Dodaj do ulubionych

Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii?

20.08.21, 23:32
Kilka lat temu kilka milionów uchodźców po wojnie z Syrii przybyło do Unii Europejskiej: Grecji, Włoch, Niemiec. Do samych Niemiec chyba milion rocznie przybywał. Mieszkali w różnych tymczasowych obozach dla uchodźców, w parkach, dawnych koszarach itp.
Ktoś wie co obecnie robią ci uchodźcy? Zintegrowali się ze swoim nowym domem i zasymilowali ze swoimi nowymi gospodarzami? Pracują? Uczą się? Wrócili do macierzystego domu?
Obserwuj wątek
  • 71tosia Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 21.08.21, 10:36
   Bardzo wielu Ok milion nadal mieszka w obozach w Turcji. Tym którym dano szanse na normalne zycie w Europie radzą sobie. Moi znajomi w Niemczech pracują na uczelni, ich znajomi prowadzą jakieś małe rodzinne biznesy. Ich dzieci czyja się już europejczykami.
   Ps wojna w Syrii nadal trwa
  • hadron-plus Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 21.08.21, 10:46
   Cześć się zasymilowała, część zintegrowała, młodzież się uczy, część nie będzie przystawać. Przeszłość i teraźniejszość nie ma już znaczenia. Oto co czeka nas w przyszłości. Zmienia się porządek świata i choć chcielibyśmy wybudować mury i okopać wszystkie państwa to nic to nie zmieni faktu, że przed nami niespotykane w historii przemieszczanie się ludności.

   Raport UNHCR z czerwca czyli bez uwzględnienia aktualnych wydarzeń w Afganistanie.
   Więcej ludzi niż kiedykolwiek ucieka
   Stan: 18.06.2021 07:00 Uhr

   Nigdy wcześniej tak wielu ludzi na świecie nie uciekało przed wojną i przemocą: według najnowszego raportu Agencji ONZ ds. Uchodźców liczba uchodźców wzrosła do 82,4 mln. Ponad dwie trzecie pochodziło z zaledwie pięciu krajów.
   Antje Passenheim, ARD Studio New York
   Są to alarmujące dane. Szczególnie po tym roku pandemii Covida z ograniczonym przemieszczaniem się, a niekiedy 160 zamkniętymi granicami państwowymi, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi mówi: "Niezależnie od tego, jest o trzy miliony więcej osób uciekających przed wojną, dyskryminacją, prześladowaniami i innymi formami przemocy niż rok wcześniej."

   Nigdy wcześniej jego organizacja ONZ nie liczyła tak wielu uchodźców. Ponad dwie trzecie osób pochodziło z zaledwie pięciu krajów: Wenezuela, Afganistan, Sudan Południowy i Myanmar - a przede wszystkim: Syria. Wielu uchodźców to osoby przesiedlone we własnym kraju.

  • saszanasza Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 21.08.21, 11:20
   Na pewno większość się zasymilowała. Nie wiem ile w tym czasie bylo ataków terrorystycznych czy innych spraw kryminalnych w których sprawcami byli uchodźcy, choć niewątpliwie mają swój udział w statystykach, jak obywatele innych narodowości. Historycznie to Polacy zajmują bardzo wysokie miejsce wśród narodów ktore wyemigrowały zwłaszcza po drugiej wojnie światowej. Tylko dzięki innym państwom, większości z nas udało się uniknąć reżimu komunistycznego. Najwyższa pora choć częściowo się zrekompensować.
   polskiobserwator.de/aktualnosci/polacy-za-granica-statystyki/
   • bovirag Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 21.08.21, 12:53
    Mam q szkole troje syryjskich dzieci, ktore z rodzicami uciekly od wojny w Syrii. Tata tych dzieci to kierowca autokarow, pracuje full time- znal angielski, papiery dostal, moze pracowac. Mama jeszcze dalej uczeszxza na kurs angielskiego, zrobila kurs child minder I zarabia opiekujac sie dziecmi. Dzieciaki sa super fajne, ogarniete, chetne do nauki. Ksiazki pochlaniaja z predkoscia światła. Podczas lockdownow ( uczylismy dzieci ze szkoly, nie z domow) mama gotowala dla nas lunche I piekla ciasta! Cudowna, fajna rodzina I cieszę sie bardzo, ze I'm sie udalo. I teraz najwazniejsze, rzecz dzueje sie w szkole katolickiej.
     • bovirag Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 21.08.21, 18:18
      Nie. To Syryjscy muzułmanie. Jak trafiali do mojej szkoły, to średnie dziecko dołączyło do mojej klasy więc mialam cala serię spotkań z rodzicami. Byli wdzięczni za wszystko co dla nich zrobiono i byli szczęśliwi, że dzieci będą w szkole katolickiej bo (słowa taty) tu im się krzywda nie stanie. Nie modlą się z katolickimi dziećmi, chodź dwójka młodszych Nie ma problemu ze zrobieniem znaku krzyża i uczą się religii. Tylko, że tu to religioznawstwo jest, więc jak przerabiamy religie muzułmańska to oni cudnie nam o niej opowiadają i przybliżają dzieciakom na czym ta religia polega. Żadne dziecko ani żaden rodzic nigdy problemu nie mieli z tym, że ta akurat rodzina dołączyła do naszej społeczności, wręcz przeciwnie, ludzie pomagali/pomagają jak tylko mogą.
  • caponata75 Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 21.08.21, 13:01
   Pewnie chcesz usłyszeć, że produkują w piwnicy bomby,a w nocy gwałcą białe kobiety.
   Znam syryjską rodzinę, której kilka lat temu pomagałam. Kobieta pracuje w tutejszym MOPS ie, facet w fabryce, na produkcji. Dzieci w szkole, wszyscy ogarnięci. Nie znam osobiście historii osób, które nie znalazły sobie tu miejsca, choć na pewno takie są.

   Teraz przygotowujemy się do pomagania następnej fali uchodźców, przygotowałam już paczkę z ciuchami i zabawkami.
   No niestety, Zachód tak urządził ten świat, że wiele napsuł, teraz trzeba się trochę przesunąć przy swoim suto zastawionym stole.
   • bywalec.hoteli Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 21.08.21, 16:07
    Nie, wcale tego nie chciałbym usłyszeć.
    Co do ostatniego zdania, to w Afganistanie bałagani Rosjanie i Amerykanie. Ci drudzy stworzyli nawet Al-Kaide poprzez uzbrajanie i finansowanie mudżahedinów. Nie sądzisz, ze Rosja i USA powinny przyjąć uchodźców z Afganistanu?
     • saszanasza Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 21.08.21, 18:47
      stephanie_harper2 napisał(a):

      > Jeśli chodzi o USA to ich zasr.. obowiązkiem powinno być ich przyjąć. Ale oleją
      > , tak jak olewali Żydów czasie II WŚ. Co do Rosji nie mam pewności, chyba dla n
      > as lepiej żeby tam Afgańczyków nie było za dużo.

      W USA jest największy odsetek Polaków których to państwo przyjęło po drugiej wojnie światowej. To 1/4 naszego państwa. Uważasz, że na miejscu jest wytykanie im, że wypięli się na żydów? no bez jaj.
        • mamawojtuska79 Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 24.08.21, 22:17
         Statek St Louis to taki znany przykład wypięcia się USA na żydów, był nawet film o tym. Niestety ale USA wydawała bardzo dużo odmów wjazdu na swój teren żydom nie tylko z Polski ale i z całej Europy i to nawet wtedy kiedy ich najbliższa rodzina miała obywatelstwo amerykańskie i bardzo ustabilizowaną sytuację ekonomiczną. Taki jaskrawy przykład znam z autopsji. Swego czasu odkryliśmy że mąż ma przodkinię żydówkę żyjącą w XIX wieku, ona jedna z rodziny przeszła na katolicyzm, jej rodzeństwo i rodzice nie. Szukaliśmy śladu co stało się z tym rodzeństwem i jak potoczyły się losy ich potomków. Okazało się że pod koniec XIX wieku w większości porozjeżdzali się po świecie, od USA po Anglię, Nową Zelandię, Australię. Udało nam się nawet skontaktować z ich potomkami. No ale nie wszyscy. Jedna z dziewczyn wyszła za mąż i wyjechała z mężem do Niemiec, tam przeżyli I wojnę światową, urodziły im się dzieci. W 1938 roku Frieda i jej dwaj synowie zostali deportowani do Polski w ramach akcji Polenaction. Chcioeli wyemigrować do USA gdzie była dwójka rodzeństwa Friedy i jej rodzice (mieli amerykańskie obywatelstwo ), niestety dostali odmowę, dwa razy. Frieda i jej starszy syn zginęli w Treblince, młodszemu się udało, wyemigrował przez ZSRR do Palestyny, obecnie jego syn mieszka w Izraelu. Tu jest z resztą link do ich historii, choć o tym że składali dokumenty na wyjazd do USA nie jest wspomniane. Link
  • podaje_haslo_okon Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 21.08.21, 16:12
   Znam jednego. Mieszka w Skandynawii, pracuje i uczy się języka. Najmutniejsze w tym wszystkim jest to, że w Syrii skończył studia, ale nie może wykonywać zawodu, bo nie ma na to żadnych papierów. Więc pracuje w restauracji, nie wiem czy planuję studiować raz jeszcze uncertain Natomiast rodzice zostali w Turcji, chyba nie byli przekonani do kultury panującej w UE, więc po prostu nie przyjechali.
  • huang_he Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 21.08.21, 19:26
   Moi najbliżsi sąsiedzi są z Syrii. W Polsce. Mieszkanie obok.
   Co robią? Pracują. Mają dwoje dzieci. Świetnie mówią po angielsku, ich dzieci też. Dzieci mówią już normalnie po polsku, chodzą do polskiego przedszkola i szkoły. Co jeszcze robią? Są mili, grzeczni, cisi, ich dzieci się nie drą, potrafią bez problemu segregować śmieci, nie piją (widowiskowo, co robią w domu - nie wiem), nie palą, mają czysty balkon. Jeżdżą rowerami, robią zakupy w Żabce, Biedronce i Lidlu. No w sumie nie wiem, co więcej mogłabym o nich napisać.
  • asia_277 Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 23.08.21, 22:54
   Znaczną część, przynajmniej tych z Danii odesłano z powrotem, tłumacząc, że to był azyl tymczasowy, póki sytuacja jest niebezpieczna. Jak to jest w innych krajach, nie wiem. Ci co zostali to wiadomo, część się zasymilowała, część nie. Różni są ludzie i różne okoliczności.
  • clk Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 23.08.21, 23:34
   2 rodziny które mieszkają niedaleko.
   W skrócie - dzieci chodzą do szkoły. Matka nie pracuje, ojciec gdzies dorywczo.
   Przebywają tylko w swoim środowisku, znajomość języka niemieckiego po ilus tam latach bardzo kiepska / zerowa. Dzieciaki więcej.
    • wkswks Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 24.08.21, 11:59
     Osoby spoza unii zeby dostać zgode na pobyt stały, musza zdać egzamin z kursu integracyjnego, który obejmuje znajomość języka na poziomie b1. Polacy nie maja takiego wymogu. Jak jakis Syryjczyk w ciagu 5 lat nadal nie zdał tego kursu, to musi byc wyjątkowo niezdolny do przyswajania wiedzy. Szczerze watpię, żeby to było mozliwe. Owszem sa miasta, gdzie na miejsce na kursie sie czeka. Jak ma sie małe dziecko, to czeka sie jeszcze dłużej, bo potrzebny jest kurs ze żłobkiem. Ale nie 5 lat.
     • taniarada Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 24.08.21, 12:04
      wkswks napisał(a):

      > Osoby spoza unii zeby dostać zgode na pobyt stały, musza zdać egzamin z kursu i
      > ntegracyjnego, który obejmuje znajomość języka na poziomie b1. Polacy nie maja
      > takiego wymogu. Jak jakis Syryjczyk w ciagu 5 lat nadal nie zdał tego kursu, to
      > musi byc wyjątkowo niezdolny do przyswajania wiedzy. Szczerze watpię, żeby to
      > było mozliwe. Owszem sa miasta, gdzie na miejsce na kursie sie czeka. Jak ma si
      > e małe dziecko, to czeka sie jeszcze dłużej, bo potrzebny jest kurs ze żłobkiem
      > . Ale nie 5 lat.
      Ja i Ty to wiemy bo mieszkamy w Niemczech .Ale facet tego nie wie .Zachowuje się nie jak mężczyzna tylko jak taki ciapek .Wcina się do każdego postu ,a dla niego warto by było by posłuchał mądrości kobiet.Już mu kiedyś to mówiłem .Trzymaj się .
  • bywalec.hoteli Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 24.08.21, 22:35
   A dlaczego pytam? Bo warto się obiektywnie dowiedzieć co nas ewentualnie może czekać w przypadku uchodźców z Afganistanu, którzy być może napłyną do Europy. A powinni do USA, Rosji, Izraela…

   Idealnie by było gdyby nowi przybysze dostali pomoc humanitarną, dach nad głową a w zamian zaoferowali naukę, pracę, przyjecie europejskich wartości, porzucenie części zasad arabskich i asymilację z goszczącym społeczeństwem.

   Myślicie, ze to jest możliwe? Są takie doświadczenia w Waszych krajach z integracją uchodźców?
   • wkswks Re: Co robią uchodźcy po wojnie w Syrii? 25.08.21, 07:08
    Bez wczytywanie sie w ogólne dane podawane przez urzędy statystyczne, nikt vi nie odpowie. Bo żaden z moich sąsiadów, kolegów ze szkoły dzieci itp-
    Nie ma napisane na czole ze jest uchodźca z 2015 roku. Juz ci to pisałam. Niektórym tak bardzo nieodpowiada zachodni styl życia, ze wracają. Inni chorują z tęsknoty lub z braku słońca i ciepła.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka