Dodaj do ulubionych

Gdyby ktoś mi wytłumaczył...

22.08.21, 00:43
... dlaczego Amerykanie wycofali swoje wojska z Afganistanu, zostawiając solidne ilości broni, bo nie rozumiem.
Obserwuj wątek
        • snajper55 Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 22.08.21, 01:04
          taki-sobie-nick napisała:

> To nie jest wyjaśnienie albo ja go nie rozumiem.
          >
          > Broń jest własnością armii i nie powinna być dowolnie porzucana.

Ona nie została dowolnie porzucona, ona została planowo zostawiona. Jak słusznie zauważyłeś jest ona własnością armii, więc armia może z nią zrobić to, co uważa za słuszne, na przykład - zostawić. Armii nie interesuje twoja opinia na ten temat.

S.
          • dramatika Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 22.08.21, 11:52
            snajper55 napisał:

> Jak słuszni
            > e zauważyłeś jest ona własnością armii, więc armia może z nią zrobić to, co uwa
            > ża za słuszne, na przykład - zostawić.

Słuszna uwaga, zatem pytanie powinno brzmieć inaczej - czy to w ogóle była armia USA, skoro zostawiła broń wrogowi.
        • chatgris01 Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 22.08.21, 12:07
          taki-sobie-nick napisała:

> To nie jest wyjaśnienie albo ja go nie rozumiem.
          >
          > Broń jest własnością armii i nie powinna być dowolnie porzucana.

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to zwykle chodzi o pieniądze.
          Ergo- najwyraźniej ktoś miał interes w tym, żeby tę broń zostawić.
          Jaśniej nie umiem.
    • tanebo001 Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 22.08.21, 00:56
      Po pierwsze Trump obiecał starym władzom że co prawda żołnierze się wycofają ale ich za darmo uzbroją. I dlatego tamci na to poszli. Po drugie - nie opłaca się zabierać broni. W zasadzie bez amunicji jest ona warta tyle co złom. A ważne elementy takie jak komputery czy łączność na pewno wymontowano.
      • pani07 Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 22.08.21, 12:00
        tanebo001 napisał:

> Po pierwsze Trump obiecał starym władzom że co prawda żołnierze się wycofają al
        > e ich za darmo uzbroją. I dlatego tamci na to poszli. Po drugie - nie opłaca si
        > ę zabierać broni.
        W zasadzie bez amunicji jest ona warta tyle co złom. A ważne
        > elementy takie jak komputery czy łączność na pewno wymontowano.
        >

LOL, 2000 tys. opancerzonych pojazdów, 40 samolotów i śmigłowców- nie, na pewno nie opłaca się big_grin
        www.reuters.com/business/aerospace-defense/planes-guns-night-vision-goggles-talibans-new-us-made-war-chest-2021-08-19/?fbclid=IwAR1Aws1JWNdFHMKizYIOuDppEAhSKvfSRStgtjGwPJv1xih0qYDB93B6gN8
        • dramatika Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 22.08.21, 12:04
          pani07 napisał(a):

> LOL, 2000 tys. opancerzonych pojazdów, 40 samolotów i śmigłowców- nie, na pewno
          > nie opłaca się big_grin

Ale dlaczego my mówimy o tym w kategoriach opłacalności? Talibowie nie zamierzają przecież tego sprzedawać.
          • pani07 Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 22.08.21, 12:17
            Ale dla Amerykanów po przeliczeniu wyjdzie, że to jednak duża strata, zresztą przewały z wywalonymi miliardami dolarów powoli wychodzą + okłamywanie
            www.defence24.pl/mit-88-mld-dolarow-czyli-kosztowny-upadek-armii-afganistanu-analiza#.YSH4-9jbFhI.twitter
            • dramatika Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 22.08.21, 12:32
              pani07 napisał(a):

> Ale dla Amerykanów po przeliczeniu wyjdzie, że to jednak duża strata

Pieniądze pieniędzmi, ale w tym całej aferze raczej nie o pieniądze chodzi tylko o upokorzenie i prezentację siły.
              W sieci lata też taki obrazek (na obrazku/zdjęciu po lewej talibowie w mundurach i sprzęcie USA):
              Trrudno powiedzieć czy to rzeczywiscie autentyczna talibska przeróbka słynnej sceny z flagą amerykańską ( www.rp.pl/artykul/263022-Iwo-Jima---przedsionek-piekla.html ), ale robi wrażenie.
              • snajper55 Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 23.08.21, 01:59
                dramatika napisał(a):

> Trrudno powiedzieć czy to rzeczywiscie autentyczna talibska przeróbka słynnej sceny z flagą amerykańską

Nie wiem co to jest "autentyczna przeróbka", ale zdjęcie jest autentyczne i jest częścią talibskiej propagandy.

"The Taliban’s media wing has wasted little time releasing droves of new propaganda in the wake of its ascension to power.

In one particular image released this week, members of the Taliban’s Badri 313 Battalion appear to mock Joe Rosenthal’s iconic 1945 image of the flag raising atop Mount Suribachi during the Battle of Iwo Jima."

www.marinecorpstimes.com/off-duty/military-culture/2021/08/21/taliban-photo-appears-to-mock-iwo-jima-flag-raising-in-latest-propaganda-push/
                S.
                • dramatika Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 23.08.21, 07:42
                  snajper55 napisał:

> Nie wiem co to jest "autentyczna przeróbka"

Wyjasnienie dla pana logicznego - zdjęcie po lewej jest "przeróbką" zdjęcia po prawej. Jak najbardziej można mieć wątpliwości czy jest autentyczne w tym sensie, że rzeczywiscie jest zdjęciem przedstawiającym talibów, wykonanym przez talibów. W dobie deep fejków równie dobrze może być to radosna twórczość w fotoszopie jakiegoś Wani.
                • tanebo001 Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 22.08.21, 14:59
                  To nie jest takie proste. Dziś amunicja jest programowalna. Nie ma celowników optycznych - celuje komputer. Nie da się wsadzić inne amunicji o tym samym kalibrze i strzelić. Poza tym co z eksploatacją? Abrams potrzebuje jeden filtr powietrza dziennie. Skąd je wezmą? Skąd wezmą części?
                  • bistian Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 22.08.21, 15:22
                    tanebo001 napisał:

> To nie jest takie proste. Dziś amunicja jest programowalna. Nie ma celowników o
                    > ptycznych - celuje komputer. Nie da się wsadzić inne amunicji o tym samym kalib
                    > rze i strzelić. Poza tym co z eksploatacją? Abrams potrzebuje jeden filtr powie
                    > trza dziennie. Skąd je wezmą? Skąd wezmą części?

Amunicja programowalna, to nie jest żadna nowość, już w czasie II WŚ była używana do opl i nie przeszkadzało to w strzelaniu z innych pocisków.
                    Ale pewno masz rację, że bez obsługi technicznej, większość czołgów będzie stała gdzieś w polu. W ostateczności, mogą opchnąć ten sprzęt i kupić coś prostszego

U nas te czołgi też pewno będą stały na warsztacie i sprawny będzie może co trzeci
              • dramatika Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 22.08.21, 12:40
                tanebo001 napisał:

> A amunicje skąd wezmą?

Na początek kupią, a kasę przecież mają z narkotyków. Potem możliwe że rozwiną jakiś przemysł zbrojny, a technologię już połowicznie mają - wystarczy inżynieria wsteczna.
            • dramatika Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 23.08.21, 08:01
              chococaffe napisała:

> Przeczytaj umowę.

W umowie była ucieczka w panice bez sprzętu?

> I eot - szkoda czasu na ciebie

Trolli nie trzeba jakoś specjalnie wykurzać, sami czmychacie do nor jak się was delikatnie poszturcha patykiem.
              • matacznik Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 23.08.21, 08:09
                dramatika napisał(a):

> W umowie była ucieczka w panice bez sprzętu?
                >
                Nie było ucieczki w panice bez sprzętu. Ani w umowie, ani w rzeczywistości.
                W porozumieniu był termin wycofania i nie został on przez Amerykanów dotrzymany
                  • matacznik Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 23.08.21, 08:30
                    dramatika napisał(a):

> Nie wiem gdzie tu niby sprzeczność.
                    >>
                    Niewiedza to Twój stan przyrodzony.

> Jeśli ktoś "wycofuje się", nawet jeśli to planował wcześniej, ale robi to nie zabierając sprzętu
                    > mimo że wie, że zostawi go nie Afgańczykom, tylko talibom to oznacza, że ucieka.
                    >
                    W takim razie to Trump zaplanował ucieczkę, bo to on wynegocjował porozumienie, w ramach którego uzbrojono afgańską armię przed wycofaniem się. Nota bene talibowie to też w większości Afgańczycy. Spróbuj choć trochę ogarniać.
                    • dramatika Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 23.08.21, 08:41
                      matacznik napisał:

> W takim razie to Trump zaplanował ucieczkę, bo to on wynegocjował porozumienie,
                      > w ramach którego uzbrojono afgańską armię przed wycofaniem się. Nota bene tali
                      > bowie to też w większości Afgańczycy. Spróbuj choć trochę ogarniać.

Jeśli przeszkadza ci słowo "ucieczka" to ja nie widzę problemu, możemy nazwać to "wycofaniem się".
                      Natomiast co do reszty w sumie się zgadzamy - Trump "wynegocjował porozumienie,
                      w ramach którego uzbrojono afgańską armię przed wycofaniem się", Natomiast Biden tak tę umowę zrealizował, że uzbroił talibów.
                      Dla twoje wiadomości - tam nie ma w ogóle "Afgańczyków", są różne plemiona (mające swoich przywódców), administrowane do tej pory przez okupanta. Posługuję się terminem "Afgańczycy" aby odróżnic ich od talibów, a jeśli ty nie ogarniasz różnicy, to pewnie jesteś jedną z tych, co jej bez różnicy, czy przyjmie do Polski "afgańskiego" uchodźcę, czy talibskiego terrorystę.
                      • matacznik Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 23.08.21, 09:18
                        dramatika napisał(a):

> Jeśli przeszkadza ci słowo "ucieczka" to ja nie widzę problemu,
                        > możemy nazwać to "wycofaniem się".
                        >
                        No proszę, jednak można używać adekwatnych określeń.

> Natomiast co do reszty w sumie się zgadzamy - Trump "wynegocjował porozumienie,
                        > w ramach którego uzbrojono afgańską armię przed wycofaniem się", Natomiast Biden
                        > tak tę umowę zrealizował, że uzbroił talibów.
                        >
                        Wszystkie fakty zostały już podane. Ty dalej klepiesz swoje, co już tylko Cię ośmiesza, choć
                        • dramatika Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 23.08.21, 13:47
                          matacznik napisał:

> bajania o inżynierii odwrotnej broni.

To się nazywa inżynieria wsteczna. A podobno taka jesteś przywiązana do poprawnej terminologii.
                          No a skoro Amerykanie przez 20 lat jedyne co robili, to uczyli ludzi z tamtych terenów "gendera", zamiast pomóc im zbudować gospodarkę i przemysł (a następnie nie przewidzieli, że nie da się walczyć o demokrację genderem, nawet z najlepszym sprzetem), to wcale nie oznacza, że inni mający swoje interesy w regionie będą robić to samo. Już się różni zatroszczą, aby talibowie urośli w siłę.
                          • matacznik Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 23.08.21, 14:49
                            dramatika napisał(a):

> To się nazywa inżynieria wsteczna.
                            >
                            OK, zasadniczo nie używam tego terminu po polsku, więc nie znam prawidłowego tłumaczenia.
                            A coś konkretnego na temat możliwości produkcji przez talibów nowoczesnej broni? Bo póki co to oni szukają ludzi, którzy potrafią jej użyć (pilotów), więc do samodzielnej produkcji jest jakby daleko. Ja wiem, że w jaskiniach Afganistanu nie takie bronie wyprodukowano ze złomu, ale nie jesteśmy na planie "Iron Mana".
    • 3-mamuska Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 22.08.21, 15:27
      Dlatego ze ściganie sprzętu kosztuje. Koszt transportu potem naprawy/konserwacji przewyższa wartość samej broni.
      Zwłaszcza zużytego który może być już np. W kraju wycofany z obiegu.
      Czasem zostawiła aby odebrać później. Niespiesznie.
            • dramatika Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 23.08.21, 14:40
              pani07 napisał(a):

> Więc jeszcze raz- czym innym jest się wycofać, czym innym zrobić to w takim sty
              > lu

Dokładnie.
              Nikt tu Ameryki nie potępia za to, że kaska im się skończyła i uznali, że czas zwijac manatki. Ja spokojnie mogę obarczyć współodpowiedzialnością także Trumpa, skoro miał genialną koncepcję, że zostawi sprzęt kolaborantom i oni na luzie obronią demokrację przed talibami - co, nie wiedział, że tak jak zastał kraj wypasaczy kóz, tak go po 20 latach opuszcza? No ale Biden też geniusz strategii, skoro planów Trumpa nie skorygował. Z tylu umów i planów Trumpa się wycofał, a tu jakoś nie mógł, pomijając że bynajmniej nie jest takie pewne, że Trump zostawiłby sprzęt wiedząc już na pewno, że kolaboranci nie będą chcieli/mogli się bronić.
    • irma223 Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 23.08.21, 08:39
      Zostawili je legalnej rządowej armii afgańskiej. W prezencie.

Rządowa legalna arma afgańska oddała otrzymany prezent dalej w prezencie talibom. Dlaczego? Bo się im nie sprzeciwia.

Podobnie się działo w Iraku parę lat temu. Tylko tam jakieś walki jednak były. Choć niemrawo to wyglądało.

Tyle, że kiedy wojska rządowe przegrywały, to zamiast niszczyć broń i zapas amunicji oddawały je poddając się ISIS.

Stąd przedłużenie amerykańskiej obecności w Iraku.
      • pani07 Re: Gdyby ktoś mi wytłumaczył... 23.08.21, 09:55
        Wychodzi na to, że w Guantanamo Amerykanie wyprodukowali nowy rząd Afganistanu. Na pewno niezwykle im przyjazny. Po kolei jak podają, który z tych brodatych talibów ma być jakims tam ministrem- a przeszedł Guantanamo.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka