czasu.
        • landora Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 11:49
          My wróciliśmy w sobotę. Byliśmy na Hvarze. Widzieliśmy jakieś dziewczyny, ale chyba nie Polki, odbijające się od kolejnych drzwi. Wolne były co najwyżej kwatery w środku wyspy, bardzo daleko od morza.
          W życiu bym sobie takiego stresu nie zafundowała.
            • heca7 Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 12:31
              Szczególnie, że tam wiele kwater leży w małych zatokach. Dojazd w dół to dłuższa wyprawa. Ile w ciągu dnia takich osad można sprawdzić aby coś znaleźć? Do tej gdzie my bywaliśmy zjeżdża się 3,5 km szutrem. I wszystko od roku wynajęte.
              • swinka-morska Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 14:03
                heca7 napisała:

> Szczególnie, że tam wiele kwater leży w małych zatokach. Dojazd w dół to dłuższ
                > a wyprawa. Ile w ciągu dnia takich osad można sprawdzić aby coś znaleźć?
                O to to! Zatoki albo południowe wybrzeże odcięte tunelem w Pitve (Sveta Niedjela - Zavala - Gromin Dolac) - zrobi się noc zanim objedziesz.

> Do tej gdzie my bywaliśmy zjeżdża się 3,5 km szutrem. I wszystko od roku wynajęte.
                Pokrivenik? Velika/Mala Stiniva?
    • savignonblanc Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 10:48
      Ostatnimi znanymi mi ludzmi jeżdżącymi w ciemno byli moi rodzice. Z tym, ze dla nich ważne było tylko to, zeby było łóżko i łazienka. I jeździli tak we dwójkę.
      Pchać się tysiąc km z trójka dzieci i szukać na miejscu noclegu… 👍
      • tenjedennick Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 11:08
        Jazda w ciemno miała swój urok. Spędziliśmy tak kiedyś prawie miesiąc w Gracji zatrzymując się po kilka dni w różnych miejscach. Do tej pory mamy namiary na fantastyczne miejscówki.
        Inna sprawa, że to było z 15 lat temu i bardziej w końcu sierpnia i we wrześniu, czyli już po najwyższym sezonie.
    • triss_merigold6 Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 12:17
      Ostatni raz kiedy jechaliśmy w ciemno był w czasach wczesnostudenckich, na Słowację zimą. Internetow nie było.
      Natomiast widziałam kiedyś nad morzem takich optymistów, szukających miejsca w ośrodku czy pensjonacie, w okolicach Rozewia w szczycie sezonu. Umęczeni, zdenerwowani ludzie z ryczącymi umeczonymi dziećmi. Trzeba być debilem, żeby w ogóle rozważać taki pomysł.
      • snakelilith Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 12:32
        Trzeba być skończonym debilem. Raz zdarzyło mi się coś takiego. Ale to było we wczesnych latach 90tych przed czasami masowej turystyki. W dużym europejskim mieście. Do tego w informacji turystycznej na dworcu dostaliśmy listę hoteli, a i tak odbiliśmy się od drzwi dwóch pierwszych. W trzecim zaproponowali nam pokój za 4 godziny, co po nocy spędzonej w podróży było trochę ciężkie, ale wolałam skimać się na tarasie hotelowym czekając niż ganiać dalej po upalnym mieście. Z małymi dziećmi podpada coś takiego pod przemoc domową.
      • heca7 Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 12:33
        Mój brat tak szukał nad morzem. Do czasu kiedy nic nie mógł znaleźć a dzieci trójka. Udało mu się zdobyć coś na dwie noce bez sprawnej toalety! Wrócił do domu wściekły i kupił przyczepę kampingowa.
        • wapaha Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 13:32
          heca7 napisała:

> Mój brat tak szukał nad morzem. Do czasu kiedy nic nie mógł znaleźć a dzieci tr
          > ójka. Udało mu się zdobyć coś na dwie noce bez sprawnej toalety! Wrócił do domu
          > wściekły i kupił przyczepę kampingowa.
          >

a dlaczego tak zrobił ?
          nie potrafię zrozumiec
          wydaje się , że dorosły człowiek, odpowiedzialny za siebie i za innych ma jakiś plan na życie- ten plan na życie to tysiące małych planów -takich jak np. planowanie edukacji dziecka, jego rozwoju i zajęć dodatkowych, kuźwa chocby nawet planowanie posiłków czy nawet obiadu na przyszły dzien. Pomijam obowiazki zawodowe które- w KAŻDYM ZAWODZIE_ wymagają jakiegoś perspektywicznego myślenia

No qwa nie ogarniam
    • madame_edith Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 13:39
      Ja się tak kiedyś nad morze wybrałam. Z dziećmi małymi. I latałam kuźwa od drzwi do drzwi jak Maryja po Betlejem.
      Nigdy więcej. Do Chorwacji za skarby świata bym tak nie pojechała. Nie wiem co wtedy miałam w głowie 🤦‍♀️
        • tenjedennick Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 13:49
          Pani się trochę ryzykownie wyrwała. Chorwaci w sporej części są mocno prawicowi i wierzący. JPII jest mocno tam popularny. Zresztą ich system polityczny też pozostawia wiele do życzenia.

Swoją drogą taka wyrywność w opluwaniu własnego kraju przed cudzoziemcami wg mnie nie powinna być powodem do dumy. Rozumiem, że pani to tez kanalia, tłuk i fanatyk uncertain
      • iuscogens Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 16:41
        madame_edith napisała:

I latałam kuźwa od drzw
        > i do drzwi jak Maryja po Betlejem.

Cudne big_grin
        Mam znajomą, która ma męża i on uwielbia takie wyjazdy na spontanie, że jadą gdzieś i tam dopiero szukają noclegu. Co prawda głównie w Polsce, ale mają dzieci w wieku podstawowkowym. I wygląda to tak, że jadą np. nad morze i jak dojadą to on lata i szuka parę godzin kwatery a oni czekają na plaży. Toaleta chyba tez na plaży. Parę razy od razu nie znaleźli noclegu to spali w samochodzie. I dopiero ostatnim razem znajomą się zbuntowała i znalazła wcześniej nocleg (normalnie Pan nie chciał nic bukowac wcześniej, bo uważał, że znajdzie taniej na miejscu).
        Z moich doświadczeń to Raz jak byliśmy na Węgrzech i popsuła się pogoda to odwolalismy nocleg w Budapeszcie i pojechaliśmy do Chorwacji, ale nocleg znaleźliśmy w necie jeszcze w czasie drogi. Tak samo zresztą z drogą powrotną, nocleg w Budapeszcie zarezerwowaliśmy przed wyjazdem z Chorwacji. Taki tryb mi się podoba, ale szukanie na miejscu to nie dla mnie.
      • panna.nasturcja Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 19:30
        Niesamowicie bliski opis, nie umiałam rozgryźć, bo to nie chodzi o kłamstwa, chodzi właśnie o taką nieudolność, niby posługiwanie się słowem, pojęciami, ale bez zrozumienia, bez podpisywania pod to przeżyć, doświadczeń.
        • nelamela Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 19:41
          Jesteśmy obecnie w Chorwacji,miejscowość Tisno.Apartament rezerwowany rok temu przez przyjaciół z Niemiec.Napisali 25 maili o rezerwację,nikt nie odpowiedział.Tu gdzie jesteśmy przyjeżdzają ci sami ludzie od 10 lat.Wszyscy się znają.Wypożyczenie motorówki graniczy z cudem.Knajpy zarezerwowane na trzy dni naprzód.Ciężko o jakieś wolne miejsca.Pogoda piękna.Szkoda że niedługo trzeba będzie wracać.Pozdrawiam.
          • panna.nasturcja Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 19:59
            Strasznie niejasno piszesz.
            Skoro nikt nie odpowiedział na ich 25 maili to jak zarezerwowali apartament?
            Skoro wszyscy ci sami od lat to po co Niemcy musieli ci rezerwować, nie mogłaś sama?
            To, co opisujesz (knajpy zajete na 3 dni do przodu, brak motorówek) to koszmar, nie wakacje.
            • heca7 Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 21:12
              My na Korculi mamy taką knajpę wśród gajów oliwnych gdzie piechotą nie dojdziesz. Mają tylko kilka stołów ukrytych jakby za domem w ...ruinach? budynku. Wszystko oczywiście czysto i klimatycznie. Ceny raczej hmmm mocno zachodnie. Ale wszystkie absolutnie stoły (8 sztuk) mają zajęte a trzeba rezerwować dzień wcześniej. My po prostu wychodząc mówiliśmy "see you tomorrow at 7" wink Za to jedzenie idealnie świeże, złowione za domem tego dnia. I pyszne.
            • nelamela Re: Chorwacja wakacje :) 13.08.21, 13:09
              panna.nasturcja napisał(a):

> Strasznie niejasno piszesz.
              > Skoro nikt nie odpowiedział na ich 25 maili to jak zarezerwowali apartament?
              > Skoro wszyscy ci sami od lat to po co Niemcy musieli ci rezerwować, nie mogłaś
              > sama?
              > To, co opisujesz (knajpy zajete na 3 dni do przodu, brak motorówek) to koszmar,
              > nie wakacje.

Znajomi jezdzili do tej pory w inne miejsce.Niestety nie mogli zarezerwować od razu noclegów w zeszłym roku.Teraz wskoczyli w rezerwację swoich przyjaciół którym coś wypadło. Po prostu.W Chorwacji upał ale mimo to jest super.
      • snakelilith Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 22:07
        chococaffe napisała:

> Czasami mam wrażenie, że bywalec to bot, który usiłuje się nauczyć zwyczajów hu
        > manów. Czyta gdzieś, wgrywa, nieudolnie przetwarza, starając się upodobnić.

I to wszystko bez poczucia obciachu. big_grin
    • nenia1 Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 22:19
      W Bośni i w Serbii tak, znajdziesz jadąc w ciemno, ale już w Chorwacji to latem od wielu lat jest problem, ja chyba z 10 lat temu w Plitvicach (gdzie tam morze) nocowałam w końcu w aucie, bo nie było miejsc dosłownie nigdzie. Są po prostu tereny gdzie w sezonie latem jest pełno ludzi, a teraz jest tak już i w czerwcu i we wrześniu, Chorwacja jak polski Bałtyk, to bardzo popularne miejsca. Natomiast teraz podróżuję w ciemno, choć korzystam z internetu i bez problemu mam noclegi w krajach bałtyckich, nawet w tak popularnych kurortach jak Parnawa, bo tutaj tzw. popularny kurort to zupełnie coś innego niż w Polsce. Owszem są ludzie, ale zupełnie nie ma tłumów, w morzu właściwie nikt się nie kąpie, ludzie głównie spacerują nad brzegiem i nie ma ich zbyt wielu. W Parnawie jadąc zupełnie w ciemno znaleźliśmy nocleg w pięknym zabytkowym domu malowanym błękitną farbą, i to jest super, bo przez parę dni mieszkając można się poczuć jak rodowity estończyk wink coś co lubię, mieszkanie z klimatem. Jeżdżenie w ciemno ma całkiem sporo zalet, trzeba tylko wiedzieć gdzie. A z pewnością nie jest to Chorwacja, w dodatku z dziećmi w opcji i w szczycie sezonu.
      • heca7 Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 22:34
        Parnawa jest bardzo ładna smile Piszą, że to takie estońskie Władysławowo albo Sopot. I wszyscy Estończycy się tam latem spotykają. Nie wiem jakim cudem bo w ogóle tych miejsc nie przypomina.
        • nenia1 Re: Chorwacja wakacje :) 12.08.21, 22:43
          No właśnie tak piszą, człowiek się zastanawia "może nie jechać i nie stać w tłumie?" a potem się okazuje, że to całkiem coś innego i nawet jeśli tam się spotykają wszyscy Estończycy to jest ich w takim razie bardzo mało smile
          Podobnie zresztą w łotewskiej Jurmale, tyle że tam więcej Rosjan, tutaj w Parnawie znacznie mniej.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka