Dodaj do ulubionych

Historia najsłynniejszej afgańskiej dziewczynki

19.08.21, 00:10
Czytałyście o Szarbat Gula? Dwunastoletniej sierocie z obozu dla uchodźców, której zdjęcie na okładce w National Geographic zostało sprzedane za 283 tys złotych?
Nasir Bagh (autor) tak opisuje powstanie zdjęcia: "usłyszał dziecięce głosy dochodzące z jednego z wielu namiotów. To skusiło go, by zajrzeć do środka.

Okazało się, że w namiocie zorganizowano nieformalną szkołę. Uwagę reportera przykuły oczy jednej z nastolatek. Gdy dziewczyna zobaczyła obcego, zasłoniła swoją twarz. McCurry sięgnął natychmiast po aparat. (...)Reporter wykonał dziewczynce kilkanaście zdjęć. Ona jednak nadal zasłaniała twarz. Odsłoniła ją dopiero po interwencji nauczyciela. Wówczas McCuryy wykonał dwa zdjęcia. "

Kobieta ma dziś 47 lat, jest wdową z czwórką dzieci "W 2016 roku o bohaterce słynnego zdjęcia zrobiło się znowu głośno. Media na całym świecie obiegła informacja, że Szarbat deportowano z Pakistanu. Oskarżono ją wówczas o korzystanie z fałszywych dokumentów w czasie, gdy starała się o uzyskanie azylu w tym kraju. W związku z tym kobieta musiała zapłacić grzywną o równowartości tysiąca dolarów oraz spędzić kilkanaście dni w więzieniu. Po tym czasie deportowano ją z powrotem do Afganistanu. Na lotnisku witał ją sam prezydent kraju.

- Zdjęcie przyniosło mi więcej problemów niż korzyści. Dzięki niemu stałam się sławna, ale doprowadziło też do mojego aresztowania - mówiła wówczas w rozmowie z BBC Szarbat. "

W internecie nie brakuje opinii, że dziewczynka została wykorzystana, zdjęcie zrobione "siłą" przerażonej dziewczynce, po interwencji nauczyciela, zarobiło "miliony" i przyniosło autorowi sławę, a dziewczynka, biedna, zapomniana, po latach jako dorosła kobieta nadal walczy z podłym losem.
Co wy na to ? Czy ta historia nie jest czasami przykładem wykorzystywania tragedii afgańskich kobiet i dzieci, przez możnych, światłych ludzi zachodu dla osiągnięcia własnych korzyści?
kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107881,27467116,afganska-dziewczyna-ze-zdjecia-co-sie-z-nia-stalo.html#e=RelArtLink(2)
Obserwuj wątek
   • szare_kolory Re: Historia najsłynniejszej afgańskiej dziewczyn 19.08.21, 09:49
    No to niech sam fotoreporter nie dorabia ideologii do tego, że poluje na dobrą fotę, która ustawi go finansowo do końca życia. Tak to niestety jest, że jak robi się zdjęcia ludziom, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że może to wpłynąć na ich losy. Człowiek to nie przedmiot, który nawet jeśli pomnoży swoją wartość, to nic to w jego położeniu nie zmienia. A już człowiek w tak trudnej sytuacji jaka tam panuje - w dużej mierze za zgodą i za przyczyną Zachodu - powinien być otaczany szacunkiem i fotoreporterzy powinni mieć na względzie jego położenie.
   • jednoraz0w0 Re: Historia najsłynniejszej afgańskiej dziewczyn 19.08.21, 14:55
    Nie za urodę, tylko za ZAPOZOWANIE DO ZDJĘCIA I ZGODĘ NA PUBLIKACJĘ.
    Jest było tak, jak podaje ten artykuł, to to nie było do końca zdjęcie reporterskie, bo pozowane zdjęcia są niezgodne z etyka reporterską. Powinna być potraktowana jak każda modelka/osoba, która udziela swojego wizerunku komuś, kto za pomocą zdjęcia robi kasę.
  • memphis90 Re: Historia najsłynniejszej afgańskiej dziewczyn 19.08.21, 11:19
   Hmm, chyba nie do końca rozumiem. Zdjęcie wykonane 3 dekady wcześniej sprawilo, że pani wpadła w kłopoty z powodu posługiwania się flaszywymi dokumentami i że prezydent witał ją na lotnisku...?

   Osobna sprawa to oczywiście robienie zdjęć, kiedy model nie chce być uwieczniany. Przypominaja mi się porady Cejrowskiego jak zrobić zdjęcie, kiedy obiekt sobie tego nie zyczy... uncertain
  • ga-ti Re: Historia najsłynniejszej afgańskiej dziewczyn 19.08.21, 12:50
   Lubię oglądać zdjęcia ludzi, portrety nie pozowane i nie wnikam w prawdziwe historie tych ludzi, wolę patrzeć na ten uchwycony moment.
   Z jednej strony autor zdjęcia, znający sytuację dziewczynki mógł się kasą 'podzielić', wspomóc. Z drugiej strony miał jeździć po obozach i szukać dziewczynki ze zdjęcia? Chyba trochę czasu minęło od zrobienia zdjęcia do nagrody.
   No i ktoś rozpoznał kobietę po 30 latach i za karę, że zrobiono jej zdjęcie, skazał na karę więzienia za fałszywe dokumenty? Jakieś to zamotane.

   A fotografa reportażystę i paparazzi dzieli cienka granica. Fotograf z jednej strony powinien rozpoznać moment, gdy trzeba przestać pstrykać, uszanować chwilę, z drugiej, hm ludzie chcą widzieć, chcą sensacji.
   • jednoraz0w0 Re: Historia najsłynniejszej afgańskiej dziewczyn 19.08.21, 14:59
    ga-ti napisała:

    > Z jednej strony autor zdjęcia, znający sytuację dziewczynki mógł się kasą 'podz
    > ielić', wspomóc.

    On powinien jej po prostu zapłacić za pozowanie, bez względu na jej sytuację.

    Z drugiej strony miał jeździć po obozach i szukać dziewczynki
    > ze zdjęcia? Chyba trochę czasu minęło od zrobienia zdjęcia do nagrody.

    No błagam, wystarczyłoby, żeby napisał w dowolnej gazecie, że jej szuka.

    > No i ktoś rozpoznał kobietę po 30 latach i za karę, że zrobiono jej zdjęcie, sk
    > azał na karę więzienia za fałszywe dokumenty? Jakieś to zamotane.

    Nie. Kara za fałszywe dokumenty, a fałszywe dokumenty rozpoznane, bo ona ma rozpoznawalną na całym świecie twarz i wiadomo było, że to Afganka. Gdyby nikt jej nie kojarzył to pies z kulawa noga by nie jej dokumentami nie zainteresował.
    • memphis90 Re: Historia najsłynniejszej afgańskiej dziewczyn 19.08.21, 15:06
     >Gdyby nikt jej nie kojarzył to pies z kulawa >noga by nie jej dokumentami nie >zainteresował.
     No bez przesady. Po 30 latach to mało kto ot tak na ulicy rozpozna, że ta kobieta to dziecko ze znanego zdjęcia. A po drugie, to można patrzeć na to dwojako - nie wiemy jakie kary są przewidziane dla osób, które posługują się fałszywymi dokumentami i NIE są sławne...
     • jednoraz0w0 Re: Historia najsłynniejszej afgańskiej dziewczyn 19.08.21, 15:18
      ale to nie jest tak, że ona zniknęła z powierzchni globu na 30 lat i nagle się wyłoniła, przecież nie żyła w próżni, została odnaleziona po 17 latach, jej nazwisko i twarz były znane. To trochę utrudnia posługiwanie się lewymi papierami, nie? Może ktoś ją podpierdolił z zazdrości, myśląc, że zrobiła kasę na sławnym zdjęciu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka