Dodaj do ulubionych

Zrzeczenie się spadku w imieniu dziecka a...

12.08.21, 11:40
ograniczone prawa rodzicielskie ojca.
Czy ktoś ma doświadczenie w takiej sprawie - muszę zrzec się spadku w imieniu córki, czy na wniosku do sądu musi być podpis obojga rodziców w przypadku kiedy ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie i czy do później oboje musimy iść do notariusza czy wystaczy tylko mój podpis?
Z góry dziękuję za pomoc.
Obserwuj wątek
  • tapatik Re: Zrzeczenie się spadku w imieniu dziecka a... 12.08.21, 21:11
   Nie możesz zrzec się spadku w imieniu kogoś.
   Jeśli twoja córka ma mniej niż 18 lat, to możesz zrzeczenie się spadku załatwiać poprzez sąd, a skąd wiesz, że sąd się przychyli do twojego wniosku?
   Lepszym rozwiązaniem jest spadek z dobrodziejstwem inwentarza, bo wtedy dorosły się szarpie z urzędami, a nie dzieciak.
   • profes79 Re: Zrzeczenie się spadku w imieniu dziecka a... 12.08.21, 21:33
    Guzik prawda. Po pierwsze - jak się dobrze uzasadni wniosek, szczególnie podając potencjalne aktywa i pasywa, to sąd się do wniosku na ogół przychyla. Po drugie, o ile spadek z dobrodziejstwem to mniejsza tragedia niż wcześniejsze przyjmowanie w całości, to jednak rodzi określone problemy - choćby w sytuacji gdy np. w spadku jest ułamkowa część nieruchomości warta dajmy na to 10k PLN, nie bardzo jest jak to upłynnić ale wierzyciele o spłatę długu w wysokości do tych 10k mogą się upomnieć natychmiast i guzik ich to będzie obchodzić. Po trzecie - spadek z dobrodziejstwem najczęściej oznacza, że finansowo wychodzi się na minusie bo dodatkowo trzeba wydać pieniądze właśnie na użeranie się z wierzycielami itd.
    Po czwarte - dzieciak się z niczym nie szarpie; tj. jestem w stanie sobie wyobrazić, że sąd zapyta o zdanie nastolatka w wieku 16+ (zwłaszcza, że ma już wtedy ograniczoną zdolność do czynności prawnych) ale młodszego dziecka nawet nie będzie ciągał. Jak jako opiekun prawny składałem taki wniosek o odrzucenie spadku przez osobę ubezwłasnowolnioną to sądowi do głowy nie przyszło jej wzywać na rozprawę.

    Natomiast samo "zrzeczenie się spadku w imieniu kogoś" jak najbardziej jest możliwe - za zgodą sądu w imieniu osoby nie posiadającej pełnej zdolności do czynności prawnej spadku zrzeka się opiekun.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka