Dodaj do ulubionych

Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji

21.08.21, 20:24
Jadę na miesiąc do Szkocji, na dosyć odosobnioną wyspę. W skrócie: zero jedzenia na dowóz, trzy lokalne sklepy, w tym jeden większy samoobsługowy. Czas będę spędzać głównie w terenie, na czynnościach związanych z pracą, ciepły posiłek wchodzi w grę pewnie raz dziennie realnie, wieczorem.

Macie pomysły jak przeżyć jedzeniowo na czymś co jest niskowęglowodanowe? Pierwsza myśl to oczywiście jechać na kanapkach, ale pieczywo w UK paczkowane ani tego nie jest warte, ani mi węgle nie służą - mega po nich puchnę i szybko przybieram na wadze. Owoce i warzywa w UK też nie kuszą swoim bogactwem... Co byście jadły w ciągu dnia, co by było na zimno i nie bazowało na pieczywie, makaronach czy ryżu? Jak przetrwać taki miesiąc w dodatku nie wydając fortuny?

W PL prawie nie jem rzeczy "na zimo", jem konkretne, ciepłe dania 2-3 razy dziennie. Nie umiem w zimne, pomóżcie sad Oczywiście jest masa przepisów na sałatki makaronowe, ryżowe, tortille, kanapki - ale brak pomysłów bez węgli.
Obserwuj wątek
    • karme-lowa Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 20:35
      Ugotuj chili con carne. Na 3 dni od razu. Będzie na ciepło.
      Umiesz sama chleb upiec? Jest prosty przepis na chleb z garnka.
      Może faktycznie tortille?
      Nie wiem, ja bym poprostu gotowała ciepły posiłek na 2-3 dni.
      • bovirag Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 20:36
        Rób se naleśniki z bananów i jajek
    • ichi51e Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 20:36
      owsianka zupy
      • bovirag Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 20:38
        A i nie rozumiem tego, że warzywa i owoce nie kuszą bogactwem. Czego, wg Ciebie nie kupisz w UK a co kupisz w PL. Na odisobnionych wyspach szkockich tez ludzie żyją i żyją dobrze.
    • bi_scotti Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 20:41
      W sklepie samoobslugowym na remote island dostaniesz wszystkie basic fruits & veggies wiec nie ma problemu. Ceny nie sa niskie ale bez przesady, do wytrzymania. BTW, najlepsze truskawki w EU jadlam wlasnie z jakiegos sklepiku na szkockiej wyspie - ewidentnie jakis farmer mial contract smile Jak koniecznie musisz swoje wlasne, to nasloikuj sobie leczo czy inne tam stews do podgrzewania - miesiac to nie tak dlugo. Jakis pub na tej wyspie bedzie (chocby i najmniejszej wink) - z glodu nie zginiesz. Moge Ci tylko pozazdroscic - fantastic adventure smile Cheers.
    • nottymoni Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 20:48
      Bzdura z tym slabym wyborem owocow i warzyw w UK. Skoro jestes na diecie niskoweglowodanowej to w sumie w szkocji mozesz jesc to samo Co w polsce. W czym konkretnie jest problem?
      • nigolla Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 20:53
        nottymoni napisała:

> Bzdura z tym slabym wyborem owocow i warzyw w UK. Skoro jestes na diecie niskow
        > eglowodanowej to w sumie w szkocji mozesz jesc to samo Co w polsce. W czym konk
        > retnie jest problem?

Napisałam w końcówce pierwszego posta: "W PL prawie nie jem rzeczy "na zimo", jem konkretne, ciepłe dania 2-3 razy dziennie".
        Tu będę wychodziła rano, pozostawała w terenie do okolic 17.00-18.00 i dopiero wieczorem gotowała sobie posiłek na ciepło.
        • nottymoni Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 21:12
          To gotuj Co w polsce i kup sobie termos na cieple dania.
        • magda.z.bagien Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 21:18
          Jak ma być niskowęglowodanowo w Szkocji, to zostaje haggis i whisky.
          A tak serio, to jeśli piszesz, że jest tam duży sklep, to nie powinno być problemu. Bardziej bym się martwiła o meszki (polecam stronę smidgeup.com z prognozą meszkową). Miłego pobytu.
          • wybior Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 02.09.21, 22:23
            tak, meszki to dodatkowy 'bonus'. Jeśli są informacje, że 'są i czekają', to polecam: kapelusz z rondem (może być słomkowy, nie musi być zaraz w stylu Indiana Jones wink, siatkę na głowę (midge head net), no i dość grube spodnie, u dołu ściągnięte, bo one uwielbiają włazić pod spodnie, a potem leza do góry i...). No i ubrania, nie pamiętam, albo czarne, albo wręcz przeciwnie, jasne kolory _trochę_ działają na nie odstraszająco. Generalnie, jak wieje wiatr, to nie jest problem. Ale jak nie ma wiatru, to... trzeba chodzić. Cały czas smile
            Ale co do jedzenia, to nie poradzę, zawsze w Szkocji jedliśmy co popadnie, pod kątem węglowodanów i kalorii, coby siłę mieć.
            no, i jeszcze obowiązkowe testy, jeden przed wylotem z Polski (antygenowy) i jeden, obowiązkowo PCR, zamawiany jeszcze przed podróżą, on przychodzi jednak na brytyjski adres, przypuszczam, że odsyłanie test zrobionego samodzielnie na 'odległej' wyspie jest niewskazane, czasowo, trzeba by go raczej odebrać go, zrobić i zaraz odesłać pocztą zaraz po przylocie. Niektóre firmy oferują usługę na lotniskach, ale chyba dość rzadko. Na stronie www.covid19-testing.org można sobie sprawdzić. No, ale to off topic. Mało istotny przy głównym problemie wink
        • ichi51e Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 21:21
          opiecz sobie kurczaka, podziel na kaski do tego jajka ogórki pomidorki etc zupa do termosu.
    • engine8 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 21:15
      Jedziesz sluzbowo i martwisz sie o jedzenie?
      Restauracji tam nie ma?
      • nigolla Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 02.09.21, 21:55
        engine8 napisał(a):

> Jedziesz sluzbowo i martwisz sie o jedzenie?
        > Restauracji tam nie ma?

Samozatrudnienie również przewiduje wyjazdy służbowe smile I tak, martwię się.
        Restauracja jest jedna, puby dwa.
    • glasscraft Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 21:22
      Nie martwilabym sie o jedzenie za bardzo - w Szkocji na odosobnionych wyspach lokalsi zjadaja przybylych w ciagu 24-48 godzin.
      • princesswhitewolf Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 23:09
        I to jest najtrafniejsza odpowiedz na idiotyczny post
    • po-trafie Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 21:23
      Huel.
      Inne smoothie z proteinami (mleka sojowe, kokosowe itp dostaniesz bez problemu)
      Salatki z tunczykiem albo jajkiem na twardo (RioMare meksykanska - tunczyk z fasola i kukurydza + dokupiona salata/papryka/pomidor)
      Musza miec miejsce ze sniadaniami dla pracownikow rannej zmiany, gdzie za 5 funi dostaniesz kawe, fasole w pomidorach i jajko (sadzone albo jajecznica)
      Bardziej skomplikowane wegle: komosa ryzowa, kasza gryczana, z warzywami albo falafelem?
      Zupy w termosie (w supermarketach masz duzo gotowych zup w kartonach i puszkach, niezle sa - z warzywami, kurczakiem, dynia i marchewka)
    • bistian Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 21:43
      Ogarnij na miejscu gotowe zupy w puszkach, jeżeli nie ma dużo tłuszczu, to wystarczy przetrzymać w temperaturze pokojowej, żeby zjeść nawet bez podgrzewania. Jeżeli jednak za zimno, to potrzebny termos i pojemnik do jedzenia z łyżką. Do tego coś mięsnego, jakieś kiełbaski czy mielone z kurczaka, też da się zjeść na zimno, wieprzowinę odradzam. Resztę pokombinujesz, jakieś jajka na twardo czy sałatka.
      Taki zestaw pilarza. I koniecznie, herbata. smile Za mało też nie możesz jeść, jeżeli cały dzień masz chodzić na zewnątrz.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 23:05
      Kup gotowe dania bio eco vege w sklepie i odgrzewaj.
      Tylko kasy zabierz sporo.
    • princesswhitewolf Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 23:08
      >ale pieczywo w UK paczkowane

W kazdym wiekszym samoobslugowym pieka na miejscu swieze. Co to za wyspa ze niby tylko paczkowane? W calym UK masz świeże tez.

• nigolla Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 02.09.21, 21:58
        Proszę uprzejmie, wybór pieczywa. Plus pita przy puszkowanych rzeczach. Jest tu jeden SPAR o wielkości około 40m2.
    • princesswhitewolf Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 23:08
      >Owoce i warzywa w UK też nie kuszą swoim bogactwem

Powiedz mi czego nie ma to sie posmieje
      • tenjedennick Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 23:14
        Malinówek pachnących słońcem.
        • bovirag Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 23:32
          Sa, sa! W kazdym polsk8m sklepie sa. A uwierz, mi polskich sklepow tu pod dostatkiem. Nie wiem na ktora wyspe sie autorka wybiera, ale na same tylko Skye jest ich przynajmniej 5.
          • bovirag Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 23:35
            A jesli autorka wybiera się na Scotish Hebrides to z przyjemnością polece świetne fish and chips shops. Można bez chips.
          • princesswhitewolf Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 23:37
            Chodzi o to ze autorka slabo z a geografie i klimatyczne strefy, a Szkocji cieplej zima niz w Polsce. Szkockie truskawki sa caly rok.
            • princesswhitewolf Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 23:38
              Szklarnie zima
          • yuka12 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:00
            Z tym dostatkiem polskich sklepów bym nie przesadzała. W moim hrabstwie jest np. jeden, mały i z cenami z kosmosu. W sąsiednim hrabstwie nie ma ani jednego, w drugim jest też tylko 1.
            Jak wiele razy pisałam tu na forum - UK to nie tylko duże miasta i płd. Anglia 😀.
            • ichi51e Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:17
              po grzyba komuś polski sklep w Szkocji? Miejscowi żywią się wyłącznie paczkowany chlebem? no ludzie...
              • ritual2019 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:22
                ichi51e napisała:

> po grzyba komuś polski sklep w Szkocji?

Ja sie zawsze zastanawiam skad ta wielka potrzeba polskich sklepow w ogole, nie tylko w Szkocji? Ja wlasciwie nic tam nie kupuje. Czasem kabanosy ale to w zwyklym supermarkecie na dziale z world food.
                Rozumiem sklepy azjatyckie oferujace specyficzne jedzenie, przyprawy itd ale europejskie?
                • snakelilith Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:44
                  ritual2019 napisał(a):

> Ja sie zawsze zastanawiam skad ta wielka potrzeba polskich sklepow w ogole, nie
                  > tylko w Szkocji? Ja wlasciwie nic tam nie kupuje.

U mnie w regionie są nawet sklepy włoskie, greckie, kroackie i hiszpańskie wyobraź sobie. Ponieważ nie plajtują, to ktoś tam kupuje.
            • princesswhitewolf Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:26
              Yuka to zalezy od ulosci Polakow i popytu na danym terenie
              • yuka12 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:41
                Ja wiem. Śmieszą mnie tylko komentarze pt. idź do polskiego sklepu 🤣. Zamiast tego powinno być: jedź na miejsce, dokładnie obejrzyj zaopatrzenie na miejscu i wtedy ułóż jadłospis. Nawet na szkockich wyspach powinny być podstawowe składniki typu warzywa Owoce i nabiał, a chleb nie musi być tylko tostowy (bo może np. być lokalna piekarnia).
                • princesswhitewolf Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:43
                  Dokladnie
                • ichi51e Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:43
                  wydaje mi się ze problemem watkodajka jest to ze jest na diecie (?) ograniczającej węgle obecnie ma kilka potraw ustawionych (strzelam twarożek) i obawia się ze tego tam nie będzie. Będzie co innego myśle ze należy wrzucić w google "how to paleo in Scotland"
                  • princesswhitewolf Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:59
                    > (strzelam twarożek)

Nazywa sie Quark i jest w kazdym sklepie w UK w lodowce
                    • ritual2019 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 13:09
                      princesswhitewolf napisała:

> > (strzelam twarożek)
                      >
                      > Nazywa sie Quark i jest w kazdym sklepie w UK w lodowce

Nie tylko quark, so tez rozne cottage cheese.
                      • princesswhitewolf Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 13:43
                        No podobne
        • princesswhitewolf Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 21.08.21, 23:36
          Pomidory malinowe? Nie zamieszczalam zdjec dzungli pomidorowej w moim ogrodzie? W Kent masa pomidorow caly rok w szklarniach a sezonowe sa na kazdym targu i warzywniaku
          • alicia033 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 10:53

> Pomidory malinowe?

Jabłka a nie pomidory.
            • princesswhitewolf Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:26
              No to jablek w UK od koloru do wyboru, alicia. Rosna tak jak w Polsce
          • manon.lescaut4 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 11:31
            Przypominam, ze autorka pisze o małej, szkockiej wyspie, a nie o Kent… 🤦‍♀️
            Polskich sklepów na tej wysepce tez pewno w brod.
            • princesswhitewolf Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:29
              Ale Kent hoduje dla calosci UK, tak trudno sie domyslic? Cuda cuda ....transport mamy

A Polskie sklepy spozywcze sa nawet wysylkowe.
              • yuka12 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:50
                Widzisz princess, ty jednak mało wiesz. U mnie jabłka z Kent są tylko w sezonie (jakieś 4-5 msc w roku) i często droższe od jabłek z Płd. Afryki 😁. Do tego smakiem i zapachem dużo się od nich nie różnią.
                Dobre jabłka kupowałam na stanowisku warz.-owocowym. na cotygodniowym targu w miejscu mojego poprzedniego zamieszkania, ale teraz mamy tam dość daleko i pracujemy. Dlatego m. in. mam jabłonie we własnym ogrodzie.
                Podobnie jest z pomidorami i innymi owocami. Już zresztą o tym pisałam wcześniej.
                Ps. Mamy za to rewelacyjną wołowinę, jagnięcinę i piwo 😀.
                • princesswhitewolf Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 13:03
                  Yuka ...Wszedzie jablka sa sezonowe. W Polsce tez po 4 miesiacach od sezonu sie robia suche i pomarszczone.

Ja tez mam jablon Egremont Russet ( celowo taka wsadzilam lata temu) i wiele innych drzew. A pomidorow kilkadziesiat odmian. Ale ja jestem specyficzna
                  • alicia033 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 02.09.21, 22:27

> W Polsce tez po 4 miesiacach od sezonu sie robia suche i pomarszczone.

nie, ty ignorantko do potęgi n-tej.
                    Akurat Polska jest w ścisłej światowej czołówce jeśli chodzi o produkcję jabłek i polscy producenci mają doskonale opanowaną technologię komór przechowalniczych z kontrolowaną atmosferą, dzięki której rosnące tu jabłka mogą być rozsyłane i sprzedawane na cały świat w idealnej kondycji jak rok długi i szeroki.
      • laura.palmer Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 11:03
        Strzelam, że nie ma porzeczek, agrestu i czarnych jagód. wink
        • ichi51e Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 11:11
          bo porzeczkę (zwłaszcza czarna!) dobry agrest i czarne jagody w Polsce sprzedają w każdym supermarkecie...
          • laura.palmer Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 11:46
            Pytanie było czego nie ma w UK, a nie w polskich supermarketach.
        • madi138 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 11:12
          Ależ są! Wystarczy poszukać w warzywniakach albo polskich sklepach. Inna sprawa, że są jednak dość drogie i kupuje się je na małe pojemniczki, a nie łubianki.
        • yuka12 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:55
          Agrest można kupić w sezonie, czarna porzeczka się zdarza 😁. Widziałam je np. w lokalnym Tesco. Za to bez problemu kupi się maliny, jeżyny, truskawki i borówkę amerykańską, a do niedawna także żurawinę przed BN. Dodam, że truskawki od końca kwietnia do października są brytyjskie (tyle że z różnych rejonów).
          • yuka12 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:56
            Ps. Te późne truskawki są za Szkocji.
        • glasscraft Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 12:57
          Czarnych jagod nie ma (chociaz przypuszczam, ze mozna kupic online w sklepach z wieksza "egzotyka" spozywcza), bo w UK nie ma tradycji zbierania w lasach jagod/grzybow, ale porzeczki i agrest sa. Czy w kazdym supermarkecie - nie wiem; w mojej okolicy sa latem plus rowniez na lokalnych "bazarkach" (farmers markets).
      • nigolla Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 02.09.21, 21:58

> >Owoce i warzywa w UK też nie kuszą swoim bogactwem
        >
        > Powiedz mi czego nie ma to sie posmieje

Szybciej będzie pokazać co jest, proszę uprzejmie. Plus ziemniaki i cebula w worku na podłodze.
        • kandyzowana3x Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 02.09.21, 22:11
          Truskawki, porzeczki i śliwki pewnie gdzieś pochowali razem ze świeżym pieczywem.
        • tairo Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 02.09.21, 22:52
          Pokaż mi podobne zdjęcie z jakiejś 200-osobowej wiochy w Bieszczadach albo na Suwalszczyźnie, porównamy, pośmiejemy się.
    • kropkacom Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 11:14
      Zaraz, zaraz... Jeden ciepły posiłek i reszta nie ciepłych to chyba jakiś standard.
    • kanna Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 11:18
      Kasze z warzywami.
      Prosto, szybko, dobre na zimno jak i na ciepło.
    • ritual2019 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 11:19
      Pierwsza myśl to oczywiście jechać na kanapkach, ale pieczywo w UK paczkowane ani tego nie jest warte, Owoce i warzywa w UK też nie kuszą swoim bogactwem...

Jestes trolle prpbujacym wywolac gownoburze czy nasluchalas sie opowiesci rodakow?
      Kazdy wiekszy supermarket ma swieze pieczywo a wyobor jest spory. Oferta warzyw i owocow jest niezla, nie wiem jak na szkockiej wyspie ale mainland zapewne ma wieksza i lepszej jakosci niz w pl. Nie mowiac o wielu innych produkatach.
      • nigolla Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 02.09.21, 22:01
        ritual2019 napisał(a):

> Pierwsza myśl to oczywiście jechać na kanapkach, ale pieczywo w UK paczkowane a
        > ni tego nie jest warte, Owoce i warzywa w UK też nie kuszą swoim bogactwem...
        >
        > Jestes trolle prpbujacym wywolac gownoburze czy nasluchalas sie opowiesci roda
        > kow?
        > Kazdy wiekszy supermarket ma swieze pieczywo a wyobor jest spory. Oferta warzyw
        > i owocow jest niezla, nie wiem jak na szkockiej wyspie ale mainland zapewne ma
        > wieksza i lepszej jakosci niz w pl. Nie mowiac o wielu innych produkatach.

A Ty się czego nasłuchałaś, że na wyspie, która liczy 200 mieszkańców oczekujesz sporego wyboru?
        • ichi51e Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 02.09.21, 22:14
          tylko dlatego ze jest tam 200 osób nie znaczy ze jedzą wyłącznie haggis i marsy pieczone w głębokim tluszczu
    • yuka12 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 22.08.21, 13:07
      Jeżeli lubisz wołowinę, jagnięcinę i ryby, to w UK kupisz je bez problemu i dobrej jakości. Ryb jest duży wybór. Poza tym przez cały rok można kupić warzywa i owoce, a nawet w małych sklepach są produkty bez glutenu, bez cukru czy bio. Możesz gotować zupy krem (na stronie bbc przepisów bez liku), takie zupy kupisz też w pubach i kawiarniach (soup of the day). Możesz ugotować kurczaka w warzywach - świeżych czy mrożonkach z surówką (te do kupienia chyba w każdym sklepie spożywczym). Do tego łatwo kupić mrożonki i pół gotowe dania, które wystarczy upiec/ugotować.
      Przeżyjesz.
    • morekac Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 02.09.21, 21:59
      W tym większym samoobsługowym dostaniesz wszystko, co niezbędne do życia. Albo zakup termos obiadowy i pakuj tam sobie zupę.
    • volta2 Re: Wyżywienie przez miesiąc w Szkocji 02.09.21, 23:25
      oj, współczuję

byłam parę lat temu i nie udało nam się dostać na kolację, bo jedyna knajpa w okolicy przyjmowała tylko gości z wcześniejszym uprzedzeniem

gdybyśmy o tym wiedzieli, to na hasło, czy jesteśmy monica grzecznie byśmy przytaknęli i zjedli czyjąś rezerwację, a tak to wytrzeszczyliśmy oczy, powiedzieliśmy że my tak, z drogi po prostu i nas przeprosili, nic dla nas nie mieli
      dobrze, że w polskim sklepie nabyliśmy flaczki zamojskie, mieliśmy cały sprzęt campingowy to chociaż to było na ciepło. inaczej byłby kanał (my to my, ale dzieci wtedy były dość małe i byłby dym)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka