Dodaj do ulubionych

trudniej jest być kobieta

18.08.21, 18:00
"Mam wrażenie, że kobietom jest trudniej w każdej dziedzinie, bo jesteśmy widziane jako gorsze i mniej wartościowe. Sądzę, że gdybym była mężczyzną, łatwiej byłoby mi się przebić do zbiorowej świadomości, a na pewno częściej byłabym czytana przez mężczyzn. Myślę też, że dostałabym lepsze pieniądze, bo ze wszelkich statystyk wynika, że kobiety zarabiają mniej. A przede wszystkim i z całą pewnością, gdybym była mężczyzną, nie doświadczyłabym sytuacji, które spotykają mnie podczas promocji książki. Na każdym spotkaniu autorskim znajduje się mężczyzna, który krytykuje mój wygląd albo pyta, czemu obcinam się na łyso i po co mi taka fryzura? Podobnie dzieje się, gdy redakcje, z którymi współpracuję, publikują w sieci moje felietony. Właściwie zawsze pojawiają się komentarze odnoszące się do mojej płci i wyglądu. Poza tym nawet gdyby ktoś nie zgadzał się z tym, że trudniej jest być kobietą, to zapewniam, że o wiele trudniej jest być dziewczynką niż chłopcem. W dodatku dziewczynką z Aspergerem."
(www.hellozdrowie.pl/dorota-kotas-zapewniam-ze-o-wiele-trudniej-jest-byc-dziewczynka-niz-chlopcem-w-dodatku-dziewczynka-z-aspergerem/?fbclid=IwAR1auXkJgELq0Y5Up0kDzyPDekNg1iU7JaCzSZiUyH0qi58Dcjd5iEYIbUE)

zgadzacie się z ta teza? no wiadomo nikt nie sprawdzi i pewnie osobnicze ale ja zawsze miałam wrażenie ze faceci jednak maja gorzej...
Obserwuj wątek
    • klementyna156 Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 18:15
      jasne, że się zgadzam. Kobiety mają znacznie gorzej, a facetom jest łatwiej, we wszystkim - lżej, to oni rządzą światem i podporządkowują wszystko sobie. Jeszcze wciąż. Choć powoli, odrobinkę, to się zmienia i kobiety podnoszą głowy, walczą o swoje coraz śmielej. Będzie lepiej, tylko kiedy?
      Ale i tak nie chciałabym być facetem, brrrr.
    • sasanka4321 Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 18:18
      Myślę, że gdyby facet wystąpił na spotkaniu autorskim w szpilkach, makijażu i z doczepami, to też ktoś by się znalazł, kto by go o to zapytał. I nie - nie zarabiałaby więcej, pisząc te same książki, gdyby była mężczyzną.
    • cruella_demon Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 18:22
      A ja się nie zgadzam.
      Przez całe życie miałam z górki, pewnie nie raz dlatego że byłam dziewczyną. Teraz jestem specjalistką w swojej dziedzinie (nie wąską jak inne ematki, ale jednak) , w tym miesiącu dostałam już drugą premię i od ofert pracy nie mogę się opędzić.
      Równie dobrze można napisać że atrakcyjni mają łatwiej. Albo ci którzy inwestują w wykształcenie i wiedzę i są przy tym dość przebojowi żeby to wykorzystać? Dodam że u mnie szefem wszystkich szefów jest kobieta, w przybytku, który obecnie próbuje mnie namówić na pracę u nich, również kobieta.
      Kiedyś pewnie tak było, ale już od dawna nie.
      • ichi51e Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:24
        no właśnie - z moich obserwacji uniwersyteckich w sumie trudno powiedzieć ze faceci mieli lepiej - było ich mniej wiec pewnie ci co byli byli bardziej zdesperowani i zupełnie nieprzypadkowo - wiedzieli ze to jest to co chcą robic. Ale nie da się powiedzieć ze któraś z płci była faworyzowana...
        • berdebul Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 20:15
          Moje doświadczenie jest dokładnie odwrotne. STEM, kobiety, które docierają na szczyt są po prostu badassami i wymiatają, ale jest ich tylko kilka procent, bo większość odpada po drodze. Na etapie doktorantów jest przewaga kobiet, żeby nie było że nierówność wynika z kierunku i jest od początku, na końcu ścieżki mniej niż 10%. Chooy mnie strzela, bo wiem, że na dzień dobry jestem oceniana przez fakt bycia kobietą.
      • jedn0raz0w0 Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 01:11
        >
        A ja się nie zgadzam.
        Przez całe życie miałam z górki, pewnie nie raz dlatego że byłam dziewczyną. Teraz jestem specjalistką w swojej dziedzinie (nie wąską jak inne ematki, ale jednak) , w tym miesiącu dostałam już drugą premię i od ofert pracy nie mogę się opędzić.

Mój ślubny pracuje w bardzo zmaskulinizowanej branży. Co jakiś czas musi robić kursy i certyfikaty. I wykładowcy im mówią: módlcie się zeby was nie egzaminowała kobieta, bo one mają tak pod górę i muszą być o tyle lepsze od gości, że wam niczego nie przepuszczą, będą od was wymagać tego, co od nich było wymagane.
        • mallard Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 09:13
          jedn0raz0w0 napisał(a):

wykładowcy im mówią: módlcie się zeby was nie egzaminowała kobieta

Na egzaminie na prawo jazdy trafiłem na kobietę, - jaka to była przemiła dziewczyna! Stworzyła jakąś taką spokojną i przyjazną atmosferę w samochodzie. Bardzo żałuję, że stres jednak wygrał i oblałem przez banalny błąd. Musiałem zdawać u takiego dziadersa, który co chwilę mówił, że zaraz straci cierpliwość (nie stracił).
    • daniela34 Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 18:23
      Zawodowo? Pewnie ze kobiety w moim zawodzie (I pokrewnych) mają trudniej
      -interesujesz się moją dziedzina prawa- nie nadajesz się, psychicznie nie podołasz, przecież jak założysz rodzinę to nie dasz rady
      -jesteś merytoryczna i spokojna-jesteś niekobieca, co z ciebie za kobieta
      -okazujesz emocje-jestes histeryczna-wiadomo, kobieta
      -nie wyrażasz zgody-wiadomo, kobieta, robi aferę i jątrzy
      -nakłaniasz do ugody, bo widzisz, że nie ma sensu się kłócić- jesteś słaba, jak to kobieta
      -zwracasz uwagę na problem: dzielisz wlos na czworo, jak to kobieta
      -reprezentujesz kobietę: wiadomo, solidarnosc jajników
      -reprezentujesz faceta: pewnie z nim sypiasz i w ogóle jak możesz

A ja i tak mialam ogromne szczęście do otoczenia, wykładowców, szefów, patrona.

• bene_gesserit Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 18:27
      Kobiety zdecydowanie mają łatwiej, niż 30, 50 czy 100 lat temu. Widać pewną tendencję, rodzice córek mogą mieć nadzieję.

Noi - to trywialne, ale prawdziwe: facetom na pewno trudniej pod względem tożsamości i zmian.
          • la_felicja Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 22:49
            Ale to akurat nie wynika z tego, że faceci mają gorzej, tylko, że faceci mają wyższy poziom wdupiemania.
            Myślę, że wiele kobiet marzy o samobójstwie, ale się go nie dpouszcza - bo dzieci, bo starzy rodzice.
            Podobnie z alkoholizmem.
            • jedn0raz0w0 Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 01:46
              poza tym panowie częściej podejmują skuteczne próby, czyli takie, po których trzeba wjechać z ekipą czyszczącą, kobiety raczej oszczędzają bliskim takich atrakcji więc wybierają metody po których łatwiej je odratować. To ma wpływ na te statystyki.
      • cruella_demon Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:14
        Bo na facetach ciąży nadal większa odpowiedzialność (za rodzinę) a na rynku pracy jednak szanse się wyrównały.
        Nadal nikt, albo niewielu, potępia niepracującą babę, bo się poświęciła dla dzieci i dba o rodzinę. Facet musi tej rodzinie zapewnić byt, to jakby dla wszystkich oczywiste. Oczywiste w czasach, kiedy jednak 2 pensje są potrzebne.
          • cruella_demon Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:23
            Jakoś te pracujące tez mają dzieci i chatę do ogarnięcia i sobie radzą.
            W większości jednak panowie uczestniczą w życiu domowym. Te co orają w pracy i w domu, to ochotniczki. Nikt im nie każe pucować kibla. Ich wybór.
              • cruella_demon Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:34
                To nie jest niechęć.
                Nienawidzę prac domowych, o czym pisałam na forum nie raz. Dlatego sprząta mąż. Lubię gotować i to robię, ale jak jestem w pracy gotuje chłop, dzieci chcą jeść big_grin
                Do przychodni tez go z dziećmi wysyłam, bo głupie baby puszczają go bez kolejki i jeszcze pieluchę pomogą zmienić, to po co ja mam stać tam 3 godziny😂
                Za to on zarabia dobrze jak na polskie warunki, ale ja potrafię przynieść 2, 3 razy tyle.
                Jak jestem w domu, to w 100% poświęcam czas dzieciom. No i gotuję.
                • cruella_demon Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:37
                  Dodam jeszcze, że żeby uzyskać taką pozycję na rynku pracy zaczynałam od 200 godzin w miesiącu albo i więcej, a po macierzyńskim ze starszym wróciłam po pół roku. Ale faceci też tak mają.
                  Teraz pracuję mało, zarabiam dużo i czas spędzam z dziećmi. Harowałam na to i się opłaciło.
            • jedn0raz0w0 Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 01:50
              Te pracujące się nie klonują tylko korzystają z usług innych ludzi. Dzieci zaopiekowane i karmione w żłobku, przedszkolu czy na świetlicy, lunch w kafeterii itd. To nie jest tak, że one robią przy domu i rodzinie tyle samo co te "niepracujące" i do tego mają 8 godzin etatu.
          • waleria_s Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:26
            Tak, ale ten etat domowy nie jest obarczony stresem i odpowiedzialnością, że musisz wyżywić rodzinę. Owszem, kobieta gotuje, sprząta, zajmuje się dziećmi, ale to mężczyzna w takim układzie przynosi pieniądze do domu i na te obiady, środki czystości, zajęcia dzieci itd. To cholernie obciążające.
      • lauren6 Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:58
        Jeżeli chodzi o ludzi z wyższym wykształceniem, wąskich specjalistów kobiecie będzie trudniej się przebić. Choćby dlatego, że mężczyźnie łatwiej pogodzić karierę z rodzicielstwem.

W klasach niższych jest dokładnie na odwrót. Kobieta z klasy niższej ma szansę na awans społeczny i finansowy poprzez związek z mężczyzną z klasy wyższej. W drugą stronę to się nie zdarza.
    • bi_scotti Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:00
      Panta Rhei - na szczescie smile Dozu sie zmienia na lepsze choc wciaz perfect nie jest. Wazne sa np. models. Gdy konczylam pierwsze studia, nie zdecydowalam sie okreslona specialization, bo zwyczajnie nie bylo kobiet ja wykonujacych uncertain Stupid me - dzis bym sie nie wahala, no ale dzis jestem o tych kilka decades starsza, moze nawet madrzejsza wink
      Obecnie pracuje w wybitnie sfeminizowanym zawodzie, w ktorym wciaz znakomita wiekszosc managers, supervisors, bosses to ... ci nieliczni faceci, ktorzy zawod wybrali uncertain OK, nie wszyscy, jest coraz wiecej kobiet, coraz wiecej diversity pod kazdym wzgledem ale te zmiany szybkie nie sa.
      Kwestia maternity/paternity urlopow po urodzeniu dziecka - wciaz w wiekszosci, nawet bardzo modern/progressive krajow, to kobiety sa glownie odpowiedzialne za opieke nad malymi dziecmi przez co czesto traca mozliwosci zarabiania wiecej, odlozenia na lepsza pension na starosc, nie mowiac juz o awansie, pozycji etc. The same z opieka nad starymi/chorymi relatives (rodzice, tesciowie, rodzenstwo) - w znakomitej wiekszosci to kobiety sie tym zajmuja, czesto albo nie przerywajac pracy wiec dodajac sobie obowiazkow, badz przerywajac prace, co skutkuje mniejszymi dochodami, mniejsza pension etc.
      No i sa sprawy "drobne" - ocenianie kobiet w zyciu publicznym nie po tym, co mowia, jakie glosza poglady, co robia, jaka prace wykonuja, jakie maja pomysly, successes ... tylko przede wszystkim po tym jak wygladaja, w co sie ubieraja, jakie maja hairdos, make-up, czy sa stare czy mlode, czy maja piskliwy glos, czy botox ... no i przy okazji czy odbieraja dzieci z przedszkola, gotuja zupe ogorkowa, umieja zatanczyc walca ... Crazy! Who cares? Well, wciaz znakomita wiekszosc "publicznosci" suspicious
      To tyle na chwile smile Czy mamy trudniej? No mamy. Ale jedyna opcja jest wciaz i wciaz walczyc o nasze prawa, bo nikt ich nam nie da ani nikt o nie dla nas nie zadba. A stracic uber latwo sad Life.
        • bi_scotti Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 00:41
          Wkurza. Wiec wychowalam swoje dzieci na true feminists - zarowno Najstarsza jak i obu chlopcow. W pracy, wspieram, popieram i promuje kobiety, szczegolnie te, ktore mialy (maja) "pod gorke" a wiec immigrants, single mothers, dziewczyny z ubogich domow, kobiety z complicated lives i/lub slabym zdrowiem. Wspieram mlodych ludzi, ktorzy sa zaintersowani praca wbrew classic gender associations a wiec chlopcow, ktorzy chca byc ECE (Early Childhood Educator - w PL chyba wciaz "przedszkolanek" smile), dziewczyny, ktore chca byc constructions workers itp. itd. Wyrazam glosno swoje zdanie na temat glupich dowcipow w typie "o blondynkach" etc. No i takie tam rozne inne pro-femistyczne, lewackie codzienne prace u podstaw wink O prawa kobiet trzeba walczyc wszedzie i codziennie - nie ma innej opcji. Cheers.
    • cegehana Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:05
      W niektórych dziedzinach życia tak w niektórych wręcz przeciwnie. Patriarchat, toksyczna męskość, seksizm uderzaja również w mężczyzn. Poniżej jest dyskusja incel vs stara panna. Ja myślę że tą drugą jest być zdecydowanie łatwiej.
    • ga-ti Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:13
      Zawsze zazdrościłam facetom, że mogą się w każdych warunkach wysikać wink aż na emamie oczywiście zobaczyłam takie wymyślne rureczki dla kobiet do sikania na stojąco wink
      Był tu nie tak dawno wątek o kompleksach facetów, o presji wywieranej na nich i cóż, też nie mają łatwo.
      A że od wieków jest przyjęte, że to oni rządzą światem (tym wielkim jak i tym malutkim), hm, trzeba to zmieniać. Mamy pod górkę przez 'uwarunkowania historyczne', ale istnieją kultury z matriarchatem.
      • bene_gesserit Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:21
        ga-ti napisała:

> A że od wieków jest przyjęte, że to oni rządzą światem (tym wielkim jak i tym m
        > alutkim), hm, trzeba to zmieniać.

To nie 'jest przyjęte' - to wynik uwarunkowań społecznych. I to się właśnie zmienia, od jakiś 100 lat. Jeśli nie przyjdzie jakiś globalny kryzys, który sprowadzi te uwarunkowania z powrotem do czasów sprzed rewolucji neolitycznej, to jest szansa na dokonanie się tych zmian.

Mamy pod górkę przez 'uwarunkowania historycz
        > ne', ale istnieją kultury z matriarchatem.

Tak, trzy wioski na krzyż i ginąca populacja słoni.
        • umi Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:40
          Moze te dawne byly matriarchalne? Z niektorych wykopalisk wynika, ze mogli przynajmniej nie znac dyskryminacji ze wzgledu na plec. Potem pewnie przyszlo bydlo i tych cywilizowanych wycielo, jak to sie stale w historii powtarza. Moze dlatego nie mozemy opanowac kosmosu? Jestesmy tak glupim gatunkiem, ze bysmy o pewnie tez zasmiecili, wiec mamy mechanizm wewnetrznej autodestrukcji i kiedy zaczynamy osiagac zbyt wiele, sami siebie sciagamy w dol.
          • bene_gesserit Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:50
            O ile mi wiadomo - a nie drążyłam tematu zbyt dokładnie - o ile istniały jakieś większe matriarchalne społeczeństwa to tylko do czasu, w którym odkryto rolę mężczyzn w procesie poczęcia. Czyli, patrząc na to z perspektywy historycznej, niespecjalnie długo. Dalsza część wynurzeń naiwnej antropolożki: W sytuacji głodu - czyli przez większą część historii znakomitej części ludzi - władzę miał ten, kto mógł zdobyć jedzenie. To się właśnie od niedawna - z perspektywy historycznej - zmieniło.
            • umi Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 20:04
              Nie wiem ile one trwaly, ale ogolnie archeologia to pomylka na pomylce i wiele jest odkryc, ktore nie pasuja do oficjalnej narracji oraz takich o ktorych ciezko cos powiedziec, bo nie ma zrodel pisanych albo sa, ale nie ma osoby ktora je odczyta. Takze ciezko powiedziec, jak kiedys bylo.
              Jesli byla jakas rozwinieta kultura matriarchalna i nie upadla, to lepiej by zrobili trzymajac sie od nas z daleka. Za glupi jestesmy, wszystko bysmy im sp.przyli zanim by nas ucywilizowali suspicious
                • umi Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 22:52
                  Nie wiem, czy matriarchalna jest najlepsza. Trzeba by sprawdzic w praktyce, ale nie ma takiej obecnie, wiec nie ma sie o czego odniesc. Kazda po kolei cywilizacja bardziej rozwinieta upadala pod naporem ataku patriarchalnych barbarzyncow, ktorzy nastepnie stopniowo cywilizowali sie i stawali bardziej ludzcy, wiec jedyne co widac z historii, to ze typowo patiarchalne sa najgorsze wink
        • tanebo001 Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 00:08
          To nie jest takie proste - weźmy choćby Ateny i Spartę. W Atenach kobieta w zasadzie nie była niczym więcej niż kolejnym sprzętem domowym. W zasadzie porządna Atenka powinna wychodzić z domu tylko na procesję ku czci Ateny. Nic dziwnego że ateńczycy woleli chłopców. Natomiast jak było w ociekającej (ponoć) testosteronem Sparcie? Miały prawo własności. W zasadzie były wychowywane jak chłopcy - ćwiczyły sport (ponoć nago) i uczyły się. Pierwsza kobieta startująca na olimpiadzie, Κυνίσκα to spartanka. A jak traktowały mężczyzn? Dawały im tarczę i mówiły: "z nią albo na niej misiu". A jak wracał na niej? Bodajże Plutarch opisał spartankę która zabiał własnego syna dachówką gdy ten wrócił na tarczy...
          • bene_gesserit Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 00:17
            Noi Sparta upadła. Może dlatego, że odwoływała się jedynie do tradycyjnie męskich wartości?
            A co do 'z nią albo na niej' feministki podczas I WŚ na ulicach wręczały piórka młodym mężczyznom, którzy powinni byli być na wojnie, a nie w cywilu. Że niby takie z nich chickeny.
              • bene_gesserit Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 00:35
                Nie, nic takiego nie napisałam.
                Tradycyjnie męskie wartości to, np: siła, władza, rywalizacja, kontrola. Kobiece: współpraca, empatia, wrażliwość, opiekuńczość. Piszę o pewnym stereotypie, oczywiście. Ale kultura tak mocno zdominowana przez te stereotypowe cechy nie miała prawa się ostać.
                • tanebo001 Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 01:03
                  No ale właśnie tak nie było. Pomijając powody upadku politycznego Polis - były zupełnie inne (Polis były zbyt małe by przetrwać. W najlepszym okresie Sparta miała 6 tys. żołnierzy. To kropla w porównaniu z Macedończykami o Rzymie nie mówiąc). Spartanki były "nie kobiece" - miały prawo do własności, aktywności społecznej, jak mąż był na wojnie to brały sobie jakąś dziewkę do łóżka (analogia do popularnej wtedy pederastii) a jak mąż się nie sprawdzał (i nie spłodził syna) to miały nawet prawo wziąć kochanka. Czyli de facto miały coś na kształt wolności seksualnej. Ba! Nawet aborcji - zawsze mogły dziecko zostawić w górach. Więc gdzie ten stereotyp kobiety? Oczywiście złamanie go nie było powodem upadku Sparty. Z drugiej strony odejmowało to męskości mężczyznom - nie ma chyba nic mniej męskiego niż żona biorąca oficjalnie kochanka. Więc rodzą się pytania: czy problem jest w matriarchacie czy pozycji kobiety w patriarchacie. Czy matriarchat gołębic to dobry pomysł? A może kobiety zamiast walczyć o władzę powinny wyjść ze schematu gołębicy w ramach patriarchatu?
                  • ludzikmichelin4245 Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 09:39
                    E no, nie nie nie. Na gruncie teoretycznym już rozwiązaliśmy ten problem - nie chcemy, by równość zaszła poprzez afirmację kulturowo męskich cech i przejęcie ich przez kobiety (vide popkulturowe wizje biczes z Wall Street), tylko chcemy docenienia cech, potrzeb i kompetencji kobiecych - bo tylko drugie prowadzi do tworzenia przyjaznych społeczeństw.
                    • bene_gesserit Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 15:55
                      Ja mam wrażenie, że to się dzieje gdzie indziej. Że czwarta fala doszła do kilku większych miast Polski, kilku tysięcy działaczek, kilku tysięcy światłych uczestniczek nowych mediów i to wszystko. Mimo wielkiego wysiłku polskich emancypantek w przeszłości, mimo obecnej mrówczej pracy wielu kobiet i mężczyzn jest u nas mnóstwo ciemnoty, głupoty i zła.
                      • bistian Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 20:47
                        bene_gesserit napisała:

> Ja mam wrażenie, że to się dzieje gdzie indziej. Że czwarta fala doszła do kilk
                        > u większych miast Polski, kilku tysięcy działaczek, kilku tysięcy światłych ucz
                        > estniczek nowych mediów i to wszystko.

Muszę Cię zasmucić, ja nie wiem, co to jest czwarta fala smile A, jeżeli ja nie wiem, to ogół też nie wie.
                        A co do wymagań od mężczyzn i kobiet, fizycznych. Mężczyźni mają około 10-20% więcej mięśni przy tej samej masie i to jest duża różnica w pracy. Większość facetów, jednak patrzy na całokształt. Gościowi w okolicach 50 kg, nie daje się zadań, przy których mógłby się wykrzaczyć wink To samo z kobietą, my to mamy we krwi, że staramy się nie obciążać kogoś ponad miarę. Gorzej już jest przy długotrwałej i uciążliwej pracy i nad tym warto popracować, bo tutaj kobiety są bardziej obciążone.
                  • bene_gesserit Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 15:50
                    Dlatego powyżej pisałam o humaniźimie jako swojej ulubionej utopii. Świecie, w którym płeć nie jest istotna, ba - nie ma tej koszmarnej dychotomii, każdy jest przede wszystkim człowiekiem, a nie K, M, czy Innym.

Fajna jest wspólnota (możemy pogadać o lakierze do włosów, depilacji albo menstruacji), fajna jest grupowa tożsamość. Ale fajna jest też wolność w sensie brak etykietowania (feministki to babochłopy), brak wtłaczania (no nie wiem, kobieta to się tak nie powinna zachowywać) i takie tam.

W naszej kulturze ta dychotomia posunięta jest do granic absurdu. Oglądałam program, w którym wielodzietna matka kupowała łóżka dla dzieci. Kupiła cztery łóżka dla chłopców (proste, sosnowe, przypominajace wojskowe prycze) i kilka dla dziewczynek (białe, ze zdobieniami w różu i złocie). Łóżka mają płeć? Ale ok, to był amerykański program i to było parę lat temu. Wczoraj czytałam o chyba brytyjskiej sieci ubrań dla dzieci i nastolatków, która przestaje właśnie określać, jakiej płci mają mieć nabywcy ciuchów dinozaurami, a jakiej - takie z jednorożcami.

Jest nadzieja.
    • klaramara33 Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:19
      Myślę,że mężczyzny też byłby pytany o nietypwy wygląd i krytykowałyby go niektóre. Kobietom w życiu zawodowym jest trudniej raczej a przy dziecach jednak widzę,że kobiety lepiej sobie radzą z dziećmi. No ale nie narzekajmy ciągle lecz starajmy się sobie życie poprawić, wspierając się.
    • umi Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 19:34
      Moim zdaniem latwiej maja te kobiety, ktore wpisuja sie w schemat malo madrej, dobrze wygladajacej meskiej zabawki. Do tego tylko wtedy, kiedy sie w tym schemacie dobrze czuja i do niczegow iecej nei chca dazyc. I sa przygotowane na to, ze kiedys to ybnie. Pisze bez zlosliwosci i serio.
      Jesli ktoras ma nieco wieksze ambicje, chce sie zrealizowac i przezyc satysfakcjonujace zycie tak, zeby potem patrzac wstecz nei zalowac, jest duzo trudniej. Nawet z samej biologii, a do tego dochadza jeszcze uwarunkowania kulturowe. I zawsze, nawet w tych najbardziej postepowych krajach, z tego co zauwazylam, jednak one sa z korzyscia dla mezczyzn wieksza, niz kobiet. Chociaz i tak cywilizacja si ebardzo rozwinela i w porownaniu z tym, co bylo kiedys, dzisiejsi ludzie plci obojga maja cud, miod i orzeszki.
      Facet ma moim zdaniem zawsze latwiej. Sa obszary, w ktorych moze miec nieco trudniej, ale chyba jedyny w jakim ma gorzej to to, ze ma duzo mniejsze szanse na bycie trophy wife. Czyli odchodzi mu najlepsze zrodlo utrzymania dla kazdego neiroba plci obojga. Bolesne bardzo, jesli sie nie ma ambicji. Jesli sie ma, bez znaczenia bo to hooyowa strasznie droga jest, moim zdaniem.
      • bene_gesserit Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 20:22
        Yhy.
        87 to rok twojego urodzenia? Jeśli tak, to twój czar i uroda nie działają już na wszystkich. I z czasem - obojętnie od twoich starań i pieniędzy, które przeznaczysz na ratowanie twojej atrakcyjności - obszar twojego działania będzie się kurczył.
        O ile nie pójdziesz po rozum do głowy. Późno lepiej niż wcale.
    • kosmos_pierzasty Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 20:18
      Osobiście nie mam takiego wrażenia. Natomiast pewne fakty są niezaprzeczalna - okres jest umiarkowaną atrakcją i statystycznie zarabiamy też mniej. Do tego durne seksistowskie uwagi - można je olewać, ale nie zmienia to faktu, że częściej padają pod adresem kobiet niż facetów.
    • woman_in_love Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 22:10
      Hierarchia dziobania wygląda tak:

1) biały, hetero, zdrowy i bogaty mężczyzna
      2) a tuż za nim jego biała, hetero, zdrowa i bogata kobieta

poniżej są całe grupy wykluczonych, dyskryminowanych itd. grup i mniejszości, dla których kolejność dziobania zależy od kraju czy regionu świata.

Dlatego jakbyś nie kombinowała, zawsze będziesz mieć lepiej:
      1) od białego, hetero, jeżdżącego na wózku faceta
      2) od 2 zdrowych gejów
      3) czy murzyna z murzynowa.
      • bialeem Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 22:20
        Z tego co pamiętam po białym mężczyźnie było jeszcze kilka rodzajów facetów, a dopiero później kobiety. Wg badań chyba biały homoseksualny mężczyzna stał w hierarchii wyżej lub na równi z kobietąsmile Podejrzewam, że niebiały bogaty mężczyzna też będzie wyżej od kobiety.
        • ludzikmichelin4245 Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 22:40
          bialeem napisał:

> Z tego co pamiętam po białym mężczyźnie było jeszcze kilka rodzajów facetów, a
          > dopiero później kobiety. Wg badań chyba biały homoseksualny mężczyzna stał w hi
          > erarchii wyżej lub na równi z kobietąsmile Podejrzewam, że niebiały bogaty mężczyz
          > na też będzie wyżej od kobiety.

Tak, ja faktor klasy chyba też umiejscowiłabym wyżej.
          A tak w ogóle, gdzie jest biała cishetero kobieta z klasy robotniczej?
          • woman_in_love Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 07:05
            A tak w ogóle, gdzie jest biała cishetero kobieta z klasy robotniczej?

A kto ją tam wie. W UK to zapewne za bogatymi gejami i bogatymi murzynami z murzynowa. I na 99,999999% za białym cishetero facetem z klasy robotniczej.
        • kochanka_proboszcza Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 10:34
          Oczywiscie, ze tak.

bialeem napisał:

> Z tego co pamiętam po białym mężczyźnie było jeszcze kilka rodzajów facetów, a
          > dopiero później kobiety. Wg badań chyba biały homoseksualny mężczyzna stał w hi
          > erarchii wyżej lub na równi z kobietąsmile Podejrzewam, że niebiały bogaty mężczyz
          > na też będzie wyżej od kobiety.
        • kochanka_proboszcza Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 10:37
          Polskę czy nie, twierdzenie, że informatyk z Indii z mieszkaniem na Inflanckiej ma trudniej i gorzej niz sprzataczka Ukrainka (biala!!) jest zwyczajnie śmieszne.

maly_fiolek napisała:

> > 1) biały
          > ....
          > Kobieto ogarnij się, tu mamy POLSKĘ, kalka z USA świadczy o Twojej ignorancji.
          • woman_in_love Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 20:53
            twierdzenie, że informatyk z Indii z mieszkaniem na Inflanckiej ma trudniej i gorzej niz sprzataczka Ukrainka (biala!!) jest zwyczajnie śmieszne

A! Kojarzę!
            Znajomi wypie*** go z bloku za gotowanie tego śmierdzącego hinduskiego g****.
            Zadzwonili do właściciela i podsunęli mu myśl że ściany potem będą tak waliły tym shitem, że gorzej niż gdyby palacze palili w 5 hehe.
            • kochanka_proboszcza Re: trudniej jest być kobieta 20.08.21, 19:00
              Nie, nie da sie wypie**** wlasciciela mieszkania z mieszkania, bo sasiadom przeszkadza gotowanie.

Mysle, ze nie znasz sie, ale sie, oczywiscie, wypowiesz.

woman_in_love napisała:

> twierdzenie, że informatyk z Indii z mieszkaniem na Inflanckiej ma trudniej
              > i gorzej niz sprzataczka Ukrainka (biala!!) jest zwyczajnie śmieszne

>
              > A! Kojarzę!
              > Znajomi wypie*** go z bloku za gotowanie tego śmierdzącego hinduskiego g****.
              > Zadzwonili do właściciela i podsunęli mu myśl że ściany potem będą tak waliły t
              > ym shitem, że gorzej niż gdyby palacze palili w 5 hehe.
              • woman_in_love Re: trudniej jest być kobieta 20.08.21, 20:06
                Mysle, ze nie znasz sie, ale sie, oczywiscie, wypowiesz.

Ach no tak. Ale to dotyczy ciebie.

Gdybyś przeczytała całość, to byś wiedziała, że "sprzataczka Ukrainka (biala!!)" nie zalicza się do grupy nr 2 czyli, "biała, hetero, zdrowa i bogata kobieta", tylko do całej grupy wykluczonych będących niżej w hierarchii dziobania.

Akurat hindus informatyk ma kasę i dlatego stoi teraz wyżej od jakiejś biednej sprzątaczki z Ukrainy Ukrainy, jednak gdyby to ona była informatyczką, a on dowożącym pizzę, to zapewne on byłby bardziej wykluczony. Więc przestać wstawiać już to swoje pierdololo.
                • kochanka_proboszcza Re: trudniej jest być kobieta 20.08.21, 21:18
                  Pierdololo to jest o kobietach majacyah lepiej niz mezczyzni
                  Bo BIALE sa xdddd

I oczywiscie ta xd bogata kobieta ma lepiej niz bogaty gej lmfao

nizwoman_in_love napisała:

> Mysle, ze nie znasz sie, ale sie, oczywiscie, wypowiesz.
                  >
                  > Ach no tak. Ale to dotyczy ciebie.
                  >
                  > Gdybyś przeczytała całość, to byś wiedziała, że "sprzataczka Ukrainka (biala!!)
                  > " nie zalicza się do grupy nr 2 czyli, "biała, hetero, zdrowa i bogata k
                  > obieta", tylko do całej grupy wykluczonych będących niżej w hierarchii dziobani
                  > a.
                  >
                  > Akurat hindus informatyk ma kasę i dlatego stoi teraz wyżej od jakiejś biednej
                  > sprzątaczki z Ukrainy Ukrainy, jednak gdyby to ona była informatyczką, a on dow
                  > ożącym pizzę, to zapewne on byłby bardziej wykluczony. Więc przestać wstawiać j
                  > uż to swoje pierdololo.
    • la_felicja Re: trudniej jest być kobieta 18.08.21, 22:44
      Zawodowo - to zależy. Ja akurat jestem w branży z roku na rok bardziej sfeminizowanej, więc nie mogę powiedzieć, by było mi trudniej. Dużo zależy od osobowości.
      Kiedy byłam singielką - kilkanaście lat temu, w Polsce, kobiety miały trudniej w sytuacjach, kiedy trzeba było coś załatwić w urzędzie albo coś kupić, np materiały budowlane albo coś elektrycznego. Sprzedawcy pozwalali sobie na kpiny, wywracanie oczami, chichoty - to było upokarzające.

Nie wiem, czy coś się tej materii zmieniło, bo po pierwsze z Polski wyjechałam ,po drugie - mam teraz męża i to jego wysyłam do załatwiania budowlano-elektryczno-samochodowych spraw.

Pamiętam też jedną sytuację na studiach - przygotowywałam projekt z kolegą z grupy i siedzieliśmy sobie we trójkę - ten kolega, asystent i ja. W pewnym momencie rozmowa zeszla na luźne tematy i asystent przypomniał sobie jakąś scenę z książki Paragraf 22 - i spytał kolegę : A pamięta pan, jak Yossarian...
      Kolega zrobł głupią minę, było widać wyraźnie, że książki nie czytał - no a ja akurat Paragraf 22 uwielbiałam, więc próbowałam się włączyć do rozmowy, ale asystent popatrzył na mnie z politowaniem i już tematu nie kontynuował - no bo jakby baba mogła znać coś innego niż romanse - to też było upokarzające i wkurzające.

Towarzysko też uważam, że faceci mają łatwiej - facet-singiel to łakomy kąsek na rożnych imprezach. Kobieta-singielka - obciążenie.
      • bialeem Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 01:09
        Był tu calutki wątek o takich codziennych seksizmach. To nie zniknęło. Ciągle się nas ignoruje i przewraca oczami. Jak byłam młoda, to się bawiłam w zabawę udzielania na czatach z poradami dotyczącymi sprzętu komputerowego. Swoją wiedzę miałam, byłam w tym niezła, we flejmach brałam udział jak równy z równym. Póki ktoś nooba nie uświadomił, że przyjmuje porady od kobiety. Reakcje zawsze były takie same. Za to pokochałam wtedy internet. Po drugiej stronie klawiatury może siedzieć pies, wydra i kobieta i to nie ma znaczenia.
    • maly_fiolek Re: trudniej jest być kobieta 19.08.21, 08:59
      Kobietom jest gorzej bo rodzą dzieci i statystycznie są słabsze fizycznie.
      Na szczęście jest to kompensowane przez kulturę w której to na mężczyzn kładzie się nacisk do cięższej i bardziej wymagającej pracy smile.
      Jednak,
      mądrym i bogatym ludziom jest zdecydowanie łatwiej niż biednym i głupim, i dlatego łatwiej w życiu jest bogatej i mądrej kobiecie niż biednemu i głupiemu mężczyźnie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka